Sari la conținut

Romanii din Belgia


Narko
 Share

Postări Recomandate

Salut, am o oportunitate sa ma mut in Belgia, undeva la flamanzi in nord - Arendonk. Parca nu-mi vine sa las motoru' acasa. Spuneti-mi si mie sunt probleme cu numerele de RO daca ai resedinta in Be?

Din cate stiu nu, in mod normal ai 6 luni cica sa iti inmatriculezi masina/mobra dupa ce ti-ai ai resedinta in Belgia dar nu au cum sa verifice cand ti-ai adus/luat tu motorul stiu pe cineva care merge cu masina in aceeasi situatie si nu i-a zis nimeni nimic pana acum si omu e de ceva vreme aici.

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 422
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Multumesc pentru raspuns, eu am stat in Grecia vreo 8 ani si in ultimul timp ne tot opreau cu numere romanesti dar tot asa nu aveau cum sa demonstreze de cand este auto in GR.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

thunder iti zic o mica povestioara: am un amic care sia luat un kawa din 2010 la adus acuma de 3 luni aici ...el e in be de vreo 6 ani,motorul il cu nr de ro,si a fost oprit pe strada,motorul a fost confiscat pana a revenit cu placile be,deci prin urmare ce zicea militaiu o data ce ai buletin (esti rezident) esti obligat sa ai numere de be,nu e cu 1 -3 -6 luni sau altele...

 

eh jokere am fost ..pacat ca nu ai venit lasa si tu un nr de tel..o sa incarc 2 video mai tarziu sa vezi ce ai ratat...:) a fost frumos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand m-am mutat unde stau acum a venit un tip de la politie sa verifice daca intradevar locuiesc fizic aici si nu doar pe hartie, atunci am avut o mica discutie legata de treburile astea, iar la capitolul asta eu am inteles ca legal ai 6 luni termen. Ce s-a intamplat cu amicul tau nu zic ca nu e adevarat sau posibil dar din cate am inteles, ca si la noi in romania, tine si de stare organului, eu spre exemplu mi-am luat amenda pentru ca masina pe care o conduceam tracta o remorca cu numar de inmatriculare diferit, legea scrie clar ca remorca trebuie sa poarte numarul masinii, mie mi s-a parut normala treaba dar sefu meu zice ca de nenumarate ori a scapat fara nici o problema si probabil ca mie mi-au dat amenta din cauza ca: 1. Sunt strain; 2. Era agentul intr-o pasa proasta. Repet nu zic ca e ca mine dar nici asa nu cred ca e sincer, pana una alta toate sunt discutabile, stiu circumstantele in care mi-am luat eu amenda si nu pot zice ca am avut o atitudine necorespunzatoare sau stiu eu ce dar conteaza si asta, in cazul meu chiar a asteptat omu dupa mine cam jumatate de ora pana a venit cineva cu banii, altfel, in cazul strainilor daca nu platesti pe loc se retine vehicul ... in fine, cum am mai zis toate sunt discutabile ...

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ahhhh.baietii frumoasa tura, am fost si eu la plimbare astazi dar solo,numai ce am ajuns acasa si ma racoresc cu un duvel :D

0491 619 422.Daca maine iesiti, sunati cu incredere, ca vin mai ales ca e vreme faina :D

o seara faina :alcy:

 

Luci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eh si uite ca ne am adunat si 3 persoane de data asta eu ,Mitranator si Joker poate data viitoare o sa vina mai multi colegi cu mobrele...pana atunci va facem sange rau cu vreo 2 poze desi nu a fost o plimbare mare dar nu am mobralit pe forum:))

 

DSC04464.jpg

DSC04469.jpg

DSC04470.jpg

DSC04472.jpg

DSC04474.jpg

DSC04477.jpg

DSC04480.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frumoasa tura :D deabia apuc sa vina urmatoarea, poate mergem undeva la munte. oricum faina vreme faini oameni

ma bucur ca ne-am adunat umpic, cu toate ca nu suntem multi a fost frumos, sa mai cunosti oameni diferiti dar cu aceleasi gusturi :D

o seara placuta la toti :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avertismentul din pacate costa 500e....Daca inscrii mobra si nu ai permis belgian este aproape imposibil sa iti faci asigurare la ea,ca sa nu mai spun ca multi asiguratori sint foarte reticienti cind ai un buletin provizoriu(perioada determinata).Poti sa circuli cu numere de ro. daca mobra nu este pe numele tau(este a unui membru al familiei)Am trecut prin aceste situatii deci informatia nu este eronata.O zi buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gianni nush ce zici tu acolo,probabil la flamanzi e putin mai rau,dar nu e dara de adevar in ce zici tu,

1 nu poti inscrie o masina fara asigurare

2 nu are treaba ce permis ai tu ( oricum la noi sunt europene) am fost oprit de multe ori in trafic masina/moto 1 data mi sa spus ca pot sa imi fac permis belgian in 20 de min dar nu ma obliga legea

3 am avut 2 mobre si 1 masina aici nici cu jumate de gura nu au zis ca nu se poate face asigurarea daca ai permis de ro sau buletin de rezident, ce s-ar intampla cu creditele care le ofera bancilor celor cu carti de identitate E sau E+ ? tu trebuie sa dai bani la banca nu ei la tine....la asigurare....tu dai pt servici deci nu esti dator...

o zi buna..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa o luam incetisor cu povestioara....In 2008 am sosit in Be. cu masina inscrisa in Ro. nu era inscrisa pe numele meu.La primul control al politiei nu au avut ce sa imi faca pt ca nu era masina mea...Apoi dupa o perioada am adus si o masina inscrisa pe numele meu,acum erau doua masini de ro.De la acelasi politist am primit un avertisment de 500e pentru ca nu am inscris masina in termen legal.Bun am platit si am cautat un jeg de masina sa ma folosesc de ea;dupa ce am cumparat jegul hai sa ii fac asigurare dar stupoare am fost refuzat direct din 2 motive de toate bancile si de toti brokeri de asigurari .Primul motiv permis de Ro. al doilea buletin provizoriu pe 1 an....La comuna nu au schimbat permisul pentru ca nu aveam rezidenta pe perioada nedeterminata....Jegul a plecat in tara si am asteptat 1 an dupa alt buletin pe 5 ani am schimbat si permisul dupa aceea.Nu stiu cu ce statut ai venit in Be.(independent,ajutor de independent,angajat cu contract etc)dar la mine asa au stat lucrurile....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu conteaza ce faci...(independent,ajutor de independent,angajat cu contract etc) e vb de ce carte de identitate ai,am carte E si nu am fost refuzat de asigurare,cartea de identitate e valabila 5 ani era acuma mai e 2,nu au motiv sa te refuze! esti rezident,ai drepturi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu inca nu am incercat sa fac asigurare ca nu am la ce, cand am sa vin inapoi cu motorul mi-ar fi de ajutor daca as putea merge cu el 2-3 luni asa, cat sa imi pot achita masina si sa le inmatriculez apoi pe belgia, daca ai 2 vechicule pe acelasi nume pentru al 2-lea platesti mai putin taxe (nu poti sa mergi cu amundoua in acelasi timp si moto e considerat hobby). Ce am scris eu mai sus vine de la un consultant social pe imigratii.

Am de umblat in tara un pic pe la asigurari sa vad poate scot de la ei o dovata ca de cand am inceput sa fac asigurari nu am avut nici un incident, am inteles ca ajuta mult la calcularea asigurarii aici.

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu conteaza ce faci...(independent,ajutor de independent,angajat cu contract etc) e vb de ce carte de identitate ai,am carte E si nu am fost refuzat de asigurare,cartea de identitate e valabila 5 ani era acuma mai e 2,nu au motiv sa te refuze! esti rezident,ai drepturi!

Am descris destul de clar situatia prin care am trecut "buletin provizoriu pe 1 an" deci rezidenta pe o perioada determinata....Cartea de identitate se elibereaza in functie de "ce faci" esti independent ai alt statut deci alt buletin,vi sa muncesti cu un contract ai alt buletin etc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gianni se poate cum zici tu buletin de 1 an e noutate pt mine... ce am intalnit romani pana acuma toti ziceau ca buletinul e pt 5 ani,in cazul tau nush ce sa zic...

 

dar printre altele cine imi da un tutorial cum sa schimb simering de la furca pt un honda cbr din 93`? principiul il stiu am mai schimbat 1 data dar o data cu batranetea se duc si amintirile:) daca are careva o idee,sustinuta de cateva poze...

 

o seara placuta

app luni seara cel tarziu....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gianni se poate cum zici tu buletin de 1 an e noutate pt mine... ce am intalnit romani pana acuma toti ziceau ca buletinul e pt 5 ani,in cazul tau nush ce sa zic...

 

dar printre altele cine imi da un tutorial cum sa schimb simering de la furca pt un honda cbr din 93`? principiul il stiu am mai schimbat 1 data dar o data cu batranetea se duc si amintirile:) daca are careva o idee,sustinuta de cateva poze...

 

o seara placuta

app luni seara cel tarziu....

Simplu ca "Buna ziua!"

Dai jos de pe motor amortizoarele, desfaci surubul din partea inferioara a amortizorului(de cele mai multe ori m6 cu cap imbus de 8), apoi desfaci surubul superioare, dupa asta ar trebui sa iti iasa tot interiorul furcii (arcul si amortizorul cu baie deschisa). Dupa asta cu o surubelnita subtirica scoti usor simeringul de praf, apoi cu aceeasi surubelnita scoti siguranta din partea superioara a simeringului de ulei, dupa asta poti sa tragi in sus de tija cromata fata de paharul furcii, ar trebui sa iasa destul de usor simeringul. Il inlocuiesti, apoi bagi tija cromata in paharul furcii la loc si (daca nu ai o presa) cu o surubelnita lata sau cu o treava de plastic de dimensiune apropiata impringi simeringul nou pe pozitie fara sa atingi cromul sau sa deteriorezi buza de etansare a simeringului, de aici totul e in ordine inversa. Daca vrei sa sa desfaci mai departe si amortizorul, arcul, etc poti sa il desfaci si pe ala. Eu de cele mai multe ori ii scot doar arcul si comprim de cateva ori amortizorul sa scoate uleiul vechi afara. In manual gasesti tot procedeul explicat detaliat cu forte de strangere, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut baieti , ce cheltuieli implica sa schimbi numerele de RO cu cele de BE? Am o Skoda Octavia din 2007, 1995 cmc TDI. Nu prea am circulat cu ea are 40 000 de km si parca nu as lasa-o in tara. Dar pentru motocicleta Yamaha FZR 600S - 2003 ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un bmw din 1993 1600 cmc 150euro taza anuala si 1300 asigurare pt un honda cbe 1993 900 cmc 50 asigureare pe luna si 150 tazxa anuala atat iti pot spune de aici fa un calcul tu..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pt. raspuns, 1300 euro asigurare pe ce perioada? Nu mai exista alta taxa la prima inmatriculare cum este porcaria asta la noi? La noi prima inmatriculare conform normelor astea idioate pt. Octavia taxa este de 1587 de euro!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca inmatricularea in sine e si aia cam 100 de euro de vechicul + o taxa de import(la moto e numai hartogaraia ca nu ai nici o inspectie sau verificare). Vorbeam zilele astea cu cineva de aici despre motoare, ca sunt mai scumpe comparativ cu cele din germania care e la o aruncatura de bat, si mi-a zis ca daca aduci de acolo tre sa platesti o taxa de import dar ca la final tot iesi mai ieftin decat daca ai lua-o de aici.

1300 aia sunt pe an.

 

Cand intentionezi sa iti aduci motorul si masina?

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Septembrie vreau sa aduc masina, iar motorul sa mai vedem nu sunt sigur, problema e cu transportul. Apropo de motociclete bune la pret mai gasesti si in Cehia link-ul e tipmoto.com le au foarte ingrijite. Eu am cumparat Fazerul udeva la granita cu Austria 80 km de Viena la 2000 euro dar intr-o stare perfecta. Problema cehilor e ca nu negociaza prea mult, daca lasa 50 euro zic ca ti-a facut un maaare favor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...