Sari la conținut

Into the World - Pe moto prin Africa si mai departe


Postări Recomandate

Buna seara. Posibiltatea de a cumpara carte in afara de cei din Bucuresti. Am urmarit aventurile postate pe forum, inclusiv cele din Oyibo si asteptam cartea.Sunt sigur ca sunt si alte persoane interesate. Multumesc.

 

 

Dragi motocicliste şi motociclişti,

 

acum 4 (patru!) ani aflam că atunci când ţi se strică motocicleta în Camerun şi nu ai nici bani, nici telefon, e musai să ai încredere în oameni. Regula asta a funcţionat în toate cele 14 luni pe care le-am petrecut în Africa. Aţi citit o parte din păţaniile de atunci pe site-ul nostru, pe altele le veţi afla din cartea "Oyibo" pe care o lansăm duminică 22 noiembrie ora 15 la Gaudeamus. Despre ce nu a încăput în cele 400 de pagini vă invităm să ne întrebaţi la lansare. Ca spoiler, vă prevenim că "Oyibo" nu este atât o carte despre Africa sau lucrurile care ne deosebesc de oamenii de acolo, cât mai ales despre cele pe care le avem cu toţii în comun. Vă dăm aşadar întâlnire la standul Humanitas de la salonul de carte Gaudeamus, unde va fi alături de noi şi Alex Găvan. Iar începând cu mâine şi până pe 22 vă poftim să petreceţi zilnic câteva minute în Africa, cu câte un fragment din "Oyibo" care va fi publicat aici.

 

Invitatie-oyibo.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 596
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare solitarule, imediat dupa targ cartea va ajunge pe rafturile librariilor din toata tara, sigur nu doar in cele Humanitas si la fel de sigur se va putea comanda de pe http://www.libhumanitas.ro, elefant.ro si asa mai departe. Uite, asta e libraria Humanitas din Brasov. In plus, e programata si o editie digitala. Ne gandim sa facem cumva sa se poata comanda si pe site-ul nostru, poate... si pe masura ce vom afla si noi unde este distribuita de editura vom incerca sa facem o lista cu locurile de unde se poate lua. Vrei sa ne interesam in legatura cu o localitate anume?

Editat de mrwwwhite
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ionut & Ana, chiar credeam ca veti tine toate pozele minunate si povestile palpitante doar pentru voi si nu mai speram ca veti aduce toate aceste experiente extraordinare in paginile unei carti.

Pentru ca, sunt de parare, ca nimic nu se compara cu o carte tinuta in maini si devorata pagina cu pagina in lungile luni de iarna, visand la urmatorul sezon motociclistic si peste ce mari si tari ne vor mai duce rotile.

Sper din tot sufletul ca aceasta sa fie doar inceputul si ca vor urma si altele, avand in vedere itinerariul vostru pe 2 roti motorizate, sau nu, din ultimii ani.

 

Asadar, raftul personal dedicat cartilor de eventura cu motocicleta, s-a mai imbogatit cu o carte, pe langa cea a lui Mihai Barbu si amicilor de la Micadu.

 

Keep going !!

 

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci merci, speram sa va placa povestile. Asa zice si editoarea noastra, ca sa venim mai repede cu volumul doi, hahahahaha. Vezi ca punem in fiecare zi cate un fragmentel din carte aici, care sta online numai 24 de ore. Fragmentele vor fi scurte, cat de un ceai/cafea sau pauza de tigara ptr cine fumeaza si insotite de poze noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci merci, speram sa va placa povestile. Asa zice si editoarea noastra, ca sa venim mai repede cu volumul doi, hahahahaha. Vezi ca punem in fiecare zi cate un fragmentel din carte aici, care sta online numai 24 de ore. Fragmentele vor fi scurte, cat de un ceai/cafea sau pauza de tigara ptr cine fumeaza si insotite de poze noi.

 

Textele sunt superbe...de poze ce sa mai spun??

Incerc sa ajung si eu duminica viitoare la lansare....mi-ar place tare mult...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci merci, speram sa va placa povestile. Asa zice si editoarea noastra, ca sa venim mai repede cu volumul doi, hahahahaha. Vezi ca punem in fiecare zi cate un fragmentel din carte aici, care sta online numai 24 de ore. Fragmentele vor fi scurte, cat de un ceai/cafea sau pauza de tigara ptr cine fumeaza si insotite de poze noi.

.

Editat de Kollar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de raspuns. Am citit aventura voastra, atat cele scrise pe forum, pe into the world si m-am bucurat alaturi de voi de fiecare reusita, de fiecare depasire a situatiilor limita cu care v-ati confruntat. Sunteti eroii nostri si aduceti multa bucurie altora impartasind cu alte persoane aventura traita. Sunteti de admirat pentru curaj, tenacitate, puterea de care ati dat dovada, a faptului ca ati demonstrat ca o asemenea aventura poate fi traita cu jumatatea feminina. Bravo Ionut, bravo Ana. Imi pare rau ca nu sunt din Bucuresti sa pot participa la lansarea cartii. O sa urmaresc sa o pot comanda on line dupa lansare. Inca o data va multumesc pentru aventura traita alaturi de voi. Multa sanatate, putere, curaj in noile aventuri.

Salutare solitarule, imediat dupa targ cartea va ajunge pe rafturile librariilor din toata tara, sigur nu doar in cele Humanitas si la fel de sigur se va putea comanda de pe http://www.libhumanitas.ro, elefant.ro si asa mai departe. Uite, asta e libraria Humanitas din Brasov. In plus, e programata si o editie digitala. Ne gandim sa facem cumva sa se poata comanda si pe site-ul nostru, poate... si pe masura ce vom afla si noi unde este distribuita de editura vom incerca sa facem o lista cu locurile de unde se poate lua. Vrei sa ne interesam in legatura cu o localitate anume?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

 

solitarul bv, on 13 Nov 2015 - 21:22, said:

Multumesc de raspuns. Am citit aventura voastra, atat cele scrise pe forum, pe into the world si m-am bucurat alaturi de voi de fiecare reusita, de fiecare depasire a situatiilor limita cu care v-ati confruntat. Sunteti eroii nostri si aduceti multa bucurie altora impartasind cu alte persoane aventura traita. Sunteti de admirat pentru curaj, tenacitate, puterea de care ati dat dovada, a faptului ca ati demonstrat  ca o asemenea aventura poate fi traita cu jumatatea feminina. Bravo Ionut, bravo Ana. Imi pare rau ca nu sunt din Bucuresti sa pot participa la lansarea cartii. O sa urmaresc sa o pot comanda on line dupa lansare. Inca o data va multumesc pentru aventura traita alaturi de voi. Multa sanatate, putere, curaj in noile aventuri.  

 

» Post actualizat in 23 Nov 2015 08:28

Multumesc de raspuns. Am citit aventura voastra, atat cele scrise pe forum, pe into the world si m-am bucurat alaturi de voi de fiecare reusita, de fiecare depasire a situatiilor limita cu care v-ati confruntat. Sunteti eroii nostri si aduceti multa bucurie altora impartasind cu alte persoane aventura traita. Sunteti de admirat pentru curaj, tenacitate, puterea de care ati dat dovada, a faptului ca ati demonstrat ca o asemenea aventura poate fi traita cu jumatatea feminina. Bravo Ionut, bravo Ana. Imi pare rau ca nu sunt din Bucuresti sa pot participa la lansarea cartii. O sa urmaresc sa o pot comanda on line dupa lansare. Inca o data va multumesc pentru aventura traita alaturi de voi. Multa sanatate, putere, curaj in noile aventuri.

Felicitari!

post-69288-0-04254400-1448267283_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost la lansare si am cumparat cartea din dorinta de sustinere a doua chestii: motociclismul si turismul fara agentii, fara rezervari, fara organizari.

N-am luat autografe pentru ca sunt de parere ca ar trebui sa ne dorim semnaturile autorilor pe carti care ne-au placut, ori pana nu citesc nu stiu daca-mi place cartea.

Am inceput sa citesc si, dupa doar 20 de pagini, am deja cateva nedumeriri:

* voi nu dormiseti la cort pana sa plecati in tura asta?

* Ionut nu iesise de pe asfalt cu mobra pana la tura asta?

 

Mi-ar prinde bine niste raspunsuri de-a lungul lecturii, pentru a intelege mai bine aventura in care va insotesc citindu-va.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din cite am vb si eu cu Ionut, a luat (si dat) DRZ400S... ca si mine

nu stiu ce i-a luat el in schimb, eu insa am luat un WR250R la care tot cobor :) saua, osul, telescopul... pina nu ajung eu cu toata talpa jos (1.68) nu ii zic sa se urce ca se sperie :)

ce sa zic, nu prea ai solutie daca vrei ceva enduro/enduro stradal

daca vrei strada, iti recomand Yamaha MT-03 (care va fi urmatoarea daca nu se impaca cu WRul)

 

ps. in avatar esti tu?

bafta in tura de la anul

Editat de costinell
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din cite am vb si eu cu Ionut, a luat (si dat) DRZ400S... ca si mine

nu stiu ce i-a luat el in schimb, eu insa am luat un WR250R la care tot cobor :) saua, osul, telescopul... pina nu ajung eu cu toata talpa jos (1.68) nu ii zic sa se urce ca se sperie :)

ce sa zic, nu prea ai solutie daca vrei ceva enduro/enduro stradal

daca vrei strada, iti recomand Yamaha MT-03 (care va fi urmatoarea daca nu se impaca cu WRul)

 

ps. in avatar esti tu?

bafta in tura de la anul

Vezi ca unii merg pe coclauri cu mobre de 200 de kile fara sa puna niciun picior pe calcai fara probleme. Nu mai descuraja lumea aiurea.

Io nu inteleg de ce initiatorii topicului nu posteaza cu saptamanile. Incepe sa-mi para rau ca am dat banii pe carte. Nu inteleg nimic din ea. Am o gramada de intrebari si nici la primele doua nu mi s-a raspuns.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am comandat si eu cartea,astept sa soseasca.

Mult succes in continuare!

Speram sa iti faca iarna mai calda :P

 

sal , ce motor si-a luat Ana ? ca nevasta-mea vrea si ea motor si are 1m55cm .... si nu stie la ce motor ar ajunge sa puna picioarele jos .

 

si cum comand cartea ?

 

10x

Cartea se poate lua online de la Humanitas sau Elefant. Ana are tot 1.55 si DRZ 400 a fost ok, cu linkuri custom si saua modificata drastic (ce e drept nu mai avea aproape deloc burete, dar fetele sunt "padded" de la natura"). O solutie mai usor de adaptat este Yamaha XT225 Serow sau cum spune si Costinell WR250R. DRZ-ul este inca la noi, nu l-am schimbat cu altceva dar e in plan, nu din cauza inaltimii cat din mauza masei. Cu tot cu bagaje Ana se cam chinuie sa il ridice. Fara bagaje nu pune deloc probleme.

 

din cite am vb si eu cu Ionut, a luat (si dat) DRZ400S... ca si mine

nu stiu ce i-a luat el in schimb, eu insa am luat un WR250R la care tot cobor :) saua, osul, telescopul... pina nu ajung eu cu toata talpa jos (1.68) nu ii zic sa se urce ca se sperie :)

 

 

Vezi ca unii merg pe coclauri cu mobre de 200 de kile fara sa puna niciun picior pe calcai fara probleme. Nu mai descuraja lumea aiurea.
Io nu inteleg de ce initiatorii topicului nu posteaza cu saptamanile. Incepe sa-mi para rau ca am dat banii pe carte. Nu inteleg nimic din ea. Am o gramada de intrebari si nici la primele doua nu mi s-a raspuns.

Respectivii nu si-au facut mana direct pe mobre de 200 de kile si fete care sa ajunga la a manipula "vaci" sunt rare. Pentru o fata mignona solutiile de mai sus sunt de bun simt.

 

Bun. Kollar: Acum, nici cartea "Oyibo" nu iti place, sau nu o intelegi si iti pare rau ca ai cheltuit atatia bani pe ea. Cartea se poate returna, face cadou cuiva care ar putea sa o guste sau chiar recicla. E ok, nu exista lucruri care sa placa tuturor si e firesc sa fie pareri contra, ba ceva critici constructive sunt de dorit. Nu am cautat si nu cautam sa fim placuti cu orice pret de toata lumea (de aia nu ne-am facut campanie media inainte sa fi pus piciorul in Africa, nu facem turul televiziunilor si radio-urilor, nu ne facem reclama pe Facebook etc etc.) Nu vedem insa cum raspunsurile la intrebarile pe care ni le-ai pus te-ar putea face sa iti placa povestea sau sa o intelegi mai bine. Ai o atitudine beligeranta de la primul post, probabil ca polemica nu va duce la nimic bun. Nu iti place ce am scris si nici ce facem. Bummer. Asta e viata. E dreptul tau sa iti exprimi opinia aici. Faimosul citat din Beatrice Evellyn Hall spune cel mai bine: ‘I disapprove of what you say, but I will defend to the death your right to say it.’

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Respectivii nu si-au facut mana direct pe mobre de 200 de kile si fete care sa ajunga la a manipula "vaci" sunt rare. Pentru o fata mignona solutiile de mai sus sunt de bun simt.

 

 

Nu m-am referit strict la cazul 150 cm / 40 kg., ci in general, la oameni mai putin inalti si mai putin solizi. Eu am 170 cm / 60 de kile, deci stiu ce zic. Pentru cazurile extreme bineinteles ca e si mai dificil, dar solutii sunt si antrenamentul ajuta mult. Ce vroiam sa spun e ca nu tre' sa plecam din capul locului cu ideea ca nu se poate.

» Post actualizat in 05 Dec 2015 10:37

 

 

Bun. Kollar: Acum, nici cartea "Oyibo" nu iti place, sau nu o intelegi si iti pare rau ca ai cheltuit atatia bani pe ea. Cartea se poate returna, face cadou cuiva care ar putea sa o guste sau chiar recicla. E ok, nu exista lucruri care sa placa tuturor si e firesc sa fie pareri contra, ba ceva critici constructive sunt de dorit. Nu am cautat si nu cautam sa fim placuti cu orice pret de toata lumea (de aia nu ne-am facut campanie media inainte sa fi pus piciorul in Africa, nu facem turul televiziunilor si radio-urilor, nu ne facem reclama pe Facebook etc etc.) Nu vedem insa cum raspunsurile la intrebarile pe care ni le-ai pus te-ar putea face sa iti placa povestea sau sa o intelegi mai bine. Ai o atitudine beligeranta de la primul post, probabil ca polemica nu va duce la nimic bun. Nu iti place ce am scris si nici ce facem. Bummer. Asta e viata. E dreptul tau sa iti exprimi opinia aici. Faimosul citat din Beatrice Evellyn Hall spune cel mai bine: ‘I disapprove of what you say, but I will defend to the death your right to say it.’

Revenind la problemele mele cu cartea...

In primul rand e ciudat sa discuti cu...un cuplu. As prefera sa stiu care dintre voi scrie fiecare post ca sa pot sa va intreb ce am de intrebat. (Apropos, aceeasi problema o am si in carte, dar s-ar putea sa ma obisnuiesc cu stilul pe parcurs)

 

Apoi... N-am zis ca nu imi place cartea. Pentru ca nu am terminat-o, deci n-am cum sa spun ca nu mi-a placut. Am spus ca din paginile citite pana acum n-am inteles cateva chestii pe care nu vreau sa le las neintelese deoarece ramanand cu ele asa s-ar putea ca pe restul sa le percep intr-o lumina gresita. Si, cum evolutia ne-a dus la tehnologia asta care ne permite sa dialogam mult mai usor decat in trecut, fara a fi nevoie sa ne intalnim, mi se pare o idee constructiva sa o facem (la dialog, ma refer). Daca nu vreti, n-aveti chef, n-aveti timp sau orice altceva nu-i nicio problema, fireste. Numai spuneti ca sa stiu.

Despre carte, referindu-ma strict la ea, nu la aventura voastra, indiferent daca o s-o inteleg sau nu, daca o sa-mi placa sau nu, n-o sa ma apuc sa scap de ea. Din experienta stiu ca o carte dezagreabila acum, poate fi interesanta sau placuta peste un an, cinci sau douazeci.

Asadar nu tre' sa fiti "ariciosi" in ceea ce ma priveste, eu sunt doar un potential cititor al cartii. Daca alegeti sa-mi explicati cate ceva, bine, daca nu, iarasi bine. E alegerea voastra si nu e chestiune de importanta capitala.

Daca ati avut rabdare sa cititi tot ce am scris, va multumesc. Daca o sa alegeti sa dialogam pe viitor, va multumesc din nou. Daca nu, va urez drumuri bune pe mai departe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai decretat tu de la "inaltimea'' celor peste 7400 de postari ca sunt ''ariciosi''... ei cu tine. Doamne cat tupeu!!!!! Poate ne si arati unde ti s-a aplicat acest ''tratament'', foarte indreptatit de altfel daca ar fi facut-o...

 

Pentru ca sa-ti mai reduci din numarul de lucruri pe care nu le intelegi, cu un efort minim vei vedea ca @mrwwwhite, desi sunt ''cuplu'' au postari cu mai bine de 30 de ori mai putine decat tine, si probabil ca raportul se pastreaza si in cazul numarului de km parcursi, dar de data asta in favoarea lor...

 

Si daca tot vrei sa demonstrezi ca esentele tari se tin in sticlute...ia-ti Hayabusa!

Editat de mianmar23
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai decretat tu de la "inaltimea'' celor peste 7400 de postari ca sunt ''ariciosi''... ei cu tine. Doamne cat tupeu!!!!! Poate ne si arati unde ti s-a aplicat acest ''tratament'', foarte indreptatit de altfel daca ar fi facut-o...

 

Pentru ca sa-ti mai reduci din numarul de lucruri pe care nu le intelegi, cu un efort minim vei vedea ca @mrwwwhite, desi sunt ''cuplu'' au postari cu mai bine de 30 de ori mai putine decat tine, si probabil ca raportul se pastreaza si in cazul numarului de km parcursi, dar de data asta in favoarea lor...

 

Si daca tot vrei sa demonstrezi ca esentele tari se tin in sticlute...ia-ti Hayabusa!

Tu n-ai invatat in "cei sapte ani de-acasa" ca nu e frumos sa te bagi in discutiile adultilor?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu n-ai invatat in "cei sapte ani de-acasa" ca nu e frumos sa te bagi in discutiile adultilor?

Tinere adult, vorbesti de funie in casa spanzuratului...

 

NU INTOTDEAUNA CEEA CE VEZI ESTE CHIAR CEEA CE CREZI CA PARE A FI...

 

watch and learn!...

 

De la prima postare ai si fost diagnosticat ca avand o ''atitudine beligeranta''...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiind o experienta de cuplu, e relatata ca atare. Blogul a fost vocea masculina, a riderului. Am ales pentru carte vocea pasagerului, merita impartasita aceasta latura, Ana nefiind un pasager neimplicat ci unul care ulterior a devenit rider. Tot nu e clar ce nu a inteles Kollar si cum am putea lamuri acele lucruri asa incat cartea sa devina ceva mai putin "dezagreabila". Daca stilul in care e scrisa e deazagreabil, nu putem schimba asta aici pe forum si in urmatoarea carte. Nici trecutul nostru, nici nr. de ore petrecute anterior la cort sau pe nisip nu schimba rostul experientei in Africa, pot da doar putin context, dar pentru cei care au citit acest thread astea nu mai sunt mistere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cateva nedumeriri:

* voi nu dormiseti la cort pana sa plecati in tura asta?

* Ionut nu iesise de pe asfalt cu mobra pana la tura asta?

» Post actualizat in 05 Dec 2015 21:19

Fiind o experienta de cuplu, e relatata ca atare. Blogul a fost vocea masculina, a riderului. Am ales pentru carte vocea pasagerului, merita impartasita aceasta latura, Ana nefiind un pasager neimplicat ci unul care ulterior a devenit rider. Tot nu e clar ce nu a inteles Kollar si cum am putea lamuri acele lucruri asa incat cartea sa devina ceva mai putin "dezagreabila". Daca stilul in care e scrisa e deazagreabil, nu putem schimba asta aici pe forum si in urmatoarea carte. Nici trecutul nostru, nici nr. de ore petrecute anterior la cort sau pe nisip nu schimba rostul experientei in Africa, pot da doar putin context, dar pentru cei care au citit acest thread astea nu mai sunt mistere.

Unul din lucrurile care-mi erau neclare era cine povesteste in carte. Acum am inteles. Ana. E un pas inainte.

Blogul nu l-am citit, cum nu l-am citit nici pe a lui Barbu la vremea respectiva. Pur si simplu pentru ca am destul de putin timp pentru citit si atunci cand il am prefer sa citesc carti, nu bloguri.

Despre stil nu ma pot exprima inca. Sunt abia la inceputul cartii. O sa ma exprim dupa ce ori o sa termin cartea, ori o sa renunt la a o citi, daca asta se va intampla din cauza stilului.

Nu am citit nici acest topic in intregime. Am citit un pic la inceput si am mai intrat abia acum, dupa ce m-am apucat de carte. Din aceleasi motive ca si pe blog. Dar, pe bune, in loc sa scrii fraza "Nici trecutul nostru, nici nr. de ore petrecute anterior la cort sau pe nisip nu schimba rostul experientei in Africa, pot da doar putin context, dar pentru cei care au citit acest thread astea nu mai sunt mistere." nu era mai simplu sa-mi raspunzi in doua cuvinte la intrebarile pe care le-am repus mai sus?!

Repet, daca n-aveti chef de vorba decat ca raspuns la felicitari, nu-i nicio problema, dar macar spuneti-mi sa nu-mi mai chinui degetele.

» Post actualizat in 05 Dec 2015 21:26

Daca tie nu ti se pare ca, in caz ca erai incepator in ale coclaurilor, mersul noaptea pe macadam nasol e o chestie...uau!, oi fi io mai pussy, dar chiar mi se pare. Daca tie nu ti se pare ca, in caz ca erati incepatori in ale campatului, cautarea unui loc de campat noaptea nu e...uau!, oi fi io mai fraier, dar chiar mi se pare.

Ti-am detaliat nelamuririle astea doua ca exemplu, ca sa intelegi cam de ce vreau sa stiu anumite lucruri in timp ce ma locvesc de ele in carte. Pentru ca aprecierea unor aventuri sau a unor dificultati sau a unor incercari poate diferi mult prin prisma experientei sau pregatirii celui care le-a trait. Ori eu ca cititor nu vreau sa le inteleg prin prisma experientei mele, ci prin cea a experientei voastre. Ca altfel nu mai citeam cartea voastra, ci imi depanam solitar propriile amintiri.

Repet, daca n-aveti chef de vorba decat ca raspuns la felicitari, nu-i nicio problema, dar macar spuneti-mi sa nu-mi mai chinui degetele.

Editat de Kollar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...