Sari la conținut

Romanii din Belgia


Narko
 Share

Postări Recomandate

pai hai sa facem sa fie la 11 vine careva la ora 11 la atom ? in afara de mine si dan? haideti motociclisti de weekend acu e momentu:)) iesiti in fata si anuntati-va prezenta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 422
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Da, is foarte organizati vad ... din toata belgia plecari doar din 4-5 orase, si niciunul langa mine. Am vorbit cu Gianni, nu poate ... sincer sa fiu nu am mai mers de mult cu motorul si in momentul de fata sa vin pana acolo singur imi e urat, tu'i ...


» Post actualizat in 24 Jun 2014 19:45

Si pana la urma am ajuns, cu tot prietena, a fost interesant desi nu ma asteptam ca plimbarea sa fie pana in Ardennes, sincer nu pot sa zic ca as mai face-o odata in aceleasi conditii(prima iesire pe sezonul asta, sezonul trecut nu am facut km, etc, etc). Pana una alta ma bucur ca am ajuns sa va cunosc intr-un final.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e drept thundere..cu pasager ...e un pic mai naspa ca nah nu poti sa mergi cum vrei si nici nu poti iesi din sa,dar in rest ...eu cred ca conditiile au fost ok ....viraje cat de cat iar drumul ok fara nisip fara gropi.

vedem weekendul asta duminica poate iesim doar baieti la o tura in ardenne da un semn daca esti liber

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e drept thundere..cu pasager ...e un pic mai naspa ca nah nu poti sa mergi cum vrei si nici nu poti iesi din sa,dar in rest ...eu cred ca conditiile au fost ok ....viraje cat de cat iar drumul ok fara nisip fara gropi.

vedem weekendul asta duminica poate iesim doar baieti la o tura in ardenne da un semn daca esti liber

Nu e vorba de iesit din sa ca nu sunt eu asa "racer" dar sunt chestii care pe mine ma deranjeaza, gen la franare cand unde daca nu e atenta vine peste mine, daca imi mai taie vreunu fata si se intampla ceva o mai am si pe constiinta ... am un prieten care a patit-o cu prietena in spate, in oras nu la viteza mare si totusi e destul de nasoala treaba. Nu vreau sa ajung in aceeasi situatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a zis cineva ardenne? vine si mosu? :D sa puneti poze plz :D

sunt niste poze imprastiate pe la joker pe la mine:) dar data viitoare cand iesim roxi punem poze sa bucuri si tu ochiul poate mi dai o tura pe aici si stai 1 sapt:)

 

thundere de aia ziceam ca singur e mai fain..nu e ca si cu pasager,si eu am bagat un coleg in spital iar acum cu pasager in afara de prietena nu ma mai duc si cu ea mai incet,ca mia ramas frica inca in mine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar frumoasa iesirea din weekendu asta...asa neplanificata, a fost mai fain :D

@roxy, am eu ceva poze, cred ca am si pe fb...pana una alta zi cand mai vi in belgia, ca mie mi dor de rasul tau :crack:

@kharly, din pacate weekendul asta sunt la munca, si sambata si duminica...daca iesiti ce sa zic....sa dea domnu sa ploua :tempted:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt niste poze imprastiate pe la joker pe la mine:) dar data viitoare cand iesim roxi punem poze sa bucuri si tu ochiul poate mi dai o tura pe aici si stai 1 sapt:)

 

thundere de aia ziceam ca singur e mai fain..nu e ca si cu pasager,si eu am bagat un coleg in spital iar acum cu pasager in afara de prietena nu ma mai duc si cu ea mai incet,ca mia ramas frica inca in mine

 

 

chiar frumoasa iesirea din weekendu asta...asa neplanificata, a fost mai fain

@roxy, am eu ceva poze, cred ca am si pe fb...pana una alta zi cand mai vi in belgia, ca mie mi dor de rasul tau

@kharly, din pacate weekendul asta sunt la munca, si sambata si duminica...daca iesiti ce sa zic....sa dea domnu sa ploua

 

nu stiu ce sa zic cu venitul in belgia ca in tura de anul asta nu mai sunt singura si anul asta ma duc si pe alte meleaguri ...ete

/index.php?/topic/713183-excursie-nordkapp/&do=findComment&comment=3779784

pai jokere ar fi o idee sa mai dai prin tara si ne vdm la o bere ceva ca sa rad mai cu pofta :P

sa pupati fetele din partea mea iote asa :makeout: :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salutare vreau sa imi schimb tobele daca ma puteti ajuta cu un link.Merci..

Pai ce vrei sa schimbi la ele nene?

https://www.facebook.com/MadrasMotoparts/photos_stream

» Post actualizat in 20 Jul 2014 18:09

E bay is your friend :)

http://www.ebay.co.uk/itm/Yamaha-XJ600N-Diversion-4BP-4XW-4-1-exhaust-system-carbon-look-can-spares-repair-/181467550222?pt=UK_Motorcycle_Parts_13&hash=item2a404f120e

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salut romani din Belgia. Se pare ca in aproximativ 2 ani (stiu ca mai e mult), dupa ce termin masterul, in proportie de 99% ma voi alatura voua.
Din pacate am auzit ca vremea e cam neprietenoasa pentru motociclisti acolo. Sunt curios, voi cum va descurcati ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De iesit poti iesi, vremea e schimbatoare in general, in sensul ca uneori aci ploua, aci sta, aci e soare, apoi iar ploua ... in rest e ok. Vara nu foarte cald, iar eu cel putin nu am simtit deloc lipsa caniculei din tara, parca e numai bine de mers cu motorul, timp si bani sa ai. Iarna e mai domoala fata de Romania, spre exemplu iarna asta a nins o singura data de s-a pus dar a doua zi nu mai era nimic, deci iti inchipui ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da kharly..momentan sunt in suedia mai am de vizitat pe aici apoi danemarca si olanda si de acolo vin spre belgia ca vreau ardenne'ul :D

despre koln nush ce sa zic pt ca vroiam sa ajung la oktoberfest

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salutare voua !

M-am alaturat si eu comunitatii virtuale motociclism.ro si vreau sa va salut !

 

Locuiesc in Belgia in regiunea germanofona

270px-Duitstalige_GemeenschapLocatie.svg

 

 

De ceva timp ... 1 an .. un an si jumatate .. (deh de cand am trecut de 40 ) imi doresc foarte tare sa imi iau o motocicleta cu care sa merg la serviciu ( 70 km dus/intors) si sa ies in weeekend sa imi explorez imprejurimile ...

Locuiesc intr-o zona cu multe locuri frumoase de vizitat pe motor ...

 

E adevarat , clima de aici nu este tot timpul propice (Bacauanul Bacovia probail ca de aici s-a ispirat cu a lui poezie Rar icon_smile.gif dar asta nu inseamna sa lasam "the Elements" sa ne strice placerea icon_smile.gif )

 

Primul lucru ... Vreau sa fac scoala de soferi pentru categoria A .Am carnet Cat. B de la 19 ani si conduc de vreo 19 : )


Si al doilea lucru am gasit o motocicleta cu care as putea incepe "calatoria" .... este o Yamaha Virago 535 din 1994 cu 17.800 km la bord ...
Vroiam sa intreb pe cei care sunt de mai mult timp pe motocicleta ... ce ziceti de Virago ?

 

Ce m-a determintat pe mine sa ma gandesc serios sa o cumpar?

- are cardan ! cee ce pentru un incepator cred ca e un lucru bun ..nu trebuie sa imi tzâtzâie fundul ca-i sare lantul in timpul mersului
-are 17.800 km .. cee ce nu e mult cred eu .. ( proprietarii anteriori au avut-o tot pentru a invata pe ea ...un batran neamt , si apoi fata acestuia +ultimul prorietar de la care as lua-o ...
-înntretinerile au fost facute la un garaj la mine in oras , controlabil ...
- cel de la care as lua-o are acum un Harley ...(mi-a spus ca mi-o lasa la un pret bun tocmai pentru ca vreau sa invat ..ca ma cunoste ( sta la 3 case mai sus de mine si nu cred ca vrea sa ma traga-n tzeapã)


poz%C4%83%2B3.JPG

e o motocicleta ok ? sau e una pentru fete?

 

M-am suit pe ea si (imi vine bine , picioarele ating pamantul intr-un unghi aproape drept ... ) Am 176cm ...

Cu ce credeti ca ar fi bine sa incep ? Eu initial ma gandisem la o Honda Shadow dar asa ceva fara un dublu ca si pret fata de Virago nu gasesc ... plus ca nu are cardan ...


Viagro - Virago ; ) , am oarecare sentiment ca o pot considera o "clasica" ... si nu cred ca mi-ar fi rusine cu ea din 1994 la cum arata ... (bine intretinuta) ...

 

 

 

Si in legatura cu scoala de soferi .. ce sfat imi dati ? Cunoasteti pe cineva care m-ar putea "scolariza" ca la carte cu licenta si cu care sa pot da examen ? Problema e ca eu sunt la serviciu de luni pana vineri .. si scoala nu as putea-o face decat in weekend ... sambata .. chiar si duminica ...

 

 

Scoala se face cu motocicleta scoli, sau trebuie sa ai mototcicleta ta? Cum se desfasoara? mergi cu instructorul in spate ?E o motocicleta cu dubla comanda? ..;habar nu am :) de asta intreb ...

 

PS de mers pe bicicleta stiu sa merg daca asta ajuta la ceva .. ( :) joke)


#N#

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@gianni mersi , Intrebam ce fel de moto (vad ca voua va place sa le numiti mobre : )) pentru ca ma gandesc ca voi veterani stiti mai multe despre diferitele posibile alegeri ... diferitele probleme pe care le pun anumite motociclete ...(de exemplu Virago nu e buna pentru un tip cu picoare lungi "ca stai cu genunchii la gura" , ceea ce nu e tipul meu ... Sau am mai citi ca cele de pana in '90 aveau probleme cu starterul ... )

Un atuu ar fi ca are cardan ... citit de prin carti ... de asta intrebam ...

 

 

@Emperor Scoala de soferi am gasit pe cineva la Eupen .. care e dispus sa ma invete si sambata ...Siteul ce mi l-ai dat tu cred ca cauta doar in partea vlamanda a belgiei ... cel mai aproape fiind Tongren .. care este mult mai departa ca si Eupen-ul .fata de locatia mea ... Dar ! am vazut ca exista si la VAB-Rijschool Sint-Truiden ;) acolo parca m-as risca sa o fac daca au instructoare bune ...

 

Multumesc pentru sfaturi , acum m-am apucat sa rasfoies pe indelete forum-ul ...

 

va multumesc pentru incurajare

cei 35+35 km pe care trebuie sa ii fac zilnic catre serviciu sunt intre doua orase ... deci nu ma deranjeaza prea tare faptul ca este choper ... ba din contra ...
Asta este de fapt si ideea/- ceva care sa ma faca sa ma simt liber ...
Nu tocmai transportul catre serviciu este menirea principala .. asta ar fi doar acoperirea de ordin "investitie " pe care ar trebui sa o dau socoteala in familie ..( Stai draga ca nu e asa , uite merg cu ea la serviciu , consuma mai putin si taxele mai mici ! : ) ) ...ci iesirile in imprejurimi ... sunetul produs de motor , aerul prin plete ... mirosuri ... .


din ceea ce am citit pe forum pana acum ; am inteles ceva .. motocicleta nu trebuie sa fie foarte puternica si ca doar la un moment dat , o sa ii ating limitele si ca pana atunci trebuie sa imi formez instinctele de supravietuitor :) ... Poate ca e mai bine asa la inceput , sa ma pot oarecum controla ..prin faptul ca nu este atat de puternica incat sa imi rupa capul din prima ...

 

Sincer am inceput sa am deja ceva teama dupa cate posturi descurajante am citit ....

Nu ca as vrea sa alerg eu cu cinestie ce viteza si mai ales ca in Belgia esti automat donator de organe daca nu specifici in mod expres ca nu esti deacord ca organele sa iti fie prelevate dupa moarte ... dar asa ca chestie ...

... Cred ca mai degraba mi-ar placea sa urc asa molcom dealul in sunet... patato-patato , patato-patato, patato-patato decat sa vâjâi de colo colo ca un bolid ...dar...

 

..dar pana atunci tre sa trec prin stadiul de invatacel ...

 

Merci,

#N#

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mie imi plac vecinii astia care ti-o "lasa" la un pret "bun" ca te cunoaste...

 

cat zici ca vrea pe batranete ?

 

la babele astea cu km putini de obicei ai atat de multe lucruri de facut ca nu as lua una nici gratis, vrei sa ajungi motociclist sau sa te deghizezi in costum de ghimp?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...