Sari la conținut

O mica parte din Italia..


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 77
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Excelent. Continuarea? :rolleyes:

 

PS Sper sa nu o iei personal pentru ca nu asta este intentia mea. Am mai observat chestia asta si la altii. Daca afisezi steagul Romaniei pe motor, din respect pentru tara in care te afli il pui si pe acela. Asta este regula, se pot isca neintelegeri daca pici peste oameni mai agitati sa spun asa.

 

Bafta :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • Admin

@connex, mi-ar fi placut sa anin un steag de-al lor alaturi de al nostru, dar spatiul nu mi-a permis.

Oricum, nu a fost absolut nicio problema din punctul nimanui de vedere, iar dintr-al meu nici atat, sunt mandru cu tara mea, asa cum este ea cu mine probabil :grinbandit: .

Multam de sfat.

@dexxter..nu te inseli, San Antonio a fost unul din preferatii mei cind eram mai tanar.

Mi-a placut enorm stilul lui, dar pe cuvant de onoare ca pina sa faci remarca asta nu m-am gandit absolut nicio clipa la el.

Acum, ca mi-ai atras atentia sa stii ca aducem.. :smoke:

@Ceilalti prieteni, mai vechi sau noi..multumesc la toti pentru vorbe si incurajari..

Sunt dator cu o mica explicatie impreuna cu scuzele de rigoare pentru faptul ca am intarziat cu continuarea povestirii..nu am facut-o intentionat, insa in cazul meu trebuie sa-mi aloc timp si sa am si dispozitia necesara sa adun amintirile si gandurile, sa le amestec in asa fel incat ceea ce vreau sa redau sa placa, atat mie cit si voua.

Nu sunt totusi un scriitor, chiar daca evocarea lui San Antonio in contextul asta ma flateaza.

Exista si o parte buna, constat ca acum, odata cu caderea frunzelor povestirea parca are farmec mai mult..

Multumesc inca odata pentru intelegere..

////////////////////////////////////////////////////////////////////

MASSA MARITTIMA(continuare)

In clipele acelea de reverie ma gandeam ca nu degeaba popoarele astea mediteraneene sunt pline de viata si pofta de dragoste.

Nici nu ar putea fi altfel, avand in vedere ca sunt binecuvantati cu o clima blanda, fiind inconjurati de toate bunatatile pamantului si apelor..

Toate astea le citeam pe fetele turistilor, acolo, in seara aceea, majoritatea italieni..

Poate am mai spus asta, dar au de ce sa fie mandri de ei ca oameni si de tara lor..

Am sa impartasesc ceva cu tine, in seara asta, daca as vrea sa imbatranesc frumos si as avea posibilitatea materiala, prin zona asta mi-ar placea sa o fac, vreo insula din Grecia mai exact..

Revin usor pe pamant din starea asta frumoasa de reverie si ma uit in jur, mesele pline de turisti veseli, frumosi si vorbareti.

Ma uit la cei care ne servesc, muncesc mult dar nu se vede absolut deloc asta pe fetele lor, toti zambesc si sunt amabili..

Astea-s cam toate afaceri mici de familie, unde lucreaza toti, cu catel si purcel.

Chiar am intrebat atunci seara, pentru ca remarcasem ca totul parea vechi, cu acea amprenta de trecut si ospatarita mi-a confirmat ca localul acela, afacerea familiei ei, lasata cu limba de moarte la mostenitori avea cam 100 ani..

Nu ai cum sa nu respecti lucrul acesta si locurile alea, sunt convins ca ma-ntelegi!

Platim si ne punem usor in miscare spre casa, parca nevrand sa deranjam atmosfera aceea superba, in toiul noptii aproape fiind..

Poate ti-am spus, dar micul nostru hotel se afla undeva sus, pina acolo aveam de urcat ceva stradute in panta, pe niste ulicioare pavate cu piatra veche de rau, care stralucea de la atata calcatura in lumina lunii si a candelabrelor care imprastiau o lumina pala, galbuie.

La inceput m-am uitat crucis dar abia pe urma, zilele urmatoare am apreciat lucrul asta, ajuta foarte bine atat la digestie cit si la ordonarea gandurilor..

Aproape din use in use erau mici magazine dichisite cu gust, fiecare negustor vanzand ceva diferit, parfumuri, antichitati, ziare, mici cafenele..

Intercalate intre ele erau intrarile catre locuintele lor, toate sus, la etaj si probabil ca multi care locuiau deasupra pravaliilor erau chiar propietarii.

Multe ferestre garnisite cu flori si aproape fiecare use cu cite-o figurina de metal, pentru ciocanit..

La ceas de noapte linistea era coplesitoare, de jos, de unde veneam noi abia se mai auzeau murmurele turistilor, ma uit in sus, rar cite o fereastra luminata, ici si colo..

Nu am vazut jeep-uri ci doar masini mici, m-am gandit ca poate-s sarmani italienii astia, cu atatia turisti prin jur..

Probabil ai inteles ca obosisem amandoi, prietene, dar era oboseala aia placuta, care se strecoara in tine si-si gaseste salas adanc acolo, iar tu nu vrei sa scapi de starea asta..am urcat sus la etajul doi, in camera noastra, ne-am scurs in patul mare de fier forjat, cu salteaua tare si asternuturi moi..si asta a fost..

Somn usor si tie..

Deschid usor ochii, se facuse dimineata si soarele dadea sa ne viziteze printre jaluzelele de lemn.

Elena era deja in picioare..hai sus, ca avem de treaba si astazi..as bea o cafea cu ochii acum si-mi este si foame..ii dau dreptate, este genul cu care nu poti schimba o vorba daca nu-si bea cafa dimineata..

Surprinzator sau nu dar mi-era o foame de lup, desi aseara ma indopasem destul..

Ti-am spus ca micul hotel nu avea sala de mic dejun..de ce?, l-am intrebat pe tanarul patron..pai nu mi-au dat autorizatie decit pentru hotel, nu si pentru sala de mese..nu am inteles de ce, dar nici nu l-am intrebat..mi-a aratat in josul strazii o mica pravalie unde se putea manca micul dejun..imbracati lejer am coborat pina acolo..local tipic italienesc, cu o mica terasa, opt/noua, vreo patru ocupate cu localnici care-si savurau cafeaua si nelipsitele sendvisuri cu prosciutto crudo asezonate cu degetarele cu cafea expresso, tare de-ti crapa venele..

Misto foc atmosfera, te-ai prins, un amalgam de batranei simpatici cu nelipsitele giornale pe masa discutand aprins noutatile zilei, diversi muncitori grabiti spre lucru si printre ei turisti amestecati..

Nu stiu daca ma intelegi, dar toti pareau "de acolo", scena decupata din acelasi tablou, zi de zi..toti dadeau buon giorno elegant..

Am intrat in pravalie, am comandat..Elena cafea cu lapte separat si niste croissante, eu un ceai cu doua senvisuri cu prosciutto si parmezan, celebrul parmiggiano, sigur stii si tu de el..

Totul vreo opt/noua euro, subtire..

Ne tragem afara pe terasa, printre localnici si in timp ce savuram micul dejun discutam traseul de astazi..incotro o luam..

Inainte de a ajunge in Massa aveam creionate traseele de catre amicii nostri, o zi la mare, vreo 35/40 de kilometri, era o statiune, Follonica, cealalta zi urma Siena, celebrul oras unde aveau loc de doua ori in fiecare an vestita cursa de cai Palio Di Siena, apoi Insula Elba si poate Pisa..

Tu ce-ai alege pentru astazi, cititorule?

Stiu ca-ti da batai de cap alegerea asta, am sa-ti spun in timp ce te gandesti unde o sa mergem noi:

Follonica..

Adica..

La mare, la soare, fetitele sunt goale, vorba cantecului.. :burnout:

De ce sa te mint, dupa ceva zile de umblat si calareala ne doream o zi de relache, asa, la soare..

Sus din nou la hotel si data fiind distanta hotaram sa ne tragem la drumul asta echipamentul clasic de scuterist:pantaloni scurti, casti "de vara", ochelari de soare..

Destul de cald, aproape 30 de grade, urcam pe cocoasa LT-ului, dau drumul la GPS(mare inventie..!)si valea..

Drumul serpuieste in coborare, aceleasi dealuri acoperite cu culturi intregi de vita-de-vie de data asta..

Celebrul Chianti, licoarea magica roz/rubinie isi trage seva din dealurile astea, zamislit fiind din soiul de struguri Sangiovese, intalnit doar in Toscana.

Merg incet si admiram hectare intregi de vie desenate parca pe coastele dealurilor..desene perfect geometrice, zici ca sunt trase cu rigla..

Pe varfuri, ici si colo se itesc castele, manastiri si cladiri vechi, sate mici, fiecare avand nelipsita piateta centrala ornata cu cite-o terasa..

Usor/usor drumul se despleteste si devine mai drept si lat, apoi intram pe-o asa zisa Strada Statale, cam cum ar fi o autostrada la noi..trafic destul de aglomerat, tiruri, campere, motoare..

Ajungem in statiune, ne orientam catre o plaje, parcam mobra si hai la nisip..

Nimic deosebit pina aici, un fel de Mamaia cu plaja mult mai ingusta, aceleasi hoteluri inghesuite unul in altul, gherete cu papuci, saltele, ace brice si carice..traiam cam aceeasi senzatie pe care probail ar incerca-o Irinel Columbeanu daca s-ar trezi cazut din Rolls-ul lui si aterizat printre sindicalisti trimisi la Eforie Nord, cu bilet subventionat 75% de catre Regia Autonoma a Minelor.. :baldy:

Naspa, ca sa fiu mai exact, sa ma-ntelegi mai bine!

In fine, ma stii ca nu-s figurant, ma simt bine si pe marginea santului daca am antren,.. coboram la plaje, printre sezlonguri..ne uitam, ne invartim si ne agata un flacau inalt si bronzat, broasca tipica..care-i treaba, ce-ar dori domniile voastre?..adica noi..pai daca nu aveti vreun atelier de strungarie prin zona am dori doua sezlonguri, zic eu..si-o umbrela de care sa ne agatam, certo, zice el..in ce zona..?

Cum banuiam ca Zona Zoster era ocupata arunc un oki la nevasta..pai in fata, linga apa, zice ea..aaa, nu..alea-s ocupate, zice Don Giovanni al meu.. :blink:

De ce drak ne-a mai intrebat atunci, gindesc eu intr-o logica elementara si citesc in ochii soatei ca are aceeasi nedumerire..

Ti-am spus ca ne potrivim!

De cine-s ocupate, ca vad ca sunt libere?

Pai sunt rezervate pe tot sejurul de catre oaspetii hotelului, c-asai modelul pe la noi, zice asta..

Aha..

Pai atunci randul doi...

Nttt, si alea la fel ..

Nea, zic eu..ce-ar fi sa ne arunci tu pe unele, undeva in fundul gradinii, unde se c.aca cainii!

Asta micu' ne arata doua, mai prin spate, pe randul 5 din 7, ca sa zic asa..nevasta-mea se botise, ea vroia "linga apa"..ma apuca brusc dracii, da-o in masa de apa, nu vezi ca apa este un'te uiti cu ochii?

Bine, bine zice ea, stam asa, ce-ti sare asa repede mustarul??..

Ok, le luam pe astea, zic aluia, come no..n-aveti cumva si 15 euro, din intamplare?

Bineinteles ca da, pentru un scop asa nobil..asa eftin, gandesc eu..15 euro, minte-mi zboara instant la insulele Greciei, unde acelasi lucru era 5/6 euro..

Probabil vrea si banii inainte, nu?..prego, zice el cu un zambet mieros/profesional pe fata..

Sar cu techinii..acu' putem sa ne bucuram de splendidul peisaj, intreb..certo, come no..!

Dam textilele jos si ne cocotam pe sezlonguri, la umbra nucului, pardon, a umbrelei..ma ascund in spatele ochelarilor de soare si inspectez zona..nu foarte aglomerat, multi italieni, ceva straini, ti-am mai zis, atmosfera de Doi Papuci, plaja aia din Constanta, o stii!

Nimic deosebit, te rog eu, ocoleste zona, daca ajungi pe acolo.

Nevasta-mea citeste o carte, eu ma duc in apa..calda si curata..inchid ochii si ma gandesc la peisajele si insulele Greciei..

Stii tu vorba aia, "te gandesti la ce-i bun si mananci ce ai"!, asa si eu acuma.

O ardem vreo trei ceasuri pe acolo si ne hotaram sa mergem spre casa, mi-ajunsese marea pe anul asta!

Sus pe mobra si hai spre casa..

Neavand pielea pregatita, chiar daca ne-am dat cu crema, incepuse sa ne usture putin..

Am luat drumul inapoi, spre dealurile noastre, cu cit ne apropiam cu atat ne era mai foame..de, apa marii isi facuse bine treaba.

Ajungem acasa, ne dusam, ne schimbam repede si plecam in cautarea unui restaurant..merg usor, mobra toarce cuminte si la un moment dat zarim ceva ce ni se pare interesat, sus pe un deal..urcam pe alee si ne dam seama ca mirosisem bine, era un restaurant deosebit, cu o terasa de pe care vedeai toata splendoarea vaii de dedesubt!

Se pare ca nu suntem singurii care apreciau locatia, pentru ca era plin oki!

Intram si avem noroc, se eliberasera ceva mese, ochim una pe terasa, amplasata strategic, so pe ea!

Deja ne ghioraiau matele de-a binelea, comandam, nevasta-mea un Filetto al Peppe Verde cu salata verde, eu paste, ne tragem doua beri, asa, de-nceput, cit sa ne vina pofta..

Rad jumatate de halba la urgenta si deja ma calmez..incep sa vad viata mai in roz, ma uit, nevasta la fel si ea..

Cercetez zona..terasa asta era asa, agatata exact in varful dealului..de jur/imprejur numai vii si leandri..imi fac de treaba cu halba aia si ocupat cu ea imi dau seama ca totul este rosu in jur!

Prietene, ce asfintit!

Ma stii, nu ma pierd asa, cu una/cu doua, dar acum eram mut..

Poate si marea, soarele si drumul ma turtise, dar asfintitul asta colosal te strivea efectiv!

Uit de foame si de tot, Elena era si ea pierduta, aramiul asta de foc ii scotea in evidenta pielea bronzata si ochii, care acum erau negri tuci!

Ne trezeste din visare chelnerul, adusese comanda si ne aminteste de talangile din stomac care bateau in continuare!

Ti-am mai zis, italienii astia au mai multe talente si unul de frunte este este bucataria, magnifica dupa umila mea parere!

Savuram bucatele, gust din muschiul ala de vita, medium spre bine facut, se topea in gura..pastele ca pe la noi.

Stateam undeva jumatate afara/jumatate inauntru, undeva lateral de bar si vedeam comenzile cum plecau, tavi cu pizza cit roata carului, cu blatul subtire, vero, ca la mama lor..aproape ma inec de ras cind imi vine in minte cum arata pizza la Pizza Hut, c.acatul ala americanesc, var cu alt c.acat, Mac-ul, mizeriile astea care au atata succes la noi!

Alung cosmarul asta din minte si traiesc clipa..

Uitasem sa-ti precizez, dupa ce am terminat prosteala cu berile alea am comandat cireasa de pe tort, cite un pahar cu vin rosu, de Chianti, in care ne muiam buzele, usor/usor..

Tu ce crezi, am facut o alegere gresita pentru seara asta?

Incep sa ma inmoi si imi dau seama ca fusese o zi obositoare, plus ca incepuse sa ma usture si pielea..

Mergem?..intreb..poftim?..zimbesc si intreb din nou, usor..mergem acasa?

Imi dau seama ca si nevasta-mea era cam la fel, cu aceleasi trairi..

Da, hai sa mergem..frumoasa seara..avea dreptate!

Frumoasa tare!

Scot usor murgul, il mangai pe crupa, hai, du-ne acasa..

Sa stii ca serile sunt racoroase printre dealurile astea, mai ales acum, in iunie, simt cum ma trece un fior dar uit repede..bemveutul toarce usor, ne poarta gales in spate si ne lasa in fata casei..

Sus constatam ca ne luase soarele bine de tot, ne ungem cu crema si imi dau seama ca vara este foarte important sa mergi pe motor cu pantaloni si haine lungi, tocmai din cauza asta..

Trec subiectul asta in plan secund pentru ca mi se inchideau efectiv ochii..sper sa nu sforai, zice Elena..sper si eu, zic si adorm..

 

.

DSCF2777.JPG

DSCF2785.JPG

DSCF2786.JPG

DSCF2787.JPG

DSCF2790.JPG

DSCF2793.JPG

DSCF2795.JPG

DSCF2780.JPG

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te'am prins cu stilul de povestit! Ma 'nervezi! M'ai facut sa'mi fie dor de Italia, ce ma fac acu'?

Poate ne'om intersecta pe undeva sa schimbam miste berule...sau mai bine cand esti prin zona Iasului, da'mi un semn, ca parca'mi aduc aminte ca am un Chianti pus bine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • Admin

INSULA ELBA

Prietene, pomeneam mai sus de optiunile noastre, printre care ramasese Insula Elba, Siena si poate Pisa.

Este timpul sa-ti marturisesc ceva, odata cu trecerea timpului si cu kilometrii adunati la bord devin tot mai lenes.

Adica ma scol mai greu dimineata, lenevesc mai mult in pat, trandaveala aia placuta, trebuie s-o stii!

Exact in starea asta ma trezesc de vreo doua zile, relaxat total..in fond sunt in vacanta, nu?

Dupa micul dejun savurat indelung si lalaiala de rigoare ne hotaram totusi sa nu pierdem ziua si sa mergem undeva..

Ne hotaram sa o luam spre Insula Elba, vestita pentru faptul ca pe ea fusese exilat Napoleon.

Zis si facut, batea deja spre ora 11, ne echipam si plecam.

Drumul scurt, citiva zeci de kilometri, cam 60 mai exact, merg exact in bioritmul meu de astazi, lejereanu..

Stiu ca esti poate curios, dar din pacate nu am sa-ti povestesc nimic special despre drumul asta, zona este industriala in mare parte, vad pe drum destule fabrici cu hale ruginite care mi-amintesc de Republica sau IMGB.

Portul in care trebuie sa ajungem se afla in oraselul Piombino.

Nume parca predestinat, ti-am spus ca era zona industriala..

Gasim relativ repede portul, parcam mobra si mergem sa cumparam bilete.

Sa-ti spun cit am platit pe bilete, doua persoane si o mobra, dus-intors?

Cam 110 euro..daca nu era mobra inot ieseam cu mult mai ieftin :crack:

Ne uitam unii la altii, imi amintesc ca boieria se plateste si marcam banul..

Eram cumva intre orare, urmatorul ferry era cam peste un ceas si jumatate..

Cald afara, peste 32 grade, ma uit in jur si vad un gen de mall mai mare, unde stateau cei ca noi sa astepte vasele..

Luam ceva ape minerale si sendvisuri, ne deshidratase destul caldura, si incep sa fac ceea ce-mi place atunci cind ma aflu in situatia de acum, adica sa pierd timpul..ma uit la lume..studiez fetele celorlalti..

Turisti amestecati cu localnici, vad si un chopperist mai puriu care-mi sare in ochi imediat, fiind imbracat in piele de sus pina jos si cu ciocatele aferente..ma gandesc ca nu putea avea decit Harley, echipat asa..

O lalaim, mi se face si un pic somn, toropit fiind de caldura..ma uit la ceas, sosise vremea sa plecam spre imbarcare.

La venire eramn primul in linie, acum aliniate linga erau ceva mobre si scutere, dupa noi masinile..

Vad si ferry-ul si ma distreaza numele lui:Moby, cu o mare balena albastra desenata alaturi.

Aveam sa-mi dau seama ca Moby este numele companiei de ferry, cu sediul in Napoli, si fiecare vas se numea altfel, al nostru era..Moby Love!!

Love is all around, ti-am spus, sunt inconjurat de dragoste..

Observ maiestria marinarilor, cum trag ei monstrul asta usor si lin linga dana, fiecare cu meseria lui..

Fac o paranteza sa-ti povestesc de ce-mi aminteste asta..acum vreo cinci ani eram intr-o plimbare spre Valea Oltului, cu vechiul RT.

Oprisem sa-mi trag rasuflarea intr-o benzinarie, haleam un sendvis si ma uitam asa, lung, la manevrele dibace facute de ditamai tirul in benzinaria aia..omul alimentase si acum freca ceva pe linga cabina..ma vede ca ma uit la el si ridica sprincenele..

..Cred ca-i al naibii de greu sa manevrezi trenul asta, nu, il intreb?..

Nu, zice..te obisnuiesti..nu-i chiar asa..

Ii dau dreptate, te obisnuiesti si cu apa la genunchi pina la urma!

Dar motorul ala se conduce greu, nu?

..ma intreaba el..

Eee, ni-i chiar asa.. :P

Ti-am spus, fiecare cu talentul lui..

..Si marinarii astia sunt satui, fac manevrele astea de milioane de ori..

Mi se face semn sa urca la bord..parchez mobra directionat de baietii astia, baga toate motoarele pe o latura, urca si masinile si camioanele..noi urcam sus, in sala..

Insula nu era foarte departe, dura cam un ceas si ceva traversarea parca..iesim afara si ne adapostim de soare si curent pe o latura a vasului..

Picoteam, ne uitam la peisaj si asteptam sa ajungem pe insula..observ un alt ferry care aluneca alene pe linga noi, Moby Nustiucum.. :laugh:

Simpatici broscarii astia napoletani, la ce nume s-au gandit ei!

Ma uit la ceas, sosise vremea sa plecam spre imbarcare.

La venire eramn primul in linie, acum aliniate linga erau ceva mobre si scutere, dupa noi masinile..

Vad si ferry-ul si ma distreaza numele lui:Moby, cu o mare balena albastra desenata alaturi!

Aveam sa-mi dau seama ca Moby este numele companiei de ferry, cu sediul in Napoli, si fiecare vas se numea altfel, al nostru era..Moby Love!!

Love is all around, ti-am spus, sunt inconjurat de dragoste..

Observ maiestria marinarilor, cum trag ei monstrul asta usor si lin linga dana, fiecare cu meseria lui..

Fac o paranteza sa-ti povestesc de ce-mi aminteste asta..acum vreo cinci ani eram intr-o plimbare spre Valea Oltului, cu vechiul RT.

Oprisem sa-mi trag rasuflarea intr-o benzinarie, haleam un sendvis si ma uitam asa, lung, la manevrele dibace facute de ditamai tirul in benzinaria aia..omul alimentase si acum freca ceva pe linga cabina..ma vede ca ma uit la el si ridica sprincenele..

..Cred ca-i al naibii de greu sa manevrezi trenul asta, nu, il intreb?..

Nu, zice..te obisnuiesti..nu-i chiar asa..

Ii dau dreptate, te obisnuiesti si cu apa la genunchi pina la urma!

Dar motorul ala se conduce greu, nu?

..ma intreaba el..

Eee, ni-i chiar asa..

Ti-am spus, fiecare cu talentul lui..

..Si marinarii astia sunt satui, fac manevrele astea de milioane de ori..

Mi se face semn sa urca la bord..parchez mobra directionat de baietii astia, baga toate motoarele pe o latura, urca si masinile si camioanele..noi urcam sus, in sala..

Insula nu era foarte departe, dura cam un ceas si ceva traversarea parca..iesim afara si ne adapostim de soare si curent pe o latura a vasului..

Picoteam, ne uitam la peisaj si asteptam sa ajungem pe insula..observ un alt ferry care aluneca alene pe linga noi, Moby Nustiucum..

Simpatici broscarii astia napoletani, la ce nume s-au gandit ei!

..Ajungem la mal, ne dam jos de pe vas si incercam sa ne orientam.

Foarte asemanatoare cu Thassos-ul.

Urcam pe mobra si hai sa mergem..viraje, apa albastra, case de vacanta..cautam un golfulet sau o plaje sa ne balacim, gasim ceva unde pierdem vreun ceas dar nimic special..colindam mai mult calare vreo ora jumatate..

Observ ca asfaltul este sticlos si merg cu atentie, nu-mi prea inspira incredere cum arata, ca o gheata lucioasa..

Ni se face foame si oprim sa mancam ceva la o terasa..salate, paste, de-astea, stii tu..

Deja se facuse spre sase, hai sa mergem acasa..hai..

Astea le stii, ferry, urcarea la bord, manevre de plecare, ciao..

Acum imi pare rau dupa banii dati aiurea, ca sa intelegi ceva din insula asta trebuia sa te scoli de dimineata, dar ti-am explicat ca lenea este tovarasa mea de vreo doua zile, imi face marcaj om la om..

Uitasem sa-ti spun cititorule, cind m-am imbarcat remarcasem o pereche, un el si o ea, calare pe un FZ1000 albastra, cu numere de Slovenia..

Nici nu era greu sa-ti sara in ochi, el era imbracat in pantaloni scurti, cu cizme si cu geaca de piele racing!

Ceva asa, cam la 170 cm..cu tot cu tocuri!

Simpatica aratare..

Ei bine, probabil ca n-ai sa ghicesti niciodata daca nu-ti spun eu acuma..tocmai linga astia ne-am asezat la intoarcere, pe una din banci..

Auzi, tu nu ai BMW-ul ala, ma intreaba asta micu'?

Ba ba..

Misto scula, dar cam mare pentru gustul meu..zice asta..

Te cred, dar sa stii ca se manevreaza usor..

Probabil, dar mie imi plac astea sport..

Voi care ma cititi acum, nadajduiesc ca v-ati prins ca am intrat in discutii, nu? :rolleyes:

Omul meu, Marko, era cu nevasta-sa, aveau trei copchii pe care ii lasasera acasa si ei mobreau prin Italia..simpatic foc tipul..

Discutam de alea/alea, remarca ca ma aflu destul de departe de casa, ee, nu-i chiar asa, suntem in vacanta..

De ei este mult mai aproape Italia..imi spune ca este pasionat de mobrele ss, ca are un Cbr 600 RR acasa, care este neinmatriculat, are un amic pasionat si ala si cind li se pune pata pleaca amandoi cu mobrele pe remorca in weekend, 4/500 km pina in Croatia sau in imprejurimi, sa 'se dea'..

Bravo voua..dar in Slovenmia nu aveti circuit?

Nu..

Aha..

Dar cind va apuca amocul nu o ardeti si pe strada?

Nu, ca nu este nicio placere.. :scratch:

Nu prind ideea, da voi n-aveti curbe?, intreb..ba da, avem de toate, munti inalti de 2000 metri, chiar daca suntem o tara mica..doar ca amenzile pentru viteza sunt uriase, iar peste o anumita limita iti confisca masina sau mobra!!

Acum inteleg de ce nu inmatriculase mobra!!..

DSCF2798.JPG

DSCF2799.JPG

DSCF2800.JPG

DSCF2801.JPG

DSCF2802.JPG

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

INSULA ELBA(continuare)

..Stau si ma uit la omuletul asta haios, echipat in pantaloni scurti, dar cu cizme si geaca racing cu admiratie!

Ochii albastri i se maresc cind povesteste despre pasiunea lui, datul cu mobra pe circuit.

Imi spune ca se da bine..

Nu-l contrazic..

Imi spune ca pe strada isi compatimeste citeodata nevasta, atunci cind se apleaca prea tare pe viraje, cu ea in spate..

Ma uit la nevasta-sa, imi confirma razand ca asa este, ii mai trag cite un ghiont in spate uneori, cind sare calul..imi amintesc ca-mi spusesera ca au trei copii si nu ma pot opri sa nu ma intreb unde oare si cind i-au facut..probabil in pauzele scurte de odihna, intre turele de circuit..

Man, mi-a placut tara voastra, Slovenia atat cit am vazut, trecind rapid pe autostrada, ii spun..autostrazile sunt superbe, vad politie cu mobre faine, 1150RT si FJR 1300..

Da, este frumoasa, chiar daca este o tara mica..avem si munti inalti, 2000 metri..dar drumurile nu sunt perfecte, autostrazile sunt bune, dar in interior lasa de dorit, imi spune el..

Asa o fi..

Imi spune ca s-a sculat de dimineata, pe la ora 6 ca sa traverseze pe insula, sa aiba timp sa vada ceva.

Dragut, noi pe la 10 serveam inca micul dejun..

Ii intreb cum i se pare asfaltul de aici, avand in vedere ca eu il vazusem cam lucios si imi confirma ca asa este, sa fiu foarte atent, foarte multi cad din cauza asta.

Aud difuzoarele haraind, ne anunta ca ne apropiem de tarm..nici nu stiu cind a trecut vremea, stand la povesti!

Facem schimb de telefoane si amabilitati, ne luam la revedere si gata, fiecare pe mobra lui..

Haios omul, chiar o sa-l sun acum, de sarbatori, sa vedem daca isi mai aminteste de mine..

Nu m-a impresionat foarte tare insula asta, nu mi s-a parut cine stie ce..ca o comparatie, Thassos-ul imi pare mult mai frumoasa si salbatica pe alocuri..

Nici nu stiu daca sa-mi para rau sau nu dupa cei 110 euro dati asa, pe o juma'de zi pe o insula care nu prea imi spune nimic..

In fine, asta sa fie paguba..

Ti-am mai spus, drumul pina si de aici inspre casa nu are nimic spectaculos, Strada Statale ale lor, ca autostrazile noastre, strabatand un tinut industrializat..

Ajungem acasa cam obositi, probabil soarele ne batuse suficient in cap, ne era si foame, ochim o terasa si luam de-ale gurii, dupa care imi trag niste perfuzii cu bere, sa-mi revina glicemia in parametrii :bandit:

Imprieteniti de berile ingurgitate si cu matul plin cadem de acord asupra destinatiei de a doua zi..

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

SIENA

..Mergand pe drum inspre orasul asta nevasta-mea imi tot pomenea in castile intercom-ului despre cai!

Absorbit de frumusetea Toscanei nu bag de seama, dar mi se aprinde un led..

Ce cai, intreb??

..Pai este o cursa de cai celebra, nu cumva se tine in Siena, ma intreaba ea?

Acuma tu ma stii prietene, am atata pasiune pentru cursele de cai cam cita ai tu pentru administratorul blocului tau, cind vine si-ti cere banii pe intretinere.. :whip:

..habar n-am despre ce spui, tu..mai, parca eu asa stiam..imi tot spune ea..

O las sa viseze la cai verzi pe pereti si eu imi vad de calul meu, BMW-ul..dragul de el, ce mandru ne poarta-n spate..

Vad in fata indicatorul de iesire de pe autostrada inspre Siena, intru pe drum normal si peisajul se schimba, vad iar dealuri, chiparosi si case vechi, boieresti..

Miroase a vechi..

Dam de aglomeratie si ma mir, pina acum nu ne-am lovit de asta..lume multa, multi straini..

Caut un loc unde sa scapam de troleibuzul nostru, peste tot era plin de scutere..basca drumurile urca in pante destul de abrupte, stradute mici si inghesuite, pavate bineinteles cu..piatra cubica, de rau, lustruita de atata amar de vreme!

Superb!

Ma arunc pe o stradela din asta care urca intr-o panta abrupta, vad toate locurile ocupate, astia-si parcheaza scuterele in stil sandvis, unul linga altul, pe doua/trei randuri..cum drak o iesi ultimul, ma intreb??

Nu am timp sa gasesc raspunsul, pentru ca strada se ingustase in sus, imi aparea si un semn de interzis si basca de sus cobora un mic autobuz..

Buun..gandesc ca ai inteles, cititorule ca trebuie sa fac ceva sa eliberez drumul!

Pai este simplu, intorci si ii faci loc aluia, parca vad ca asta vrei sa-mi sugerezi!

Daca-i simplu facem asa..urca-te tu pe vaporul meu care are 500 kg cu mine in spate, cu centrul de greutate destul de sus, pe straduta asta cu piatra cubica, in panta de 15% si incearca sa intorci..uitasem sa-ti spun ca o dadusem pe nevasta-mea jos, ea se urcase si ma astepta sus, parca am banuit ce ma asteapta!

Las usor mobra 'sa curga' in frane, intorc incet, cu toti muschii incordati, sa sustin bivolul, sa n-o ia la vale cu mine cu tot, intorc incet, brachez ghidonul dreapta, imping usor in spate, stanga de ghidon, cobor usor, dar nu reusesc sa brachez suficient, strada ingusta nu-mi permitea, raman asa, de-a curmezisul drumului, cu botul transatlanticului oblic, blocat de o masina parcata acolo..

Ma uit la soferul microbuzului, astepta rabdator..de parca avea ce sa faca..

Probabil ca asta este exact genul de situatie pentru care proiectantii monstrului asta de LT au pus pe mobra lor marche-arriere!!

Cuplez butonul de mers inapoi, o luam usor in sus, incet/incet, indrept pachebotul cu botul in josul strazii, salut soferul ascultator si plin de rabdare de pe microbuz..bineinteles ca norocul este de partea mea, tocmai plecase unul de pe dreapta din parcare, parchez, imi iau boccelutele si sus, la nevasta!

Uraa!

Ce spui prietene, simplu nu, te-ai fi descurcat si tu, nu?

Floare la ureche, ma stii ca-s priceput..!

Ajung sus rosu la fata si transpirat..te-a chinuit magaoaia, ma intreaba gingas nevasta-mea?

Imi vine s-o pup..cum intelege ea situatiile astea delicate :makeout:

Incerc alta senzatie, dupa luptele greco/romane pe care le dusesem cu bivolul meu..

Prietene, ai ghicit..foame si sete!

Hai sa mai colindam si dupa aia mancam undeva..hai, ce sa zic..

Ajungem undeva sus, cam in varful dealului, judecand dupa faptul ca drumurile erau mai drepte, fara pante si nimerim dintr-o data intr-o invalmaseala grande, gen cum era pe vremuri apuse Lipscaniul, daca stii la ce ma refer!

Hoarde de turisti, majoritatea in pantaloni scurti, cu aparate de fotografiat atarnate de gat, viermuiala si cald, adica exact genul de situatie care mie-mi pica exact in ficati, ma-ntelegi!

Ma uit la nevasta-mea, ea era neabatuta pe drumul ei, strapungea hoardele de turisti cum intra un spargator de gheata printre banchize..hai si colo, si colo, uite un magazin frumos, intru si eu..

Ma gandeam eu..

Totusi ceva mi se pare ciudat cu aglomeratia asta..era intr-o joi parca, pe 30 iunie, adica la mijlocul saptamanii!

Observ si altceva, strazile pavoazate cu tot felul de steaguri si esarfe..

Din magazin in magazin ajungem undeva unde straduta o cotea la dreapta, in urcare..urcam si noi si..

Uau..!

..O mare piata se desfasura sub privirile noastre..coboram putin si vad ca totul este aranjat cam asa, mijlocul pietei gol si de jur/imprejur un drum lat cam de 6/8 metri, despartit de parapeti de lemn..

Mai cobor inca putin, panoramez si realizez ca de fapt ne aflam in interiorul unei arene amenajate cu tribune de lemn pe margini!

Uimirea mea crste cind vad ca de fapt drumul, care initial era pavat cu piatra cubica(ca toata piata dealtfel)fusese acoperit, "asfaltat" cu pamant!

Da, din ala galben, de Baragan!

Pamant, ce nu-ntelegi..

Ce cauta acolo??

Buna intrebare!!

..Ti-am spus eu, aud in spatele meu!..ti-am spus..despre asta era vorba, cursa de cai, aici are loc, la Siena!

Era nevasta-mea..

Asa aflam(adica eu si cu tine cititorule, sa nu-mi spui ca stiai!)despre celebra cursa Palio Di Siena..organizata in fiecare an exact aici, in centrul vechi al Sienei, in "Piazza Del Campo", centrul vechi al Sienei..

Cursa supranumita si "Festivalul capetelor rupte"!

Imi arunc un oki pe un afis si vad ca celebra cursa avea loc peste o zi sau doua!

Deschid mai bine ochii si vad ca absolut toate balcoanele din interiorul pietei sunt pavoazate cu drapele de diferite culori.

Foarte interesant!

Ce-ar fi sa ne retragem strategic la o masa, pe o trerasa si sa ne interesam noi putin despre acest eveniment?

Prietene, am uitat sa-ti spun ca de jur imprejur sunt numai terase, pline ochi cu turisti hamesiti, alegem una mai dosita, cerem meniurile, bere si asteptand bucatele ne interesam despre aceasta Palio Di Siena..

Aflam ca este celebra, se tine de doua ori pe an, pe 02 iulie si 16 august si se pierde in negura vremurilor..de sute de ani.

Se pare ca a aparut ca o intrecere intre cartierele orasului, cartiere care aveau proprii administratori si sfinti, patroni spirituali, propriile culori si drapele!

Bine organizati broscarii astia, n-am ce spune!

Din batrani interesati sa vada care o are mai lunga :laugh: s-au gandit sa o puna de-o cursa!

Cum Ferrari si Maserati nu aveau pe atunci, nu le-au ramas decit caii!

Am inteles ca astazi mai sunt doar 17 cartiere, care se bat pe doar 10 locuri in celebra cursa.

Sapte cartiere si-au castigat dreptul de a fi prezente ever in intrecere, in timp ce alte trei se trag la sorti din restul..!

Stau si ma gandesc, sper ca alea sapte n-au masluit zarurile cind s-au tras la sorti! :lol:

Caracteristic este faptul ca jocheii nu folosesc sei la bidivii lor si sunt mari sanse sa-ti rupi si gatul intr-o cursa de-asta!

Cursa in sine nu este singurul spectacol, inainte de asta sunt jocuri cu drapelele lor, parada fiecarui cartier in parte.

In piata aceea intra cam 33.000 oameni pe scaune/balcoane, iar in interior, in picioare inca 28-30.000!

Aflu ca biletele"la vip" pot costa si 800 euro si ca biletele in general se vand cu mult inainte!

DSCF2806.JPG

DSCF2807.JPG

DSCF2808.JPG

DSCF2809.JPG

DSCF2810.JPG

DSCF2814.JPG

DSCF2813.JPG

DSCF2740.JPG

DSCF2811.JPG

DSCF2853.JPG

DSCF2854.JPG

DSCF2812.JPG

DSCF2815.JPG

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • Admin

..Ma uit la piata asta mare, acum goala, si parca aud aclamatiile multimii..asta imi aduce aminte de "Gladiatorul", cu Russel Crowe..superb film..

..Ratacim pe stradutele pline de oameni, nevasta-mea ia la rand magazinele pline cu de toate si eu o astept cuminte, asezandu-mi fundul obosit pe cite o bordura, la umbra..parca ti-am spus prietene ca inghesuiala asta ma enerveaza teribil!

Ca sa-mi treaca asta incerc un mic joc de distragere a atentiei, trag cu urechea la vorbele lor si incerc sa-mi dau seama din ce tari sunt..

Ti-am mai spus parca, lucrez intr-un hotel de 25 de ani si sunt chiar talentat la a-mi da seama, dupa accent, cam de unde vine fiecare..aici imi ies de toate, un amalgam vesel de turisti insetati de cunoastere, nemti, olandezi, rusi, ex iugoslavi, asiatici, parca cei mai multi sunt americani..

De-a lungul vremii am capatat alergie la vreo doua/trei natii, si americanii sunt una dintre ele..ma uit la ei, absolut toti au exact acelasi aer tamp, idiot si zambitor, de oameni facuti in eprubete!

Tampenia merge pina acolo incat marea majoritatea, cind sunt intr-o tara straina, cauta sa manance tot la MC'Donalds!

Un popor amorf, manevrat de evrei si masoni..in fine, m-am enervat..discutia era alta :angryfire: !

Poate n-or fi toti asa, dar stii cum este cu exceptiile!

Ca sa ma linistesc imi iau nevasta si ne asezam la o terasa mai linistita, vine ospatarul, comandam mincarea..de baut?..birra, certo!, zic eu, cu zambetul meu comercial pe fata, stii tu

normale?, ma intreaba asta, uitandu-se la nevasta-mea, si, una normale, altra grande, zic eu..

Vine asta cu berea, aia care crezusem eu ca era mare era aia "normale" si aia mare era cit o galeata!

Nastro Azzuro, certo :rolleyes:

..Prietene, daca nu stiai afli acum, dupa ce-am infulecat si ma chinuiam sa arunc berea asta uriase in mine m-am calmat brusc..si alifia este simpla, cind afara este cald da-i cu bere..in orice situatie, nu are cum sa nu-ti iasa! :friends:

Ma ridic sa merg la toaleta, un hol mic, ingust si destul de intunecat, aici cam inghesiuala si..coada, de, bere/bere, da pina cind?..astept si in timp ce ochii mi se obisnuiesc cu semiobscuritatea vad pe perete, inramat, un afis care-mi atrage atentia..ma uit sicind ma lamuresc despre ce este vorba o iau la goana afara..

Cum de ce?

Sa iau aparatul, sa fac o poza, sa imortalizez momentul!

Doar nu credeai ca plec asa, cu besica plina de la buda asta!

Esti curios ce era..te lamuresc tot eu, inramat, vechi, de pe vremuri, un tarif la casa placerilor, da, casa de toleranta!..

Ti-l pun si tie aici, prietene, pentru ca este monumental.. :smoke:

Satui fiind ne urnim de pe scaune spre iesirea din piata, avem timp sa vedem o sleahta de porumbei, veseli tare, care-si faceau siesta la piscina publica, adica o fantana mare in mijlocul pietei..desi nu sunt genul in clipa asta chiar ii invidiez pe porumbeii astia..afara este cald tare, tare, cam 33 grade, parca imi vine sa ma arunc si eu, imbracat, asa, in mijlocul lor!

Viata de porumbel..!

Ne miscam cu talent si gloata ne inghite cu totul, iesim din piata si ratacim pe aceleasi stradute vechi, pina ajungem la o catedrala imensa, alba, Domul sau Catedrala din Siena..

Bai frate, au astia niste biserici de sta matu-n coada, nu alta..!

Asta-i toata facuta din marmura alba, pe alocuri cu irizatii verzui si rozalii, imensa..

Ne aruncam inauntru dupa ce platim intrarea si binecuvantam racoarea care ne invaluie..toti vorbesc in soapta, pe jos marmura in toate nuantele, de caramiziu, maron, sangeriu, vad foarte multe morminte acoperite du dale de marmura pe care calcam, la propriu..

Foarte putine erau delimitate cu benzi, probabil personalitati, restul pe care le luam noi, turistii, in picioare probabil erau de rang mai mic..

Fac poze, merita, toti peretii trasi in foita de aur, usi imense de stejar, cu balamale enorme!

 

Sus, ca o centura care inconjoara catedrala asta se afla busturile fostilor regi, conducatori si papi, aliniate unul linga altul..

Sunt atat de expresive capetele astea, fiecare muschi este perfect sculptat, par atat de vii incat am impresia ca ma urmaresc cu privirea!

Imi amintesc iar de obiceiul fostilor conducatori, care obisnuiau sa lase in urma in timpul domniilor lor biserici si palate fastuoase!

..Nu stiu cit am stat inauntru, dar cind am iesit afara parca ma simteam mai purificat, toate lucrarile, picturile si sculpturile alea parca mi-au mangaiat sufletul..

Iesim afara si o luam incet pe strazi, parca nu mai era asa aglomerat..vad foarte multe parcari moto, pline cu scutere si mobre de toate felurile si imi dau seama ca astora le plac mobrele vechi, restaurate a giorno!

Vad o bijuterie de Honda 500 si ceva boxere de la BMW, straluceau ca noi, ieseau in evidenta dintre multimea de scutere..

Linga un stalp vad odihnindu-se o bicicleta..ma uit si pe ea scrie Polizia Municipale..ma gandesc ca este vreo problema cu fondurile, saracii, n-au bani nici de benzina!..obliga bietii politisti sa faca muschi si sa-si mentina conditia fizica, dind la pedale!

Imi amintesc ca vazusem si politia calare, in Florenta, interesant..

Trecem pe linga o vitrina/frigider, plina ochi cu inghetata..ma gandesc ca lesin instantaneu daca nu halesc una..luam doua si aia imi da de toti banii, vreo 10 euro parca..moamaa, ce de inghetata..

Ai vrea sa stii ce gust avea?

De-li-cio-sa!!!

Lingem inghetata, aciuati pe o bordura, la umbra..

Mai, nu ti-am spus, asta-i marea mea placere oriunde m-as duce..sa stau sa-mi trag sufletul pe bordura, mancand un sendvis si band o cola..fac asta si in tara, cind opresc in benzinarii sa beau ceva, in pauzele de drum cu mobra..

Asa-mi place..!

 

.

Italia 2011 028.jpg

Italia 2011 036.jpg

Italia 2011 037.jpg

Italia 2011 038.jpg

Italia 2011 041.jpg

Italia 2011 042.jpg

Italia 2011 043.jpg

Italia 2011 044.jpg

Italia 2011 045.jpg

Italia 2011 046.jpg

Italia 2011 047.jpg

Italia 2011 048.jpg

Italia 2011 049.jpg

Italia 2011 052.jpg

Italia 2011 050.jpg

Italia 2011 051.jpg

Italia 2011 055.jpg

Italia 2011 056.jpg

Italia 2011 057.jpg

Italia 2011 058.jpg

Italia 2011 060.jpg

Italia 2011 029.jpg

Italia 2011 030.jpg

Italia 2011 031.jpg

Italia 2011 003.jpg

Italia 2011 032.jpg

Italia 2011 033.jpg

Italia 2011 034.jpg

Italia 2011 035.jpg

Italia 2011 040.jpg

Italia 2011 070.jpg

Italia 2011 071.jpg

Italia 2011 043.jpg

Italia 2011 053.jpg

Italia 2011 014.jpg

Italia 2011 007.jpg

Italia 2011 065.jpg

Italia 2011 067.jpg

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

Acum...după ani și ani...încerci marele final?...sau era pe undeva și l-am ratat ca prostul...minunându-mă de lectura...faină tare relatarea...sănătate și mai așteptăm și altele tot în felul acesta povestite!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acuma am citit si eu topicul, cumva l-am ratat pana acuma :) deci mi-ai facut o pofta de paste..... n-am fost decat f putin prin Italia dar mi-au ramas in amintire niste paste con pesto genovese mancate pe o straduta laturalnica din Genova la un restaurant de asta micut gen afacere de familie cu o tanti tare simpatica. Si un gelato dupa :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Dupa ce am citit povestea lui @luv am zis ca trebuie sa ajung si eu la Firenze . Si am ajuns . Molto grazie @luv ! Ca si in 2012 fatatzii in eprubete erau peste tot .

Editat de remu1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...