Sari la conținut

Ajutor pentru motopolitist lovit grav in Constanta


Nikolas
 Share

Postări Recomandate

Astazi am sa merg la spital, in jur de orele 12

Daca cineva mai este amator sa reprezentam comunitatea moto din bucuresti sa ma contacteze.

gasiti numerele de telefon in semnatura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 420
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Citatul de mai sus cu reglementarea circulatiei masinilor de politie sau a salvarii in misiune il scoate pe motopolitist nevinovat de accidentul produs (avea girofarul si sirenele in functiune, era in misiune oficiala deci avea dreptul sa incalce regulile de circulatie).
Daca n-ai citit atent, iti mai pun o data quote-ul cu intrebarea pe care i-o pusesem lu' Moldovan.

El vorbea de "autor moral" reglementat in majoritatea tarilor UE :wacko: , nu daca e sau nu vinovat politistul in alte tari UE.

 

Offtopic: Asta cu autorul moral suna foarte bine, sper ca politistii de la rutiera sa bage presiuni sa se introduca si la noi in Codul Rutier asa ceva, ca deja este in majoritatea tarilor din UE.
Da-mi te rog niste exemple concrete de tari UE unde este reglementata notiunea asta.

Si daca ai avea si linkuri la norma juridica din tarile respective, ar fi perfect. :rolleyes:

 

 

 

 

 

Un martor a vazut tot, iar politia l-a scos vinovat pe soferul masinii pentru neacordare de prioritate.
Si in legislatia noastra scrie altceva? :huh:

Daca nu ai fi avut niciun martor, iar soferul din "rotonda" care nu ti-a dat prioritate era un sofer roman care nu ar fi recunoscut la politie ce-a facut, atunci cum solutiona politia italiana intimplarea? :rolleyes:

 

 

 

 

 

Offtopic: E si treaba cu autorul moral pe la ei prin majoriatea tarilor occidentale unde au si camere cam peste tot,
Astept inca posturi cu trimiteri concrete la normele din tarile respective care reglementeaza materia.

Pina acum am citit doar pareri si doar "am auzit ca ...". :)

Si la noi daca ar fi camere s-ar solutiona la fel situatiile. Nu are nicio legatura cu legislatia actuala. rolleyes.gif

 

 

 

 

 

Nu mai amintesc de ce prevede legislatia romana in cazul unui accident fara contact intre doua autovehicule...
Prevede acelasi lucru ca si in UE.

Ca se aplica mai greu/dificil e alta poveste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astazi am sa merg la spital, in jur de orele 12

Daca cineva mai este amator sa reprezentam comunitatea moto din bucuresti sa ma contacteze.

gasiti numerele de telefon in semnatura.

 

 

Incercam de doua zile sa aflam vesti de la cei care il vegheaza la spital dar din pacate nu am reusit. Ce stim de la colegii lui este faptul ca are leziuni la coloana si membrele rupte. Vreau sa ajung si eu pe la el dar il las sa se mai intremeze. Daca ajungi la el saluta-l din partea tuturor si transmite-i toate gandurile bune! Dumnezeu sa-l ajute!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astazi am sa merg la spital, in jur de orele 12

Daca cineva mai este amator sa reprezentam comunitatea moto din bucuresti sa ma contacteze.

gasiti numerele de telefon in semnatura.

 

merg si eu azi la 12. te sun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multa sanatate omului!!

 

vina este 100% a politistului, nu avea ce sa caute pe contrasens intr-o curba .. asta chiar daca ar fi fost intr-o urmarirea reala (soferul urmarit chiar fugea de politie)

 

nu vad de ce sunt atatea scenarii, si eu am boala pe manelisti, dar asta nu inseamna ca oamenii astia stiau ca sunt urmariti, cine stie la cate sute de metri in spate a fost accidentul ??

 

daca in bmw era o familie cu copii mici ?? daca mercedesul era condus de un neica-nimeni tot asa va ieseau spumele ??

 

vreti autor moral ca afara?? afara daca esti prins cu 200 in secunda doi esti la parnaie si ai ramas fara permis cativa ani..

 

ma repet, multa sanatate omului!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta cu autorul moral e cam cu dus intors, de-aia nici nu e reglementata. Lasa loc de mult subiectivism si interpretare.

 

Deci daca eu arunc o coaja de banana pe carosabil (ca-s idiot) si trece X cu motocicleta, cade si se rupe in doua, io-s vinovat? Moral? Merg la puscarie pe viata?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai ce m-am intors de la Floreasca, il asteptam pe Gabone sa ajunga acasa si sa posteze informatiile sintetizate...

Si da, este nevoie de ajutor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cum si de unde sa incep.

 

Am fost la spital, la reanimare acolo unde se afla acum Georgian, la etajul 1.

 

Acolo am gasit pe sotia, socrul, mama si cativa prieteni de ai lui.

Am discutat despre starea sanatatii lui si despre ceea ce trebuie facut.

 

treaba sta astfel:

starea sanatatii lui nu este tocmai roza, este inca in stare de incostienta, are fracturi de coaste, vertebrele coloanei L1 si T 12, membrele superioare, bazinul dislocat catre inainte si un hematom ce apasa pe maduva spinarii.

 

A fost operat ieri de catre un medic chirurg ortoped la ambele maini si cam atat s-a facut deocamdata in romania.( dupa operatie a deschis ochii si a reusit sa o recunoasca pe mama lui)

Ce trebuie facut?

 

Pai familia a luat legatura cu o clinica AKH din Viena si vor sa-l duca acolo.

Marea problema este TRANSPORTUL lui Georgian pana acolo.

Singurul mod de transport in cazul lui este pe cale aeriana, iar singura institutie care este pregatita si poata sa faca acest transport este SMURD.

S-a luat legatura cu dr Arafat de la SMURD si acum se asteapta ca acesta sa-si dea acceptul.

Costurile de trasport fiinde aproximativ 15.000 euro (dupa spusele familiei), daca cei de la AKH trimit ei mijloc de transport costa de 4 ori mai mult.

 

ce putem noi sa facem:

 

1.Sa ne interesam care este posibiitatea de a obtine in timp cat mai scurt al formularului 112, ce-i ofera gratuitate la analize si operatii dincolo de granita (trebuie tinut cont de faptul ca este cadru MI si are alt regim)

2.Sa strangem niste bani ptr ajutorul in caz ca nu se obtine acest formular 112, deoarece el trebuie transportat de urgenta la Viena, daca se poate ieri ar fi ok.

3.Sa facem presiuni pe toate caile la SMURD ptr ajutarea lui Georgian ca acesta sa fie transportat de urgenta la Viena.

 

Familia motopolitistului ne-a pus la dispozitie un cont in care cei care au suflet, inima si posibilitatea sa doneze bani ptr acest suflet de OM.

 

contul este:

 

RO37 RZBR 0000 0600 0271 8928 Titula de cont DOBRILA CRISTIAN GEORGIAN deschis la banca Raiffeisen.

Familia ne-a spus, celor 4 motociclisti ce am fost acolo, ce fel de om era si cat de mult inseamna ptr el motociclismul, ce eforturi a facut ca sa poata avea motocicleta lui la Braila cat a reparat la ea si multe alte amanunte demne de tot respectul ca om, motociclist si nu in ultmul rand ca politist.

 

Noi motociclistii din bucuresti suntem multi, suntem o forta si trebuie sa demonstram ca putem face lucruri bune ptr un frate de al nostru.

 

in numele familiei care s-a bucurat enorm sa stie ca suntem alaturi de el, Va multumesc.

 

sanatate Georgiane, sunt alaturi de tine, bikere.

Editat de dublu JACK
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost foarte impresionat de disperarea lor. Sunt in stare sa faca orice pentru a-l salva pe Georgian. Erau si cativa colegi de-ai lui (motopolitisti si ei) care erau la fel de afectati.

 

Eu unul ma duc AZI sa depun niste bani azi in contul lui Georgian. Va rog sa faceti la fel. Oricat, nu conteaza. Vorba socrului lui - orice leu e bun.

 

Hai sa dovedim ca ne pasa de unul de-al nostru. Ganditi-va ca ar putea fi oricine dintre noi in locul lui. Sau, Doamne fereste, chiar noi. Eu unul stiu ca as fi recunoscator pentru orice ajutor primit, daca as fi in situatia lui. Este important sa actionam si este important sa actionam ACUM. Peste o saptamana o sa fie degeaba.

 

O sa-l completez un pic pe Gabone: in seara accidentului i-au testat raspunsul la stimuli la membrele inferioare si rezultatul a fost bun. Ulterior raspunsul s-a pierdut si de vina este, se pare, acel hematom care nu raspunde la tratament si trebuie operat urgent fiindca evolueaza si preseaza pe coloana. Georgian are nevoie de ajutor acum, nu maine, nu poimaine sau saptamana viitoare. Hai sa-l ajutam.

 

#1. Cunostinte in sistem (pentru formularul 112, care ar face deplasarea si interventia gratuite)

#2. Cunostinte in SMURD/similare, pentru transport pana la granita, macar (cei de la clinica si-au exprimat disponibilitatea sa trimita o ambulanta dotata cu tot ce trebuie pana in Bucuresti, dar stim cu totii cum sunt drumurile de la noi - ideal ar fi un elicopter pana la granita si apoi ambulanta pana la Viena).

#3. Bani. Multi, putini, oricati.

 

Va rog sa dovediti starea de spirit pe care am avut-o cu totii la marsul de acum o saptamana. Cand am stat in caldura aia infernala si am fiert in suc propriu fiindca voiam sa demonstram ceva: ca ne pasa.

 

Hai sa dovedim ca ne pasa. Va rog.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

contul este:

 

RO37 RZBR 0000 0600 0271 8928 Titula de cont DOBRILA CRISTIAN GEORGIAN deschis la banca Raiffeisen.

Intreaba te rog familia daca ai posibilitatea, daca pe acest cont mai este si altcineva imputernicit sa faca operatiuni. Daca doar el este cel care poate avea acces la cont, banii se vor stringe, dar nu-i va putea folosi atita vreme cit el nu are posibilitatea fizic sa acceseze contul si atunci mai bine s-ar pune banii in alt cont, deschis pe numele unui apropiat de-al lui sau din familie. Nu?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumim pentru vesti!

 

Este foarte bine ca s-a deschis un cont in care se vor depune banii. Eu am reusit azi dimineata sa duc o suma de bani stransa de la mai multe persoane si fiindcva nu am stiut de cont am dus-o la colegii lui de munca pentru a o inmana familiei. Orice suma oricat de mica este binevenita. Voi mai depune azi in cont ceva bani. Dumnezeu sa-l ajute!

 

Poate reusesc sa fac un apel si la presa locala pentru publicarea contului.

post-46375-0-47235500-1311249032_thumb.jpg

post-46375-0-26280400-1311249044_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.365days.ro/wp-content/uploads/2007/11/e112_ro.pdf - specimen al formularului

http://www.cnas.ro/mass-media/comunicate-de-presa/precizari-privind-formularul-e-112 - precizarile cnas - din noiembrie 2007, se pare ca nu au (nu s'a) schimbat nimic de atunci

http://www.google.com/url?sa=t&source=web&cd=3&ved=0CDIQFjAC&url=http%3A%2F%2Fwww.cnas.ro%2Fdownload%2F167%2FtratplanE112.pdf&rct=j&q=formularul%20e%20112&ei=FxEoTqr1NYrGswas7LyOCQ&usg=AFQjCNHaf-v9Gwzcuz_aCDm6lv5Ue-ivkg&cad=rja - alte info de la cnas despre e112.

 

forum softpedia:

"Eu am obtinut un formular e112 dar a durat mai bine de 3 luni si a necesitat cam 30-40 de adeverinte/documente pe care a trebuit sa le plimb intre cel putin 10-12 institutii (filiale si subfiliale).

 

Pentru a-l obtine iti trebuie cel putin 20 de zile lucratoare libere (unele institutii nu lucreaza decat 2 ore intr-o singura zi a saptamanii (IMG:http://forum.softpedia.com/style_emoticons/default/madanimated.gif) )

si FOARTE FOARTE multa rabdare: (de exmplu la unul dintre ghisee stai la coada cu toti cei care sunt PFA si care au alte adeverinte de obtinut si trebuie sa astepti o zi intreaga) (pe la sfarsitul procedurii trebuie sa ceri audienta pe la ceva directorasi care sunt plecati pe 'teren' cu saptamanile)

 

Multe dintre documente trebuiesc autentificate la notariat si in final costa destul de mult.

 

daca ar fi sa mai fac inca o data acest efort care intrece cu mult orice povestire de-a lui Kafka as lasa-o balta...

 

Din pacate formularul E112 se eliberaza pe cel mult 12 luni si apoi este si mai complicat de prelungit. Eu dupa cele 12 luni o sa cumpar o asigurare privata si banii pierduti datorita functionarilor din ro ii voi considera donatie pentru mebrii guvernului....

 

Bref cateva sfaturi:

- firma la care lucrezi trebuie sa fie curata ca lacrima (daca are restante cateva luni la plata asigurarilor sociale sau ceva facturi neplatite poti sa renunti de la inceput)

- trebuie sa ai platita cotizatia pe ultimii 5 ani

- multe altele pe care ti le voi spune punctual daca demarezi procedura...

 

Acest mesaj a fost modificat de cucur: 29th April 2010, 12:01"

 

http://www.desprecopii.com/info.asp?id=1585 - despre "construirea unui dosar medical pt formularul e 112"

 

atat am gasit pe net, am sa mai intreb colegi de pe la munca, trebuie sa stie cineva ceva mai mult.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intreaba te rog familia daca ai posibilitatea, daca pe acest cont mai este si altcineva imputernicit sa faca operatiuni. Daca doar el este cel care poate avea acces la cont, banii se vor stringe, dar nu-i va putea folosi atita vreme cit el nu are posibilitatea fizic sa acceseze contul si atunci mai bine s-ar pune banii in alt cont, deschis pe numele unui apropiat de-al lui sau din familie. Nu?

 

Contul e safe - sotia are acces la el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum anunta pe Realitatea ca s-a trezit din coma, starea este stabila si poate comunica; zic si de contul deschis pt el si de eforturile familiei de a-l transfera la Viena; azi donez si eu sper sa am timp sa ajung la banca; dar ministerul de ce nu se implica? E un angajat de-al lui, accidentat in timpul misiunii.

Editat de Filosofull
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumim pentru informatii, tocmai am finalizat tranzactia prin Internet Banking.

Sper din tot sufletul sa isi revina cat mai curand!

Daca mai aflati informatii despre evolutia starii lui de sanatate, va rog sa mai postati aici.

 

Contul e safe - sotia are acces la el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum anunta pe Realitatea ca s-a trezit din coma, starea este stabila si poate comunica; zic si de contul deschis pt el si de eforturile familiei de a-l transfera la Viena; azi donez si eu sper sa am timp sa ajung la banca; dar ministerul de ce nu se implica? E un angajat de-al lui, accidentat in timpul misiunii.

 

Se implica si ei (transportul lui cu elicopterul SMURD de la Constanta la Bucuresti a fost facut la insistentele comandantului Politiei din Braila - asa a zis socrul lui). Chestia e ca birocratia face ca lucrurile sa dureze mai mult decat se poate astepta. Socrul lui zicea la un moment dat ca e gata sa semneze o declaratie notariala ca sunt dispusi sa suporte ulterior toate cheltuielile facute. Ca un strigat de ajutor: bai frate, noi avem nevoie ACUM! O sa va platim totul inapoi, dar ajutati-ne ACUM!

 

:(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:banana: Bravo ! Sanatate maxima. Donez si eu. Hai ca se poate! Macar noi sa fim uniti! :ok:

Nu va mandriti cu faptul ca ajutam un om, un motociclist. Lumea oricum ne judeca. Ajutam si suntem doar oameni. Asa cum trebuie sa fie un om.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai familia a luat legatura cu o clinica AKH din Viena si vor sa-l duca acolo.

Marea problema este TRANSPORTUL lui Georgian pana acolo.

 

AKH este chiar spitalul "municipal" din Viena, probabil cel mai mare din Austria.

 

Ce nu inteleg eu: era politist, accidentul s-a intamplat in timpul serviciului, in misiune... Ploitia/MAI nu il ajuta?? Chiar trebuie sa fie o problema transpotul, chiar si cu elicopterul??? Oricat s-ar dona aici, mi-e ca donatiile raman la un nivel extrem de mic comparativ cu costurile; numai o zi de spitalizare costa in medie cca 800 euro...

 

Costurile de trasport fiinde aproximativ 15.000 euro (dupa spusele familiei), daca cei de la AKH trimit ei mijloc de transport costa de 4 ori mai mult.

 

Pt o institutie care cheltuie muuulte sute de mii de euro (poate chiar milioane) pe achiztionarea si intretinerea unor masini si motociclete de lux, suma asta ar trebui sa nu reprezinte deloc o problema cred, cu atat mai mult cu cat este vorba de starea grava a uni om de-al lor care era in misiune.

 

Oricum, decizia de a fi transportat la Viena (sau in alta parte in strainatate)este foarte inteleapta.

Editat de khk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum am venit de la raif, am pus fix cat am avut in buzunar.

 

mult.. putin oricat ar fi, va fi de ajutor!

e cate un raiffeisen la fiecare colt de strada - trebuie sa deschideti doar usa!

 

Sa te faci bine fratiorule mai mare! si sa iesi pe strada si sa ai grija de noi!

nu te da batut!

 

pentru cei care carcotesc despre vina moto-politistului: asta este d-lor un SACRIFICIU. poate mercedesu' cretinoidului pe care il urmarea Georgian ti-ar fi aparut tie in fata, motociclistule! cred ca daca l-ar fi ajuns i-ar fi iluat permisul pentru 1 luna macar, iar eu as fi mers mai linistit in luna aia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

AKH este chiar spitalul "municipal" din Viena, probabil cel mai mare din Austria.

 

Ce nu inteleg eu: era politist, accidentul s-a intamplat in timpul serviciului, in misiune... Ploitia/MAI nu il ajuta?? Chiar trebuie sa fie o problema transpotul, chiar si cu elicopterul??? Oricat s-ar dona aici, mi-e ca donatiile raman la un nivel extrem de mic comparativ cu costurile; numai o zi de spitalizare costa in medie cca 800 euro...

 

 

 

Pt o institutie care cheltuie muuulte sute de mii de euro (poate chiar milioane) pe achiztionarea si intretinerea unor masini si motociclete de lux, suma asta ar trebui sa nu reprezinte deloc o problema cred, cu atat mai mult cu cat este vorba de starea grava a uni om de-al lor care era in misiune.

ca un exemplu ,masinile si motocicletele de politie nu sunt asigurate, deci daca le lovesti platesti reparatia.

 

va mira ceva pe la noi in tara ?

 

 

din ce inteleg 15 000 doar transportu , mai sunt si zilele de spitalizare (care costa mult acolo), slabe sanse sa se stranga bani multi fara televizor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca un exemplu ,masinile si motocicletele de politie nu sunt asigurate, deci daca le lovesti platesti reparatia.

 

va mira ceva pe la noi in tara ?

 

 

din ce inteleg 15 000 doar transportu , mai sunt si zilele de spitalizare (care costa mult acolo), slabe sanse sa se stranga bani multi fara televizor.

 

 

lasati gandirea asta paguboasa!!!!! oricat s-ar strange vor fi de folos!

cat despre ajutorul dat de institutie... la cat de greu se misca hartiile prin institutiile de stat - slabe sperante!

 

asa ca speranta ramane tot in familie, in colegi ... si in cei cu care imparte aceasi pasiune ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...