Sari la conținut

Răchițele – Intâlnirea TransALPistilor!


Postări Recomandate

Detalii pe Blog!

 

Vineri dimineata la ora 9:00 am plecat din Arad spre Intalnirea anuala a TransALPistilor. Este deja la al 4-lea an in care se tine.

 

Ruta pana la Rachitele din M-tii Apuseni, Jud. Cluj a fost dupa multe negocieri cu restul participantilor (Atti, Paul cu Patri si Titi (Vest) ) pe Arad – Oradea – Huedin – Rachitele.

 

Dupa cum spuneam am plecat din Arad 4 motoare, 3 TransALPuri si un Pegaso. Pe Arad – Oradea zeci de semafoare, mers incet si enervant… dar macar am scapat de ploaie. Din Oradea a fost drumul ceva mai ok calitativ, dar foarte aglomerat. Dupa cateva pauze scurte de pishu, ceva de bagat la maț, ajungem in Huedin in jurul orei 14:00, pana unde am facut 212 km.

 

SlideShow PART 1!

 

In Huiedin am si alimentat, fiind ultima benzinarie din zona spre Rachitele. Spre surprinderea tuturor am scos toti un consum foarte bun. Cu toate ca ma asteptam la un consum de oras, undeva la 5,4 – 5,6 L la 100/km , am scos un consum de 4,3%.

 

Nici bine nu am plecat din benzinarie, a inceput sa picure si am fost nevoiti sa ne echipam de ploaie. Odata inceputa ploaia nu s-a mai oprit. A picurat mai mult, de cat plouat… dar a fost de ajuns sa ne strice buna dizpozitie si sa se faca noroaie. In jurul ore 15:00 am ajuns la locul de intalnire a TransALPistilor. Mai exact din Rachitele se face dreapta spre cascada Valul Miresii … nu se ajunge chiar pana colo, e la 4 km din Rachitele Cabana Susman unde s-a organizat intalnirea. Ne-am pus corturile pe ploaie, am vorbit putin cu lumea pe acolo si somn ca altceva nu prea era de facut.

 

Seara am stat la foc de tabara, am spus bancuri si cam asta a fost ziua de Vineri.

 

Sambata ne-am trezit de dimineata cu speranta ca poate o fi vreme mai buna si plecam la plimbare prin zona. Din pacate sambata cea mai mare parte a zilei a plouat. Ne-am jucat ping-pong, am mai povestit cu TransALPistii si dupamasa somn. Cand ne-am trezit, pe la ora 18:00 am plecat putin la plimbare in cautare de semnal. Am fost pana in Rachitele dar acolo nu era semnal asa ca am luat-o pe un drum plin cu noroi pe deal in sus. Ajunsi in varf am dat de semnal la Vodafone. Am sunat acasa, familie, prieteni, prietene cine pe cine a putut si am coborat de pe dealul noroios.

 

SlideShow PART 2!

 

Astept o postare sa pot pune continuarea... nu ma lasa sa pun mai multe Slide-uri! :rolleyes:

 

DSC_7811.JPG

 

SL379203.JPG

 

DSC_7815.JPG

 

DSC_7816.JPG

 

DSC_7828%252520mod.JPG

 

SL379214.JPG

 

SL379216%252520mod.JPG

 

DSC_7840.JPG

 

DSC_7843.JPG

 

DSC_7855.JPG

 

SL379249.JPG

 

DSC_7889.JPG

 

SL379283.JPG

 

DSC_7904.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

baga si restu bertygrills ;)

:bigstar:

 

De aici am facut o plimbare pana la cascada Valul Miresii, am facut cateva poze si am continuat pe acel drum sperand ca ajungem la un peisaj fain cu ceva pietre albe sau ceva de genu Fiind drum rau, cu multe pitre si noroaie mari dupa cativa km am renuntat si ne-am intors la corturi. Am mai asteptat cam o ora buna si a fost gata Gulasul. Am mancat bine si ne-am pus la somn.

 

Duminica dimineata ne-am trezit pe un cer frumos si mult soare. Profitand de momentele frumoase insorite ne-am pus sa facem bagajele, sa adunam cortul. In mai putin de o ora vremea s-a stricat si a inceput ploaia. Atunci ne-am luat si am plecat la drum spre casa.

 

SlideShow PART 3!

 

Nu am fost foarte hotarati pe unde sa fie ruta de intoarcere. Am avut de ales intre a iesi la Scarisoara langa Arieseni sau la Pietroasa prin Padis. Pana la urma am ales Padisul cu iesire la Pietroasa pentru ca ploua destul de tare, era noroi mult si era si varianta mai simpla, scurta. Cu ocazia asta ne-am intalnit si cu Calin care era prin Padis de vreo 9 zile. Din Pietroasa am luat-o pe Varfurile – Gurahont – Ineu – Siria – Arad. Ne-a plouat aproape pana acasa, am ajuns la ora 18:00. Eu cu Atti m-am bagat la spalatorie cu motoarele fiind pline de noroi si nisip.

 

SlideShow PART 4!

 

In afara de vremea urata mie mi-a placut. A fost frumoasa locatia, zona, pana la urma si drumul a fost interesant in felul lui. Asta a fost!

 

The End …

 

SL379285.JPG

 

SL379289.JPG

 

DSC_7921.JPG

 

DSC_7924.JPG

 

DSC_7928.JPG

 

DSC_7929.JPG

 

DSC_7931.JPG

 

DSC_7932%252520mod.JPG

 

DSC_7934.JPG

 

DSC_7948%252520mod.JPG

 

SL379293.JPG

 

DSC_7958.JPG

 

SL379306.JPG

 

DSC_7964.JPG

 

DSC_7968.JPG

 

DSC_7985.JPG

 

DSC_7987.JPG

 

SL379315.JPG

 

SL379317.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai, voi v-ati dus sa-l asteptati pe Boc la cotitura....

:kick: (nu ție, la Boc) :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...