Jump to content

de ce cade lumea bacul?

Recommended Posts

"De ce cade lumea bacul"

Pentru ca cade profesorii la titularizare :laugh: (joke)

In Mures doar un sfert au luat peste nota 7 (am citit ce s-a scris cu un post mai sus, insa eu vorbesc de cei care au LUAT ex. de titularizare, insa cu note mici) ... Asta pentru ca am auzit cum ca profesorii n-au nicio vina, saracii. Iete ca nu doar elevii ESTE prosti ;) Asa profesori, asa elevi!

gândiți-vă că deja facultățile particulare iau în calcul varianta admiterii fără bacalaureat!!!!

• Replies 280
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Corect. Sistem de invatamant in colaps. QED. :)

mie mi se pare la fel si cu justitia, transporturile, turismul (de cobori de pe faleza pe plaja la eforie te impiedici pe scari si inhalezi miros de ca.catt), in sanatate doctorii aia nu stiu sa foloseasca computerul ca sa poata diminua birocratia si cozile (treci pe la 3 institutii/3 cozi, in loc sa dea medicu' un clik si sa te gaseasca in baza de date) .

Unii dinte parintii la aia de copiaza la BAC fura suruburile si sinele de la calea ferata ori motorina de la utilajul care trebuie sa compacteze terasamentul inaintea asfaltarii, altii fac smenuri cu contracte... PLM ...

Cred ca pedeapsa cu moratea si taierea mainii hotului ar inregistra mai putine decese decat accidentele rutiere cauzare de nerespectarea legislatie privind siguranta circulatiei ... da' cine draq sa aplice asa ceva, ca inca nu s-a nascut nici unu care sa mai si traiasca actual

Edited by yuk

Cred ca pedeapsa cu moratea si taierea mainii hotului ar inregistra mai putine decese decat accidentele rutiere cauzare de nerespectarea legislatie privind siguranta circulatiei

Asta e si ideea. Unde mai pui ca este si politically correct.

A,si ca tot vorbim de diplome. Iacata un prim exemplu.

Edited by Budd

Am inteles ca te bucuri de faptul ca nu au luat bac-ul niste unii pentru ca asa "ne trezim la realitate".

Cine sa "ne trezim la realitate"? Si sa facem ce?

Cand copilul vine cu note bune de la scoala si cade bacul cu media 2, zi tu ce trebuie facut?

Nu ma bucur in adevaratul sens al cuvantului... Insa trebuie sa fim realisti, faptul ca se iau note mari la BAC sau ca procentul de promovabilitate este mare, nu denota faptul ca acei copii sunt pregatiti. Asta am vrut sa spun. Au fost generatii intregi care au copiat la BAC (printre care si a mea). Crezi ca acele note au reflectat realitatea?

Si nu, nu sunt de acord ca elevului sa i se acorde note mari la scoala si sa pice BACul, dar eu sper ca dezastrul asta va deschide ochii oamenilor despre cat se invata cu adevarat la scoala. Cati copii (cu potential) sunt nevoiti sa ia meditatii ca sa intre la o facultate buna pentru ca la scoala pur si simplu nu primesc suficient? E mare pacat. Dezastrul nu il reprezinta BACul picat intr-o proportie atat de mare ci realitaea din scolile romanesti..

Inca ceva... am auzit pe la radio zilele trecute o stire care m-a lasat masca... O reclama la ceva facultati unde poti intra chiar daca nu ai BACul luat, daca iti iei angajamentul ca in decurs de 2 ani il vei promova.... Mie asta mi se pare mai strigator la cer... Oare o sa ajungem sa se intre asa si la medicina????

Edited by Deea Piulitza

Io n-am copiat la BAC si am luat si note mari...

Va zic eu, singura cauza este DEZINTERESUL pe care eu il asimilez tot... PROSTIEI.

Adica eu cand eram mic invatam seara cu lampa de gaz, ca nea nelu facea economie si ne taia curentu de pe la 7.. si tot luam note mari, aveam manuale cam vechi de 5-10 ani, nu internet, nu TV, (cuvant urat).. si tot am invatat.

Si acu plozii repetenti au NET, MOBILE, LAPTOPURI, WIKIPEDIA si tot o p-ula invata.

De ce? Din cauza sistemului? Din cauza profesorilor? Din cauza programei??

NU - din cauza PROSTIEI si a DEZINTERESULUI GENERAL. Copiii buni tot buni raman, si invata in orice conditii, pleava. .la .. pleava.

din păcate Âşi aici colegii mei de presă sunt de ciocolată. nu profesorii pică examenul de titularizare, ci diversi apiranți care ar vrea sa prindă un post de titular. un fel de 'hai să încerc Âşi eu, nu am nimic de pierdut'. oricine a cumpărat o diplomă de la o facultate particulară poate depune un dosar pentru a da examenul de titularizare. aceia care pică examenul nu sunt profesori!!!

Problema, din punctul meu de vedere, nu o reprezinta aspirantii care pica examentul de titularizare ci "profesorii" care il promoveaza cu note nici macar mediocre... Eu nici pe aceia nu-i consider profesori...

De ce pica bacul ?

Au pus camere ...

Se cere o perioada de acomodare ... pana gasim pe cel care supravegheaza ... sa mai facem si pentru ala o "cheta" ... pe langa supraveghetorii din sala de examen.

Lasa sa se ia bacul mai greu ... prea multi prosti ajung la facultate si apoi doctori/ingineri etc degeaba ...

Tara are nevoie si de zidari,lacatusi etc.

Trebuie sa fim realisti, si copiatul fara a fi prins denota o oarecare inteligenta :)))

Edited by Deea Piulitza

Trebuie sa fim realisti, si copiatul fara a fi prins denota o oarecare inteligenta :)))

Nu exista asa ceva. Pune un gardian de inchisoare intr-o sala de examen si iti garantez ca nu ai suficienta inteligenta sa copiezi in cele 3 ore de examen fara sa fi dat afara din sala. Copiatul exista pentru ca este permis. Period.

Io n-am copiat la BAC si am luat si note mari...

Va zic eu, singura cauza este DEZINTERESUL pe care eu il asimilez tot... PROSTIEI.

Adica eu cand eram mic invatam seara cu lampa de gaz, ca nea nelu facea economie si ne taia curentu de pe la 7.. si tot luam note mari, aveam manuale cam vechi de 5-10 ani, nu internet, nu TV, (cuvant urat).. si tot am invatat.

Si acu plozii repetenti au NET, MOBILE, LAPTOPURI, WIKIPEDIA si tot o p-ula invata.

NU - din cauza PROSTIEI si a DEZINTERESULUI GENERAL. Copiii buni tot buni raman, si invata in orice conditii, pleava. .la .. pleava.

Iarta-ma ca te contrazic... dar nu pot altfel. Copiii, prin natura lor, sunt influentabili. Acei "7 ani de acasa" de care tot auzeam intr-o vreme (acum nu prea mai aud) sunt importanti. Majoritatea oamenilor cu copii pleaca dimineata la lucru si se intorc seara, epuizati, fara niciun chef, fara siguranta zilei de maine (Nu neaparat ca n-ar castiga bine, dar sa fim seriosi, cati dintre noi sunt 100% siguri ca peste o luna mai au un loc de munca? Majoritatea avem credite, suntem sclavii bancilor)... Ei zic mersi ca plodul se uita la TV, freaca NET-ul, etc... ceea ce n-ar fi rau daca ar fi ceva de invatat acolo. Ma amuzam zilele trecute cautand pe NET niste informatii pentru serviciu. A trebuit sa scotocesc bine bine pana sa gasesc ceva folositor. Insa daca scrii "p orn" esti invadat de linkuri. Scrie manele... tot ce "vrea muschiu' tau". Asadar... copiii buni au nevoie de o rampa de lansare pentru a fi buni. Un copil care nu invata nu e neaparat un copil prost, ci un copil scapat din mana. E o greseala sa confundam prostia cu lipsa de interes.

Nu exista asa ceva. Pune un gardian de inchisoare intr-o sala de examen si iti garantez ca nu ai suficienta inteligenta sa copiezi in cele 3 ore de examen fara sa fi dat afara din sala. Copiatul exista pentru ca este permis. Period.

Budd, eram sarcastica!! :)

Un copil care nu invata nu e neaparat un copil prost, ci un copil scapat din mana. E o greseala sa confundam prostia cu lipsa de interes.

Lipsa de interes vine tot din prostie. Period. Daca nu te ajuta intelectul nu te intereseaza nimic.

Lipsa de interes vine tot din prostie. Period. Daca nu te ajuta intelectul nu te intereseaza nimic.

Vrei sa-mi spui ca tu la 5 ani stiai ce vrei sa faci cu viata ta? N-ai avut indrumare de nicaieri? N-ai avut nicio influenta pozitiva in viata ta? Iarta-ma, dar imi vine greu sa cred asta. Sau poate sunt eu mai incuiata...

A,si ca tot vorbim de diplome. Iacata un prim exemplu.

totusi vitele cu diploma nu ajung ministrii cum se intampla la noi

http://www.newsmonster.ro/cautari/Igas-explica-de-ce-si-a-luat-Bac-ul-la-23-de-ani-Ca-orice-om-poti-sa-ai-un-esec-in-viata/0

am un prieten care nu a putut fi admis la facultate in anul absolvirii liceului pt ca exat atunci i-au montat doctorii pe femur 2 platbande prinse cu 4 surubui cu filet de 6 ... iar asta se scuza ca a avut in viata un singur esec si o gramada de "succesuri"

Edited by yuk

daca crima perfecta nu a fost descoperita asta nu inseamna ca nu exista

Pai de ai nostri vorbeam. Iti dai seama ca respectiva si-a luat diploma la fel ca Igas.

am inteles.

Si macaronarii au diplome de la RO de le fac la aia dantura

Unii isi fac facultatea cu bani fara sa invete, altele... cu lumina stinsa :scratch:

Edited by yuk

Vrei sa-mi spui ca tu la 5 ani stiai ce vrei sa faci cu viata ta? N-ai avut indrumare de nicaieri? N-ai avut nicio influenta pozitiva in viata ta? Iarta-ma, dar imi vine greu sa cred asta. Sau poate sunt eu mai incuiata...

La 5 ani mergeam la gradinita ca toti copiii, la 6 ani la scoala ca toti copiii, in clasa si la scoala invatam pentru ca asa ni se spunea de catre profesori si eu de mic eram mai credul (fraierica) asa si luam de bun tot ce mi se spunea, spuneau sa invat - invatam.

Nu cred ca in ziua de azi copiiilor nu li se spune sa invete sau sa faca ce trebuie sau nu-i indruma nimeni. Macar un pic.

Ca exemplu va pot da copiii in famile la mine care au rezultate bune (nepoata mea) si a carei mama tot dimineata pleaca si se intoarce seara, nu sta de capul ei.

La 5 ani mergeam la gradinita ca toti copiii, la 6 ani la scoala ca toti copiii, in clasa si la scoala invatam pentru ca asa ni se spunea de catre profesori si eu de mic eram mai credul (fraierica) asa si luam de bun tot ce mi se spunea, spuneau sa invat - invatam.

Nu cred ca in ziua de azi copiiilor nu li se spune sa invete sau sa faca ce trebuie sau nu-i indruma nimeni. Macar un pic.

Ca exemplu va pot da copiii in famile la mine care au rezultate bune (nepoata mea) si a carei mama tot dimineata pleaca si se intoarce seara, nu sta de capul ei.

Pai tocmai asta ziceam si eu!!!! Ai avut indrumare! Copiilor din ziua de azi, exact asta le lipseste. NU inteligenta!

LOl, adica copiii din ziua de azi se nasc in familii de surdomuti, se duc la scoli pustii, nu aud cuvantul "invata" niciodata.. :grinbandit:

Ti-am zis ca am predat la liceu, si crede-ma ca pana si eu, un amarat de ne-titular suplinitor care am luat examenul de ocupare a postului cu 9,85 ( :grinbandit: ) le spuneam sa invete, ca merita, desi ma durea la stoi.. Ei nu, spania, spania..

multumeste-i lu' nea Nelu ...astia au probleme cu "Capacitatea" pe motiv de Counter Strike

Si "Treapta" era buna ca tria muncitorii , reducand costurile cu scolarizarea, seralu' era mai ieftin pt societate si numai o parte din aia picati la treapta mai mergeau la seral.

Nea Nelu nu a fost chiar atat de negru cum il fac pictorii...

Invatamatul e ca o balastiera, cu cat mai multe site cu atat mai putine sanse sa treaca bolovanii ... de aia ca Igas

Edited by yuk

LOl, adica copiii din ziua de azi se nasc in familii de surdomuti, se duc la scoli pustii, nu aud cuvantul "invata" niciodata.. :grinbandit:

Ti-am zis ca am predat la liceu, si crede-ma ca pana si eu, un amarat de ne-titular suplinitor care am luat examenul de ocupare a postului cu 9,85 ( :grinbandit: ) le spuneam sa invete, ca merita, desi ma durea la stoi.. Ei nu, spania, spania..

Oameni buni, cum puteti spune ca sunt de vina copiii? Voi chiar nu realizati ce spuneti?

Nu, familiile nu sunt de surdo-muti, sunt doar blazate, innecate in credite, in spaima ca pot ramane fara serviciu. Nu mai au energia necesara sa dea un sfat pertinent copiilor lor, sa discute.

Nu, scolile nu sunt pustii, ba chiar sunt pline de profesori incompetenti, prost platiti, si astia blazati si infundati pana in gat in credite.

Spania, Spania de unde crezi ca vine? A fost cumva o idee inoculata in embrion inainte sa se nasca acel copil? Ma indoiesc. Tot de la parinti, anturaj, profesori, mass media, etc. etc. etc. au auzit de Spania, capsuni, bani facuti cu munca bruta in loc de inteligenta. Si poti sa ii blamezi? In Romania, cu o slujba decenta, nu castigi nici jumatate din cat face un capsunar.....

Felicitari, ai luat examenul de ocupare a postului cu 9.85. Pot sa-ti pun o intrebare? Mai esti profesor acum? Sau faci altceva, mai bine platit?

Hai sa incetam sa dam vina pe copii... Vinovati suntem noi, adultii, care ne complacem in situatia de cacao.t din tara asta, si nu facem nimic.

Vrei sa continui si sa-ti spun ce bine o duceau parintii mei/nostri cand eram eu mic, pe vremea lui Ceausescu. Sa vezi atunci blazare.. :)))

Degeaba incerci sa le gasesti o scuza, ia zi-mi dar cei care invata cum reusesc? Aia nu traiesc tot in Romania? Nu invata la aceleasi scoli?