Sari la conținut

Plimbare in weekend-ul asta?


Karelys
 Share

Postări Recomandate

Ma gandesc la o plimbare lejera scurta / medie (nu am in minte un traseu momentan). In principal cu viteza legala. Incepatori bineveniti (si eu tot incepatoare ma consider inca). Am nevoie de ajutor sa scot motoru din parcare (Carrefour Colentina). :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sambata dimineata trebuie sa ajung la Cornu, asa ca daca te intereseaza, ne vedem la Petrom-ul de la iesire de pe centura Ploiestiului, undeva intre 9 si 10. Sunt 3 variante de traseu: pe Valea Doftanei; pe Alunis-Brebu, peisaj deosebit dar arata ca dupa bombardament si cu portiuni de asfalt rupt; sau prin Bordeni-Scorteni.

Editat de Lancelot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avand in vedere ca mai e un topic de plimbare similara pentru weekend-ul asta, mai bine discutam aici: /index.php?/topic/665976-o-tura-prin-jurul-capitalei/ ca sa fie mai usor de urmarit. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ruse, BG - ~150 km

Targoviste - Dragoslavele - Bran - ~370 km - http://bit.ly/nR6qSG

Sarata Monteoru - ~230 km

Busteni - ~280 km :blink:

Cu Ruse las-o mai moale in acest weekend ca tocmai toarna bulgarii beton pe podul ala si risti sa stai pana in 2 ore la semafor. Tocmai vroiam sa merg sa-mi iau niste iaurt de acolo dar se pare ca in aceasta saptamana e mai rapid sa mergi din Bucuresti in Silistra decat in Ruse.

Busteni cred ca e infundat maine dimineata si duminica seara la intoarcere, in rest nu ma prea pricep (as zice ca la Targoviste e OK dar drumul pana acolo e cam plictisitor).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Ceva amatori de plimbare pentru maine? Viteza (relativ) legala, opriri, admirat peisajul, d-astea... :rolleyes:

 

N-am directie sau ora stabilita clar inca deci si propuneri in sensul asta sunt binevenite. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-as fi plimbat si eu maine ca se termina sezonul si nu m-am plimbat deloc :) Dar as fi optat pentru un traseu de juma de zi asa.. Daca va hotarati, lasati-mi si mie un PM va rog. Nu prea am timp azi sa intru pe forum dar intru diseara si verific PM.

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceva amatori de plimbare pentru maine? Viteza (relativ) legala, opriri, admirat peisajul, d-astea... :rolleyes:

 

N-am directie sau ora stabilita clar inca deci si propuneri in sensul asta sunt binevenite. :P

 

daca stabiliti o directie...si se merge relativ legal...ma bag si eu, cel putin astazi este vremea superba si maine cred ca la fel...

de curand am fost la slanic prahova iar apoi pe cheia la un gratarel...

parca as merge pe undeva pe unde nu am mai fost...ca de exemplu hunedoara ( dar asta mai spre toamna asa..)

eu sunt limitat de 12 caluti, pot mentine 100 dar mai mult de atat oboseste'viespele'

o sa mai intru mai tarziu pe aici si daca primiti si viespele in gasca ma bag si eu :)

numai bine dragilor si zile insorite!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu maine vroiam sa dau o tura pe Cheia si sa ma intorc pe Siriu.

Plecare undeva la 10

 

Eu deocamdata ma limitez la trasee mai putin dificile. :) Poate peste vreo luna si ceva km o sa ma incumet si la Cheia. Asfalt uscat si plimbare placuta!

 

M-as fi plimbat si eu maine ca se termina sezonul si nu m-am plimbat deloc :) Dar as fi optat pentru un traseu de juma de zi asa.. Daca va hotarati, lasati-mi si mie un PM va rog. Nu prea am timp azi sa intru pe forum dar intru diseara si verific PM.

 

Multumesc.

 

Cam la tura de maxim jumatate de zi ma gandeam si eu. Eventual asta ar putea fi o optiune: /index.php?/topic/665976-o-tura-prin-jurul-capitalei/page__view__findpost__p__2915220 si cu plecare undeva in jur de 12-13 ca sa ne intoarcem inainte sa se intunece.

 

daca stabiliti o directie...si se merge relativ legal...ma bag si eu, cel putin astazi este vremea superba si maine cred ca la fel...

de curand am fost la slanic prahova iar apoi pe cheia la un gratarel...

parca as merge pe undeva pe unde nu am mai fost...ca de exemplu hunedoara ( dar asta mai spre toamna asa..)

eu sunt limitat de 12 caluti, pot mentine 100 dar mai mult de atat oboseste'viespele'

o sa mai intru mai tarziu pe aici si daca primiti si viespele in gasca ma bag si eu :)

numai bine dragilor si zile insorite!

 

Prognoza arata ok si pe maine (chiar prea cald dupa parerea mea).

 

Cum eu nu am foarte multi km facuti cu moto, incerc sa merg incet si legal deci viteza maxima ar fi in jur de 100. :) De directie sau ora nu m-am hotarat deloc inca dar ma gandesc la traseul din link-ul de mai sus (oricum, eu am moto parcata la "loc sigur" de unde nu pot sa o scot singura :lol: ).

 

Ca sa comunicam mai usor (ca nu urmaresc forumul tot timpul) id-ul meu de Yahoo e klau_ban.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maine dimineata ora 7.30 la Fantana Miorita. Buc - Pl - Valeni - Siriului - BV - Buc.

Suntem 3 motoare dintre care un incepator asa ca nu o sa mergem f tare. Relax pe ducere. La intoarcere insa s-ar putea sa ne despartim pt ca la 13.00 trebuie sa fiu in Buc.

 

Daca sunt doritori va rog sa nu intarziati.

 

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maine dimineata ora 7.30 la Fantana Miorita. Buc - Pl - Valeni - Siriului - BV - Buc.

Suntem 3 motoare dintre care un incepator asa ca nu o sa mergem f tare. Relax pe ducere. La intoarcere insa s-ar putea sa ne despartim pt ca la 13.00 trebuie sa fiu in Buc.

 

Daca sunt doritori va rog sa nu intarziati.

 

Asfalt uscat!

daca nu ma insel tura asta dus-intors sunt vreo 400 km...sau mai exact vreo 360, nu?

pleci la 7 jumate si te intorci la 1! sunt doar 5 ore jumate...nu apuci sa infuleci si tu o ciorba de vacuta la munte?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avand in vedere caldura infernala, propun traseul Gradistea (plecare prin Sos. Andronache)cu intoarcere pe E85 (de la Gradistea e un drum care ajunge aproape de Urziceni). Descrierea e cea din postul de mai jos.

 

 

un drum super bun (asfaltat acu o luna) si libeeeer e cel ce duce in stefanesti si mai departe. puteti pleca de la colentina/fundeni, de la avion, prin andronache si tot inainte pana in Gradistea. Acolo puteti face dreapta pana in DN2 aproape de Urziceni (dar nu mai stiu cum e drumu Gradistea - DN2) sau stanga pana in DN1 (drum bun fara nici o groapa)...mergeti pana in DN1 sau pana la intrarea in Balotesti si faceti iar stanga si veniti spre bucuresti prin Tunari (prin tunari erau 2-3 gropi care erau si raschetate - cred ca-s deja astupate).

 

aveti si o harta:

 

 

post-24853-0-09249300-1311945685_thumb.jpg

 

 

ca ordin de marime intre A si F prin C sunt vreo 35 km deci daca bateti toate drumurile astea faceti vreo 150 km plecati cu plinu facut benzinarii sunt doar d-astea "Partenere" deci nu stiu ce calitate are benzina - una in pct I si una prin Fierbinti targ (mai in dreapta de pct F)

 

Tot din pct F puteti cauta DJ 101C (se vede si pe harta) ala va duce pe undeva prin Snagov...am fost mai acu vr-un an pe acolo si era drumul ok.

 

toate drumurile astea nu prea sunt circulate. deci merg pentru incepatori. se trece prin paduri peste raulete. au si cateva curbe de 90 grade :D pentru cei ce vor cu genunchii pe jos (dar nu cu amandoi concomitent)

 

plimbare placuta.

 

_2b3Ÿ

 

 

Intalnire la 4.30-4.45 pe Colentina, la avion (intersectia Colentina - Fundeni - Andronache), eventual chiar la intrarea pe Andronache.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...