Sari la conținut

Ajutor pentru motopolitist lovit grav in Constanta


Nikolas
 Share

Postări Recomandate

Asta cu autorul moral e cam cu dus intors, de-aia nici nu e reglementata. Lasa loc de mult subiectivism si interpretare.

 

Deci daca eu arunc o coaja de banana pe carosabil (ca-s idiot) si trece X cu motocicleta, cade si se rupe in doua, io-s vinovat? Moral? Merg la puscarie pe viata?

 

Pot doar sa-ti spun ca in Germania inca se cauta "autorul moral" al unui accident petrecut in aprilie cand un motociclist a murit in urma unui accident cauzat de o pata de ulei pe carosabil.

Acolo sunt foarte stricte aspectele cu uleiul pe carosbail (trebuie anuntat si curatat imediat etc).

 

Insa, la fel de corect, celebrul caz care a fost postat si aici pe forum: soferul care a virat stanga intr-o intersectie si "nu a dat prioritate" motociclistului, care venea din contrasens cu viteza foaaarte mare in oras, nu a fost gasit vinovat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 410
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Gabone, pune si IBAN-ul, te rog, daca il ai (daca nu, roaga familia sa ti-l dea) - incerc sa platesc prin transfer electronic si nu pot fara.

In cel mai rau caz dau o fuga maine la banca dar ar fi util pentru cei care vor sa transfere prin online banking.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gabone, pune si IBAN-ul, te rog, daca il ai (daca nu, roaga familia sa ti-l dea) - incerc sa platesc prin transfer electronic si nu pot fara.

 

Pai omu' l-a scris cu rosu cu 2 pagini in urma... :disappointed: ma rog, el a zis "contul" dar a pus tot IBAN-ul; contul in cazul de fata sunt doar ultimele 7 cifre din acel IBAN. (cand scrieti iban-ul, eliminati spatiile dintre grupurile de cate 4 caractere)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai omu' l-a scris cu rosu cu 2 pagini in urma... :disappointed: ma rog, el a zis "contul" dar a pus tot IBAN-ul; contul in cazul de fata sunt doar ultimele 7 cifre din acel IBAN. (cand scrieti iban-ul, eliminati spatiile dintre grupurile de cate 4 caractere)

Am pus eu codul IBAN in comentariul la topic ca sa nu mai carcotiti. Asa ca asteptam miscarile cu Internet Banking si cu cardul cat mai vioaie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic sa facem putina publicitate ca sunt multi oameni cu suflet mare care ar dona, chiar daca inseamna sa manance o felie de paine mai putin. acum trebuie sa ii informam. eu am pus la semnatura, o sa pun si pe facebook si mai dau massuri pe messenger.

multa putere lui Georgian!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am publicat contul si in editia de maine a cotidianului Obiectiv - Vocea Brailei - www.obiectivbr.ro

Daca mai pot da o mana de ajutor, sa-mi dati de veste.

 

 

Eu merg maine la Raiffeisen.

 

O sa pun si anuntul pe FB, o sa trimit scrisoare si catre clientii mei, dar poate mai sunt si alte canale de strans bani.

 

Omul asta clar va avea nevoie de multi bani si inca rapid.

 

Intreb si eu cu naivitate: Nu s-ar putea trimite o scrisoare de angajament la SMURD, in care sa ii rugam sa il ia pe om MAINE si sa reusim cumva sa ajutam familia sa plateasca in "rate"? Sau ceva de genul asta...

 

Sau sa trimitem scrisoarea ta catre ziare cu audienta mare? EVZ, RL, Adevarul, etc.?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am donat si-o sa mai raspandesc vorba, stiu cativa oameni detreaba.

doi la mana, am trimis vroe 2 pm-uri la moderatori in speranta ca se poate pune un banner sa-l vada tot forumul. din pacate doar administratorul Dobrescu are posibilitatea asta. nu stiu cum sa-l contactez in afara de pm (chiar, ce user are?)...poate vreun prieten de-al lui sa il intrebe/roage? sunt o gramada de useri pe forumul asta, destui cu dare de mana si destui in masura sa ajute.

 

omul asta a castigat respectul meu prin faptul ca are coloana vertebrala. ca nu s-a lasat intimidat de niste lepre ale societatii. iar cat despre urmarire...nu vreau sa starnesc nici un fel de polemica, doar ii inteleg si apreciez spiritul justitiar. oameni si politisti ca el as vrea cat mai multi.

 

ii doresc multa bafta si recuperare completa. si hai dracu' sa punem osu' la treaba sa-l ajutam!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Moto-politistul a iesit din coma

 

Multa sanatate! Cred ca despre el e vorba...

Clar despre el este vorba, si ma bucur ca s-a trezit. Si aia cred ca nu au auzit goarna de politie pentru ca aveau manelele date prea tare in masina aia, dar asta e desigur pura speculatie, poate ei ascultau tare Iron Maiden (wtf is I.M. ar spune ei)...

Sanatate Big Brother!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

il cunoaste cineva mai bine pe adminul asta, Dobrescu? il poate ruga sa puna banneru ala unde trebuie?

ma bucur ca s-a trezit din coma, mai e mult pana departe...oricum ii tinem pumnii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca Smurdul poate deconta orele de zbor, sunt niste regulamente-teoretic la floreasca beneficiaza de cele mai bune conditii medicale din romania.

Smurdul la ora asta nu detine un avion, cred ca inca mai folosesc un Piper de la Alfa Air echipat conform standardelor europene. Gabone, daca Arafat nu va gasi o portita rugatil macar sa beneficiati de tariful lor negociat la ora de zbor, avionul asta zboara de 2 ori mai repede decat un elicopter la aceleasi costuri de operare/ora.

Viena nu este chiar atat de departe, daca ne mobilizam putem strange o parte din bani rapid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am participat la intalnirea de comemorare, dar particip la donare. Sper sa avem un deznodamant fericit de data aceasta. Vremurile in care traim, ne-au facut mai rai, mai distanti si mai individualisti, iar pe cei din Bucuresti ne face rau si orasul asta...

Hai sa aratam ca putem sa fim oameni din nou!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fesule, dar tu ai mă ceva în cap?

 

 

spre deosebire de marele 'litzian da! adica poti sa prinzi un gunoi de masina fara girofarurile vietii si nici sa nu te infingi in vreo masina ca b.oul. culmea, fara chin. mai greu cu varza aia de trotineta dar nu imposibil. dar nah.. s-a crezut militzianul vietii, multe filme proaste vazute si tot tacamul... hai sa fim seriosi, desi se antreneaza in fiecare an multi dintre motopolitisti chiar n-au ce cauta pe motoare!

 

Am aflat din acest articol ca respectivul motociclist mai e in viata, dar tot nu am aflat in ce conditii e si daca noi ca si motociclisti il putem ajuta cu ceva.

E undeva ca un blestem, noi de obicei ii injuram pe astia de la rutiera ca stau la panda cu radarul si daca un moto-politist e dat de pamant stam pe undeva in dubii daca sa-l sustinem sau nu. Eu zic ca trebuie sa-l sustinem pana in panzele albe, chiar daca a gresit si a facut accident ca a mers cam aiurea pe acolo chiar cu goarna si girofar. Adica sa-l sustinem moral si cu sange (daca trebuie) si financiar, nu vreau sa insinuez sa-l sustinem in justitie chiar si daca nu are dreptate, desi pe undeva m-ar tenta si chestia asta...

 

n-a fost dat de pamant, s-a dat singur de pamant ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

spre deosebire de marele 'litzian da! adica poti sa prinzi un gunoi de masina fara girofarurile vietii si nici sa nu te infingi in vreo masina ca b.oul. culmea, fara chin. mai greu cu varza aia de trotineta dar nu imposibil. dar nah.. s-a crezut militzianul vietii, multe filme proaste vazute si tot tacamul... hai sa fim seriosi, desi se antreneaza in fiecare an multi dintre motopolitisti chiar n-au ce cauta pe motoare!

 

 

 

n-a fost dat de pamant, s-a dat singur de pamant ;)

Fesule inteleg ca intre Galati si Braila este o lupta de cand lumea dar macar acum si aici LAS-O balta si nu deveni nevertebrat. Sau te numesti tashu?

Editat de Gothik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fesule inteleg ca intre Galati si Braila este o lupta de cand lumea dar macar acum si aici LAS-O balta si nu deveni nevertebrat. Sau te numesti tashu?

 

nu e nicio lupta...

 

nu-mi vine sa cred ca l-au lasat in spital de Duminica sa-si revina singur. Sper doar sa putem ajuta cumva, chiar daca a gresit e totusi om...

 

Maine (azi) ajungem si noi la banca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

spre deosebire de marele 'litzian da! adica poti sa prinzi un gunoi de masina fara girofarurile vietii si nici sa nu te infingi in vreo masina ca b.oul. culmea, fara chin. mai greu cu varza aia de trotineta dar nu imposibil. dar nah.. s-a crezut militzianul vietii, multe filme proaste vazute si tot tacamul... hai sa fim seriosi, desi se antreneaza in fiecare an multi dintre motopolitisti chiar n-au ce cauta pe motoare!

 

 

 

n-a fost dat de pamant, s-a dat singur de pamant ;)

bagami-as bocancii murdari de caca moale de caine in fundu tau de idiot! daca iti rupe gatu' vreun derbedeu ca sa-ti ia banii din buzunar unde te duci? daca o violeaza vreunu pe mama-ta/sora-ta/nevasta-ta/fiica-ta anal, dupa ce le bate bine, unde suni? daca dispare tac-tu de acasa si nu mai apare? daca te imprastie dracului vreun tren pe calea ferata, cine crezi ca te culege? daca te saturi de viata si te gandesti sa te spanzuri de-un copac cine crezi ca-ti baga mainile in buzunar ca sa-ti caute buletinu sau iti stabileste identitatea dupa amprente ca sa-i zica mama-tii sa nu-si mai faca griji pentru tine?? iti spun eu.....un 'militian'. cati 'militieni' cunosti de-ti permiti sa-ti dai cu parerea? chiar crezi ca-s toti cum ii vezi la otv sau in videoclipurile de pe maneleTV? stie mama-ta ce postezi? ti-ar mai plati factura de net daca ar sti? cate motociclete de 'militie' ai condus? tu defapt iesi din casa des? si ajungi inapoi fara sa-ti iei bataie? traiesti pe lumea asta? ai prieteni?

Editat de dominte_lucian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

spre deosebire de marele 'litzian da! adica poti sa prinzi un gunoi de masina fara girofarurile vietii si nici sa nu te infingi in vreo masina ca b.oul. culmea, fara chin. mai greu cu varza aia de trotineta dar nu imposibil. dar nah.. s-a crezut militzianul vietii, multe filme proaste vazute si tot tacamul... hai sa fim seriosi, desi se antreneaza in fiecare an multi dintre motopolitisti chiar n-au ce cauta pe motoare!

n-a fost dat de pamant, s-a dat singur de pamant ;)

 

bine mah :). cand o sa ti-o iei pe buci eu nu o sa donez sange pentru tine :)

deocamdata pentru "militian" eu o sa donez chiar daca "s-a dat singur de pamant".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...