Sari la conținut

Romanii din Belgia


Narko
 Share

Postări Recomandate

Salut.

Ma numesc Ionut si sunt si eu prin Belgia in zona Liege de putin timp.

In Romania am avut un Honda CB500 dar l-am vandut inainte sa plec.

Acum nu mai am stare daca nu ma dau iara pe 2 roti deci in consecinta m-am gandit sa-mi cumpar un moto de pe aici.

Ma gandesc la un Honda Hornet de 600 naked, preturile imi par unpic cam mari pe aici. Am gasit anuntul asta mai comvenabil dar nu stiu ce sa zic:

http://www.2ememain.be/moto/moto/honda/honda-cb-hornet-600-188938315.html

Daca stiti vreun motor de genu bun si ieftin sau aveti ceva sfaturi sunt binevenite :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 422
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut.

Ma numesc Ionut si sunt si eu prin Belgia in zona Liege de putin timp.

In Romania am avut un Honda CB500 dar l-am vandut inainte sa plec.

Acum nu mai am stare daca nu ma dau iara pe 2 roti deci in consecinta m-am gandit sa-mi cumpar un moto de pe aici.

Ma gandesc la un Honda Hornet de 600 naked, preturile imi par unpic cam mari pe aici. Am gasit anuntul asta mai comvenabil dar nu stiu ce sa zic:

http://www.2ememain.be/moto/moto/honda/honda-cb-hornet-600-188938315.html

Daca stiti vreun motor de genu bun si ieftin sau aveti ceva sfaturi sunt binevenite :)

daca vrei putem sa mergem sa-l vezi, luam compresia si ti-l testez, te costa 50E+ motorina , stau la 40km de Liege.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Sunt Alex si locuiesc in Bruxelles cu statut de rezident. In 2 zile astept sa-mi vina mobra din Romania fiind inca inmatriculata acolo. Intrebarea mea este daca stie cineva ce pasi trebuie urmati pentru a o inmatricula aici. Am toate actele originale, nr. de inmatriculare, mai putin asigurare.

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut Alex,cu actul motocicletie(certificatul de inmatriculare si certificatul de conformitate ) mergi la asigurare sau daca ai un curtier bun ii trimiti lui scanate sau pe mail cele 2 acte si stai 3-5 zile linisti iti vine acasa numarul,certificatul de inmatriculare si asigurarea..dar din cate stiu ar trebui radiata din ro,intreaba la asigurare ei o sa iti spuna pas cu pas ce faci sau daca e cum ziceam bun curtierul face el tot pt tine

Editat de kharly
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut Alex,cu actul motocicletie(certificatul de inmatriculare si certificatul de conformitate ) mergi la asigurare sau daca ai un curtier bun ii trimiti lui scanate sau pe mail cele 2 acte si stai 3-5 zile linisti iti vine acasa numarul,certificatul de inmatriculare si asigurarea..dar din cate stiu ar trebui radiata din ro,intreaba la asigurare ei o sa iti spuna pas cu pas ce faci sau daca e cum ziceam bun curtierul face el tot pt tine

Salut, in Romania am vrut sa o radiez in vederea exportului dar era foarte complicat (vizita la RAR, taxe si alte tampenii specifice). Am sunat la politie si mi-au spus ca cea mai simpla cale e sa vin asa cu ea si sa o radiez aici. Nu stiu ce este certificatul de conformitate, dar am sa merg la un asigurator aici si poate ma lamuresc. Stii tu sau altcineva o firma de asigurare "mai ieftina" pentru ca am auzit ca preturile pot sa difere foarte mult.

Multumesc pentru raspuns, cele bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Dupa un gratar deasta trebuie sa-i pui filtru de aer sport ca sa echilibrezi :)

Ca sa raspund intrebarilor voastre:

Motocicleta nu o voi inmatricula pe numele meu, astfel ies si cu asigurarea mai ieftin.

Pe anunturile cu motociclete din Belgia ori sunt prea scumpe ori cele ieftine sunt tzapa.

M-am hotarat sa o aduc din Germania sau Italia, aveti idee daca gasesc undeva un tabel cu taxele care trebuiesc platite? (vama, inmatriculare, impozit)

In proportie de 90% motocicleta va fii o Honda Hornet de 600

Multumesc pentru informatii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca poti sa atasezi un linck sau o adresa cu legea care iti interzice acest lucru;asa ne mai informam un pic;eu am moto pe numele meu si asig pe num sotiei(are decit B) ,asiguratorul a spus ca nu este illegal la diferite controale rutiere nu am fost atentionat ca nu este asig in regula .......



ARE DECIT B

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Se plateste o taxa la inmatriculare, in functie de puterea motorului: http://finances.belgium.be/fr/particuliers/transport/immatriculation_et_impots/taxe_de_mise_en_circulation/

 

Si taxa anuala (54,38€ in Bruxelles, depinde de zona geografica): http://finances.belgium.be/fr/particuliers/transport/immatriculation_et_impots/taxe_de_circulation/



Si aici ai formalitatie pentru importat un vehicul: http://finances.belgium.be/fr/particuliers/transport/achat_vehicule/achat_a_etranger/en_europe/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

colegiii....am nevoie de putin ajutor am un buell xb 12 s lightning sa spart motorul,adica am nevoie de vibrochen cu rulmenti cu tot,bielele,pistoanele si camasi sau motocicleta intreaga buell xb 12 s,ss,ligtning,intre anii 2004 si 2010 accidentat dar sa nu fie distrus motorul sau motor de ocazie ,daca e careva care are putin timp sa se uite pe site-urti care cunoasteti sau magazine,ceva dezmembrari moto as fi recunoscator,si va rasplatesc cum va doreste inima bere sau...bere sau...bere ,bine ce vreti voi,am postat si la nemti o sa postez si la englezi,eu in belgia nu am gasit nimic...doar un sit din olanda twinmotocycle sau ceva de genul si doar vibrochenul duce undeva la 1000 euro iar pe e bay e motorul intreg la 1500 dolari...dar parca mi cam frica sa comand fara sa vad...



gata am gasit piesele...

 

si printre altele nu are chef careva maine de o iesire spre bastogne la un mic gratar pe marginea drumului?

 

plec maine dim cu jokerul daca mai vrea careva sa vina 0483510495

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Bonjour tuturor!

 

M-am mutat in bxl de putin timp, dar mobra e tot in Bucuresti. Vreau s-o aduc cat mai curand!

 

Chiar daca n-am mobra poate ne intalnim si ma plimbati si pe mine hehe :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut, duminica 22 se suna goarna si se strang motociclisti din toata belgia si nu numai. La 12 la Bruxelles la Cinquantenaire, se da plecarea la ore diferite din diverse orase. Manifestatie FBMC pentru a face un pic de zarva sa ajute in trafic, prea multi soferi "nu ne vad".

Cineva interesat sa ne strangem, eventual sa ne cunoastem?

Detalii plecari pe Facebook FBMC.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru prima oara imi merge motorul bine si as fi tentat sa vin dar nu singur, vad ca Gianni nu a scris nimic inca, iar prietena nu cred ca e dispusa sa mearga atata drum pasager ...

Pana un alta ce se intampla acolo? Parada, apoi ce ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai uite aici, stii cum se spune ca o imagine face cat o mie de cuvinte dar din pacate in afara de fb nu gasesc nimic pe net, totul a ramas pe fb

La 12 e adunarea, la cinquantenaire

La 11 cei din bruxelles se vad la atomium, se pleaca la 11:30

Se pleaca de la Wavre si la Louviere la 10:30

Se pleaca de la Mons,Tournai, Namur la 9:30, Charleroi, Liege la 10,


» Post actualizat in 21 Jun 2014 18:01

Vlad , stiu cum este, nici eu nu am avut pana de curand Fb, il urasc dar exact ca tine nu am stiut de multe intruniri pt ca totul se face pe fb.

Plecarile se fac la 9:30, 10 sau 10:30 din diverse orase.

La bruxelles intrunirea se face la 11, plecarea la 11:30 la atomium.

Strangerea se face la 12 la Cinquantenaire.

Eu personal cred ca am sa ma duc pana la Bierges la benzinarie de unde se pleaca la 10:30, asa mai fac un pic de drum, sa am de unde sa ma intorc :-)

Pana una alta vad ca nu sunt amatori, pacat , vremea frumoasa si pretextul sa ne fi strans mai multi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...