Sari la conținut

Into the World - Pe moto prin Africa si mai departe


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 596
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Un om care a cumparat cartea a pus doua intrebari autorilor. Care a fost raspunsul? "Ai o atitudine beligeranta."

Pacat!

 

Draga Mircea, as zice ca judeci un pic cam simplist situatia. Hai sa analizam cele 4 posturi ale “Super Membrului” Kollar.

 

„Am fost la lansare si am cumparat cartea din dorinta de sustinere a doua chestii: motociclismul si turismul fara agentii, fara rezervari, fara organizari. (wtf that even means!)

 

Munca autorilor de a impartasi prin carte, blog, thread motociclism.ro nu e demna de susținerea lui. Plus: unde sunt curiozitatea pentru ce se petrece in alta parte a lumii, pasiunea pentru aventura, emotia de a afla dintr-o confesiune intima ce inseamna sa faci un astfel de drum?

 

„N-am luat autografe pentru ca sunt de parere ca ar trebui sa ne dorim semnaturile autorilor pe carti care ne-au placut, ori pana nu citesc nu stiu daca-mi place cartea.”

 

Nu caut sa ne ridice nimeni statuie, si cred ca am demonstrat asta de nenumarate ori printr o atitudine destul de umila, chiar antisociala ar putea zice unii si cum am spus mai sus nu am încercat sa ne promovam de dragul promovării cum este foarte la moda.

Dar, fie-mi ingaduita remarca… sa mergi la lansare, sa ai cea mai mica legătura cu motociclismul in general sau cu cel de aventura si sa nu consideri ca este normal sa strângi mana a doi doi romani care au facut turul Africii este straniu si zau ca nu merita menționat. Treaba asta a fost pusa sub forma necesitații autografului pe o carte necitita, dar va spun ca desi evenimentul era programat sa dureze 30 de minute, si noi si Alex Gavan am stat 4 ore ca sa cunoastem si sa vorbim cu toti oamenii care au dorit sa o faca, in timp ce mamele si prietenii nostri se straduiau sa le faca asteptarea mai dulce cu bomboane sau o vorba buna.

 

„Am inceput sa citesc si, dupa doar 20 de pagini, am deja cateva nedumeriri:

* voi nu dormiseti la cort pana sa plecati in tura asta?

* Ionut nu iesise de pe asfalt cu mobra pana la tura asta?”

 

Felul in care este pusa problema nu arata deloc dorinta de a afla adevarul sau „perspectiva autorului”. Întrebările au un iz retoric si categoric. Nu reiese de nicaieri ca nu dormisem niciodata inainte de Africa la cort sau ca nu iesisem de pe asfalt. Ba chiar inca din primele pagini povestim cum inca șchiopătând am adus primul Tenere din Germania si am facut teste in „labirintul de poteci de pamant” din rezervatia Comana. Un lucru este clar, nu am facut asta dintodeauna si nu eram experți in ale off-roadului/campatului pana in Africa si de aceea prima luna in Maroc a fost o una de teste. Insa inainte sa apucam sa formulam un raspuns, cititorul nostru s-a si saturat de asteptare si de OYIBO si regreta suficient de tare ca a cumparat cartea incat sa-si exprime inca o data dezamagirea pe thread.

 

 

„Vezi ca unii merg pe coclauri cu mobre de 200 de kile fara sa puna niciun picior pe calcai fara probleme. Nu mai descuraja lumea aiurea.”

 

Raspuns tipic in doi peri menit sa crească contorul de posturi. Costinel a spus limpede ca pina nu reuseste el sa ajunga cu tot calcaiul jos nici nu se gandeste sa o lase pe sotie sa incerce WR-ul. Ea este mult mai scunda deci daca el nu ajunge bine cu talpa jos, ea o sa pluteasca, lucru foarte neplacut pentru un rookie si care poate sa faca diferenta intre un inceput pozitiv in motociclism si o fobie.

 

„Io nu inteleg de ce initiatorii topicului nu posteaza cu saptamanile. Incepe sa-mi para rau ca am dat banii pe carte. Nu inteleg nimic din ea. Am o gramada de intrebari si nici la primele doua nu mi s-a raspuns.”

 

Deja l-am suparat. Daca dorea un raspuns rapid nu era mai normal sa incerce un mesaj privat decat un „rant” pe thread?

 

Apropos sper ca asta sa nu va descurajeze sa va formati propria opinie despre OYIBO.

 

„Daca taceai...Kierkegaard ramaneai...”

 

„Tu n-ai invatat in "cei sapte ani de-acasa" ca nu e frumos sa te bagi in discutiile adultilor?”

 

Atitudine clar beligeranta si agresiva fata de alti useri. Dialogul nu inseamna cearta; cum am spus si in citatul anterior, orice user are dreptul (si este de dorit) sa isi spuna parerea si sa puna intrebari sau sa raspunda (in nume propriu sau in numele altuia), daca o face argumentat si respectuos si nu inutil agresiv.

Deci, Mircea, si eu cred ca i pacat… regret ca nu i-am ignorat in totalitate postarile. Acestea fiind zise am spus-o de nenumărate ori ca mi as fi dorit mai mult dialog pe acest thread si nu asteptam doar „felicitări”. Dar cand critici e bine s o faci in cunostinta de cauza sau constructiv, nu din ratiuni egoiste sau din dorinta de creste numarul de posturi. Intr-o lume in care ne conduc plagiatori si sunt promovate formele fara fond, e pacat intr-adevar sa nu incercam sa dam ce avem mai bun fiecare dintre noi. Asta ar fi provocarea constructiva: sa devenim, prin dialogul cu voi care ne cititi, povestitori mai buni, comunicatori mai buni, asa cum cu fiecare kilometru noi toti incercam sa devenim rideri mai buni. Sa nu uitam ca tot un caz de polemica inutila l-a indepartat si pe Mihai Barbu de acest forum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Draga Mircea, as zice ca judeci un pic cam simplist situatia. Hai sa analizam cele 4 posturi ale “Super Membrului” Kollar.

 

„Am fost la lansare si am cumparat cartea din dorinta de sustinere a doua chestii: motociclismul si turismul fara agentii, fara rezervari, fara organizari. (wtf that even means!)

 

Munca autorilor de a impartasi prin carte, blog, thread motociclism.ro nu e demna de susținerea lui. Plus: unde sunt curiozitatea pentru ce se petrece in alta parte a lumii, pasiunea pentru aventura, emotia de a afla dintr-o confesiune intima ce inseamna sa faci un astfel de drum?

 

„N-am luat autografe pentru ca sunt de parere ca ar trebui sa ne dorim semnaturile autorilor pe carti care ne-au placut, ori pana nu citesc nu stiu daca-mi place cartea.”

 

Nu caut sa ne ridice nimeni statuie, si cred ca am demonstrat asta de nenumarate ori printr o atitudine destul de umila, chiar antisociala ar putea zice unii si cum am spus mai sus nu am încercat sa ne promovam de dragul promovării cum este foarte la moda.

Dar, fie-mi ingaduita remarca… sa mergi la lansare, sa ai cea mai mica legătura cu motociclismul in general sau cu cel de aventura si sa nu consideri ca este normal sa strângi mana a doi doi romani care au facut turul Africii este straniu si zau ca nu merita menționat. Treaba asta a fost pusa sub forma necesitații autografului pe o carte necitita, dar va spun ca desi evenimentul era programat sa dureze 30 de minute, si noi si Alex Gavan am stat 4 ore ca sa cunoastem si sa vorbim cu toti oamenii care au dorit sa o faca, in timp ce mamele si prietenii nostri se straduiau sa le faca asteptarea mai dulce cu bomboane sau o vorba buna.

 

„Am inceput sa citesc si, dupa doar 20 de pagini, am deja cateva nedumeriri:

* voi nu dormiseti la cort pana sa plecati in tura asta?

* Ionut nu iesise de pe asfalt cu mobra pana la tura asta?”

 

Felul in care este pusa problema nu arata deloc dorinta de a afla adevarul sau „perspectiva autorului”. Întrebările au un iz retoric si categoric. Nu reiese de nicaieri ca nu dormisem niciodata inainte de Africa la cort sau ca nu iesisem de pe asfalt. Ba chiar inca din primele pagini povestim cum inca șchiopătând am adus primul Tenere din Germania si am facut teste in „labirintul de poteci de pamant” din rezervatia Comana. Un lucru este clar, nu am facut asta dintodeauna si nu eram experți in ale off-roadului/campatului pana in Africa si de aceea prima luna in Maroc a fost o una de teste. Insa inainte sa apucam sa formulam un raspuns, cititorul nostru s-a si saturat de asteptare si de OYIBO si regreta suficient de tare ca a cumparat cartea incat sa-si exprime inca o data dezamagirea pe thread.

 

 

„Vezi ca unii merg pe coclauri cu mobre de 200 de kile fara sa puna niciun picior pe calcai fara probleme. Nu mai descuraja lumea aiurea.”

 

Raspuns tipic in doi peri menit sa crească contorul de posturi. Costinel a spus limpede ca pina nu reuseste el sa ajunga cu tot calcaiul jos nici nu se gandeste sa o lase pe sotie sa incerce WR-ul. Ea este mult mai scunda deci daca el nu ajunge bine cu talpa jos, ea o sa pluteasca, lucru foarte neplacut pentru un rookie si care poate sa faca diferenta intre un inceput pozitiv in motociclism si o fobie.

 

„Io nu inteleg de ce initiatorii topicului nu posteaza cu saptamanile. Incepe sa-mi para rau ca am dat banii pe carte. Nu inteleg nimic din ea. Am o gramada de intrebari si nici la primele doua nu mi s-a raspuns.”

 

Deja l-am suparat. Daca dorea un raspuns rapid nu era mai normal sa incerce un mesaj privat decat un „rant” pe thread?

 

Apropos sper ca asta sa nu va descurajeze sa va formati propria opinie despre OYIBO.

 

„Daca taceai...Kierkegaard ramaneai...”

 

„Tu n-ai invatat in "cei sapte ani de-acasa" ca nu e frumos sa te bagi in discutiile adultilor?”

 

Atitudine clar beligeranta si agresiva fata de alti useri. Dialogul nu inseamna cearta; cum am spus si in citatul anterior, orice user are dreptul (si este de dorit) sa isi spuna parerea si sa puna intrebari sau sa raspunda (in nume propriu sau in numele altuia), daca o face argumentat si respectuos si nu inutil agresiv.

Deci, Mircea, si eu cred ca i pacat… regret ca nu i-am ignorat in totalitate postarile. Acestea fiind zise am spus-o de nenumărate ori ca mi as fi dorit mai mult dialog pe acest thread si nu asteptam doar „felicitări”. Dar cand critici e bine s o faci in cunostinta de cauza sau constructiv, nu din ratiuni egoiste sau din dorinta de creste numarul de posturi. Intr-o lume in care ne conduc plagiatori si sunt promovate formele fara fond, e pacat intr-adevar sa nu incercam sa dam ce avem mai bun fiecare dintre noi. Asta ar fi provocarea constructiva: sa devenim, prin dialogul cu voi care ne cititi, povestitori mai buni, comunicatori mai buni, asa cum cu fiecare kilometru noi toti incercam sa devenim rideri mai buni. Sa nu uitam ca tot un caz de polemica inutila l-a indepartat si pe Mihai Barbu de acest forum.

Bine ca I-ai raspuns tu, ca altfel o faceam eu. Stau si ma intreb daca cumpara o carte scrisa de Neagu Djuvara sau Mircea Cartarescu, cum proceda?

 

Dar, cum bine stim se mai gasesc tot felul de 'ingineri' care incep sa despice firu-n patru..............................si ma opresc aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Ionut,

Am cumparat cartea lui Mihai Barbu, o sa o cumpar si pe a voastra, am participat fizic atat cat am putut si la calatoria lui Andrei Samoil prin Romania. Din punctul meu de vedere toti sunteti niste oameni de admirat. Nu sunt in stare sa fac mai mult, dar atunci cand citesc aventurile voastre ma bucur si incerc sa-mi imaginez ca sunt acolo. Nu-mi sta in caracter sa comentez afirmatiile altor useri, dar de data asta cred ca este prea mult sa spui "incepe sa-mi para rau ca am dat banii pe carte".

Gandesc simplist, dar experienta de viata mi-a demostrat ca asta nu-i un lucru rau. In fine, cui nu-i place sa nu va urmareasca aventurile.

Sa auzim de bine !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stau si ma intreb daca cumpara o carte scrisa de Neagu Djuvara sau Mircea Cartarescu, cum proceda?

Stai si intreaba-te! Ca m-as mira sa gasesti vreun raspuns. Desi acesta e simplu: Djuvara am citit, imi place si, daca voi avea ocazia, il voi ruga sa-mi dea un autograf pe una din carti. Cartarescu am incercat, nu mi-a placut, asa ca n-am sa cer vreodata vreun autograf. Exact ratiunea pe care am descris-o in postul care te-a facut pe tine sa-ti pui existentiala intrebare...

A durut?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Majoritatea dintre noi nu avem bilute sa facem ce au facut oamenii astia ( scuze Ana, scuze Ionut, pentru expresie). Cu toate astea unii si-au sters bocancii plini de noroi pe topicul acestor oameni deosebiti. Imi pare rau ca exista unii ca si kollar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai si intreaba-te! Ca m-as mira sa gasesti vreun raspuns. Desi acesta e simplu: Djuvara am citit, imi place si, daca voi avea ocazia, il voi ruga sa-mi dea un autograf pe una din carti. Cartarescu am incercat, nu mi-a placut, asa ca n-am sa cer vreodata vreun autograf. Exact ratiunea pe care am descris-o in postul care te-a facut pe tine sa-ti pui existentiala intrebare...

A durut?

Am găsit răspunsurile în aceasta carte, întrebări nu pun pentru ca este o carte scrisa de niște oameni care au avut curajul sa renunțe sa stea în fotoliu și sa călătorească citind. De durut cred ca te doare rău, și aici pu punct acestei discuții.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

„Am fost la lansare si am cumparat cartea din dorinta de sustinere a doua chestii: motociclismul si turismul fara agentii, fara rezervari, fara organizari. (wtf that even means!)

 

Plus: unde sunt curiozitatea pentru ce se petrece in alta parte a lumii, pasiunea pentru aventura, emotia de a afla dintr-o confesiune intima ce inseamna sa faci un astfel de drum?

Pai ce ti se pare mai intim: sa va citesc pur si simplu cartea sau sa mai aflu diverse amanunte direct de la voi pe topicul asta? Aaaa, am uitat, inainte de a ma apuca de o carte ar trebui sa citesc tot ce exista pe net despre cele descrise in carte! Ei bine, uite ca nu vreau sa citesc pe net. Daca citeam pe net nu mai dadeam banii pe carte.

» Post actualizat in 07 Dec 2015 17:47

 

 

 

„N-am luat autografe pentru ca sunt de parere ca ar trebui sa ne dorim semnaturile autorilor pe carti care ne-au placut, ori pana nu citesc nu stiu daca-mi place cartea.”

 

 

Dar, fie-mi ingaduita remarca… sa mergi la lansare, sa ai cea mai mica legătura cu motociclismul in general sau cu cel de aventura si sa nu consideri ca este normal sa strângi mana a doi doi romani care au facut turul Africii este straniu si zau ca nu merita menționat.

Pai te-ai gandit ca poate, dupa ce voi fi citit cartea, voi ramane cu impresia ca n-ati facut o vitejie, ci o prostie?!

» Post actualizat in 07 Dec 2015 17:56

 

 

 

„Am inceput sa citesc si, dupa doar 20 de pagini, am deja cateva nedumeriri:

* voi nu dormiseti la cort pana sa plecati in tura asta?

* Ionut nu iesise de pe asfalt cu mobra pana la tura asta?”

 

Felul in care este pusa problema nu arata deloc dorinta de a afla adevarul sau „perspectiva autorului”. Întrebările au un iz retoric si categoric. Nu reiese de nicaieri ca nu dormisem niciodata inainte de Africa la cort sau ca nu iesisem de pe asfalt. Ba chiar inca din primele pagini povestim cum inca șchiopătând am adus primul Tenere din Germania si am facut teste in „labirintul de poteci de pamant” din rezervatia Comana. Un lucru este clar, nu am facut asta dintodeauna si nu eram experți in ale off-roadului/campatului pana in Africa si de aceea prima luna in Maroc a fost o una de teste. Insa inainte sa apucam sa formulam un raspuns, cititorul nostru s-a si saturat de asteptare si de OYIBO si regreta suficient de tare ca a cumparat cartea incat sa-si exprime inca o data dezamagirea pe thread.

Nu stiu de unde ai simtit tu "felul in care a fost pusa problema". Intrebarile n-aveau niciun iz retoric, cat despre cel categoric...acest lucru e imposibil la o intrebare, numai o afirmatie putand fi categorica, insasi semnul "?" exprimand o indoiala, nicidecum o certitudine.

Tocmai pentru ca nu reiese din primele pagini daca mai statuseti la cort sau nu am intrebat. Ce-i asa aiurea? Am intrebat pentru ca nu se spuse nicaieri daca da sau nu. La fel si despre iesirea de pe asfalt: potecile de la Comana sunt una, cateva ture de macadam, noroi, bolovani, nisip insumand cateva zeci sau sute de kilometri, conditii diferite, etc sunt alta. Iarasi, de-aia am intrebat, pentru ca n-am inteles daca exercitiile de la Comana fusesera singurele experiente afara de pe asfalt.

Repet ce am mai spus zilele trecute: daca in loc sa ma luati la rost mi-ati fi raspuns in doua cuvinte toata discutia asta in contre si tensiuni nu ar mai fi avut loc.

» Post actualizat in 07 Dec 2015 18:01

Atitudine clar beligeranta si agresiva fata de alti useri. Dialogul nu inseamna cearta; cum am spus si in citatul anterior, orice user are dreptul (si este de dorit) sa isi spuna parerea si sa puna intrebari sau sa raspunda (in nume propriu sau in numele altuia), daca o face argumentat si respectuos si nu inutil agresiv.

Respectul se castiga, nu te nasti cu el. Daca unora le-ati castigat respectul doar facand o tura lunga cu mobra intr-o zona grea si apoi scriind o carte despre asta, nu inseamna ca respectul tuturor se castiga la fel de usor. E cam la fel cu respectarea batranilor doar pentru ca sunt batrani sau a motociclistilor doar pentru ca sunt motociclisti. Cunosc in ambele categorii oameni care sunt absolut demni de dispret.

» Post actualizat in 07 Dec 2015 18:09

Si, ca sa intelegeti mai bine ce vreau sa zic: ati auzit, probabil, de doi motociclisti care au facut ture deosebite si au scris apoi despre aceste ture. Doar ca unul se numeste Dan Popescu si al doilea Mihai Barbu. Vi se pare ca pot fi pusi in aceeasi oala doar pentru ca au facut doua ture lungi cu mobrele si apoi le-au povestit in scris? I-am cunoscut personal pe amandoi. Nu indeaproape, nu suntem prieteni, dar am avut ocazia sa stau la un pahar de vorba cu fiecare din ei. Pe Barbu inainte de a-i citi cartea, pe Popescu inainte sa iasa tambalaul dizgratios pe care l-a creat pe forumul asta. Ambele lor aventuri mi s-au parut la prima vedere "Uau!". Dar dupa ce am citit, am vorbit un pic cu ei, am mai rumegat putin... parereile mele despre cei doi si despre ce au facut si au scris ei au devenit diametral opuse.

» Post actualizat in 07 Dec 2015 18:28

Munca autorilor de a impartasi prin carte, blog, thread motociclism.ro nu e demna de susținerea lui.

 

Am lasat, fireste, aceasta replica pentru final. Mi se pare de-a dreptul rusinoasa pentru voi. Rusinoasa, sfidatoare, suficienta, infumurare si alte trasaturi de caracter care n-ar face cinste niciunui aventurier inteligent si cu simtul realitatii. Trasaturi care va pot trage pe nesimtite din categoria "Mihai Barbu" in categoria "Dan Popescu".

 

Daca ati incercat cu replica asta sa scapati de mine de pe topic ati reusit! Dar ganditi-va ca s-ar putea sa fi scapat si de altii.

 

Nici nu va salut!

Fara pic de politete,

Kollar

 

 

 

 

 

Ca fapt divers, "a impartasi" nu presupune "a vinde". Nu ca ar avea vreo legatura cu discutia, ci doar asa, ca proprietate a termenilor aparuti in ultima vreme din import feisbucistic.

 

 

 

PS O sa incerc sa citesc cartea din pura curiozitate. O sa incerc sa fac abstractie de discutia asta, desi sunt convins ca n-o sa pot. Dar daca imi va placea poate am sa va fac o surpriza. Nu stiu daca placuta sau neplacuta. Daca nu-mi va placea, asta e...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Speram sa iti faca iarna mai calda :P

 

Cartea se poate lua online de la Humanitas sau Elefant.

 

Salut, Ionut si Ana!

Felicitari pentru tura si pentru carte!

 

 

As dori sa achizitionez un exemplar, habar nu am insa daca cei de la Humanitas trimit si in restul EU, eu locuind in UK fara planuri de intoarcere prea repede in tara.

 

In timp am cumparat mai multe carti de gen de diferiti autori: Charlie Boorman, Nick Sanders, Guy Martin , Mihai Barbu etc si mi-ar placea sa adaug si cartea voastra la colectie. (Daca ar fi cu autograf ar fi si mai fain dar oricum ar fi e bine)

Revin cu detalii pe pm.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt Ana si Ionut:

FELICITARI pentru cele doua lucruri insemnate pe care le-ati realizat!

-calatoriile realizate in zonele acestea "neturistice" la care noi ceilalti doar visam; (ca doar nu se compara plimbatul prin Togo cu un "Veliko Tarnovo de duminica")

-ca ati transpus totul intr-o carte EXCELENT scrisa.

Bravo! si asteptam si cartea cu Asia.

 

Pt. Kollar

Ca sa nu mai agiti topicul oamenilor astia de isprava, iti fac o oferta de nerefuzat: iti cumpar eu cartea care iti displace si pe care nu o intelegi.

N.B. Nici nu stiu ca ar fi atat de inteles in cartea lor, pt. ca este o descriere cap-coada. Nu are intriga unui roman politist, nici concluziile profunde ale lui Neagu Djuvara, nici subintelesurile lui Cartareascu. Cartea este o pura descriere a atmosferei, oamenilor, locurilor, nisipului, savanei, ... a lumii. Ma intreb ce poate greu de inteles in descrierea unui drum cu praf?

Contacteaza-ma pe PM si iti cumpar eu cartea la pretul platit de tine, in integralitate. In plus platesc si transportul cartii cu Fan Courier sau Cargus de la tine pana la mine. Oferta valabila pana pe 10 Dec. 2015, ora 2400.

Editat de Florty
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt Ana si Ionut:

FELICITARI pentru cele doua lucruri insemnate pe care le-ati realizat!

-calatoriile realizate in zonele acestea "neturistice" la care noi ceilalti doar visam; (ca doar nu se compara plimbatul prin Togo cu un "Veliko Tarnovo de duminica")

-ca ati transpus totul intr-o carte EXCELENT scrisa.

Bravo! si asteptam si cartea cu Asia.

 

Pt. Kollar

Ca sa nu mai agiti topicul oamenilor astia de isprava, iti fac o oferta de nerefuzat: iti cumpar eu cartea care iti displace si pe care nu o intelegi.

N.B. Nici nu stiu ca ar fi atat de inteles in cartea lor, pt. ca este o descriere cap-coada. Nu are intriga unui roman politist, nici concluziile profunde ale lui Neagu Djuvara, nici subintelesurile lui Cartareascu. Cartea este o pura descriere a atmosferei, oamenilor, locurilor, nisipului, savanei, ... a lumii. Ma intreb ce poate greu de inteles in descrierea unui drum cu praf?

Contacteaza-ma pe PM si iti cumpar eu cartea la pretul platit de tine, in integralitate. In plus platesc si transportul cartii cu Fan Courier sau Cargus de la tine pana la mine. Oferta valabila pana pe 10 Dec. 2015, ora 2400.

Contribui si eu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit topicul si am luat cartea ... inca nu am citit cartea dar ceea ce este cel mai important este urmatorul lucru pe care vreau sa i-l transmit lui Ionut:

 

Nu ii cunosc personal pe membrii "agresivi" de pe acest forum insa eu imediat dupa ce am obtinut permisul categorie A mi-am luat YAMAHA YZF R1 2003 modificata cu evacuare full Termignioni , PC si 180 CP ... toti prietenii imi spuneau ca sunt fraier, inconstient si ca nu o sa apuc anul, ca Honda F4i e motorul incepatorului, ca cel mult trebuia sa imi iau ceva de 600 CC ca ei asa au facut ... le-am zambit le-am multumit pt sfaturile "prietenoase" le-am raspuns ca si R1 poate merge cu viteze pana in 130 km/h si ca o sa ma invat .... 8 ani mai tarziu acum cand mi-am luat KTM 990 ADV am constatat ca sunt singurul din prietenii mei cu vitezane care atat cat am avut vitezana m-am dat pe circuit la viteze de 300 Km/h , singurul care dupa ce m-am insuarat am pastrat si motocicleta si pasiunea de a merge pe circuit si in afara circuitului , si singurul dintre ei care desi sunt casatorit si am copii am optat pt KTM 990 ADV pt ca nu mai suport sa merg in trafic si vroiam off road dar nu ma pot despartii de pasiunea pe doua roti . Din cei 10 prieteni cu motoare de viteza "mari specialisti " acum sunt eu care mai am motocicleta si mai are unul din ei dar e pe butuci de 1 an.

Comentariile lor sunt diverse :

 

"Da ce ma ... ai iesit pe podium sau ceva ? " - asta de la unii care nu au calcat pe un circuit in viata lui, nici in vizita

" Frate honda se ridica mai usor pe o roata si mergea mai ok daca te dadeai pe ea ... R1 e varza si nu mergi bine " - asta de la un motociclist de piata victoriei care la prima curba e PANIIICAAAAA !

" Si ce daca ai fost ma pe circuit ... ce tot imi povesteti cat de misto e senzatia , e un (cuvant urat) de circuit, pe care mergi pe doua roti ... mare treaba " - Asta de la unul care nici nu are permis moto.

 

Asa ca nu te mai enerva de unii care habar nu au ce inseamna tura pe care ai facuto si nici nu fac un minim exercitiu de imaginatie pt a reconsidera cand se gandesc sa spuna "Ce mare lucru ? "

Probabil ca sunt unii care Enduro la Comana l-i se pare aventura maxima si daca le spui sa mearga in Africa spun " E naspa sa mergi pe doua roti pana acolo ca e mult asfalt si te plictisesti "

 

Eu apreciez tura voastra pe " THE OLD DARK CONTINENT " ... chestia cu autograful pe carte , daca ne-am intalni mi-ar face placere pentru ca probabil din ce am vz pana acum pe acest forum nu vor mai fi prea curand motociclisti care sa faca ce ati facut voi, ceea ce va face sa fiti extraordinari si intotdeauna imi face placere sa cunosc oameni extraordinari.

 

Oameni pt care strugurii sunt acrii vor exista mereu ... nu merita sa ii iei in seama .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Tocmai am terminat-o de citit. Rezultatele? Un zambet tamp si-o mobilizare pentru anul in curs.

Cartea nu e o reproducere a topic-urilor de pe motociclism/advrider, am fost placut surprins sa citesc lucruri noi (ori m-a lasat memoria intre timp :P)

Trebuie sa ma repet si sa-i adresez Anei cele mai ale dreacu' respecte pentru psihicul necesar unei astfel de ture. De Ionut n-are rost sa mai pomenesc.

 

Cartea nu e doar relatarea unei calatorii, ea contine impresii si ganduri direct "de la corason", experiente la prima mana. Chestii despre consumerism si alte d-astea cu care eu unul rezonez 100%.

 

Cele bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai ce ti se pare mai intim: sa va citesc pur si simplu cartea sau sa mai aflu diverse amanunte direct de la voi pe topicul asta? Aaaa, am uitat, inainte de a ma apuca de o carte ar trebui sa citesc tot ce exista pe net despre cele descrise in carte! Ei bine, uite ca nu vreau sa citesc pe net. Daca citeam pe net nu mai dadeam banii pe carte.

» Post actualizat in 07 Dec 2015 17:47

Pai te-ai gandit ca poate, dupa ce voi fi citit cartea, voi ramane cu impresia ca n-ati facut o vitejie, ci o prostie?!

» Post actualizat in 07 Dec 2015 17:56

Nu stiu de unde ai simtit tu "felul in care a fost pusa problema". Intrebarile n-aveau niciun iz retoric, cat despre cel categoric...acest lucru e imposibil la o intrebare, numai o afirmatie putand fi categorica, insasi semnul "?" exprimand o indoiala, nicidecum o certitudine.

Tocmai pentru ca nu reiese din primele pagini daca mai statuseti la cort sau nu am intrebat. Ce-i asa aiurea? Am intrebat pentru ca nu se spuse nicaieri daca da sau nu. La fel si despre iesirea de pe asfalt: potecile de la Comana sunt una, cateva ture de macadam, noroi, bolovani, nisip insumand cateva zeci sau sute de kilometri, conditii diferite, etc sunt alta. Iarasi, de-aia am intrebat, pentru ca n-am inteles daca exercitiile de la Comana fusesera singurele experiente afara de pe asfalt.

Repet ce am mai spus zilele trecute: daca in loc sa ma luati la rost mi-ati fi raspuns in doua cuvinte toata discutia asta in contre si tensiuni nu ar mai fi avut loc.

» Post actualizat in 07 Dec 2015 18:01

Respectul se castiga, nu te nasti cu el. Daca unora le-ati castigat respectul doar facand o tura lunga cu mobra intr-o zona grea si apoi scriind o carte despre asta, nu inseamna ca respectul tuturor se castiga la fel de usor. E cam la fel cu respectarea batranilor doar pentru ca sunt batrani sau a motociclistilor doar pentru ca sunt motociclisti. Cunosc in ambele categorii oameni care sunt absolut demni de dispret.

» Post actualizat in 07 Dec 2015 18:09

Si, ca sa intelegeti mai bine ce vreau sa zic: ati auzit, probabil, de doi motociclisti care au facut ture deosebite si au scris apoi despre aceste ture. Doar ca unul se numeste Dan Popescu si al doilea Mihai Barbu. Vi se pare ca pot fi pusi in aceeasi oala doar pentru ca au facut doua ture lungi cu mobrele si apoi le-au povestit in scris? I-am cunoscut personal pe amandoi. Nu indeaproape, nu suntem prieteni, dar am avut ocazia sa stau la un pahar de vorba cu fiecare din ei. Pe Barbu inainte de a-i citi cartea, pe Popescu inainte sa iasa tambalaul dizgratios pe care l-a creat pe forumul asta. Ambele lor aventuri mi s-au parut la prima vedere "Uau!". Dar dupa ce am citit, am vorbit un pic cu ei, am mai rumegat putin... parereile mele despre cei doi si despre ce au facut si au scris ei au devenit diametral opuse.

» Post actualizat in 07 Dec 2015 18:28

 

Am lasat, fireste, aceasta replica pentru final. Mi se pare de-a dreptul rusinoasa pentru voi. Rusinoasa, sfidatoare, suficienta, infumurare si alte trasaturi de caracter care n-ar face cinste niciunui aventurier inteligent si cu simtul realitatii. Trasaturi care va pot trage pe nesimtite din categoria "Mihai Barbu" in categoria "Dan Popescu".

 

Daca ati incercat cu replica asta sa scapati de mine de pe topic ati reusit! Dar ganditi-va ca s-ar putea sa fi scapat si de altii.

 

Nici nu va salut!

Fara pic de politete,

Kollar

 

 

 

 

 

Ca fapt divers, "a impartasi" nu presupune "a vinde". Nu ca ar avea vreo legatura cu discutia, ci doar asa, ca proprietate a termenilor aparuti in ultima vreme din import feisbucistic.

 

 

 

PS O sa incerc sa citesc cartea din pura curiozitate. O sa incerc sa fac abstractie de discutia asta, desi sunt convins ca n-o sa pot. Dar daca imi va placea poate am sa va fac o surpriza. Nu stiu daca placuta sau neplacuta. Daca nu-mi va placea, asta e...

Salut Kollar,

 

M-am uitat peste datele tale personale si consider ca la 39 de ani esti deja "batran" si ursuz. Parerea mea este ca ar trebui sa parasesti forumul si nu topicul, daca nu cumva iti faci "mea maxima culpa"!

Nu inteleg cum o carte si aventura unui cuplu pot isca atata pasiune negativa din partea cuiva. Un membru al acestui forum, desigur pasionat de motociclism si cu spiritul liber nu poate fi decat incantat de reusita acestui cuplu de romani. Mai mult, orice membru cu bunul simt castigat in cei "sapte ani de acasa", nici nu i-ar trece prin cap sa posteze o astfel de atitudine. Chiar daca multi nu au citit topicul, blogul sau/si cartea in amanunt sau partial, tot ii apreciaza pe acesti oameni pentru curajul lor, pentru determinarea si pentru faptul ca au avut taria sa renunte atunci la viata obisnuita profesionala si personala, de familie, etc...

De fapt cred ca actiunea lor reprezinta tot ce am dori noi cei de pe aici sa facem dar dintr-un motiv sau altul (sau mai multe) nu o facem, dar visam odata cu ei si ne bucuram ca si cum am fi facut-o si noi.

Parerea mea este ca ar trebui sa gasesti un motiv (chiar si o minciuna nevinovata) care te-a determinat sa intelegi pe dos tot ce au realizat ei si sa le ceri scuze public pe acest topic.

In felul acesta, acesti bravi romani, nu ar mai avea probabil gustul amar pe care, probabil din greseala, l-ai provocat.

 

Sincer, iti doresc o judecata cuminte si La Multi Ani, ca de altfel tuturor de pe aici!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....

 

 

 

1 - Daca nu ti-a placut melodia ... te inteleg (e genul meu muzical, mea culpa ) ...

2 - despre "an(us) nou fericit" cum sa iti explic ? hmmm ... iarasi mea culpa nu frecventez comunitati gay si nu cunosc urari de genul asta.

3 -Despre stat pe "curru" meu ...inca nu te-am jignit cu nimic (nu-mi sta in caracter) si nu cred ca ar fi bine sa incepi tu .

Editat de kato_arad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....

Parca mai "evitasei" odata cand ai spus ca iesi de pe topic, acum ai revenit?

Cred ca esti "slab de inger", nu esti "barbata" si o sa revii din nou cu o discutie in contradictoriu, contrazicandu-ti chiar declaratiile de tip ultimatum la ultimatum!

 

Dam pariu?

Editat de kato_arad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Offff, @dans,de aseară am vrut sa îți spun,dupa ce ai postat..las-o asa frate...de înțeles nu a înțeles, aia'e Au scris doar prostii unii pe aici, au poluat topicul degeaba.Au fost colegi care i-au atras atenția, și Ionuț, și tot degeaba. Nu mai răspundeți la provocări. Lăsat in pace,ignorat,orgoliul lui satisfăcut și gata. Cine apreciază ce au făcut și ce or sa facă oamenii ăștia, ne cunoaștem intre noi :) În rest, așteptăm cu nerăbdare noi povesti și aventuri de la Ana și Ionuț. Baftă

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Offff, @dans,de aseară am vrut sa îți spun,dupa ce ai postat..las-o asa frate...de înțeles nu a înțeles, aia'e Au scris doar prostii unii pe aici, au poluat topicul degeaba.Au fost colegi care i-au atras atenția, și Ionuț, și tot degeaba. Nu mai răspundeți la provocări. Lăsat in pace,ignorat,orgoliul lui satisfăcut și gata. Cine apreciază ce au făcut și ce or sa facă oamenii ăștia, ne cunoaștem intre noi :) În rest, așteptăm cu nerăbdare noi povesti și aventuri de la Ana și Ionuț. Baftă

:10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...