Sari la conținut

Emigrare UK


Shorty
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 111
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

ref la asigurare,daca aduci documente (traduse)de la asiguratorul(brokerul )tau din Ro,ca nu ai avut accidente in ultimii 5 ani,o sa platesti cu mult mai putin(NoClaimBonus).

succes.

Ms frumos de pont.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E de apreciat ca nu percep taxe pe autostrazi dar in acelasi timp de criticat ca esti limitat la 80mile pe ora 112km/h pe autostrada..............wtf.......... asta e limita pt aia cu skateboard-ul nu pt masini, mai ales pe autostrada.

pana acu vreo 2 ani, limita era de 70mph (112 kmh) pe autostrada, dar s-a schimbat si acu e 80, adica 128 kmh, ceea ce e decent, cam ca in restul tarilor (exceptie e germania unde ai multe zone fara limita de viteza). problema mare cred ca-i amenda daca depasesti viteza sau nu respecti regulile de circulatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am motoreta aici de peste un an si nu m-a intrebat nimeni de sanatate. Adevaru ca am fost si destul de cuminte, dar daca nu esti cuminte te opreste oricum chiar daca aimasina inmatriculata aici. Daca e sa te opreasca de exemplu pentru viteza cu motoreta inmatriculata in Romania problema cea mare nu e inmatricularea, ci viteza. Asa ca aveti grije pe unde ii dati, ca de dat tot ii dati ca doar e motoreta.

Idea aia cu biletu de ferry e o prostie, scuzati-ma. Am facut-o si eu o data, ca pe urma sa imi dau seama ca nu e nici o branza. 'you only use the vehicle up to 6 months in a 12-month period (one single visit, or several shorter visits adding up to a 6-month period)' Deci poti sa vii cu 1 sau 10 vehicule straine cat tot 6 luni ai voie sa circul. Asta daca nu esti rezident: 'You must tax and register your vehicle in the UK within 14 days if you become a resident or your stay is longer than 6 months'. Pe romaneste daca esti rezident adica esti inregistrat la un council tax pe undeva, nu ai voie sa mergi cumasina straina decat 14 zile. Asa ca Ideea e sa nu te opreasca de loc.Cum cunosc eu mersul lucrurilor pe aici, politisti ar putea foarte bine sa nu aiba habar de asta asa cumnimeni nu are habar de nimic pe aici. Dar nu va bazati pe asta, daca sunteti pusi in situatia asta eu zic sa nu faceti pe prostii. Eu asa le-as zice: Yes, officer, I brought it yesterday in a van thus I don't have ferry ticket. And yes, I do know I have to register it.

Pe urma a doua oara nu o sa mai merga dar macar aveti timp sa decideti daca o duceti inapoi in ro sau o inmatriculati aici.


» Post actualizat in 07 Nov 2014 10:27

 

:)) In prima saptamana a intrat unu in mine(s-a oprit in mine ).'Mie mi se pare ca astia conduc mai rau ca la Istanbul. Da sunt si cativa englezi adevarati lorzi educati si de apreciat , dar mie mi se pare ca marea majoritate sunt ............. Dumnezeu cu mila.


AMIN!
Editat de ghost-rider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pana acu vreo 2 ani, limita era de 70mph (112 kmh) pe autostrada, dar s-a schimbat si acu e 80, adica 128 kmh, ceea ce e decent, cam ca in restul tarilor (exceptie e germania unde ai multe zone fara limita de viteza). problema mare cred ca-i amenda daca depasesti viteza sau nu respecti regulile de circulatie.

Limita e tot 70 pe autostrada, nu s-a schimbat nimic. Eu unul nu m-as risca la mai mult, avand in vedere cat de monitorizat e traficul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Si eu am motoreta aici de peste un an si nu m-a intrebat nimeni de sanatate. Adevaru ca am fost si destul de cuminte, dar daca nu esti cuminte te opreste oricum chiar daca aimasina inmatriculata aici. Daca e sa te opreasca de exemplu pentru viteza cu motoreta inmatriculata in Romania problema cea mare nu e inmatricularea, ci viteza. Asa ca aveti grije pe unde ii dati, ca de dat tot ii dati ca doar e motoreta.

Idea aia cu biletu de ferry e o prostie, scuzati-ma. Am facut-o si eu o data, ca pe urma sa imi dau seama ca nu e nici o branza. 'you only use the vehicle up to 6 months in a 12-month period (one single visit, or several shorter visits adding up to a 6-month period)' Deci poti sa vii cu 1 sau 10 vehicule straine cat tot 6 luni ai voie sa circul. Asta daca nu esti rezident: 'You must tax and register your vehicle in the UK within 14 days if you become a resident or your stay is longer than 6 months'. Pe romaneste daca esti rezident adica esti inregistrat la un council tax pe undeva, nu ai voie sa mergi cumasina straina decat 14 zile. Asa ca Ideea e sa nu te opreasca de loc.Cum cunosc eu mersul lucrurilor pe aici, politisti ar putea foarte bine sa nu aiba habar de asta asa cumnimeni nu are habar de nimic pe aici. Dar nu va bazati pe asta, daca sunteti pusi in situatia asta eu zic sa nu faceti pe prostii. Eu asa le-as zice: Yes, officer, I brought it yesterday in a van thus I don't have ferry ticket. And yes, I do know I have to register it.

Pe urma a doua oara nu o sa mai merga dar macar aveti timp sa decideti daca o duceti inapoi in ro sau o inmatriculati aici.

» Post actualizat in 07 Nov 2014 10:27

 

 

Hmmmmm good point cu rezidentiatul asta.

Eu pana acum m-am inscris doar la national insurance. Nu platesc taxe eu ca persoana la stat, platesc doar ca persoana juridica taxe, iar masina nu e inregistrata pe firma.

Cred ca o sa fac cu schimbul 6luni .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5500 lire asigurare? Vb de Veyron ?

Eu platesc sub 500 lire pe an, in conditiile in care e si sotia trecuta 2nd driver.

Transportul motorului din Ro in UK costa cam 400 lire, am un amic care si-a adus motorul din RO la modul asta.

PS: treaba cu viteza e buna, personal ma simt de 10 ori mai safe in trafic decat in RO. Chiar si asa, mor destui si in UK din cauza vitezei...chiar recent s-au trantit unii cu un fiesta parca...au murit 5 tineri, in jur de 20 ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt si eu in Uk de 2 luni. Acum caut o masina la vreo 1000 de lire. La ce ma uit eu , imi vine asigurarea in jur de 700 lire pe an ( am permis de +7 ani , vreau sa il schimb cu unul englezesc , am sunat acasa pt o adeverinta ca nu am avut accidente/probleme cu asigurarea , cu toate ca am avut asigurare auto/moto de cand am permis , mi-au facut hartia aia doar pe vreo 4 ani , dupa asigurarile expirate care le-am pastrat , a zis femeia ca nu ma poate gasi in baza de date de la asiguartori ca sa imi faca pe toata perioada , asa ca ma multumesc si cu atat). Sunt unele companii de asigurari care accepta no claim bonus din Romania ( ex. Admiral ) . Asadar sper ca voi obtine o asigurare mai ieftina .

 

Printre altele ma gandesc sa imi aduc Transalpul aici prin primavara. Luna asta este salon moto la Birmingham si sper sa imi iau masina pana atunci sa pot ajunge acolo , cu toate ca nu-i asa departe de mine ,dar imi trebuie 5-6 autobuze/trenuri pana acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unde stai in UK?

La fel am facut si eu cu asigurarea, doar ca eu am avut pe 9 ani adeverinta din RO si a mers. Urmatorul an am primit direct de la firma de asigurari de aici, deci sunt ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5500 lire asigurare? Vb de Veyron ?

Eu platesc sub 500 lire pe an, in conditiile in care e si sotia trecuta 2nd driver.

Transportul motorului din Ro in UK costa cam 400 lire, am un amic care si-a adus motorul din RO la modul asta.

PS: treaba cu viteza e buna, personal ma simt de 10 ori mai safe in trafic decat in RO. Chiar si asa, mor destui si in UK din cauza vitezei...chiar recent s-au trantit unii cu un fiesta parca...au murit 5 tineri, in jur de 20 ani.

 

Pentru Mercedes CL500 din 2002 atat era asigurarea. 5000lire doar pt mine si 5500lire daca o trec si pe prietena mea pe asigurarea ca 2nd driver.

Pentru BMW 330i din 2004-> 2000de lire asigurarea.

Pentru BMW 318i ( 2000cmc) din 2002-> 1800de lire asigurarea.

Pentru BMW 320d din 2002-> 2000de lire asigurarea.

Pentru Fiat Panda 1.1i din 2007 860 de lire asigurarea. ( Am vrut sa vad daca e au ei o problema cu motoarele mari............dar vad ca oricum e scump 860de lire pt 1.1 absurd )

Toate aceste asigurari au fost facute pt orasul Basildon unde stau ................adica ............... teoretic rata furturilor si a accidentelor usoare este mai mica decat in Londra.

Plus ca imi par cam "comunisti" la faza cu How many miles are you up to yearly? si asa pac ti-o mai trage la ficat cu banii.......defapt iti baga mana in buzunar.

Astea sunt valorile mele de pe CONFUSED.COM si va spun preturile cele mai mici, toate asigurarile au fost facute direct cu numarul de inmatriculare al masinii din poza de vanzare.

 

Am un prieten de facultate si fost coleg de la Renault, el a plecat la Jaguar(Coventry) si Plateste 780de lire asigurare anuala pt un Citroen Saxo 1.1 vechi de cand lumea si pamantul.......masina a fost 400 de lire. Ciudate rau asigurarile astea. Mie mi se pare o bataie de joc la adresa banilor...........

 

 

Singura solutie si cea mai viabila e sa fac cu schimbul cate 6 luni cu masina si aia e.

 

In Ro cu 5500 de lire cat as da NUMAI PE asigurarea anuala pt o masina buna....................IMI CUMPAR o masina cu totul buna de banii astia, pe care o tin cativa ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La anul intentionez sa vin si eu in UK asa ca deocamdata culeg informatii iar problema taxelor masinii/motocicletei mi se pare foarte complexa. Cu cat citesc mai mult, cu atat sunt mai confuz...

 

Lamuriti-ma si pe mine va rog, care ar fi costul total si in ce anume consta (taxa de drum, asigurare, etc.) pentru o masina comuna? Eventual cateva exemple concrete?

 

Si nu in ultimul rand, sunt un pic speriat de circulatia pe partea stanga... si volan pe dreapta. Cat de greu este sa te acomodezi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E complexa pe naiba. Ai de platit asa:

 

1. Asigurare: fa-ti rost din timp de o hartie de la un asigurator din RO care sa mentioneze ca nu ai avut incidente in ultimii X ani. Evident, in engleza.

2. MOT - asta e anual, un fel de ITP. costa in jur de 50 lire.

3. Road Tax: in functie de masina, emisii, etc. Eu platesc la o Honda Accord 2.0 VTEC AT 240 lire pe an.

 

Deci, ca idee, eu platesc pe an in jur de 750 lire pe tot ce inseamna cheltuieli cu masina. Daca iti iei masina hibrid sau electrica, ai scapat de road tax.

 

Cu condusul pe dreapta te obisnuiesti mult mai rapid decat ai crede. Mie mi-a luat cateva zile. Aici se conduce de X ori mai civilizat decat in RO. Nu prea ai cum sa compari. Si o spun dupa 12 ani de trait in Bucuresti si colindat prin toata Romania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Plus ca unele companii de asigurare iti monteaza un aparat sa vada cat si cum conduci , iar in functie de stilul tau de condus iti poate creste asigurarea .

Taxa e in functie de emisiile CO2 https://www.gov.uk/vehicle-tax-rate-tables

De asigurari te poti uita pe https://www.gocompare.com/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salut. Care mai e situatia in Anglia? Vad ca in cateva luni raman fara prieteni si cunostinte ca pleaca toti in UK :)))

Eu imi caut o tara unde as emigra, dar nu stiu daca Anglia se potriveste, m-am uitat pe anunturile cu joburi si scazand cheltuielile nu ramaneam cu mare lucru, adica vreo 1000 de lire ceea ce sincer nu merita efortul. Ce va atrage acolo banii sau civilizatia?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Care mai e situatia in Anglia? Vad ca in cateva luni raman fara prieteni si cunostinte ca pleaca toti in UK :)))

Eu imi caut o tara unde as emigra, dar nu stiu daca Anglia se potriveste, m-am uitat pe anunturile cu joburi si scazand cheltuielile nu ramaneam cu mare lucru, adica vreo 1000 de lire ceea ce sincer nu merita efortul. Ce va atrage acolo banii sau civilizatia?

tu lasa anglia, fugi in austria sau germania ca parca vorbeai si putin limba. sau nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tu lasa anglia, fugi in austria sau germania ca parca vorbeai si putin limba. sau nu?

Ma descurc da nu se compara austriecii cu umorul englezesc :))))

E destul de greu si in Austria de intrat, voiam initial ca expat dar deocamdata a picat treaba, asa ca imi caut alternative. Plus ca astia la care imi fac eu veacul muta tot IT-ul in Romania :D

Poate in Norvegia sau alte tari nordice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Salutare,acum sunt resident in Roma Italy,dar dupa cum merg lucrurile pe aici (muncesti doar pentru cheltuieli,asta in cazul daca ai de munca) ma bate gandul sa-mi pun traista in bat si se emigrez si eu in Uk.Asta ar insemna un nou inceput sa o iau iar de la cap cum e pentru oricine cand ajunge undeva si e singur si parasesc zona de confort dar asta e.

Vroiam sa va intreb care ar fi procedurile pentru un incepator?Cam care ar fi sansele de a face ceva acolo?

Multumesc


» Post actualizat in 14 Feb 2015 08:32

Salut. Care mai e situatia in Anglia? Vad ca in cateva luni raman fara prieteni si cunostinte ca pleaca toti in UK :)))

Eu imi caut o tara unde as emigra, dar nu stiu daca Anglia se potriveste, m-am uitat pe anunturile cu joburi si scazand cheltuielile nu ramaneam cu mare lucru, adica vreo 1000 de lire ceea ce sincer nu merita efortul. Ce va atrage acolo banii sau civilizatia?

Danny crede-ma eu sunt in Roma castigam undeva la 900E noroc cal ucreaza si nevasta-mea si la sfarsit de luna raman cu vre=o 200 150 curati in mana,De ceva timp stau pe dreapta si incep sa intru pe minus.Pentru ar insemna ceva daca as ramane cu acele 1000 de lire pe luna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acelasi lucru am facut si eu , acum 3 luni m-am transterat in un din italia , unde am lucrat in nord 3 ani , legal cu contract ... Momentan aici este destul de greu , chiriile sunt destul de mari am gasit repede un job , dar nici sa nu indraznesti sa intrebi de contract de munca ...lucru foarte dezamagitor pt ca renunt cu buna stiinta la multe benefici dupa urma carora ar putea sa o duc mai bine ..Comparativ cu italia este dezamagitor , nu poti privi spre viitor (apropiat ) cu incredere ..azi poti avea un job iar maine sa te de a afara , fara sa ii poti face nimil ( legal vorbind ) .. Sper sa se rez cat mai curand situatia si sa gasesc un angajator legal .. Pe partea financiara daca trag linie la sf de luna ieseam mult mai bine in italia .. Daca te decizi sa vi , bafta multa si sa vi cu bani la " tasca " ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De la o zi la alta mi se intareste ideea de a pleca in colo,bani de tasca ca bani de tasca problema e ca nu sunt vorbitor prea mare de engleza comparatic cu lb italiana,si nu stiu cam ce job as putea gasi si unde sa caut.Vreau sa zic ca daca maine iau avionul Roma-Londra,dupa ce ies din aeroport sa mor daca stiu incotro sa o iau sau ce anume sa intreb.Pentru ca stiu ca e foarte greu daca n-ai nicio sustinere cat de mica in spate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De la o zi la alta mi se intareste ideea de a pleca in colo,bani de tasca ca bani de tasca problema e ca nu sunt vorbitor prea mare de engleza comparatic cu lb italiana,si nu stiu cam ce job as putea gasi si unde sa caut.Vreau sa zic ca daca maine iau avionul Roma-Londra,dupa ce ies din aeroport sa mor daca stiu incotro sa o iau sau ce anume sa intreb.Pentru ca stiu ca e foarte greu daca n-ai nicio sustinere cat de mica in spate.

de 3 luni ma rupe gandu asta. :) Vb cat de cat engleza, m-as descurca la nivel conversational, zic eu. Dar cand ajungi acolo, chiria, actele, alea`s batai mari de cap. Cine sa te ajute? Ca toti au treaba, toti sunt la munca, si nu prea is dispusi sa isi rupa din timpu` lor sa mearga cu tine sa`ti arate ce si cum. Neamu asta prostesc, se teme de orice. Ca le iei job`u, sau cine stie ce. Cam rar oameni sa intinda mana, sa te ajute. E teribil, sustinerea ta de care vorbeai, eu ma gandesc ca trebuie sa fie destul de mare. Altfel, ai cheltuit bani degeaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca bine zici colegu cu ajutatul.Ma uit pe aici cum sunt romanii nostri sunt mai rai decat in tara,sa te prosteasca sa te fure daca iti este in pic mai bine te invidiaza,daca ai nevoie de ajutor iti mai dau o bata in cap.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

job e simplu de aflat in Anglia, daca nu esti pretentios. Da cu actele si chiria e mai rau. Ca nu te ia nimeni cu ei in casa, chiar daca stau deja 10-12 insi intr`o casa. Ma, un loc sa`ti dea si tie, pe o saltea pe jos .. ca asta e pana incepi. O luna nu mori daca tragi .. da nici atat. Fiecare are a lui treburi..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...