Sari la conținut

Ajutor pentru motopolitist lovit grav in Constanta


Nikolas
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 410
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Si cum e obiceiul in Rep. Bananiera Romania, tre' sa moara "cineva", sau acel "cineva" sa fie schilodit pentru ca "autoritatile" sa vada cat de idioata este legea! Cand vorbesc despre "cineva", ma refer la un "cineva" cu greutate ori in guvern, ori in politie.... nu un amarat de moto-politist!

 

Daca mai tineti minte, politistii n-aveau voie sa faca uz de arma in nici o situatie! Asta pana cand s-a intamplat un scandal in care au fost efectiv tocati niste politisti; nu mai tin minte detalii, insa, pana atunci, politistii purtau arma asa de decor si, in cel mai rau caz, aveau voie sa arunce cu ea dupa tine! Dar si-atunci pierderea armei din dotare se putea lasa cu sanctiuni grave asupra politistului, uneori chiar puscarie & shit!

Cine-a facut armata stie cum sta "lantul de iubire" intre arma si posesorul ei!

 

Tot in acelasi spirit, pe Iriceanu Ion au trebuit sa moara 10 - 20 de pietoni, inainte ca pOOlele astea proaste din primarie sa puna semafor pe trecerea de pietoni din fata scolii.

Pana mea... ieseai ca omu' la balcon si... poc!... pietonu' era lansat pe orbita direct in fata ta!!!

 

In cazul de fata, "pe surse" :blink: deja se vorbeste ca politistul ar fi fost vinovat!

Eu ma abtin, ca vorba aia, nu stii ce stipuleaza la regulament in statutul politistului moto aflat in misiune... insa, poate evenimentul intamplat "fratelui nostru mai mare", le deschide capatanile de creta alora cu atributii de decizie in politia romana care, intre noi fie vorba, e foarte greu incercata de evolutiile 'telectuale ale secolului in curs!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat timp a fost urmarita masina care nu a oprit? Sunteti siguri ca aia din masina chiar l-au vazut si n-au vrut sa opreasca? Poate pana a plecat in urmarire erau deja la o distanta de la care nu au mai vazut ce s-a intamplat.

Fratele vostru mai mare are cu siguranta o parte de vina. Daca omora pe cineva in avantul lui justitiar mai era eroul vostru? N-a lipsit prea mult. Nu conteaza cat de bine stia sa mearga sau daca era baiat bun sau nu. Asta stiu cei care-l cunosc personal. Ca toata lumea, a gresit si trage consecintele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat timp a fost urmarita masina care nu a oprit? Sunteti siguri ca aia din masina chiar l-au vazut si n-au vrut sa opreasca? Poate pana a plecat in urmarire erau deja la o distanta de la care nu au mai vazut ce s-a intamplat.

Fratele vostru mai mare are cu siguranta o parte de vina. Daca omora pe cineva in avantul lui justitiar mai era eroul vostru? N-a lipsit prea mult. Nu conteaza cat de bine stia sa mearga sau daca era baiat bun sau nu. Asta stiu cei care-l cunosc personal. Ca toata lumea, a gresit si trage consecintele.

Pe mine nu ma ințereseaza prea mult daca e vinovat sau nu politistul, eu incerc sa aflu daca mai e in viata sau nu si daca e nevoie ca noi ca motococlisti sa ajutam un alt motociclist aflat in belea, si pana acum nu am aflat nimic pe partea asta, am vazut mai mult injuraturi adresate politiei dar nimic concret despre acest motociclist accidentat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am aflat din acest articol ca respectivul motociclist mai e in viata, dar tot nu am aflat in ce conditii e si daca noi ca si motociclisti il putem ajuta cu ceva.

E undeva ca un blestem, noi de obicei ii injuram pe astia de la rutiera ca stau la panda cu radarul si daca un moto-politist e dat de pamant stam pe undeva in dubii daca sa-l sustinem sau nu. Eu zic ca trebuie sa-l sustinem pana in panzele albe, chiar daca a gresit si a facut accident ca a mers cam aiurea pe acolo chiar cu goarna si girofar. Adica sa-l sustinem moral si cu sange (daca trebuie) si financiar, nu vreau sa insinuez sa-l sustinem in justitie chiar si daca nu are dreptate, desi pe undeva m-ar tenta si chestia asta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Offtopic: "fie si de la politia rutiera " - mie mi se pare din replica asta a ta rezulta ca astia ar fi ultima speta de motociclisti in afara poate de aia care merg cu slapi pe vitezana si/sau cu scuter neinregistrat. Nu sunt de acord cu asta, eu am considerat intotdeauna cei pe BMW cu girofar un fel de frate mai mare si cu mai multe butoane pe bord...

Ontopic: Stie cineva ceva concret despre starea de sanatate a acestui motociclist?

Poate m-am exprimat eu gresit. Era o adresare vs cei care nu dau doi bani pe politisti. Pe mine ma interesa starea lui de sanatate pentru ca eu il consider motociclist in primul rand si politist in al doilea.

 

Asta suna asa din prisma exprimarii "ziaristilor".

Chestia asta cu "autorul moral" s-a discutat de 1000 de ori pe forumul asta. Cine a avut neuroni sa priceapa ce presupune, a priceput. Cine nu, o sa abereze in continuare cu "autorul moral" in inca 3982409384209 de topicuri si 20934021 de indemnuri la "marsuri" si petitii on line de introducere a notiunii de "autor moral" in legislatie. :wacko:

 

 

 

 

 

 

Da-mi te rog niste exemple concrete de tari UE unde este reglementata notiunea asta.

Si daca ai avea si linkuri la norma juridica din tarile respective, ar fi perfect. :rolleyes:

 

In Italia am citit de cateva ori de masina de carabinieri sau de politie care s-a accidentat in timpul urmaririi unor tipi care nu s-au oprit la semnal si care au fost considerati autori morali.

 

Art. 177. * Circolazione degli autoveicoli e dei motoveicoli adibiti a servizi di polizia o antincendio e delle autoambulanze.

 

2. I conducenti dei veicoli di cui al comma 1, nell'espletamento di servizi urgenti di istituto, qualora usino congiuntamente il dispositivo acustico supplementare di allarme e quello di segnalazione visiva a luce lampeggiante blu, non sono tenuti a osservare gli obblighi, i divieti e le limitazioni relativi alla circolazione, le prescrizioni della segnaletica stradale e le norme di comportamento in genere, ad eccezione delle segnalazioni degli agenti del traffico e nel rispetto comunque delle regole di comune prudenza e diligenza.

 

Sa iti traduc ?

Conducatorii de autovehicole mentionati la punctul 1 (masini de politie, carabinieri, salvare, etc) in timpul serviciului si cu girofarul si sirena in functiune nu sunt obligati sa respecte regulile de circulatie, segnaletica stradale si normele de comportament in general, cu exceptia semnelor agentilor de trafic si in respectul regulelor de prudenta si cu mare atentie (traducere aproximativa, nu cuvant cu cuvant).

Pun pariu ca in toate tarile civilizate exista acest articol, ma mir ca nu este si in codicele rutier romanesc ...

Editat de Mario MT 03
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta suna asa din prisma exprimarii "ziaristilor".

Chestia asta cu "autorul moral" s-a discutat de 1000 de ori pe forumul asta. Cine a avut neuroni sa priceapa ce presupune, a priceput. Cine nu, o sa abereze in continuare cu "autorul moral" in inca 3982409384209 de topicuri si 20934021 de indemnuri la "marsuri" si petitii on line de introducere a notiunii de "autor moral" in legislatie. :wacko:

 

 

 

 

 

 

Da-mi te rog niste exemple concrete de tari UE unde este reglementata notiunea asta.

Si daca ai avea si linkuri la norma juridica din tarile respective, ar fi perfect. :rolleyes:

Offtopic: Am inteles ca ar exista asa ceva prin Franta de exemplu. Si nebunii aia au o chestie si mai tare: daca mergi beat (1.2 nu 0.8 ca la noi) sau cu mai mult de 50km/h fata de viteza permisa in localitate cica iti confisca obiectul. Si daca nu era condus de proprietar respectivul proprietar isi poate recupera obiectul dupa ce achita 20% din valoarea de piata a obiectului (se aplica formula de la asigurari CASCO).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Haideti domnilor, ca legea cu autorul moral ar avea un maaare revers si ar lasa sa interpreteze judecatorii cum vor, ca de exemplu "motociclistul conducea agresiv si a speriat soferul, care a tras de volan", si voila! de vina e motociclistul.

Sau mergi frumos, cu masina sau cu motorul (nu conteaza) si un incepator dornic de peripetii blocheaza rotile ca se sperie de ceva si zice, ca ai franat tu tare, sau ca ai schimbat banda aiurea.

 

Haideti sa fim realisti, legea asta nu o sa ne avantajeze deloc, pentru ca orice gigica cu rude o sa gasesca in ORICE situatie un alt vinovat moral decat el. O sa zica ca era oblonda decoltata pe trotuar, si i-a distras atentia, si ca aia e de vina. Ganditi problema din cel putin doua puncte de vedere tot timpul, caaltfel o dati in penibil cu autorii morali...

 

Sanatate motopolitistului, respect aceasta meserie si inteleg riscul pe care il presupune, dar with great power comes great responsabilities...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru toti cei din Bucuresti care-s interesati de starea lui: ce va impiedica sa dati o fuga pana la Floreasca? Adresa e aici. Mai mult ca sigur ca familia e acolo si poate da detalii despre absolut orice l-ar putea ajuta. A, ok, e mai comod sa ceri detalii din fotoliu.

Editat de Frostal
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca o luati cu autori morali... autor moral al accidentului este seful care l-a delegat din braila in judetul constanta sau cel care l-a delegat la motopolitisti si nu i-a dat logan.

 

E clar ca trebuie sa raspunda asta care era urmarit, dar mai intai trebuie incadrat la o infractiune si apoi pedepsit. Putin probabil sa se intample asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce treaba are asta cu ce zice lumea despre "autorul moral" al accidentelor. N-are nicio legatura ce-ai spus tu cu ce am intrebat eu.

Ce spui tu acolo sint niste reglementari privind circulatia autovehiculelor aflate in misiune.

Si la noi au reguli si obligatii cei ce conduc autovehicule ale institutiilor statului.

Petru Moldovan spunea de reglementarea in majoritatea tarilor UE a notiunii de autor moral al accidentelor. Acolo astept raspuns. :rolleyes:

 

Desi am citit cateva articole cu privire la acest subiect, nu am gasit nimic cu privire la autorul moral. Citatul de mai sus cu reglementarea circulatiei masinilor de politie sau a salvarii in misiune il scoate pe motopolitist nevinovat de accidentul produs (avea girofarul si sirenele in functiune, era in misiune oficiala deci avea dreptul sa incalce regulile de circulatie).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta nu dovedeste ca cel care fugea de el este vinovat, dovedeste doar ca nu era vinovat politistul. Vezi tu, in toate legislatiile tarilor u.e exista prezumtia de nevinovatie... tre sa demostrezi ca e vinovat nu ca e nevinovat.

Dupa cum pui problema , celalalt implicat in accident este vinovat ? omul mergea regulamentar...

Cel care fugea de politist sa fie ? pai nu a fost implicat in accident, cum as putea fi vinovat de ceva in ce nu sunt implicat direct.

Editat de dayro_25
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce treaba are asta cu ce zice lumea despre "autorul moral" al accidentelor. N-are nicio legatura ce-ai spus tu cu ce am intrebat eu.

Ce spui tu acolo sint niste reglementari privind circulatia autovehiculelor aflate in misiune.

Si la noi au reguli si obligatii cei ce conduc autovehicule ale institutiilor statului.

Petru Moldovan spunea de reglementarea in majoritatea tarilor UE a notiunii de "autor moral" al accidentelor. Acolo astept raspuns. :rolleyes:

 

 

 

 

 

 

Ok.

De la "ai auzit ... ca in Franta" si pina la "IN MAJORITATEA TARILOR UE e reglementata treaba" ... e diferenta mare.

Ce treaba are ca-ti confisca agregatul in Franta daca mergi beat cu treaba cu "autorul moral"? :huh:

Offtopic: E si treaba cu autorul moral pe la ei prin majoriatea tarilor occidentale unde au si camere cam peste tot, la noi nu e in primul rand pentru ca lumea nu are inca incredere in politisti care uneori vor sa fie smecheri si mai trag cate un glonte pe la o nunta prin buca unui nuntas cum s-a intamplat acum 1-2 ani prin nu stiu ce sat... Adica desi Politia din zilele noastre miroase cam 90% a politie occidentala, apar din cand in cand tot felul de bivoli care-i fac de ras si reanimeaza bancurile cu militieni si asta este. Eu imi doresc ca politia sa nu mai fie milite, ca politistii sa nu mai poarte la servici burta si sa fie ai dracului de exigenti - exact ca la nemti - dar sa fie exigenti cu absolut toti - indiferent de etnie, culoatre politica, si mai ales de cine e tata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci ala care a fugit de politist e vinovat pentru ca ala cu BMW-ul n-a avut cum sa evite accidentul si s-a suit pe motor sau e vinovat ca motociclistul a intrat pe contrasens si s-a suit pe BMW? Dar daca politistul il omora pe sofer? Ce autor moral, ce aberatii... :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci ala care a fugit de politist e vinovat pentru ca ala cu BMW-ul n-a avut cum sa evite accidentul si s-a suit pe motor sau e vinovat ca motociclistul a intrat pe contrasens si s-a suit pe BMW? Dar daca politistul il omora pe sofer? Ce autor moral, ce aberatii... :finger:

Offtopic: In cazul asta concret nu stiu cat e de indreptatit sa pui in circulatie termenul de "autor moral", dar asa in mare merita sa se discute despre el si daca Politia Rutiera ajunge sa discute despre asta e de bine, sa vedem cum da pe la parlamentari...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Da-mi te rog niste exemple concrete de tari UE unde este reglementata notiunea asta.

Si daca ai avea si linkuri la norma juridica din tarile respective, ar fi perfect. :rolleyes:

 

Italia :) Acum ceva timp in urma la stiri am vazut ceva de genul,era vorba despre un accident auto vs moto,in care si-a pierdut viata un motociclist,deoarece un alt vehicul parcat neregulamentar a impiedicat vizibilitatea automobilistului implicat in accident si nu a permis acestuia de a se asigura temeininc la intrarea in intersectie.Cert este ca cel care parcase neregulamentar,in urma sentintei judecatoresti trebuia sa plateasca despagubiri materiale familiei motocilistului mort,daune morale soferului implicat in accidentul respectiv,insa nu stiu daca a avut si alte repercursiuni din punct de vedere penal pentru nu am prins de la inceput reportajul respectiv.

 

Nu mai amintesc de ce prevede legislatia romana in cazul unui accident fara contact intre doua autovehicule... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....

 

tarile cu apa calda...

la noi politia rutiera iti spune, dupa ce te-ai ridicat de jos tavalit de o dud/duda care vorbea la telefon, iti spune ceva de genu: "tu nu stii ca e periculos cu motocicleta in oras? de ce nu mergi cu masina?"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Offtopic: In cazul asta concret nu stiu cat e de indreptatit sa pui in circulatie termenul de "autor moral", dar asa in mare merita sa se discute despre el si daca Politia Rutiera ajunge sa discute despre asta e de bine, sa vedem cum da pe la parlamentari...

 

Sunt acolo cateva contradictii, discutam concret, nu in mare si despre cum ar merita sa discutam despre el.

S-a intamplat o nenorocire, dar, din punctul meu de vedere, instinctul de supravietuire ar fi trebuit sa fie mai puternic decat "Servesc tara!". Tot offtopic, eu, personal, i-as pune o casca pe cap domnului cu Mercedes si as testa cum reactioneaza la impactul cu un ciocan, ca sa vedem cat il mai ajuta smecheria.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragii mei,

 

Moto-politistul este in primul rand un OM. Colegii lui au dat dovada de un gest extraordinar ajutandu-va sa faceti marsul de comemorare.

 

Indiferent ca e din Bucuresti sau din alt oras, e tot motociclist.

 

Sincer, m-as duce la spital sa vad ce face, daca are nevoie de ceva (medicamente de exemplu - pentru Raducu a fost nevoie de niste medicamente perfuzabile pe care cei de la Municipal nu le aveau, insa voi, prietenii lui de aici, ati mers dupa ele in secunda 2 si l-au ajutat sa mai traiasca "virgula" cateva ore). Nu mai stiu cine a fost dupa ele, habar nu am de pe ce forum erau, eram in stare de soc, dar stiu sigur ca baietii aceia erau motociclisti.

 

Poate si acest om are nevoie de asa ceva.

 

M-as duce, repet, dar nu am psihic puterea de a mai intra intr-un spital.

 

Macar cei care sunteti din Bucuresti, dupa ce terminati programul, ati putea sa dati dovada de solidaritate si sa mergeti acolo. Nici nu stiti cat de mult poate insemna pentru familia lui sa vada ca o multime de oameni necunoscuti vin sa se intereseze de el, sa le ureze si lor sa fie tari si sa le dati sperante.

 

Pana se clarifica cine a fost de vina, e important sa fiti oameni cu suflet mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Italia :) Acum ceva timp in urma la stiri am vazut ceva de genul,era vorba despre un accident auto vs moto,in care si-a pierdut viata un motociclist,deoarece un alt vehicul parcat neregulamentar a impiedicat vizibilitatea automobilistului implicat in accident si nu a permis acestuia de a se asigura temeininc la intrarea in intersectie.Cert este ca cel care parcase neregulamentar,in urma sentintei judecatoresti trebuia sa plateasca despagubiri materiale familiei motocilistului mort,daune morale soferului implicat in accidentul respectiv,insa nu stiu daca a avut si alte repercursiuni din punct de vedere penal pentru nu am prins de la inceput reportajul respectiv.

 

Nu mai amintesc de ce prevede legislatia romana in cazul unui accident fara contact intre doua autovehicule... :)

 

Mi-ai adus aminte de accidentul meu, si culmea, e cel mai bun exemplu pe care pot sa il dau ... si eu care uitasem de el!

Mi-a taiat calea o masina intr-o rotonda (sens giratoriu), am franat, am blocat fata si am cazut la aprox 1 m de portiera masinii. Un martor a vazut tot, iar politia l-a scos vinovat pe soferul masinii pentru neacordare de prioritate. Asigurarea lui mi-a platit reparatia motocicletei si daunele fizice (aprox 1.000 de E pentru amandoua).

Deci autorul moral a fost pedepsit, desi nu a existat contact intre cele doua vehicule ! QUED

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A trebuit sa stau sa citesc 125 de posturi stupide (inclusiv replay-ul meu) si tot nu am aflat nimic de starea motopolitistului. Se scrie mult si prost dar nu se transmite nimic obiectiv. De multe ori am zis ca renunt la forumuri de moto.

 

BAAAA AICI E VORBA DE VIATA CUIVA SI VOI STATI SA FACETI KKATURI DE TEORII. De ce nu faceti teoriile astea in topicurile speciale pt. asa ceva.

 

E ora cam tarzie si nu cred ca o sa ajung in noaptea asta la spital. Voi incerca sa vin cu detalii maine dimineata.

 

(Vad oameni care intreaba de 2-3 zile de starea motopolitistului dar de facut nu au facut nimic. Doar trancaneala si impresii personale din umbra monitorului. RUSINE!).

PS. Pot sa-mi iau si ban. Nu-mi pasa. Chiar daca sunt obosit nu cred ca-mi voi retrage cuvintele.

Editat de Gothik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astazi am sa merg la spital, in jur de orele 12

Daca cineva mai este amator sa reprezentam comunitatea moto din bucuresti sa ma contacteze.

gasiti numerele de telefon in semnatura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astazi am sa merg la spital, in jur de orele 12

Daca cineva mai este amator sa reprezentam comunitatea moto din bucuresti sa ma contacteze.

gasiti numerele de telefon in semnatura.

 

 

Incercam de doua zile sa aflam vesti de la cei care il vegheaza la spital dar din pacate nu am reusit. Ce stim de la colegii lui este faptul ca are leziuni la coloana si membrele rupte. Vreau sa ajung si eu pe la el dar il las sa se mai intremeze. Daca ajungi la el saluta-l din partea tuturor si transmite-i toate gandurile bune! Dumnezeu sa-l ajute!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astazi am sa merg la spital, in jur de orele 12

Daca cineva mai este amator sa reprezentam comunitatea moto din bucuresti sa ma contacteze.

gasiti numerele de telefon in semnatura.

 

merg si eu azi la 12. te sun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...