Sari la conținut

Accident neacordare prioritate, Piata Dorobanti


Adrian C
 Share

Postări Recomandate

Parerea mea:

DPDV legal:

 

Daca mie imi trebuie ca sa franez de la 50 km/h la 0 km/h 100 metri, pentru ca asa stiu eu sa franez de urgenta, pot totusi sa trec examenul din poligon pentru obtinerea permisului. Cu aceasta limitare a mea am voie sa circul pe strazi. Asa sunt eu, mai incompetent in a frana. Cand ma apropii de o intersectie unde imi pierd prioritatea, franez din timp. Daca tu, participant la trafic, franezi in 2 metri nu trebuie sa te bazezi pe faptul ca si eu sunt capabil de acest lucru. Daca eu am prioritate eu nu trebuie sa franez cand drumurile ni se intersecteaza (repet, dpdv legal). Ma doare fix in pix pe mine (si mai repet:dpdv legal) de aceasta limitare a mea atunci cand eu am prioritate.

 

DPDV logic cumulativ (legal, autoconservare, bun simt, realism) lucrurile nu prea stau asa decat daca conduc un Panzer.

Nu trebuie neaparat Amkart, experienta vine usor usor, trebuie doar sa ai tiump sa o asimilezi. Nu contest insa utilitatea respectivului curs, ba chiar imi doresc si eu sa particip, dar nu este imperios necesara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 215
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Care v-ati dat pe doua roti (sau 4) prin tari unde sunt foarte multe motoare si scutere, gen Franta, Italia, Grecia, etc. stiti ca faze de genul asta sunt la ordinea zilei si toti le iau ca atare.

Dupa ce mergi prima prin sudul Italiei de exemplu o sa te bucuri c-ai ajuns intreg acasa si spui ca-s cei mai mari idioti si inconstienti, atat motociclistii cat si soferii, la cum conduc, nu acorda prioritate, nu semnalizeaza, taie fatza si multe altele ...

Dar in a 2-a zi o sa intelegi ca in mega-haosul ala toti sunt super-atenti si nu-ti vine sa crezi ca nu se intampla accidente la fiecare 10 minute. In faza din film motociclistul ar fi depasit pe stanga si si-ar fi continuat drumul fara prea mare stres.

Concluzia mea personala este ca din punct de vedere al shoferiei (auto sau moto) aia sunt destepi si noi suntem prosti. Punct. Chiar daca circula haotic, traficul e fluent si nu se bubuie unul pe altul in nestire.

Sau sa vezi in Paris sensuri de cate 6 benzi in care singura regula e prioritate de dreapta, indiferent ca esti in sens sau nu, si sa vezi cum pe la 40-60 km/h isi fac loc unii printre altii, motoare, maxi-scootere, masini, etc.

Ca sa nu mai vorbesc de pietoni pe trecere ... prioritate aproape inexistenta .... (aici in principal italia si grecia).

Ce-mi zicea un amic din Italia care s-a dat o vreme cu motorul si pe aici: inafara de respectarea pietonilor pe trecere, soferii nostrii conduc foarte prost ...

 

http://www.youtube.com/watch?v=cS8YyDp47pc

 

http://www.youtube.com/watch?v=HjmODgu8sRQ

 

 

 

Just my two cents ...

Editat de Orvo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai blambecule, dupa ce ca nu esti in stare sa eviti o masina la 15kmh ti-ai mai montat si camera....ramaneti dracu in casa/masina/metrou corporatistilor

 

autorul moral al acestui accident este persoana care ti-a dat bani sa-ti iei motoreta ( chiar si cel care iti plateste un eventual salariu se pune ) si ar trebui sa ti se ia carnetul pentru ca esti un pericol public

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa-i "maestre"... permite-mi sa-mi cer scuze in locul lui ca nu s-a nascut invatat.

Ma bucur pentru tine ca esti expert intr-ale motociclismului si ca tu te-ai urcat pe motor cu un bagaj de experienta de invidiat.

@ Topic Starter: Stai calm, si altii au facut cunostinta cu asfaltul din lipsa de experienta. Important e sa inveti din greseli si sa nu le mai repeti!

 

bai blambecule, dupa ce ca nu esti in stare sa eviti o masina la 15kmh ti-ai mai montat si camera....ramaneti dracu in casa/masina/metrou corporatistilor

 

autorul moral al acestui accident este persoana care ti-a dat bani sa-ti iei motoreta ( chiar si cel care iti plateste un eventual salariu se pune ) si ar trebui sa ti se ia carnetul pentru ca esti un pericol public

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai blambecule, dupa ce ca nu esti in stare sa eviti o masina la 15kmh ti-ai mai montat si camera....ramaneti dracu in casa/masina/metrou corporatistilor

 

autorul moral al acestui accident este persoana care ti-a dat bani sa-ti iei motoreta ( chiar si cel care iti plateste un eventual salariu se pune ) si ar trebui sa ti se ia carnetul pentru ca esti un pericol public

 

Mai, da' rau te-ai mai facut. In opinia ta motociclete trebuie sa-si cumpere numai baietii de cartier? sau cei carora la nastere le-au zis ursitoarele ca sunt destinati sa fie raceri?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu inteleg care e faza cu corporatistii ? de ce se fac in continuu glumele astea penibile despre corporatii sau corporatisti ? eu lucrez intr-o corporatie si nuam nici o problema cu asta .... :moto: voi ce problema aveti cu corporatistii ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu inteleg care e faza cu corporatistii ? de ce se fac in continuu glumele astea penibile despre corporatii sau corporatisti ? eu lucrez intr-o corporatie si nuam nici o problema cu asta .... :moto: voi ce problema aveti cu corporatistii ?

 

Pai nu intelegi ca ei nu au voie sa conduca motociclete ? Pentru ca in afara sa monteze o camera, de altceva nu sunt in stare in ceea ce priveste pilotatul motocicletei.

 

Eu am ascuns faptul ca sunt corporatist la inscrierea la examenul moto acum doua luni de frica ca nu o sa fiu acceptat... dar poate ca era mai bine daca nu ma acceptau, ia uite ce varza sunt. Corporatistii se nasc corporatisti, motociclistii se nasc motociclisti. Eu am incercat sa schimb legea firii si na belea ca n-am reusit, am cazut ca un corporatist ce sunt si nu voi fi niciodata in stare sa ajung sa invat sa fiu motociclist ... pentru ca nu m-am nascut unul.

 

Dar promit sa nu ma las pana nu voi deveni un motociclist adevarat, cu riscul de deveni un corporatist varza ... sper macar ca la montat camere video ma voi pricepe la fel de bine. in continuare.

Editat de Adrian C
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai, da' rau te-ai mai facut. In opinia ta motociclete trebuie sa-si cumpere numai baietii de cartier? sau cei carora la nastere le-au zis ursitoarele ca sunt destinati sa fie raceri?

 

n-am cum sa dau un reply unuia cu un avatar ca al tau :)

 

noroc cu filmarea ca nu credeam ca se poate intampla asa ceva la o asemenea viteza :)

 

adrian...te sfatuiesc sa mergi la cursul acela organizat pe amckart, cu siguranta ai mare nevoie de el ;)

Editat de Coxanelu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu intelegi ca ei nu au voie sa conduca motociclete ? Pentru ca in afara sa monteze o camera, de altceva nu sunt in stare in ceea ce priveste pilotatul motocicletei.

 

Eu am ascuns faptul ca sunt corporatist la inscrierea la examenul moto de frica ca nu o sa fiu acceptat... dar poate ca era mai bine daca nu ma acceptau, ia uite ce varza sunt. Corporatistii se nasc corporatisti, motociclistii se nasc motociclisti. Eu am incercat sa schimb legea firii si na belea ca n-am reusit, am cazut ca un corporatist ce sunt si nu voi fi niciodata in stare sa ajung sa invat sa fiu motociclist ... pentru ca nu m-am nascut unul.

 

Dar promit sa nu ma las pana nu voi deveni un motociclist adevarat, cu riscul de deveni un corporatist varza ... sper macar ca la montat camere video ma voi pricepe la fel de bine. in continuare.

 

 

stai chill man sunt cel mai mare corporatist de pe forum si merg bine pe motor de 4 ani incoace ... am cazut si eu la inceput ... se mai intampla asta e .... LONG LIVE THE CORPORATION !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Ce tip de anvelope ai pe Monster si ce DOT (data fabricatiei) au? Te intreb pentru ca sunt cel putin trei oameni care au spus ca ai gume proaste si nu stiu de unde au dedus asta. Poate poti sa ne lamuresti.

 

Si inca ceva: de ce ai semnalizat atunci cand a iesit masina de pe strada laterala?

 

Multam anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa-i "maestre"... permite-mi sa-mi cer scuze in locul lui ca nu s-a nascut invatat.

Ma bucur pentru tine ca esti expert intr-ale motociclismului si ca tu te-ai urcat pe motor cu un bagaj de experienta de invidiat.

@ Topic Starter: Stai calm, si altii au facut cunostinta cu asfaltul din lipsa de experienta. Important e sa inveti din greseli si sa nu le mai repeti!

 

 

Danutzz, nu trebuie sa-ti ceri scuze, e baiat mare, poate si singur.

 

Ma bucur pentru tine ca esti expert intr-ale motociclismului si ca tu te-ai urcat pe motor cu un bagaj de experienta de invidiat.

 

Toti ne urcam pe moto la fel, cu un sac plin de sansa si cu unul gol de experienta. Atitudinea corecta este cea care echilibreaza greutatile si nu face ca sacul cu sansa sa se goleasca inainte de a se umple cel cu experienta iar atitudinea lui a fost una gresita. Sa vi sa plingi ca o muiere pe forum ca ti-a taiat unul fata cind tu esti o varza este un inceput gresit.

 

@ Topic Starter: Stai calm, si altii au facut cunostinta cu asfaltul din lipsa de experienta. Important e sa inveti din greseli si sa nu le mai repeti!

 

Deacord cu tine.

 

Pai nu intelegi ca ei nu au voie sa conduca motociclete ? Pentru ca in afara sa monteze o camera, de altceva nu sunt in stare in ceea ce priveste pilotatul motocicletei.

 

Eu am ascuns faptul ca sunt corporatist la inscrierea la examenul moto acum doua luni de frica ca nu o sa fiu acceptat... dar poate ca era mai bine daca nu ma acceptau, ia uite ce varza sunt. Corporatistii se nasc corporatisti, motociclistii se nasc motociclisti. Eu am incercat sa schimb legea firii si na belea ca n-am reusit, am cazut ca un corporatist ce sunt si nu voi fi niciodata in stare sa ajung sa invat sa fiu motociclist ... pentru ca nu m-am nascut unul.

 

Dar promit sa nu ma las pana nu voi deveni un motociclist adevarat, cu riscul de deveni un corporatist varza ... sper macar ca la montat camere video ma voi pricepe la fel de bine. in continuare.

 

Sti faza cu capra ? dupa ce ca e riioasa mai sta si cu coada pe sus :D

 

Pune miina pe carte si du-te in locuri necirculate si exerseaza altfel, pe linga ca esti un pericol public, atentezi si la sanatatea ta.

 

Nici macar nu te-a amendat ca te-ai julit la manuta ? Probabil te-au vazut politistii ravasita si te-au lasat in pace :)

 

 

http://thepiratebay.org/torrent/5309668/Street_Smarts_-_Motorcycle_safety

http://www.vstromania.ro/downloads/Proficient%20Motorcycling/

 

p.s. daca vrei sa ai cariera lunga, sa-ti intre bine in caput, nu exista prioritate, nici verde, nici nimic, esti pe cont propriu atita timp cit iesi din garaj

Editat de Coxanelu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mereu ma suprinde forumul asta :)

sunteti fix pielea pulii balcanici cu replicile astea de 2 lei...il loc sa puneti mana sa ajutati politistul ala pe jumate paralizat :yousuck:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

grigore + poza din avatar + acea honda + hunedoara....sorry, dar chiar nu pot face un efort asa de mare incat sa intru in dialog cu tine, no offence :)

 

..

 

1. Spre deosebire de altii, mie imi place sa ma recomand cu numele si cu fatza proprie. Nu de alta, dar cand ma intalesc cu un om prefer ca omul acela sa stie cu cine sta de vorba. Si pana acum n-am facut nimic de care sa-mi fie rusine. (apropo, nu te-am vazut infigandu-te in threadul cu motopolitistul. Esti asa tare numai in spatele tastaturii, vad).

 

2. HND <> Hunedoara. Ma mir ca un expert ca tine face confuzii de genul asta.

 

3. Hai fa un efort si intra in dialog cu mine. Nu m-am mai contrat cu cineva de multa vreme. Sau esti genul care prefera sa ne vedem fata in fata s-o rezolvam "ca barbatii"? Nu m-ar mira. "Violența este ultimul refugiu al incompetenței" zicea Isaac Asimov. Stii cine e?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Spre deosebire de altii, mie imi place sa ma recomand cu numele si cu fatza proprie. Nu de alta, dar cand ma intalesc cu un om prefer ca omul acela sa stie cu cine sta de vorba. Si pana acum n-am facut nimic de care sa-mi fie rusine. (apropo, nu te-am vazut infigandu-te in threadul cu motopolitistul. Esti asa tare numai in spatele tastaturii, vad).

 

2. HND <> Hunedoara. Ma mir ca un expert ca tine face confuzii de genul asta.

 

3. Hai fa un efort si intra in dialog cu mine. Nu m-am mai contrat cu cineva de multa vreme. Sau esti genul care prefera sa ne vedem fata in fata s-o rezolvam "ca barbatii"? Nu m-ar mira. "Violența este ultimul refugiu al incompetenței" zicea Isaac Asimov. Stii cine e?

 

Imi cer scuze daca te-ai simtit cumva jignit insa nu asta mi-a fost intentia, am gresit modul de a ma exprima, my bad.

Ce-am vrut sa spun este ca profilul tau ( de om corect, onest )+ modelul de motocicleta pe care il calaresti (apropo, sa-l stapinesti sanatos) nu prea te indreptateste sa vorbesti despre motociclism si asta pentru faptul ca nu ai absolut nici un habar.

 

Referitor la Asimov, sincer, nu am auzit, insa am sa te rog a incerca sa-ti stapinesti emotiile si sa-ti temperezi iesirile de razboinic pentru ca amindoi stim ca nu esti unul.

 

La pregatirea si capacitatea ta intelectuala ar trebuii sa sti ca aici, in acest subiect extrem de delicat, nu conteaza nici persoana mea si nici a ta.

Aici este vorba de vieti omenesti.

 

Nu m-am mai contrat cu cineva de multa vreme

 

Indreapta-ti energia spre lucruri mai productive, ca de ex sa faci d/load la cartile pe care le ai in link, sa le citesti si sa le intelegi pentru ca la urmatorul dialog am sa te scot la tabla sa vad ce-ai invatat :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca ceva, ceva ce am omis.

 

Adrian, intebi daca poti folosii imaginile pentru politie ? Dupa ce ca te isterizezi ca o domnisoara mai esti si piricioasa :)

 

Mai bine ai folosii imaginile astea pentru tine, analizind frame cu frame sa stii unde ai gresit ca pe viitor sa nu o mai faci.

 

Ca de ex;

 

sec 0:05 - in loc sa fi atent in intersectie, tu incepator blambec ce esti, te focusai pe cu totul altceva pt ca daca erai atent si vedeai masina luai mina din gaz, apasai finut frina si cu asta basta. In cartile de mai sus scrie exact cum ar trebuii sa-ti repartizezi focusul in functie de prioritati.

 

sec 0:07 - ai vazut ca nu opreste masina ( surpriza mare, adica nu se opreste masina cind treci tu, buricul pamintului, si pe drum cu prioritate ? ) si universul tau s-a dat cu susul in jos, te-ai panicat si aici intervine lipsa de experienta care te-a facut sa nu-ti mai controlezi instinctele care-ti spuneau sa apesi maneta de frina pina o rupi si sa blochezi fata, ceea ce a dus la, la ce ? pina la urma la un cistig pt tine.

 

Cu ocazia asta ai aflat ca habar nu ai sa mergi pe motocicleta, ca esti un fricos si ca strada, chiar daca ai verde sau prioritate, nu este a ta.

 

Inca ceva. Sa nu mai faci greseala sa-ti pui camera de luat vederi pe motor, cel putin o perioada, pina descoperi ce e cu motoretismul asta.

Camera de luat vederi influenteaza enorm pe un motociclist fara experienta. Am vazut foarte multe accidente, incidente, provocate de camerele de luat vederi sau aparate de fotografiat.

 

Nu te aprinde cind citesti ceea ce ti-am scris ci baga la cap, schimba-ti atitudinea.

In incidentul asta ai avut 3 sec sa iei o decizie si te-ai scapat pe tine, daca aveai 200/h, parcurgeai aprox 50 m/s si iti iesea unul in fata ?, acum erai statistica, gindeste-te foarte serios la asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Crede-ma amice, nimeni nu observa "omisiunea". Te-ai trezit si tu la spartul targului sa vii cu stampile si jigniri.

Ok, e prost, habar nu are de motociclism, e fricos...dar, vreau sa te vad pe tine cat de tare in 00 esti. Maine e zi libera. Hai sa vedem cat si ce poti. Camere montate atat pe motorul tau, cat si pe al meu, dupa care le postam aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trage aer in piept, expira, raaar, linisteste-te, te simti mai bine acum ? Ok

 

Acum ia ceva si noteaza-ti:

 

Agresivitatea e buna numai daca o ti sub control, altfel iti poate face foarte mult rau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mane, reciteste-ti posturile cu atentie si ai sa ramai uimit de vehementa cu care sareai la gatul "fricosului" care e paralel cu motociclismul. Critica nejustificata, jignirile gratuite sunt tot o forma de agresivitate. Chiar mai periculoasa decat cea pe care crezi tu ca o afisez eu.

So, facem o plimbare maine? Nu intrecere, plimbare. Vorba aia...degeaba i-ai facut baiatului un curs de teorie, daca nu ii arati si cum se pune in practica.

Editat de AgresivRider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu stiu cu spatele decat opriri lente...

 

bine ca ai intrat aici :) primii 3-4000 km n-am franat decat cu fata, vorba aia, fata e baza etc, ma gandeam si eu ca poate daca le folosesc pe amandoua e mai bine, apoi chiar am incercat asta...diferenta enorma. Trebuie cum zicea cineva, mereu cu amandoua, sa-ti intre-n reflex, incearca asta, pe drept, sa mergi cu 50, franezi tare doar cu fata, apoi franezi cu amandoua, o sa simti diferenta.

 

Imi pare rau sa o spun, dar ideea cu "era un canal" mi se pare foarte putin plauzibila, nu era ud pe jos si in zona respectiva canalele sunt destul de bine integrate in asfalt.

 

parerea mea e ca nu conteaza daca e bine integrat in asfalt, ala e fier, sau ce naiba e , si aluneca si cand e uscat, in comparatie cu asfaltul..adica incepi franarea pe asfalt, destul de "tare" apoi roata da de capacul ala de fier...si aluneca, ar fi trebuit sa lase frana..ce usor e sa faci asta din vorbe...

 

 

De acord cu target fixation, si eu mai am probleme cu ea.

De evitat prin stanga, uneori e riscant, mai ales daca n-ai tim sa te-asiguri, daca vine vreun vitezoman tare din spate?...

 

Omule, bine c-ai scapat, nu stiu ce sa spun de faza ca ai semnalizat...nu stiu daca asta-i dadea dreptul sa se bage asa fara sa se asigure...

 

Noroc!

 

ps zicea cineva sa nu mai pui camera...mare adevar mare, dp meu de vedere, am pus-o si eu de vreo 2 ori..si m-am trezit ca merg mai la show...nu e bine deloc! (in cazul tau e clar ca nu mergeai la show)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mane, reciteste-ti posturile cu atentie si ai sa ramai uimit de vehementa cu care sareai la gatul "fricosului" care e paralel cu motociclismul. Critica nejustificata, jignirile gratuite sunt tot o forma de agresivitate. Chiar mai periculoasa decat cea pe care crezi tu ca o afisez eu.

So, facem o plimbare maine? Nu intrecere, plimbare. Vorba aia...degeaba i-ai facut baiatului un curs de teorie, daca nu ii arati si cum se pune in practica.

 

Te inteleg perfect ca si eu eram la fel, ma credeam vultur cind eu eram doar o gaina zburlita.

 

In afara de orgoliu si tupeu nu aveam prea multe bagaje dupa mine insa, te pot asigura ca o data cu timpul, cu acumularea a cit mai multor informatii si km parcursi, atit pe strada cit si pe pista, lucrurile se vor schimba in bine iar perceptia pe care o ai acum despre motociclismul sportiv va fi cu totul alta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...