Sari la conținut

Dati-mi Si Mie Cateva Informatii Despre Yamaha Tdm


trofin_mircea
 Share

Postări Recomandate

Eu mi-am luat-o saptamana trecuta(e din 94 si are 58 k km la bord) si is multumit de ea.

Pros:

-cuplu decent(eu as zice chiar f bun),trage "liniar" de la 2000 ture in sus pana la capat

-manevrabilitate buna la viteza

-sta f bine pe sosea chiar si la viraje abordate mai agresiv

-frane f bune

-la turatii peste 4500 isi arata fatza sportiva(am mers pana-n 200 cu ea)

-pozitie de condus(inclusiv pasager) f comoda(am facut drumul Buc.-Sfantu-Gheorghe(CV)practic dintr-o bucata fara sa simt nici cea mai mica jena legata de pozitie)

-cursa telescoape lunga(merge si pe drumuri mai neortodoxe fara sa-ti clantzane dintii in gura)

-loc berechet de montat portbagaje

Contras:

-e grea(230kg goala) si static e destul de greu de manevrat(pe mine nu ma deranjeaza ca am 85 de kg si o biruiesc)

-e inalta deci trebuie sa ai cam 180cm ca sa te simti ok pe ea,insa si asta doar in situatii statice sau la manevre cu viteza f mica

-nu are indicator de benzina(dar are rezerva clasica pe robinet de 3.5 litri)

-cutia de viteze e un pic cam brutala(trebuie actionata ferm si face zgomot cand cupleaza)insa asa-i din fabrica si dealtfel functioneaza f bine si corect daca te obisnuiesti cu stilul ei

-de la 140-160 km/h in sus trebuie sa te ascunzi bine dupa carena pt ca altfel iti trimite niste curenti neplacuti in zona capului(castii).

 

Per total as zice ca-i un all-rounder spre touring cu calitati decente si de "treaba",cu a 5-a la ~3000 ture ai 100Km/h,4000 ture 120Km/h(si pe undeva pe la 6500-7000 ture 200km/h,dar asta nu-i important).

Editat de S George
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bun bun cu kilogramele nu e problema ca am 105 cu inaltimea sa zicem ca nici acolo am 1,75 dar cu franarea sta chiar atat de bine?cu cate pitonase pe etrier cu doua sau cu unul??? pentru ca cele doua discuri de pe fata mi se par cam subdimensionate.Inca o problema ar fi ca eu inca nu prea mi-am dat seama ce cadru are,din poze am intuit ca este deschis cu prinderea motorului in partea de sus iar twin'ul asta cred eu ca vibreaza un pic (nu ca un monocilindru dar ma rog) sau poate are arbore de echilibrare :hug:

Editat de trofin_mircea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vibreaza ceva insa nu suparator si doar la anumite turatii,are si arbore de echilibrare care ajuta la asta.Cadrul e de otel(deltabox) cu prinderea motorului de sus ca la sportive.Cat despre frane pot sa-ti zic ca-s exact cum trebuie,in toate review-urile care le-am citit erau laudate si am simtit asta si in trafic.Pe Valea Prahovei la ora de trafic am fost obligat la niste frane de credeam ca ma ridic pe roata fata(stoppie).Nu stiu exact nr de pistonase.

Editat de S George
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am un amic care are si vreau sa zic ca motorul e super , are pe bord 240 si merge pana in 240 fara probleme. Franele sunt extraordinare, cuplu, pozitie de mers super, tot ce ii trebuie . De cand are motorul nu a avut probleme cu el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...