Sari la conținut

accident intre muncii si iancului


CatalinC
 Share

Postări Recomandate

Il cunosc pe cel ce a fost in masina.(Hyundai).Nu l-a vazut in timp real,la 10-15 min dupa accident am oprit sa vad in ce stare este motoristul,dar surpriza colegul meu!.Omul are 45 ani ,motociclistul a intrat cu viteza pe banda 1,si din pacate pentru el nu a anticipat ca soferul nu o sa-i acorde prioritate .Am fost singurul cu motocicleta care am oprit ,asa ca nu mai va plangeti de starea baiatului de pe Honda.Daca motoristul ar fi avut vedere panoramica si nu si-ar fi lasat viata in mainile lui Gigi (proprietar de Hyundai),asa il cheama pe sofer ,altul ar fi fost deznodamantul.Concluzie:motociclismul nu este pentru toata lumea,foarte putini ajung intregi la batrinete,foarte putini inteleg cu ce se mananca asa ceva ,marea majoritate sunt niste placi de betoane pe saua unei motociclete nu au aptitudini pentru sas ceva.

 

:scratch:

nu mai bine te apuci tu de altceva pentru care ai aptitudinile necesare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 84
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Il cunosc pe cel ce a fost in masina.(Hyundai).Nu l-a vazut in timp real,la 10-15 min dupa accident am oprit sa vad in ce stare este motoristul,dar surpriza colegul meu!.Omul are 45 ani ,motociclistul a intrat cu viteza pe banda 1,si din pacate pentru el nu a anticipat ca soferul nu o sa-i acorde prioritate .Am fost singurul cu motocicleta care am oprit ,asa ca nu mai va plangeti de starea baiatului de pe Honda.Daca motoristul ar fi avut vedere panoramica si nu si-ar fi lasat viata in mainile lui Gigi (proprietar de Hyundai),asa il cheama pe sofer ,altul ar fi fost deznodamantul.Concluzie:motociclismul nu este pentru toata lumea,foarte putini ajung intregi la batrinete,foarte putini inteleg cu ce se mananca asa ceva ,marea majoritate sunt niste placi de betoane pe saua unei motociclete nu au aptitudini pentru sas ceva.

 

 

Baiatu`, mai intai invata sa te exprimi corect in limba materna, si p`orma vino si decarteaza aici concluziile tale rezultate in urma unei filozofii profunde (realizate pe wc, cel mai probabil). Ai fost singurul care a oprit...pff...ce reflexe, ce spirit viu, ce abilitati paranormale....Hai sictir!

 

:scratch:

nu mai bine te apuci tu de altceva pentru care ai aptitudinile necesare?

 

 

Am zis sa ii dau o mana de ajutor si am dat un search pe site-urile de specialitate. Vesti rele...toate posturile de vidanjor sunt ocupate.... bad luck! :( Poate la REBU sa mai fie ceva....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motoreta era cam grav avariata

La cursurile de pilotaj care se tin pe AMCART nu prea vine nimeni .Toti se dau super-smecheri in linie dreapta,iar daca au depasit o anumita viteza s-au pierdut,sau daca incearca sa vireze cu viteza ceva mai mare.Nu doresc sa jignesc pe nimeni,dar motociclismul nu este pentru toata lumea.Daca nu ai vedere panoramica,capacitate de anticipare si stapanire in situatii limita la 0.2 secunde lasa-te de asa ceva.

Soferul (GIGI),a ramas fara permis si cu masina lovita,motociclistul cu oasele rupte vai de el la schimbari climaterice (iarna-vara),motocicleta rupta in doua!O secunda de neatentie!Se poate intampla oricui!

Semnat:Marian G -45 ANI (carnet in buzunar de ceva vreme)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baiatu`, mai intai invata sa te exprimi corect in limba materna, si p`orma vino si decarteaza aici concluziile tale rezultate in urma unei filozofii profunde (bac 2011, cel mai probabil)

 

Fixd, sau nu mai e funny gluma?biggrinbounce2.gif

Editat de ink.mars
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fixd, sau nu mai e funny gluma?biggrinbounce2.gif

 

 

Eu nu am vazut in nici un moment vreo gluma. Daca tu ai vazut, fie unul din noi are probleme cu vederea, fie avem modalitati de interpretare diferite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recunosc ca am postat off-topic si imi cer scuze fata de initiatorul topicului , precum si fata de cei care au raspuns la subiect, insa "concluziile" unora chiar depasesc orice limita a bunului simt si a ridicolului. Forumul asta se umple pe zi ce trece de eruditi care anticipeaza miscarile conservarilor, care SIMT efectiv traficul, care au atata experienta incat isi dau seama numai din cateva postari cine e doar o bucata de beton la ghidon.

Din fata laptop-ului oricine poate fi mai agil si mai bun decat Rossi,nu?. Adminii ar trebui sa ia masuri impotriva lor, si bag mana in foc ca numarul posturilor paralele cu tematica s-ar injumatati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce agresiv esti tu asta cel mai agresiv dintre agresivi. eu unu' zic sa luat aminte la ce zice marian ca are dreptate. distributiva & anticiparea de nu s cum tre' sa fie, ori in coloana ca o masina ori odata si odata norocu' se duce.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Il cunosc pe cel ce a fost in masina.(Hyundai).Nu l-a vazut in timp real,la 10-15 min dupa accident am oprit sa vad in ce stare este motoristul,dar surpriza colegul meu!.Omul are 45 ani ,motociclistul a intrat cu viteza pe banda 1,si din pacate pentru el nu a anticipat ca soferul nu o sa-i acorde prioritate .Am fost singurul cu motocicleta care am oprit ,asa ca nu mai va plangeti de starea baiatului de pe Honda.Daca motoristul ar fi avut vedere panoramica si nu si-ar fi lasat viata in mainile lui Gigi (proprietar de Hyundai),asa il cheama pe sofer ,altul ar fi fost deznodamantul.Concluzie:motociclismul nu este pentru toata lumea,foarte putini ajung intregi la batrinete,foarte putini inteleg cu ce se mananca asa ceva ,marea majoritate sunt niste placi de betoane pe saua unei motociclete nu au aptitudini pentru sas ceva.

 

Multi te vor injura pe aici (unii au si inceput), dar eu iti dau dreptate; unii nu inteleg un lucru: ei zic ca e suficient ca motociclist sa respecti codul rutier; dar codul rutier il respecti ca sa nu iei amenda si, in caz de accident, sa nu fii tu de vina; dar daca vrei sa ajungi intreg acasa exista un alt cod, al mersului preventiv pe motor; si 2 reguli de baza din codul asta sunt "vedere panoramica" si "a anticipa", cum ai scris si tu mai sus. Iar daca toti am respecta codul asta de mers preventiv ar fi mare plictiseala la rubrica de accidente. Sper sa fie ok omul, sa intre si sa ne povesteasca ce si cum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce agresiv esti tu asta cel mai agresiv dintre agresivi. eu unu' zic sa luat aminte la ce zice marian ca are dreptate. distributiva & anticiparea de nu s cum tre' sa fie, ori in coloana ca o masina ori odata si odata norocu' se duce.

 

 

Inca unul cu spirit de observatie, spiritual de da pe afara si filozof. 3 in 1!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baiatu`, mai intai invata sa te exprimi corect in limba materna, si p`orma vino si decarteaza aici concluziile tale rezultate in urma unei filozofii profunde (realizate pe wc, cel mai probabil). Ai fost singurul care a oprit...pff...ce reflexe, ce spirit viu, ce abilitati paranormale....Hai sictir!

 

cam sictiritor tu un pic asa... sunt niste sfaturi de la stani patiti bro', nu ti o lua pe aratura.de le primesti cum trebe bine, de nu...ramai la cautat greseli gramaticale.

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai panoramicelor.

adica ala cu motorul e de vina ca nu a anticipat anticiparea, dar nea gigi din masina e super cul ca are 45 de ani (sau cat o avea) si il cunoaste nea marian si se jura el ca e baiat fain.

asa ganditi si la ghidon si la volan? unilateral? in 3 posturi s-a ajuns la concluzia ca e de vina motoristul ca nu a avut obiectiv wide. pe sofer il lasam la o parte din discutie ca nu a dat prioritate.

de curiozitate daca se ducea la cursurile de la amckart, cam ce iesea? il invata sa faca un flic-flac? punea genunchiul jos?

nea giga o fi povestit si cam in ce distanta i-a iesit in fata? ca daca nea gica i-a iesit in fata in 5 metri, la 50-60 la ora cu cat avea voie sa mearga nepanoramicul....nu stiu cam cu ce se schimba rezultatul. iar nepanoramicul se pare ca a mers cam legal la cum arata masina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N am inteles de ce toata lumea are replica asta penibila cu bacu' 2011. La ORICE promotie de vreo 10 ani incoace s ar fi intamplat acelasi lucru daca punea cineva piciorul in prag si nu i mai lasa sa copieze

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sanatate baiatului de pe moto !

 

Eu n-am inteles nimic din 4 pagini de postari. Cel cu masina, indifierent de viteza motoului, trebuia sa DEA (cedeze) prioritate sau avea MASINA prioritate ?

 

Daca masina avea prioritate - moto vinovat (+ sau minus wide, anticipari si alte reflexe "spiderman"), daca in schimb moto avea prioritate, poa' sa aiba GiGi carnet din 1900 luat pe caruta cu 2 viteze, ca tot vinovat e !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai panoramicelor.

adica ala cu motorul e de vina ca nu a anticipat anticiparea, dar nea gigi din masina e super cul ca are 45 de ani (sau cat o avea) si il cunoaste nea marian si se jura el ca e baiat fain.

asa ganditi si la ghidon si la volan? unilateral? in 3 posturi s-a ajuns la concluzia ca e de vina motoristul ca nu a avut obiectiv wide. pe sofer il lasam la o parte din discutie ca nu a dat prioritate.

de curiozitate daca se ducea la cursurile de la amckart, cam ce iesea? il invata sa faca un flic-flac? punea genunchiul jos?

nea giga o fi povestit si cam in ce distanta i-a iesit in fata? ca daca nea gica i-a iesit in fata in 5 metri, la 50-60 la ora cu cat avea voie sa mearga nepanoramicul....nu stiu cam cu ce se schimba rezultatul. iar nepanoramicul se pare ca a mers cam legal la cum arata masina.

foarte corect ,soferul e vinovat si sper ca va plati pt clipa de neatentie ,dar pt siguranta fiecaruia dintre noi ,e bine sa conduci gandind ca (zicala mult folosita pe acest forum):PRIORITATE PE MOTOCICLETA AI DOAR CAND T-I SE ACORDA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

TOTAL OFF-TOPIC insa tin sa fac o precizare

 

Baiatu`, mai intai invata sa te exprimi corect in limba materna, si p`orma vino si decarteaza aici concluziile tale rezultate in urma unei filozofii profunde (realizate pe wc, cel mai probabil). Ai fost singurul care a oprit...pff...ce reflexe, ce spirit viu, ce abilitati paranormale....Hai sictir!

 

Vad ca te fascineaza limba materna, ia d-aici si ceteste si nu te mai da balena in conserva

 

http://www.pruteanu.ro/4doarovorba/emis-s-026-lustratie+maj.htm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte corect ,soferul e vinovat si sper ca va plati pt clipa de neatentie ,dar pt siguranta fiecaruia dintre noi ,e bine sa conduci gandind ca (zicala mult folosita pe acest forum):PRIORITATE PE MOTOCICLETA AI DOAR CAND T-I SE ACORDA

 

:agree:

 

nimeni nu a zis ca nu ar fi nea gigi de vina.. insa ..degeaba e el de vina daca tu poti sa mori cu dreptatea in mana nu? nu te mai incalzeste cu nimic.. dar e foarte frumos sa vezi cum unul din noi are probleme si totusi din cati motoristi trec pe acolo opreste fix pielea ... mda

gabone asteptam mai multe date despre starea baiatului.. are nevoie de ceva? o carja ceva? dupa ce ti-am dat-o pe aia verde am mai ramas cu una asa ca dai un tzar daca il ajuta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa faci 100 de cursuri pe Amkart. In traficul din Bucuresti nu prea conteaza. Daca iti sare unul in fata ce faci? Daca dintre masini apare un copil de abia il vezi ce faci? Sunt cazuri unde doar atentia sporita te poate salva. Si nici atunci nu esti in siguranta. In trafic esti la mana masinilor De unde stii ca atunci cand mergi pe sosea si esti pe banda ta, o masina nu schimba banda si intra direct in tine? Aici tine doar de noroc. Degeaba ai tu ochii in toate partile daca tocmai cand devansai masina a intrat in tine. Cursurile sunt foarte bune, extrem de bune dar pentru a pilota motorul. Nu pentru a te ajuta in situatie de criza cand intra cineva in tine. Sa revenim la subiect...Vina este a conservarului. Potrivit legii pot sa merg cu 50 in oras. Cei care se pun in miscare tre buie sa dea prioritate. Legal vorbind. Dar ca motociclist din pacate nu te bazezi doar pe asta. Si din cauza unor soferi neatenti o patim noi. :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...motociclistul a intrat cu viteza pe banda 1,si din pacate pentru el nu a anticipat ca soferul nu o sa-i acorde prioritate ...

 

Eu zic sa-l contactam pe David Copperfield poate s-o milostivi de noi si ne va acorda cateva "lectii de anticipat/visat c-o noapte inainte/vazut in globul de sticla"!

 

Iti spun eu ce cred ca s-a intamplat:

 

motociclistul trece pe banda unu si evident franeaza mai mult sau mai putin. Ne-a Gigi, proprietarul de Hyundai, l-a vazut ca vine si-a crezut ca asta cu motorul face dreapta (nea Gigi stie first-hand ca nimeni in oras nu semnalizeaza pentru ca nici el nu face acest lucru : daca motociclistul vedea semnalul de stanga a masinii, in mod sigur frana din timp).

 

Inchipuiti-va mirarea pe fata lu' nea Gigi cand s-a trezit cu motocicleta in aripa. Am spus "s-a trezit", pentru ca din punctul meu de vedere, nea Gigi, proprietar de Hyundai, dormea ca valiza-n-gara. Sau poate vorbea la telefon. Doar nea Gigi stie.

 

Din punctul meu de vedere, numai un adormit/idiot/sofer de duminica intra pe un drum neavant prioritate fara sa fie sigur de intentia vehicolului care-i vine din stanga, AVAND PRIORITATE )

 

Ce spui tu mariane? E plauzibil scenariul meu???

 

PS: eram sigur ca o sa-mi prinda bine candva toate acele dimineti pierdute uitandu-ma la show-urile lui David Copperfield!!! :bigstar:

Editat de Kosh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acest lucru nu poate fi stabilit , nici dupa urmele de franare nici dupa avariile motorului .

 

pentru mine e simla treaba : neacordare de prioritate . masina era deja intrata pe banda 1, cu botul putin pe a 2-a banda

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca motociclistul a depasit viteza legala s-ar putea sa intre la culpa comuna.

Toate cele bune femurului .

 

Sa se faca bine repede.

 

Glumesti! Nu se poate asa ceva, nu scrie nicaieri in regulament ca daca un vehicul depaseste viteza legala, acesta nu mai are prioritate. Situatia e extrem de clara: soferul este vinovat pentru ca nu a acordat prioritate motocicletei care circula regulamentar. Sunt alte accidente unde chiar este de discutat... unde nu se stie exact cine este vinovat. Si chiar si la acelea, nu o sa intalnesti prea des "culpa comuna".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pune la 50 la ora frana spate , sa vezi cati metri de franare poti avea cu roata blocata , apoi masoara , si o sa vezi ca rezulta o viteza supersonica . asa ceva nu se poate lua in considerare la motor. accidentul pe care l-a avut un prieten de-al meu , cel cu r1 a fost pusa in discutie viteza excesiva , si politia a zis sa fie sanatos , putea sa aiba si 200 , nu pot dovedi asta ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@agresivu, preventivu, si alti eruditi ai mersului pe motoreta:

 

1) invata sa iti alegi trasele astfel incat sa pot evita orice cand mergi tare prin trafic. e o lectie invatata pe pielea mea ;)

2) vinovatul legal al acestui accident este conducatorul masinii DAR: daca mobra a venit de pe banda 3 pe 1 (manevra pe care o facem multi dintre noi cand ne apropiem grabiti de coloana de la semafor)vinovatul moral al acestui accident este motociclistul.

 

intrebarea mea pentru meseriasi si nu numai este: cati metri parcurge un vehicol la viteza de 60km/h intr-un timp de 1 secunda????(vezi cartea de fizica de clasa a X-a)

dupa ce aflati rezultatul mergeti in poligon si incercati o franare de urgenta la 60km/h... pe ce distanta va opriti????

 

in acest accident cred, parerea mea, ca este vinovat si motociclistul.

 

in timp instinctul de conservare va creste si veti renunta la mersul agresiv pe strada, la turatul motocicletei la semafor si alte faze d-astea...

cat despre vederea panoramica... se poate exersa simplu: la enduro unul din exercitiile ce te ajuta sa mergi mai tare este lipirea unei benzi de scoci pe ochelari pentru a ingusta campul vizual si a te concentra asupra trasei, dupa cateva ture, cand dai banda jos se schimba situatia total ;)

 

 

Conduceti cu atentie pe drumurile publice si daca vrei adrenalina treceti in partea sportiva a acestei pasiuni pe care o impartasim! e mai sigur pentru toti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...