Jump to content

de ce cade lumea bacul?

Recommended Posts

LOl, adica copiii din ziua de azi se nasc in familii de surdomuti, se duc la scoli pustii, nu aud cuvantul "invata" niciodata.. :grinbandit:

am o intrebare pt tine. tu cunosti vreo 5-8 familii de surdomuti? cum comunici cu ei?! de unde stii ca nu cunosc cuvantul "a invata"?

vad ca debitezi rau.

unde ai predat la liceu? normal sau ajutatoare/speciala (gen cu deficienta de auz)... tu stii cum e la scoala speciala/profesionala speciala?

• Replies 280
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Deea, esti dispusa sa faci o vizita prin cateva sali de clasa de liceu, a 11-a si a 12-a, un liceu random din Bucuresti, nici cel mai cel, nici scoala profesionala transformata in liceu? Si o sa te convingi cat de buni si dornici sa invete sunt elevii din ziua de azi.

Edited by bogdan192

Ce proportii faine faci tu ... oare au vreun fundament ?

De acum se stie ... inveti - iei, nu inveti - pici.

Du-te ma, sa-mi dai tu ex de o perioada post-revolutionara din rromania asta bananiera cand nu s-a luat bacul pe spaga sau cand nu s-a ocupat un post/prins un contract cu statul tot astfel! :rusinica: :disappointed:

Guest PopaCosmin

Nici pe vremea mea nu se invata, din zece elevi, unu invata si noua copiau.

Doar ca unora le place sa se ridice calcand pe altii ... deh, si moralistii trebuie sa manance o paine.

Daca ar fi sa luam de buna afirmatia ca "pe vremea noastra se invata", conform cu notele obtinute de acele generatii, romania anului 2011 trebuie sa fie lider mondial in descoperiri stiintifice.

Daca pe "vremea noastra se facea carte", azi trebuia sa avem PIB-ul germaniei.

Insa cum realitatea nu se poate fabrica, semidoctismul actual are un damf destul de taios, iar ceea ce avem azi e rodul invatamantului de pe "vremea noastra".

Singura diferenta dintre cei de ieri si cei de azi, e ca astia au avut ghinionul sa nu mai copieze.

Dupa cum zice si imnul national: "Scoala-te romana" :cheers:

Deea, esti dispusa sa faci o vizita prin cateva sali de clasa de liceu, a 11-a si a 12-a, un liceu random din Bucuresti, nici cel mai cel, nici scoala profesionala transformata in liceu? Si o sa te convingi cat de buni si dornici sa invete sunt elevii din ziua de azi.

Pai normal, dupa ce sa mai invete?! Sa ajunga cu sau fara bac/facultate tot vanzatoare pe max 200E pe luna sau sofer de taxi sau paznic la v-un mol?! Pt ca asta ajungi in gunoiul asta de tzara daca nu ai pile chiar daca termini cu 10 pe linie facultatea si doctoratul!!!

Pai nu mai bine dai sms-uri sau joci cs pe ipod in timpul orelor de romana si mate, ca macar stii ca nu ti-ai distrus cea mai frumoasa parte a vietii care este copilaria, si nu ti-ai distrus degeaba nervii?!?!!!

Astia acum 30 de ani au zis astea...si tzara lor merge bine:

Vrei sa continui si sa-ti spun ce bine o duceau parintii mei/nostri cand eram eu mic, pe vremea lui Ceausescu. Sa vezi atunci blazare.. :)))

Degeaba incerci sa le gasesti o scuza, ia zi-mi dar cei care invata cum reusesc? Aia nu traiesc tot in Romania? Nu invata la aceleasi scoli?

Sunt convinsa ca mai sunt si acum parinti care isi dau interesul si anturaje bune, dar in ce proportie? Oricat ai incerca sa ma convingi, nu voi da niciodata vina pe un copil care abia isi formeaza personalitatea. Cei care il modeleaza sau ar trebui sa-l modeleze sunt vinovati. Da, sunt de acord sa dam vina pe societate, pe mass media, pe economia de piata, daca vrei. Dar nu pe un copil care face ce vede...

si vremea lui Ceausescu a avut partile ei negative, nu contest... Dar mai bine... nu intru in polemici legate de politica pentru ca o sa ma consideri comunista. :P

Cert este ca din anumite puncte de vedere acum e mult mai rau iar daca nu deschidem ochii (noi adultii, in primul rand) o sa ne afundam tot mai adanc... Si e pacat, mare pacat... Stii tu vorba aia care umbla: "Ce tara frumoasa avem, pacat ca-i locuita".

Daca n-ar fi atat de departe Bucurestiul... as veni. :) Glumesc! Pana acum 4 luni am locuit in Bucuresti. Am facut in Bucuresti scoala generala, liceu, facultate. Stiu foarte bine ce inseamna un anturaj rau sau un anturaj bun. Stiu foarte bine cum e ca parintii sa te scape din mana. Been there, done that.

Sa te intreb si eu ceva: tie ti-a luat mama un Iphone in clasa a 9-a numai ca sa scape de gura ta? Eu in clasa a 9-a ma rugam de mama sa-mi ia o pereche de blugi si trebuia sa fac ceva ca sa o merit. Dupa a 11-a m-am angajat am lucrat doua luni in vacanta ca sa ma duc 2 saptmani la mare. Oare nu parintii sunt vinovati ca nu isi dezvolta copiii lor simtul responsabilitatii?

Iti dau un exemplu foarte simplu: spalatul vaselor. Cati copii din ziua de azi isi spala singuri farfuria dupa ce au mancat si cati isi lasa farfuriile imprastiate prin camera afundandu-se cu nasul in calculator? Surpinzator, parintii, in loc sa ii "oblige" sa-si spele farfuria, prefera sa o faca ei. Astfel economisesc timpul ala pretios in care ar fi dus munca de lamurire cu copilul ala sa lase calculatorul. Pai sa-i fi zis eu mamei sau bunicii ca intai mai uit la televizor si dup-aia imi spal farfuria, nu mai pupam televizor o saptamana.

Copiii sunt oglinda modelelor pe care le au in viata - asadar, daca acei copii sunt un dezastru, nu-i critica pe ei, ci pe cei care i-au educat asa.

Edited by Deea Piulitza

Guest CristiBoroi

...

Excelent expus, am acelasi punct de vedere.

:goodposting: :10:

Dincolo de toate acestea, e nevoie de o reforma adevarata in invatamant dar e greu cu munca si cu responsabilitatea.

E mai usor sa pui camere de supraveghere asa cum e mai usor sa tai pensii si salarii decat sa dezvolti economia.

Oamenii mici nu pot gandi altfel decat meschin.

Sincer eu n-am auzit pana acum de vre-unu care sa fi invatat si totusi sa fi picat bacu'. La fel n-am vazut pana acum vre-unu care sa-si fi dat un minim de interes pentru dezvoltarea personala (dupa terminarea facultaii/liceului) care sa nu aiba un job platit ok (pentru standardele din Romanica, bine inteles).

On topic: au picat bacu' pentru ca au fost fraieri. Si eu am chiulit in liceu pana aproape de limita exmatricularii, pentru ca intr-adevar liceul era si cred ca si acum este o mizerie. Totusi cand s-a apropiat bacu am pus mana pe carte cat-de-cat si nu am depins de copiat.

am o intrebare pt tine. tu cunosti vreo 5-8 familii de surdomuti? cum comunici cu ei?! de unde stii ca nu cunosc cuvantul "a invata"?

vad ca debitezi rau.

unde ai predat la liceu? normal sau ajutatoare/speciala (gen cu deficienta de auz)... tu stii cum e la scoala speciala/profesionala speciala?

Era o metafora mai guță, nu m-am referit la "surdomut" la modul propriu..

Daca nu iti convine in Romania asta .. asa cum e ea ... pleaca in America ... nu te retine nimeni. :wink:

Asa sper si eu......tie daca iti place sau convine nedreptatea si furtul din gunoiu asta de tzara treaba ta, dar pacat, ar trebui sa plecam cat mai multi din tzara, sa ramana numai clasa politica si altii unii bugetari ajunsi acolo unde sunt acuma numai prin pile si spaga!

...si atunci sa vedem de unde si-or mai da salarii, si cine i-a mai imprumuta pt pensiile gunoaielor de generali si alti militari care au apararat vechiul sistem comunist-totalitarist si "comisioanele" inaltilor functionari, si apoi sa stam si sa urmarim la televizor sa-i vedem cum crapa de foame!!!

Edited by RaceTuning

Avand in vedere ca anul asta au promovat BAC-ul doar 45% din elevi....subiectele de anul viitor vor arata cam asa:

Subiectul I (Limba si Literatura Română)

Se dă textul: “Ana are mere”.

Pe foaia de examen sau pe o altă hârtie pe care o aveti la îndemână, servetel, ambalaj de ciocolată, etc. scrieti răspunsul la următoarele întrebări:

1. Ce are Ana?

2. Cine are mere?

3. Extrageti cel putin un fruct din text.

4. Desenati un măr.

5. Scrieti un alt nume de fată în afară de Ana. Dacă nu vă amintiti e bun si un nume de băiat.

6. Alcătuiti o scurtă compunere în care să povestiti ce vă trece prin cap.

7. Analizati textul în 3-4 pagini, sau la alegere scrieti un banc.

Subiectul II (Matematică)

1. Aflati valoarea lui x din ecuatia: x = 2.

2. Suma a două numere este 4. Numerele sunt egale. Aflati măcar unul din cele două numere.

3. Calistrat avea 10 ani când mama lui l-a ars cu un fier încins pentru că a luat un 9 la matematică. Câti ani are Calistrat la 2 ani după tristul eveniment?

4. Desenati un pătrat.

5. Imaginati-vă un trunchi de piramidă triunghiulară regulată.

6. Puneti în ordine crescătoare numerele: 1,2,3,4,5,6,7,8,9.

7. Gânditi-vă la două numere la alegere si scrieti-l pe cel mai mare.

Subiectul III (Istorie)

1. Asociati următorii sefi de stat cu anii în care au murit: Burebista, Nicolae Ceauescu – 44 î.Hr, 1989 d.Hr.

2. Scrieti un scurt text istoric folosind următoarele cuvinte: bătălie, democratie, Ștefan cel Mare, porumb fiert, Decebal, 1600.

3. Faceti un portret al lui Deceneu asa cum vi-l imaginati.

4. Ordonati cronologic următoarele evenimente istorice: aparitia omului, Unirea de la 1600, majoratul lui Burebista, Unirea de la 1918.

5. Ce tară s-a format în urma Marii Uniri de la 1918?

6. Deduceti o calitate a domnitorului Radu cel Frumos analizând cu atentie numele acestuia.

7. Analizati comparativ în 2-3, maxim 4 cuvinte domnia de 2 luni a lui Ciubăr Vodă i cea de 47 de ani a lui Ștefan cel Mare în Moldova. Încercati să analizati din cel putin 3 perspective i să construiti un text care să respecte rigorile unei scrieri istorice cu caracter academic. Depăsirea limitei de 4 cuvinte duce la excluderea din examen!

Subiectul IV (Geografie)

1. Comparati din punct de vedere al altitudinii Vârful Moldoveanu si Marea Neagră.

2. Enumerati doi vecini ai României. Dacă nu vă amintiti, enumerati doi vecini de-ai dumneavoastră de acasă.

3. În 7-8 pagini, analizati fauna, flora i relieful complex al statului Vatican.

4. În ce punct cardinal al României este situată Câmpia de Vest? Dacă nu stiti ce este acela un punct cardinal puteti să răspundeti “Vest” si să treceti la subiectul următor.

5. Pasuri si trecători: Cine a spus “Un pas mic pentru om, un pas mare pentru omenire”?

6. Alegeti variant corectă: Vârful Negoiu are altitudinea: a. 2535 metri b. 11 metri c. un miliard de metri d. altitudinea variază de la o zi la alta.

7. Conform unor măsurători, Vârful Omu ar avea altitudinea de 2505m, conform altor măsurători ar avea 2507m. Care credeti că este varianta corectă. Argumentati.

• 4 weeks later...

ce afirmatii face "ala" din "bucale" "frate"... sport de performanta, sticlism, HAHAHAHA!!!! decat o viata avem nu? :moron: la ce motor are si cat de "cool" e, nu stiu cata viata mai are dar nu prea multa oricum. ma mir ca are permis, sau... :scratch: ce sa mai zici... :baldy: "iote frate tineretu ista uai, vitoru tari, stai calm, santeti pe maini sigure"

ma apuca rasul :crack: dar din pacate au dreptate. si uite asa acum se ia vina lupului si se arunca tot pe saraca oaie. copiii, esecurile parintilor din punct de vedere educativ. dar si copchii aia, is chiar asa batuti in cap? nu isi pot da seama singuri si fara ajutor ca sunt anumite lucruri pe care tre sa le faci indiferent de educatia primita/ eu nu cred ca a fost un parinte sa zica stai acasa si munceste, lasa scoala ca nu iti trebuie, nu iti aduce nimic bun, mai ales ca parintii stiu cam cum e fara prea multa scoala.. nu stiu ce sa zic. nu am fost premiantul clasei, al scolii... dar nici unu "dinala" "viata e scurta, deci... tre sa bem...":baldy::moron:

ce afirmatii face "ala" din "bucale" "frate"... sport de performanta, sticlism, HAHAHAHA!!!! decat o viata avem nu? :moron: la ce motor are si cat de "cool" e, nu stiu cata viata mai are dar nu prea multa oricum. ma mir ca are permis, sau... :scratch: ce sa mai zici... :baldy: "iote frate tineretu ista uai, vitoru tari, stai calm, santeti pe maini sigure"

Nu cred ca tot el e cel cu motoru'. Pe alt post mai vazusem unu' care zicea cam asa (din cate imi aduc eu aminte): "astia suntem, generatia asta noua... vorba lu' SALAM, generatia noua" . No comment.

Guest CristiBoroi

3. Extrageti cel putin un fruct din text.

Facem pariu ca daca ar fi asta la bac, ai gasi multe foi de examen decupate cu cuvantul mere?

Nu cred ca tot el e cel cu motoru'. Pe alt post mai vazusem unu' care zicea cam asa (din cate imi aduc eu aminte): "astia suntem, generatia asta noua... vorba lu' SALAM, generatia noua" . No comment.

deci... ce poti sa mai zici? si multi se mira de ce si pentru ce se intampla diverse lucruri, mai ales la volan/ghidon... pai cand "generatia urmatoare" gandeste asa, si fac ce fac, si mai presus de toate se si mandresc cu ceea ce fac ei, ce pretentii sa mai ai? :moron: :moron:

Edited by deathm

Avand in vedere ca anul asta au promovat BAC-ul doar 45% din elevi....subiectele de anul viitor vor arata cam asa:

Subiectul IV (Geografie)

1. Comparati din punct de vedere al altitudinii Vârful Moldoveanu si Marea Neagră.

2. Enumerati doi vecini ai României. Dacă nu vă amintiti, enumerati doi vecini de-ai dumneavoastră de acasă.

3. În 7-8 pagini, analizati fauna, flora i relieful complex al statului Vatican.

5. Pasuri si trecători: Cine a spus “Un pas mic pentru om, un pas mare pentru omenire”?

7. Conform unor măsurători, Vârful Omu ar avea altitudinea de 2505m, conform altor măsurători ar avea 2507m. Care credeti că este varianta corectă. Argumentati.

Subiecte grele la Geografie, mai Delule, mai... N-as sti ce sa raspund la intrebarile de mai sus.

1. Ce as zice aici? Ca ala-i sus si marea-i jos?

2. Habar n-am cum ii cheama pe vecinii mei. Noroc ca stiu cine-s vecinii Romaniei.

3. O avea ceva flori Papa, o fi primit de ziua lui. De unde sa stiu eu? Si poate i s-a reliefat o burta.

5. Nu e in programa.

7. Sa mor daca stiu ce sa raspund aici. In gluma, as raspunde ca odata s-a masurat Varful Omu in erectie si odata nu.

Colegiul economic Xenopol din Bucuresti. Examen oral la limba romana. 1 mediu si multi avansati. Doi experimentati. La limba romana la oral. Stiti voi, aia pe in care gangaviti de la 2 ani.

De la 7 la 16. 32 de copii examinati. 2 lei de copil pentru examinatori. Impozabil.

Edited by bogdan192

O sa faceti "economie romaneasca" taind bugetul la educatie pentru ca peste 10 ani sa descoperiti ca aveti o tara plina de idioti si banii care trebuie sa-i dati pe cresterea enorma a criminalitatii vor fii de 10 ori mai multi ca cei pe care odata ii dadeati pe facultati si licee. Si asta nu e o probabilitate ci o realitate!

SAU

Educatia sa fie de stat. Adica mocacino. Adica 8 clase + 4 + 3/4/5/8 facultatea. Sa fie camine si cantine ieftine. Si sa fie locuri mai multe decat studenti. Si studentii buni si foarte buni sa plece cum isi iau licenta.

Nu vreau sa iau apararea statului, dar pe sistemul asta da cu minus rau de tot.

Daca ar fi mai putine locuri la facultati si facultatile bune ar fi cu taxa (nu a la America, dar taxa) ar ramane doar cei care vor sa faca carte. Iar cei care nu, se vor apuca din timp de altceva.

Cum se arunca pe o sectiune de pe forum cu vorba aia " selectie naturala", asa e si cu BAC-ul. Nu trebuie sa fie toti programatori,ingineri etc. Trebuie sa mai fie si unu care face curat in blocul in care locuiesti, unu care-ti vinde berea cea de toate zilele si tot asa :grinbandit: Deci nu-i plangeti ca nu are rost. Unii n-au nevoie de carte, unii si daca au o facultate tot vanzatori de bilete super bingo sunt...asa ca...dupa noroc si aspiratii, efort depus etc. :)