Jump to content
Sign in to follow this  
GoodKat

Permis port arma autoaparare.

Recommended Posts

daca ati ajuns sa cereti sfaturi pe un forum referitoare la cum sa va aparati de unu sau de altul si cu ce, eu zic ca mai bine ati lasa capu' plecat si cere indurare...

Bun :)) dar ce te faci cand ei stau in cartierul invecinat si mai vin pe aici sa mai fure si ei cate ceva...sa mananca si gura lor. Si ce te faci cand politia dupa sesizare iti spune..."Nu avem ce sa le facem la aia de sub 14 ani"...ma da in balarii...scoli de corectie nu mai exista?. Si tot politia imi spune..."Astia trebuie prinsi si batuti..." pe romaneste..."Frate...descurca-te!"

Pai tu vrei sa-i impusti pe aia sub 14 ani ? :crack:

Si eu iti recomand chestie de-aia cu electrosocuri in loc de pistol cu gaz/gloante de cauciuc.

daca ati ajuns sa cereti sfaturi pe un forum referitoare la cum sa va aparati de unu sau de altul si cu ce, eu zic ca mai bine ati lasa capu' plecat si cere indurare...

buuun, ia zi-ne a dat roade tactica ta?

cred ca ar trebui sa ne facem noi o mica mafie a motoristilor si sa facem abuz de echipamentul nostru (protectii, cagule etc) si sa mai ne aruncam asa o data la cateva luni in mijlocul lor si sa-i smardoim :)) bine, macar pandim pe 1,2 si-i smardoim mai retras.

Aha... si apoi cand prind cate un motociclist / motociclista mai ales singur(a) sa tabare toti gramada sa-l omoare cu bataia ca deh... poate e din "mafia" aia motociclistica....

SFAT infruntai, deobicei sunt tupeisti ,merg la intimidare daca le merge de doua ori si-o iau in cap,a treia oara si-o iau in gura,tavalestel pe unu serios dai fara mila cu ce ai ,dai cu surubelnita sau lant ca astea-s scule si sdv-uri pe moto nu are politia ce sa-ti reproseze nu seamana a arma sau arma artizanala, scopul lor fiind altul.lasati mafioteniile moto(grup constituit in vederea savirsiri de infractiuni)

in prealabil fa trei patru sesizari la politie reclamati si sa ai nr de inregistrare acasa bine puse in cazul in care se intentioneaza sa te tireasca prin tribunale pt vat corporala este dovada incapacitati organelor de politie sa apere cetateanul si poti invoca dreptul la autoaparare stipulat in lege

SFAT infruntai, deobicei sunt tupeisti ,merg la intimidare daca le merge de doua ori si-o iau in cap,a treia oara si-o iau in gura,tavalestel pe unu serios dai fara mila cu ce ai ,dai cu surubelnita sau lant ca astea-s scule si sdv-uri pe moto nu are politia ce sa-ti reproseze nu seamana a arma sau arma artizanala, scopul lor fiind altul.lasati mafioteniile moto(grup constituit in vederea savirsiri de infractiuni)

in prealabil fa trei patru sesizari la politie reclamati si sa ai nr de inregistrare acasa bine puse in cazul in care se intentioneaza sa te tireasca prin tribunale pt vat corporala este dovada incapacitati organelor de politie sa apere cetateanul si poti invoca dreptul la autoaparare stipulat in lege

ba tata, surubelnita intra in categoria "arma alba", daca dai intr-unu cu asa ceva este tentativa de omor, nu mai recomanda asa ceva......

buuun, ia zi-ne a dat roade tactica ta?

pai in niciun caz organizarea unei "brigade" formate din dan_pustan, dan_junior, pisica buna si taicasau..... :ph34r:

Edited by turku

ba tata, surubelnita intra in categoria "arma alba", daca dai intr-unu cu asa ceva este tentativa de omor, nu mai recomanda asa ceva......

pai in niciun caz organizarea unei "brigade" formate din dan_pustan, dan_junior, pisica buna si taicasau..... :ph34r:

stai blind citeste cu atentie,arma alba se considera nu este,si se considera cind premeditezi,tre dovedit asa ca lasai sa se organizeze mita blinda zgirie rau

nu, dar daca se mai baga si turcu, si altii si altii, poate or sa li se faca frica sa se ia de orice motociclist, si usor usor sa nu se mai ia de nimeni (pieton, sofer, femeie sau barbat. Ca pana la urma daca te vad maine pe tine inghesuit pe un trotuar de vreo 2-3 colorati, poate ai dori ajutorul meu, ajutorul unui "dan_pustan". Sau poate esti brea bun la tavaleala si atunci o sa ma bucur doar ca-i rupi in 2 pe fiecare dintre cei 2-3 colorati care se luasera de tine.

Oricum treaba cu "mafia motociclistilor" am spus-o de la inceput intr-un mod ironic, doar nu ma apuc eu sa strang pe internet doritori :)) desi ar fii ceva ca in filme...

Din ce inteleg eu, tu ai probleme in zona in care stai sau pe unde treci des. In situatia asta pistolul nu ajuta prea mult. Daca tragi o data teoretic trebuie sa te duci la politie sa declari uzul de arma, se fac expertize, poti ramane si ceva timp fara arma - pt expertize - timp in care esti descoperit. Si chiar daca trecem peste faza cu militia. Tragi o data, aia se prind ca e cu gaz sau cu bila si gata smecheria ca li se cam rupe de asa ceva. r

E una sa fie ceva spontan, sa fie caz de forta majora izolat unde ai descarcat un incarcator in nemernic si ai scapat si alta sa tragi intr-o zona pe unde mai treci.

In plus, tine cont ca unele clanuri de tigani au arme letale de genul armelor de vanatoare sau pistoalelor cu glont. Si eu rad glumesc, se mai iau de unul de altul dar cand stolul se simte amenintat nu sta la discutii si trece la contraatac. Au fost cazuri cand s-a lasat cu lupte de strada si focuri de arma intre tigani si mascati deci nu prea cred ca stau mult pe ganduri.

Un proverb japonez spune ca atunci cand nu poti lovi dusmanul, imbratisaza-l. Daca sunt din zona ta incearca sa socializezi cu ei, daca doar treci pe acolo schimba traseul.

Si cu bataia e cu dus intors. Tu bati unul doi si la un moment dat iti iei un neveu si nu se stie cat de tare ti-l iei. Si dupa aia prinde orbul scoate-i ochii ca tiganii n-ai sa-i vezi ca se dau in gat intre ei.

Revenind la pistoale, eu personal nu le recomand in astfel de situatii pentru ca pot face mai mult rau decat bine.

Nu vorbesc pe dinafara, am pistol dar m-a ajutat Dumnezeu si nu l-am folosit niciodata pe oameni.

Un ghid practic:

http://www.visurat.ro/2010/03/31/ghid-practic-cum-sa-obtii-permisul-de-port-arma-pentru-autoaparare/

O discutie mai veche despre aceleasi lucruri dar activa inca.

/index.php?/topic/171658-arme-autoaparare/

Hai sa sprim si eu 2 ideei , desi poate vor ajunge pe post de hirtie igienica:

1. Te iei cu toate ciorile din zona ta. Frateeeeee , tre' sa fii pregatit , aia vin brigada , azi il arzi pe unu' , miine iti ia mobra foc sau te prind 10 insi si te fac tocanita. Ei sint obisnuiti cu pirnaia , tu nu (sau asa cred eu ). Solutia ar fi sa te stie de frica , dar tre' sa vii tu cu o brigada si mai mare , sau sa fii pregatit sa mori / sa ajungi invalid / sa te duci la puscarie. Daca esti asa de bazat , tot inainte , rupe-le capu' zilnic , baga cutitu' , da' cu ranga pe unde apuci. Da' sincer , din ce ai scris chiar tu cu minuta ta , cred ca nu te tine. Nu intru in amanunte ca zici ca te jignesc.

2. Ia vezi care-i treaba de au boala pe tine ?!? Sincer , daca nu tine cu smardoiala , poate tine cu diplomatia. Nu te baga in seama cu toti fraeri , da' cauta sa cunosti si tu macar un jmacher din zona. Fa-i un serviciu , ceva , nu stiu. Bea o bere cu cine trebuie , fara sa para ca te injosesti prea tare. Ce sa zic , nu sint in pielea ta , dar uneori e bine sa fii pervers.

Daca astea 2 solutii nu tin stii ce ai de facut , un credit "Prima Casa" si te muti in alt cartier , desi eu iti recomand sa te muti direct in alta tara.

Edited by lil debul

zise de'bill :lol: ce are ba tara vina ca este locuita,,, tu te-ai mutat la tara nu din tara :kick: incearca frate tot ce poti si fa tot posibilul sa iesi cit de cit bine :moto:

Pe mine taica-meu m-a invatat o varianta buna: nimeni nu merge absolut peste tot insotit. Daca ai cauza, il ochesti si il pandesti cateva zile, pana il prinzi singur pe o alee mai retrasa. Pui cagula pe cap (poti adauga niste armura de motor, dar vezi sa nu te recunoasca dup-aia daca o porti cand iesi la plimbare, si eventual un baston dintr-ala telescopic), te duci, il prinzi si-i dai o mama de bataie sa ramana intins pe jos o vreme. Nu spui nimic, doar il bati grav. Si repeti de fiecare data cand e cazul pentru vreun motiv. Cu timpul o sa le scada tupeul, pentru ca nu inteleg de ce mananca bataie spontan, si o sa se cuminteasca macar fata de lumea de prin cartier.

Necesita o investitie substantiala de timp, dar nimic nu e mai eficient decat frica. In caz de indoieli, am exersat asta in vremea liceului pe o gasca de baieti care mi-au furat telefonul - am copilarit in Pantelimon. Erau 5 toti, am batut 2 de doua ori fiecare, si unul odata. Ailalti doi erau mai fatalai de fel, doar gura de ei, si nu s-au bagat la incidentul initial, iar dupa bataile celorlalti nu i-am mai vazut impreuna.

In legatura cu cutitele, oricine stie ce spune (de exemplu tatal tau, daca are pregatire militara) o sa iti explice cum, daca esti imbracat in 2-3 straturi de haine, riscul sa te taie e destul de mic, iar pentru a injunghia e necesara destul de multa forta, deci implicit precizie slaba. O geaca din piele cu protectii te apara destul de bine in caz de doamne-fereste. Cat despre pistol, era o statistica pe care nu o mai gasesc, care spunea ceva gen la distante de 4m, sub 50% din impuscaturi sunt fatale, iar peste 6m, sub 40% nimeresc tinta. Ia in calcul ca desi au arme, nu au urmat vreun curs de folosire a lor (asta se aplica si pentru tine: in stresul momentului ai sanse mari sa tragi pe langa si doar sa inaspresti bataia pe care ti-o vor aplica).

In situatii din care nu poti sa scapi, fi inventiv! Un pumn dat cu cheile de la casa prinse intre degete este deosebit de eficient, iar pixul, sau creionul pe care il porti in haina pentru scris numerele de telefon ale fetelor e destul de ascutit cat sa zgarie sau sa se infiga. Oricum, intotdeauna tine cont daca pentru tine are sens riscul de a escala violenta, in loc sa le dai ce vor, si nu iti risca viata daca nu esti pus intr-o situatie explicita pentru riscat viata.

Eu vin cu o idee mai pasnica: Vorbesti cu marele solist Condensato-R si il rogi sa-ti imprumute tricoul lui cu "SUNT ȚIGAN" ... nu se va mai lua nimeni de tine.

zise de'bill :lol: ce are ba tara vina ca este locuita,,, tu te-ai mutat la tara nu din tara :kick: incearca frate tot ce poti si fa tot posibilul sa iesi cit de cit bine :moto:

Eu mai am putin si ma mut din tara de tot , daca or vrea Dumnezeu , Satana si Maica Domnului. Asa ca asta sfatuiesc pe toti , gratis.

Eu mai am putin si ma mut din tara de tot , daca or vrea Dumnezeu , Satana si Maica Domnului. Asa ca asta sfatuiesc pe toti , gratis.

daca stai dupa ei .e bine ramai aici)))))))))))))))))))

Da, iti dau voie sa pleci din tara.

Cu ailalti nu ma bag in seama........asa ca te descurci!

Guest NightWish

Scrie pe google : "How to make a bomb" ...

Treaba este in felul urmator:

M-am interesat cine si ce fac aia care s-au luat de mine si am aflat niste porecle si de unde vin. Am auzit ca a fost un scandal acum multi multi ani intr-o localitate de pe langa Bucuresti (am uitat numele) unde tiganii au omorat un baiat si localnicii intr-un final s-au strans si le-au dat foc si s-au aciuat aici, intre orasul Magurele si sectorul 5 din Bucuresti (Numa urari de "bine" primarului care este). Astia sunt oportunisti, zona este in dezvoltare, multa lume care se muta aici, case in constructie, fura noaptea chestii ce pot fi valorificate usor sau folosite: lemne, fier beton, scule etc. Lumea din cartier este indeajuns de lasa incat sa taca si sa nu zica nimic desi aia sunt niste parliti cu carute, fac sesizari la Politie, astia se fac ca se duc dupa ei, arunca dosarul cu autor necunoscut si cu asta basta. Desi se stie cine sunt autorii, mereu este "lipsa de probe". Acum 2 luni de zile i-a spart casa unui tip care sta la vro 200 de m de mine, a fost o noapte furtunoasa, au ales cu grija momentul. Cainii au latrat toata noaptea aproape, (caini pe care ii tin in curte pentru ca am vecini care se plang ca s-au dat la ei dar ei i-au batut cu pietre) am iesit afara si cand am aprins lumina imediat s-au tirat jigodiile. Vecinul care sta langa casa care a fost sparta nici macar nu a iesit afara... In trecut unchiul meu a avut un magazin aici la strada si a avut niste batai cu ei pentru ca au furat din magazin. Acum il saluta si nu au curaj sa ii zica ceva. In concluzie, nu imi pasa ce au de gand vecinii mei sau ce si cum, daca ii vad pe strada nu ma iau de ei daca sunt singur dar daca sunt incoltit am un box mereu in buzunarul pantalonilor. Ce o fi o fi, nu stau cu frica drobului de sare. Probabil ca daca nu am fi atat de lasi ca natie am ajunge la un alt nivel, din cauza lasitatii suntem unde suntem, si cu politicienii si cu tot. Pentru cei ce apara "drepturile" minoritatilor...nu le doresc nimic, doar sa le vina mintea la capul ala sec.

Zi domne pe unde stai si ne strangem o gasca mare sa venim pana la tine la o bere,asta asa sa vada ca esti bazat si ai prieteni multi,pe viitor te asigur ca nu o sa mai ai probleme cu ei.

Nu cred ca dupa ce vor vedea vreo 20-30 de motociclisti acolo pe strada la tine si ca ai gasca mare vor mai avea curaj sa te abordeze ,vorba aia ...nu tre decat sa dai neste beri :D

Zi domne pe unde stai si ne strangem o gasca mare sa venim pana la tine la o bere,asta asa sa vada ca esti bazat si ai prieteni multi,pe viitor te asigur ca nu o sa mai ai probleme cu ei.

Nu cred ca dupa ce vor vedea vreo 20-30 de motociclisti acolo pe strada la tine si ca ai gasca mare vor mai avea curaj sa te abordeze ,vorba aia ...nu tre decat sa dai neste beri :D

hai sa mergem si fara beri, ca dak sunt destul de tzigani, as bate la ei si de placere ;))sau, as da eu o bere ca sa-i batem

vad ca prietenu nostru nu mai zice nimic

Hai ca vin si eu. Pe cand? Deocamdata n-am decat spray, ptr permis e umblatura multa, mai dureaza.