Sari la conținut

Azi am comis-o usor


Gothik
 Share

Postări Recomandate

Azi am comis-o si eu usor.

In general merg usor si preventiv (inclusiv stat la coada la semafor)

In astfel de context am patit-o azi. Eram la coada la semafor pe banda 2/2, pe mijloc fiind linii de tramvai iar in fata vreo 4-5 masimi asteptand verdele, cel din fata mea fiind un taxi :D.

Cand se face verde masinile care vroiau sa o faca stanga incep sa se stranga ciorchine in intersectie. Taxiul din fata nu semnalizeaza nimic initial dar la un mom dat se trezeste ca da semnal stanga brusc. Dau sa ocolesc (vitezele fiind mici) si ma trezesc ca trage de volan dreapta ca sa ocoleasca masinile stranse. Incerc sa evit impactul tragand usor sa fac dreapta dar fara succes deoarece nu prea voiam sa intru prea mult pe banda 1. Se aude un mare boom in intersectie.

Vitelul meu (Dragstar) nici nu se clinteste si isi vede linistit de drum, damage-ul fiind 0.

Trag pe dreapta (dupa ce au trecut masinile), trage si el. Initial eram pus pe scandal rau. Ma gandeam sa-l ard cu toate consecintele de rigoare dar baiatu a fost rezonabil si m-am calmat. Taxiul era un logan cu stopul spart.

Incep negocierile si sa dam fiecare in parte telefoane. Ma intreba daca picam la invoiala amiabil sau vreau sa mergem la politie. Initial ca stopul de logan e cam 200 ron si ca pe el in intereseaza stopul si nimic altceva. Schimb de telefoane si plecam. Ma suna ca ultimul pret la stop e 120.

Problema e ca nu stiu ce anume sa fac. Lovitura fiind din spate (chiar daca e fix in colt) automat e vina mea. Inseamna punte de penalizare si amenda care cred ca este mai mult de 120ron oricum. Mentionez ca nici unul din noi nu are martori (reali :D)

 

Ce este cel mai corect de facut?

Editat de Gothik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astia 120 de ron considera-i o penalizare proprie pentru ca n-ai fost atent! :)

Daca-i dai banii, asigura-te ca nu se duce dupa aia la politie sa declare accidentul sa-ti faca mai mult rau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fara urme pe mobra matale...si fara martori nu prea ai cum sa fii tras la raspundere! :D

Daca boul a semnalizat stanga....pe unde dreaqu trebuia sa-l depasesti?...pe sus?! Corect e sa va intelegeti...dupa ce-i bati obrazul ala gros(de la 200 lei a scazut pretul stopului in cateva ore... la 120 :D)! Vezi cat e amenda!

Editat de krong28
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La politie lovitura din spate (chiar si in colt) se penalizeaza.

Am asistat in urma cu aprox 1 luna la ceva asemanator.

Cum s-a mai spus, daca dai banutii sa te asiguri ca nu se duce la politie....

 

Succes. Si mare atentie pe viitor

 

P.S. Si eu mai gresesc ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 - Mai bine ii cauti tu o tripla din dezmembrari si o iei pe aia sparta, ca sa te asiguri cumva ca nu are nici o dovada ca sa se duca la politie.

2 - Nu ii dai nimic, ce dovada are ca v-ati lovit, mai ales ca motorul tau nu are nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic sa ii dai banii si sa iti vezi de treaba...

la politie nu ai cum sa demonstrezi ca el a semnalizat gresit.

eu zic ca e vina ta ca nu ai pastrat distanta si te-ai cam bagat in el, daca am inteles eu bine explicatia. a fost si vina lui ca a semnalizat stanga si apoi a facut dreapta, dar asta nu poate fi demonstrat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici lovitura nu poate fi demonstrata mai ales ca nu are urme pe mobra. Nu-i da nimic, da-l in mortii lui de taximetrist, sunt niste jeguri, si ca oameni si ca conducatori auto ... da-i prin gura daca poti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ori ii iei una de la dezmembrari (sau ceva made in china) si rezolvi asa, sau te duci la politie (daca ai numarul de la masina lui) si zici ca ti-a iesit un taximetrist in fata fara sa semnalizeze... si e vina lui

 

pe de alta parte, daca nu ai urme pe motocicleta, poti sa-i zici sa o s.u.g.a, ca politia nu o sa geasca nimic pe a ta, 100% safe

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multam sincer pentru raspunsuri.

Am vorbit cu taximetristul la telefon si i-am zis ca ne vedem maine sa ii dau banii. Vin cu un martor sa faca chitanta de mana si cu scule sa demontez stopul spart. Asa, doar pentru mai multa siguranta. De ce am decis asta? Raspunsurile sunt mai multe si cam toate duc in acelasi loc.

 

1) In cazul in care se lasa cu dus la politie inseamna mult timp si nervi pierduti. Ce poate pati el este doar culpa comuna.

 

2) O sa iau treaba asta ca pe o amenda personala si cu toate ca-s paranoic in trafic, faptul ca dau niste bani (si aici nu mai conteaza cine are dreptate) o sa ma faca si mai paranoic. Asa ca iau treaba asta ca pe o autotaxa de protectie :D. O sa belesc mai bine ochii pentru a nu beli p...

 

3) Iar un lucru si mai important... (asta in cazul in care ma fac ca ploua ca sa-l las cu ochii in soare, ca de, la urma urmei nu am urme nu sunt martori)

Parca si aud prin statii "jegosii astia de motociclisti". Si uite asa mai pun un pai in foc la un perpetuum mobile de rahat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai ... sa beleasca ochii alta data la "jegosii aia de motociclisti" ... "regii soselelor" my ass, nu-i zi in care sa nu claxonez vreun taximetrist ca merge aiurea. Tot ei sunt aia corecti, jeguri umane ... poate te razgandesti si ai face un bine buzunarului tau, daca nu, ia macar un martor mai solid, poate jegosul te ia de fraier si stramba din nas si mai vrea sa mulga ceva bani de la tine ...

Editat de danny120669
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai ... sa beleasca ochii alta data la "jegosii aia de motociclisti" ... "regii soselelor" my ass, nu-i zi in care sa nu claxonez vreun taximetrist ca merge aiurea. Tot ei sunt aia corecti, jeguri umane ... poate te razgandesti si ai face un bine buzunarului tau, daca nu, ia macar un martor mai solid, poate jegosul te ia de fraier si stramba din nas si mai vrea sa mulga ceva bani de la tine ...

Multam. Dar nu este cazul. Daca stramba nasul o sa ramana cu el asa si la propriu si la figurat. Stie ca nu am nici o urma de accident. Daca stramba din din nas inseamna ca e prost gramada si sanse pe cale legala nu prea mai are.

Eu sper ca nu e prost si o sa o ia asa cum a picat, altfel o sa ma oblige sa fac o syncronizare figurat-propriu.

Oricum preul de 120ron pentru un stop de logan este cel corect. Iar la dezmembrari e cam tot asta (100 rar 80 doar pentru reclama probabil). O sa incerc sa negociez un pic doar asa ca sa ma simt si io' bine :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine draq ca nu s-a suit pe tine, ca n-ai fi fost primu' !

Am si eu o intersectie d'asta in traseul zilnic: la Timpuri Noi cand faci stanga pe chei venind dinspre Nerva Traian, spre Auto General, peste liniile de tramvai... este extrem de stresanta intersectia aia caci, odata ce intri pe banda, pana la intrarea in benzinaria de pe dreapta, toti vor pe banda 3... unde's yo :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai corect era sa-i dai uie, fara discutie. Eu sunt patit, cand l am busit pe unu cu spatele, el venea cu fata. Nu am putut sa-l vad, dar el da. L-am lovit,eu fara zgarietura, el far,aripa,semnalizare dislocate, nu sparte. "Imi dai sig sau chemam pol!? Ma gandesc putin.. cheama politia. Vin aia, il iau la pla din start, eu l-am busit si eu am scapat, nu am avut semne,mai mult... m-a luat pe la spate,pentru ei fiind clar

 

Cel mai corect era sa-i dai uie, fara discutie. Eu sunt patit, cand l am busit pe unu cu spatele, el venea cu fata. Nu am putut sa-l vad, dar el da. L-am lovit,eu fara zgarietura, el far,aripa,semnalizare dislocate, nu sparte. "Imi dai asigurarea sau chemam pol!? Ma gandesc putin.. cheama politia. Vin aia, il iau la pla din start, eu l-am busit si eu am scapat, nu am avut semne,mai mult... m-a luat pe la spate,pentru ei fiind clar."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e chiar stiinta sigura daca ajungi la politie, dovada se poate considera urma de la cauciucul tau sau orice e al tau pe masina lui (eu asa am patit o data cu masina, la o lipire laterala intre masini) si politiei nu prea ii arde neaparat de facut dreptate cand vin sute de chestii de genul asta. La noi politia a insistat sa ne intelegem amiabil. Eu credeam ca aveam dreptate pana la capat si am zis ca politie! politie! fac ei dreptate! In final politisitul a zis ca e vina mea, am luat si amenda si punctele si m-am linistit cu naivitatea dreptatii si a detectivilor de rutiera.

 

 

120 de ron e o varianta decenta, dar daca faceti un document de amiabilitate (se gasesc la asiguratori) cu tine vinovat poti sa ii dai chiar asigurarea si nu se implica deloc politia (depinde si cat ii surade individului). Mai e si faptul ca un accident din asta poate fi raportat doar in maxim 24 de ore de la incident, asta daca te gandesti ca iti coace ceva. Daca esti convins 150% ca nu esti vinovat si ca omul e rezonabil probabil poti si sa taci malc si sa va vedeti fiecare de viata. Gandeste-te si ideal e sa faci ce e cel mai sigur pentru tine cat sa poti dormi linistit noptile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca ai luat decizia corecta.

daca trec 48 de ore oricum nu se mai poate duce la politie ca oricum o pateste.

cred ca puteati sa faceti constatare amiabila si sa treceti la observatii ca v-ati inteles.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum s-a rezolvat pana la urma ? I-ai dat bani jegosului ? A mai comentat ceva ?

 

Facut hartie cu martor, dat banii si fiecare la casele lor.

Chiar credea (si sincer) ca nu e de vina. Eu la randul meu la fel. Problema era discutabila dpdv moral dar legal de vina eram eu.

Editat de Gothik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...