Sari la conținut

accident poiana bv ...


darkoxxo
 Share

Postări Recomandate

Daca e sa gandim la extreme, si cu bicileta poti sa mori(acu probabil ca discutia o sa degenereze pe subiecte > daca i semicursiera nu mori, numa pe mountain bike, etc). Nu asta e ideea, caci s-ar putea restrictiona si puterea, nu numai cilindreea, etc.. Esentialul nu e cum, conteaza efectul> obligarea incepatorilor sa conduca motoare pe care le pot stapani, care iarta greselile.. Care iti ofera a doua sansa. Si nu s-ar salva numai vieti, ci s-ar schimba si putin si imaginea de "donatori" in ochii societatii. Nu m-as fi asteptat, dar is o gramada de oameni - chiar scoliti, chiar intelectuali - care-s "motofobi" nu numai din pricina ca motocilistii mor pe capete(li se cam rupe, de altfel), ci si pentru ca de multe ori sunt afectati de inconstienta unora din noi. Nimeni nu zice "saracu conservar din Matiz", ca si ala si-a futu masina, a tras o sperietura buna, putea chiar sa moara, iar acu pierde 2-3 luni pana si o repara. Daca am fi in locu lui, nu ne-ar place. Cum s a te astepti sa fii respectat in trafic cand "crosetezi conserve" da ala din conserva nu are timp nici sa te vada, ca tasnesti pe langa el.

Nu-s partinitor, da tre sa recunoastem ca e si vina unora dintre noi. Ori lungim pomelnice pe topicurile de accidente, ori chiar facem ceva pt asta.

 

AMIN

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 69
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Poate n-ar strica sa amintim si de faptul ca atunci cand iesi la plimbare cu cineva cu experienta mai putina decat a ta, ar fi bine sa mergi tu in ritmul lui si NU invers ! (posibil sa fi inteles eu gresit ca mai era un motociclist inaintea lui cu un R1 ). Poate n-ar strica sa se discute si un alt aspect: un "torturator de motoare " cu j'de mii de km la bord care vine tare cu genunchiu' pe jos si taie curba , s-ar putea intalni cu un incepator care se sperie/blocheaza vazand OZN-ul pe jumatate din banda lui si de acolo deznodamantul nefericit... Strada NU e pista ! Cati dintre cei experimentati tin cont de asta ?

 

ON: odihneasca-se in pace colegul nostru, multa putere familiei.

Sanatate multa pasagerei !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate n-ar strica sa se discute si un alt aspect: un "torturator de motoare " cu j'de mii de km la bord care vine tare cu genunchiu' pe jos si taie curba , s-ar putea intalni cu un incepator care se sperie/blocheaza vazand OZN-ul pe jumatate din banda lui si de acolo deznodamantul nefericit... Strada NU e pista ! Cati dintre cei experimentati tin cont de asta ?

 

 

 

Ghinion! E vina torturatorului ca Gigel X se teme si de propria-i umbra? La fel de bine se poate speria si cand din sens opus ii vine ditamai tirul care taie curba. Hai sa interzicem circulatia tirurilor! Moto incepatori si chiar soferii cu la fel de putina experienta s-ar putea speria in cazul unei intalniri cu acestia.

Sincer, cate accidente s-au intamplat ca a pierdut ala controlul la 250 km/h si cate s-au intamplat pentru ca gigi X a intrat de pe drum lateral fara sa se asigure sau a schimbat banda cum isi schimba locul p**ei in pantaloni? Da, da, gigi X nu crede ca ajungi atat de repede la el. Gigi sa invete sa aprecieze viteza celui care vine. Nu caut scuze sau motive pentru a merge tare, insa mi s-a acrit de fraza "soseaua nu e pista", la fel cum mi s-a acrit si de "moarte conservarilor", "viata are prioritate"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drumurile noastre de kakat!!!Ar trebui impuscati si dati la caini cei care se ocupa de drumuri,is pline de carpituri.Asfaltul nostru e bun pt cross

 

ai si tu dreptate, drumurile-s proaste, dar in general cauzele accidentelor de genu asta, sunt mai degraba viteza necorespunzatoare drumului si experientei motoclistului.

 

sper ca fata sa-si revina complet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta este... am cunostinte care in urma cu 3 4 ani, nu prea se entuziasmau la ideea de a te da cu o motocicleta, acum toti au vitezane, unii merg fara carnet si daca in cazul unei discutii la o bere se aminteste de motociclete, iar eu le raspund ca am un f650, reactie e de, "aham ... da ba si cum eram eu calare pe r6-le meu am facut si am dres... "

 

Eu unul nu ma identific cu genul asta de oameni...

Editat de 1ntruder
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ghinion! E vina torturatorului ca Gigel X se teme si de propria-i umbra? La fel de bine se poate speria si cand din sens opus ii vine ditamai tirul care taie curba. Hai sa interzicem circulatia tirurilor! Moto incepatori si chiar soferii cu la fel de putina experienta s-ar putea speria in cazul unei intalniri cu acestia.

Sincer, cate accidente s-au intamplat ca a pierdut ala controlul la 250 km/h si cate s-au intamplat pentru ca gigi X a intrat de pe drum lateral fara sa se asigure sau a schimbat banda cum isi schimba locul p**ei in pantaloni? Da, da, gigi X nu crede ca ajungi atat de repede la el. Gigi sa invete sa aprecieze viteza celui care vine. Nu caut scuze sau motive pentru a merge tare, insa mi s-a acrit de fraza "soseaua nu e pista", la fel cum mi s-a acrit si de "moarte conservarilor", "viata are prioritate"

 

Acu' sincer, care e legatura dintre " agresiv rider " si postul meu numai tu stii... Daca nu postai aici habar n-aveam ca exista un rider agresiv caruia i s-a acrit de fraza " strada nu e pista ".

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acu' sincer, care e legatura dintre " agresiv rider " si postul meu numai tu stii... Daca nu postai aici habar n-aveam ca exista un rider agresiv caruia i s-a acrit de fraza " strada nu e pista ".

Numai bine

 

 

Pacat ca nu pot afirma ca ti-a crescut IQ-ului prin chestia asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

vieti multe s-ar putea salva daca s-ar propaga 2 lucruri: legea sa se aplice (adica, incepator pe supersport - la revedere permis si amenda cat munca pe 3 luni) si a doua chestie, respect in trafic (adica, in oras se merge incet, in afara orasului se merge in limitele legii, iar manevrele periculoase gen depasirile se fac f rar si numai cand e lipsit de orice risc). In strainatate se aplica chestia asta in ciuda faptului ca au drumuri mai bune, trafic mai redus si mai putin riscant (pt ca au autostrazi, n-au carute, caini si alte asemenea si eventual biciclistii au pistele lor separate) si deci de multe ori ar fi loc de viteza...

Tinerii, vazund-i pe altii, cred ca pot si ei. Si o vreme chiar reusesc, insa nu apreciaza corect riscul, iar pe fondul lipsei de experienta se intampla tragedii ca asta...

Cred ca toti am ratat o curba...am avut mai mult noroc dar mai probabil am condus precaut si de-aia am scapat...Motocicleta e periculoasa, accidentul ti se intampla cand te-astepti mai putin. Eu sfatuiesc pe oricine care se stie ca e mai maniac cu viteza, sau nervos in trafic, sa nu-si cumpere motor. I-am dat motorul meu de 500cc fratelui meu, insa am bagat frica in el si merge f incet si precaut, plus ca foloseste tot echipamentul (protectii hard pe langa cele ale costumului). Hai sa facem un efort si sa dam un exemplu bun celorlalti prin comportamentul nostru, iar prietenilor sa le explicam cat de periculos este de fapt.

Condoleante apropiatilor si santate pasagerei.

Editat de DeepSky
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer, cate accidente s-au intamplat ca a pierdut ala controlul la 250 km/h si cate s-au intamplat pentru ca gigi X a intrat de pe drum lateral fara sa se asigure sau a schimbat banda cum isi schimba locul p**ei in pantaloni? Da, da, gigi X nu crede ca ajungi atat de repede la el. Gigi sa invete sa aprecieze viteza celui care vine. Nu caut scuze sau motive pentru a merge tare, insa mi s-a acrit de fraza "soseaua nu e pista", la fel cum mi s-a acrit si de "moarte conservarilor", "viata are prioritate"

 

Sincer, daca tu consideri ca ti-ai cumparat strada sa-i dai cu 250 si eu, sa zicem gigi X in conserva, sa te "simt" de la 2 km ca vii in picaj, eventual sa deschid geamul, fac liniste pe strada sa aud avionul cum aterizeaza din curba ca sa nu cumva sa te infigi in mine, ai gresit tare. Daca eu vreau sa fac stanga prin loc permis, linie intrerupta, opresc sa dau prioritate pe contrasens si tu apari cu 250, ce se intampla? Ca ce chestie vii tu avion sa-mi rupi mie masina?! Eventual sa ma omori si pe mine la impactul ala, cu tot cu masina.

 

Esti doar un criminal! Hai pa!

 

On topic: Sanatate multa fetei, pacat de baiat.

 

Later Edit: /index.php?/topic/666833-accident-prelungirea-ghencea-rip/page__view__findpost__p__2927552 Pentru tine, AgresivRider!!

Editat de gabitzu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer, daca tu consideri ca ti-ai cumparat strada sa-i dai cu 250 si eu, sa zicem gigi X in conserva, sa te "simt" de la 2 km ca vii in picaj, eventual sa deschid geamul, fac liniste pe strada sa aud avionul cum aterizeaza din curba ca sa nu cumva sa te infigi in mine, ai gresit tare. Daca eu vreau sa fac stanga prin loc permis, linie intrerupta, opresc sa dau prioritate pe contrasens si tu apari cu 250, ce se intampla? Ca ce chestie vii tu avion sa-mi rupi mie masina?! Eventual sa ma omori si pe mine la impactul ala, cu tot cu masina.

 

Esti doar un criminal! Hai pa!

 

On topic: Sanatate multa fetei, pacat de baiat.

 

Later Edit: /index.php?/topic/666833-accident-prelungirea-ghencea-rip/page__view__findpost__p__2927552 Pentru tine, AgresivRider!!

 

 

Iti dau si nu-ti dau dreptate! In orice tara ai avea dreptata, aici insa, nu!

Si-ti dau si argumente...

 

Ideea sta cam asa, din punctul meu de vedere: cand esti in masina si vrei sa faci vreo aroganta iti asumi consecintele si faci tot posibilul ca aroganta aia sa nu se transforme intr-o tragedie pe care ai comis-o tu. Ca tu intorci masina pe dubla continua, tu intri pe un drum cu semn de "cedeaza trecerea". Si pentru ca stii cum se circula in ro, eu zic ca este safe, mai ales pentru tine, sa te asiguri ca punctul ala de lumina nu-i o racheta sol-sol...

E si viata ta in joc... Faptul ca ai dreptate nu prea mai conteaza atunci cand te vezi nevoit sa-ti refaci viata intr-un scaun cu rotile...

Inteleg ca si tembelul ala zboara prea jos, si, este in esenta un "criminal"... insa hai sa nu vedem numai responsabilitatile altora si sa ne mai ferim si noi.

Cand te mananca in cOOr sa faci o dubla-continua din scurt si vezi un far la o oarecare distanta... ce te impiedica sa-l consideri din start o racheta, si sa astepti sa treaca, dupa care o sa poti intorce in liniste, ca nu mai e nimeni...

Multi insa intorc cu toate ca intersectia e la nici 100 de metri distanta... "au prea multa valoare" pentru a sta la semafor si a face in intorcere prin intersectie fara a pune viata nimanui in pericol.

Ne trebuie mai mult simt de auto-conservare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kosh, prietene, iti dai seama ca nu sunt psihopat de "spitalul de nebuni" incat daca vad omul-racheta si-l pot feri cu conserva, sa n-o fac. Sau nu ma asigur cu mai mult de o simpla privire sa apreciez viteza unor rachete si sa-i las sa se duca in lumea lor, desi crede-ma, le zic "de dulce" suficient.

 

Insa tu zici de ilegalitati, eu zic de cele legale. Am patit fiind cu conserva fix o faza de genul asta:

Eu semnal stanga si inceput usor de franare sa intru de pe drumul principal pe unul secundar (doar cu 2 benzi, fara loc amenajat pentru viraj stanga), masina venind de pe contra-sens, motor venind destul de lansat din spate... Ce-am facut?! Am calcat-o si am trecut in fata aluia cu masina de pe contra-sens sa se poata duce baietelul din spate, chit ca am intrat in niste damburi destul de tare si m-a durut pentru masina.

 

Eu fac asta, insa stim toti, cati conservari sunt constienti de asemenea rachete si se gandesc la altii? Foarte putini, majoritatea posesori de A.

 

Sau ajung in situatia sa nu-l pot feri, ca vine prea tare si nu apuc sa fac nimic. Tu-ti dai seama ca omul ala e pe constiinta mea, chit ca poate as fi absolvit legal, nu i-ar fi nimanui, intreg la cap, usor dupa astfel de intamplare.

 

De asta m-am enervat pe AgresivRider insa deja mi-a trecut, se stie ca fiecare cum isi asterne, asa doarme.

Editat de gabitzu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bineinteles OFF TOPIC ca ultimele 40 posturi, parerea mea e ca degeaba ai 50 ani experienta pe 125,250 cmc ca atunci cand te-ai urcat pe o vitezana totul se schimba radical, este greu cu experienta pe o japoneza in momentul cand te-ai urcat pe alta nu te poti da la fel orice ati zice, totul difera, de la acceleratie, frane, gume, greutate....etc etc si pe langa toate astea te mai pune draq sa te duci pe Poiana, care nu e un drum de incepator, asfalt petecit sau nu , nisip, parapeti din barne de lemn,fier si stalpi din bolovani, peste care se mai gasesc si ceva conservari care sa se ia la intrecere facandu-ne cateodata sa iesim in decor........toate astea fac din drumul Poienii Brasov 1 drum 100% mortal.....inka odata R.I.P. si grija in trafic

 

Exagerezi, am fost duminica in Poiana Brasov, aveam ceva peste 1000 km rulati pe un R6, permis de mai putin de o luna si... traiesc, ba chiar nu am avut absolut nici un incident pe drum. Din ce spui tu aici daca te duci in Poiana cu R6 te duci pe Drumul Mortii. :)

Editat de RedCap
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iar vad ca toata lumea o da ca era vitezana

ca avea viteza

ca era tanar

 

de cate ori am urcat spre poiana de cand au pus pasta aia de izolare a craparurilor indif de ce anv aveam fugea ca dracu moto

 

incerc tot timul sa stau intre "desenele " alea dar sunt prea multe

 

daca omul a mai pus si un pic de frana pe o protiune "de pasta" asta a fost ...cu sau fara experienta cu sau fara "vitezana"

 

Da ma da, era vina drumului. Da nu stiu cum se face ca numai pustani pe vitezane mor din cauza drumului.

Editat de dani31
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ZZR 600 cu nr de BZ. Dupa aspectul mobrei si al castii din poza, despre morti, numai de bine.

 

Din ce se vede, gaz maxim in linie dreapta,curba, panica, frana , plua trasa, poc.

 

 

Cam da, pacat, din nou lipsa de experienta...la 21 de ani instinctul de conservare este inca slab dezvoltat, inconstienta si adrenalina preiau controlul in fata ratiunii si pana sa iti dai seama, dupa o linie dreapta parcursa cu gazul tras, realizezi ca nu mai poti frana, mai ales cu pasager in spate si pe asfalt peticit, iar tragedia se intimpla.

 

Condoleante familiei, parerea mea fara vitezane peste 250 CC pana la cel putin 25 de ani si 2 ani de experienta in categoria B, oricat de drastica ar fi masura si oricati dintre voi mi-ati sari in ceafa, experienta in B la noi in tara te ajuta mult in toate situatiile, iar trecerea anilor iti mai dezvolta instinctul de autoconservare. Doar asa se vor mai diminua astfel de accidente. Inca o data Condoleante familiei si prietenilor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam da, pacat, din nou lipsa de experienta...la 21 de ani instinctul de conservare este inca slab dezvoltat, inconstienta si adrenalina preiau controlul in fata ratiunii si pana sa iti dai seama, dupa o linie dreapta parcursa cu gazul tras, realizezi ca nu mai poti frana, mai ales cu pasager in spate si pe asfalt peticit, iar tragedia se intimpla.

 

Condoleante familiei, parerea mea fara vitezane peste 250 CC pana la cel putin 25 de ani si 2 ani de experienta in categoria B, oricat de drastica ar fi masura si oricati dintre voi mi-ati sari in ceafa, experienta in B la noi in tara te ajuta mult in toate situatiile, iar trecerea anilor iti mai dezvolta instinctul de autoconservare. Doar asa se vor mai diminua astfel de accidente. Inca o data Condoleante familiei si prietenilor!

 

 

 

Sau (desi e SF) obligatoriu curs de pilotaj gen Amckart + scoala moto cu multe sedinte cu iesiri in trafic.

 

Asta ar fi solutia daca vrei sa ramai intreg pe SS ca incepator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exagerezi, am fost duminica in Poiana Brasov, aveam ceva peste 1000 km rulati pe un R6, permis de mai putin de o luna si... traiesc, ba chiar nu am avut absolut nici un incident pe drum. Din ce spui tu aici daca te duci in Poiana cu R6 te duci pe Drumul Mortii. :)

 

Chiar nu exagerez deloc, dar daca citeai postul atent intelegeai ce vreau sa spun..adika " traseu necunoscut, alta mobra si gagika pasager = vieti distruse"....cat despre tine iti urez la multi km pe ce mobra vrei tu.....el saracu avea aproximativ 15 km facuti cu mobra prietenului.....din pacate au fost ultimii. :( :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau (desi e SF) obligatoriu curs de pilotaj gen Amckart + scoala moto cu multe sedinte cu iesiri in trafic.

 

Asta ar fi solutia daca vrei sa ramai intreg pe SS ca incepator.

 

 

Rahat cu perje...

Solutia este sa nu-i dai in moofa si sa-ti vezi varful nasului. Daca nu te duce bibilica poti face tu pilotaju' lu' peste prajit! Cand vei iesi "pilot cu diploma" n-o sa mai incapi pe strada de pilot ce esti!

Da' multi isi tin capul pe umeri doar sa nu le ploua-n gat!

 

Un pic de bun simt, un pic de constientizare, un pic de sentiment de autoconservare asezonat si cu un pic de noroc (noroc pe care ti-l faci si singur), si te ocoleste beleaua. Da' pe multi nu-i duce capul si-si inchipuie ca nu li se poate intampla lor, ca ei sunt cine draq isi inchipuie ca sunt!!

 

E mijto si cu scoli de pilotaj... da' e mai sigur cu "morocovul in dos", macar pana mai inveti cate ceva, sau, macar pana apuci si dai cu pifometru de asfalt suficient de tare incat sa-ti sara harfele din cap, insa nu suficient de tare incat sa nu mai ai a doua sansa de a baga la bilica!

Editat de Kosh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...