Sari la conținut

Bucuresti - Barcelona


Postări Recomandate

Daca nu este prea tarziu si inca nu ai plecat din liubijana , vezi ca este o localitate langa capitala domzale unde se afla un restaurant pescaresc aici am mancat cel mai bun peste.

Astept cu nerabdare noi relatri din aventura ta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai omule mai baga niste poze si pentru noi cei ce facem motociclism la birou.

Apropo vezi ca am trecut si eu la alta categorie am dat busa pe un varadero ;)

Eventual baga si niste poze pe aici nu numai pe blog!!!

Editat de NASU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut!

frumoasa calatorie! citesc ziua a 2-a, si ma intreb de ce ai folosit ND-ul ...

in imagine sunt trei zone importante de expunere (debarcaderul fiind clar subexpus , eviti doar daca folosesti un blitz destul de puternic pentru distanta aia pe care o vad eu 10-20 de metri, dar nu cred ...) , poate un ND gradual sa egalizezi cat de cat cerul, dar mai mult inclin sa cred ca un polarizator ar ajuta mai mult, e dificila egalizarea expunerii in poza aia, un simplu UV cred ca era suficient, "unele poze ie imposibile !" , pozele din cetate meritau clar un trepied, sper sa nu te superi dar nu am scris cu rautate, felicitari si bravo ;-) GO GO GO cu mai multe poze ca asta vrea sa vada ochiu' lucratorului inainte de vacanta !!!

 

avem veÂşti !

 

pasul stelvio

 

chiar, există o taxa de trecere prin pasul stelvio ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am citit cu atenție Âşi am notat: Nadiza, Venzone, Ampezzo, Paso Mauria, Cortina d'Ampezzo, Bolzano, Paso Stelvio, Stresa.

"... autostrada in Italia m-a costat un usturator 27euro / 300km." ...

: despre care autostrada este vorba ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, am luat autostrada de langa stresa (A26 parca) si am mers in directia Geneva - Nisa.

 

Referitor la intrebarea cu ND-ul, l-am folosit ca sa obtin efectul cetei omogene deasupra Dunarii si nu ca sa scot in evidenta cerul. ND-ul mi-a scazut 3 EV-uri si am reusit astfel sa folosesc un timp de expunere mai lung si deci si efectul dorit.

 

In acelasi timp aveam si polarizarea pe obiectiv, dar mai mult nu a scos. Un gradual era mai eficient dar nu am.

 

Cat despre pasul Stelvio nu exista nicio taxa.

 

 

Va recomand un articol pe Metropotam referitor la plimbare, in care puteti veni cu sugestii! Chiar va rog.

http://idb.metropotam.ro/plimbare-bucuresti-barcelona/

 

Nasule, stiu ca ai trecut pe Varadero ca mi-ai zis la telefon. Asta e, cu varsta incepe sa te mai lase spatele, deh ;) . Poate la toamna dam o plimbare prin jurul Marii Negre, ce zici?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, am luat autostrada de langa stresa (A26 parca) si am mers in directia Geneva - Nisa.

 

Referitor la intrebarea cu ND-ul, l-am folosit ca sa obtin efectul cetei omogene deasupra Dunarii si nu ca sa scot in evidenta cerul. ND-ul mi-a scazut 3 EV-uri si am reusit astfel sa folosesc un timp de expunere mai lung si deci si efectul dorit.

 

In acelasi timp aveam si polarizarea pe obiectiv, dar mai mult nu a scos. Un gradual era mai eficient dar nu am.

 

Cat despre pasul Stelvio nu exista nicio taxa.

 

 

Va recomand un articol pe Metropotam referitor la plimbare, in care puteti veni cu sugestii! Chiar va rog.

http://idb.metropotam.ro/plimbare-bucuresti-barcelona/

 

Nasule, stiu ca ai trecut pe Varadero ca mi-ai zis la telefon. Asta e, cu varsta incepe sa te mai lase spatele, deh ;) . Poate la toamna dam o plimbare prin jurul Marii Negre, ce zici?

 

 

foarte frumos, bravo, Genova, hai că abia aÂştept să văd ce ne mai arați !

cât despre filtre, numai de bine .... cum spunea cineva :f_biker:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Momentan nu cred ca vor mai fi postari pana in weekend cand plec spre Barcelona. Acum stau la stagiu pana vineri si nu cred ca apuc sa ma plimb. Ma odihnesc putin, dar s-ar putea sa incerc un fotoreportaj despre aikido.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Anul trecut nu era.

 

In iunie 2011 nu era taxa pe Stelvio si nici nu cred ca se va pune taxa pe Stelvio(pt ca nu este intr-o stare excelenta).

Poate o fi o confuzie si e vorba de Grossglockner 19euro pt motocicleta(prima intrare pe anul curent,apoi se platesc cate 7 euro de intrare ).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cine naiba a inventat munca asta .. stau la birou toata ziua in loc sa ma urc pe mobra si sa plec asa prin toata tara .. ooof

 

corect ,dar exista si concediu :)

 

on topic: superbe poze ...nu mai posta poze cu meniuri ca innebunim :D :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...