Sari la conținut

Hardcore moldovenesc


Postări Recomandate

Duminica, 6 a.m, la benzinaria Petrom din Baneasa, cu rezervorul plin si cafeaua sub nas ma uit impreuna cu prietenul meu Teo (teone) la hartile printate cu muntii Siriului si la traseul nostru spre plaiurile de legenda de la Lacul Vulturilor. Una din legende spune ca lacul asta n-ar avea fund, ca a fost odata ca niciodata un cioban care si-a lasat turma de oi, si-a aruncat bata in apele lacului si-ar fi plecat hoinar in lume. Dupa ani de pribegie ciobanul isi gaseste bata in apele marii si mistuit de dor se intoarce acasa.

Mistuiti la randul nostru de dorul unei endureli sincere, plecam in forja pe racoare pana in satul Basca Chiojdului de unde incepe distractia banana.gif Aflam de la un localnic ca dreapta, dreapta si apoi la Stearpa tot inainte si ca pe drum o sa dam de camionul lui ramas in pana. In scurt timp facem cunostinta cu noroaiele patriei, moment in care doua zambete tampe se intiparesc pe fetele noastre.

 

6002432272_6641a5373f_z.jpg

6002348025_b15f97bc50_z.jpg

ROMAN diesel vs. BMW f650 benzina

smile.gif

6002356993_013fe6e0f8_z.jpg

In afara de pauzele de cafea si tigara, pentru a-si pastra moralul ridicat un motociclist trebuie sa faca pauze pentru pipi.

6002919644_27e1a8dfb8_z.jpg

 

Urcand pe forestier ajungem la un rau, care desi avea doar vreo 15cm adancime am simtit o placere nebuna traversandu-l, fiind primul rau traversat de mine si Teo cu motocicleta!!!

 

Big wheel, keep on turning

Proud Mary, keep on burning

Rolling, rolling, rolling on the river

rock.gif

6002940780_f65f68487b_z.jpg

 

Ajungem la un pod unde intalnim un indicator pe care scrie "DRUM FORESTIER - Coada Lac Morcovoaia - Circulatia Publica Interzisa ". Conform hartilor, am facut dreapta inainte de pod si am inceput sa urcam sustinut pe un drum cu pietre de rau. Urcam serpuit si dam intr-un luminis in mijlocul caruia ne astepta o balta. Si noi pe ea.

6002450191_eb437f2724_z.jpg

Problema e ca fix dupa balta asta ne astepta la cotitura un urcus brazdat cu stanci la fo' 35 de garde (la umbra). Ne-am adunat ouale de pe jos si cu morcovu' sub sha am urcat. Teo pleaca ca din pusca. Nu-l mai vad. Aud doar claxoane din padure si-mi spun ca trebuie sa fie de bucurie, apoi incalec pe Roibu. Ne imbarbatam reciproc, a-ntaia, go! Pe urcare dau de Teo si Viespea cea Rea, care ramasesera blocati. Incerc sa-l depasesc dar raman si eu blocat intre bolovani. Scoatem cu greu dihania si reusesc sa plec, apoi cobor cat pot de repede sa-l ajut pe Teo, nu inainte de a pune aparatul pe self-timer.

6002466851_f99ced346c_z.jpg

6003039528_3f7b11dda1_z.jpg

Dupa multa munca patriotica reusim sa iesim in gol alpin. Vantul suiera prin casca. Suntem fericiti si cu capul in nori!

biggrin.gif

6002603267_a2411dfce2_z.jpg

6002617343_5bf88cd393_z.jpg

Urcam serpuit prin stanga varfului Malaia (1662m) - cel mai inalt din muntii Siriului - si ajungem la Poarta Vanturilor, unde indicatorul ne arata 1/2 h pana la Lacul Vulturilor. Inca o balta de traversat si noi ne lingem pe bot

biggrin.gif

6002665715_0ca852d4f3_z.jpg

Trecem usor prin iarba inalta si iata-ne ajunsi la Lacul Vulturilor, despre care o alta legenda povesteste ca aici, in caldarea asta glaciara vulturii isi invata puii sa zboare, folosindu-se de curentii puternici de aer care se formeaza. Urmeaza festinul cu sandvisurile facute de Teo, nectarine, banane, tigari, apa...yummmmm!

biggrin.gif

6003238688_7f1017a6c2_z.jpg

Aici sus e pustiu. Cabana de vanatoare de pe malul lacului e goala. Suntem doar noi cu motocicletele noastre si cu vantul asta rece care parca ne-a vrajit. Plecam cu greu din locul asta magic.

6002761823_e697a792fd_z.jpg

La coborare am avut parte de un MAN DOWN in toata splendoarea lui. Nu s-a lasat cu nimic rupt si n-am platit tribut muntelui cu niciun semnal sau vreo oglinda.

6003334696_09aee3cc3f_z.jpg

Ajunsi inapoi la intersectia cu "DRUM FORESTIER - Coada Lac Morcovoaia - Circulatia Publica Interzisa ", ne hotaram sa facem dreapta si sa iesim cumva la Tabla Butii, o fosta trecatoare militara din timpul primului Razboi Mondial, unde acum se afla un cimitir inchinat soldatilor romani si straini ce au murit cu arma in mana. Dupa cativa kilometri prin santuri pline cu noroi, mergand mai mult pe langa motocicleta, constatam cu stupoare ca a disparut drumul.

6002824721_af09b034c9_z.jpg

Ne-am intors si am cautat sa ocolim partea de drum lipsa, singura varianta fiind direct pe cursul raului, a carui adancime se apropia acum de juma' de metru

ricky.gif Am revenit intr-un final la drum. Traditia cere ca la fiecare tura Roibu sa fie macar odata pe jos. M-am conformat si de data asta.

6002842921_4304e6aa3d_z.jpg

Pe masura ce urcam drumul devenea din ce in ce mai accidentat pana la un punct unde motocicletele noastre s-au inpotmolit pe rand iar noi am asudat aproape de limita puterilor ca sa le scoatem de acolo. In imagine Viespea cea Rea:

6002850663_e076433a3d_z.jpg

Aproape deshidratati am baut apa cu nisip, ca altfel nu se gasea pe-acolo, si ne-am continuat drumul cu speranta ca vom iesi in curand in golul alpin spre Tabla Butii. Dupa inca o ora de tras tare si inghitit noroi am ajuns in locul unde drumul nostru a luat sfarsit. O portiune fara drum de fo' 3m latime si cam un metru jumate inaltime ne-a pus capac. Kaput! Pe langa toate astea, aici, la mama naibi, in no man's land, mirosea al naibii de puternic a urs!

6002866253_e0551309bd_z.jpgi

Am facut cale-ntoarsa si dupa mult tras prin noroaie ajungem fericiti sa ne tragem sufletul la o tigara si muuuuuulta apa pe o bancuta, la crasma din Basca Chiojdului.

THE END

Editat de tiyuta
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:10: nici ca se putea sa dau peste o postare mai potrivita la ora asta tarzie .. si cu zambetul astfel capatat .. ma tirez la somn.

Frumos ce ati facut voi feciori p'acolo .. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In calitate de buzoian, tin sa va reamintesc ca hardcore-ul vostru moldovenesc a avut loc la sud de Milcov, in Muntenia. :cheers:

In calitate de motociclist, nu pot decat sa privesc pozele cu placere si sa-mi amintesc de anul trecut, cand, dupa o ploaie grozava, am facut si noi acelasi traseu, scotand sufletele din noi si din sarmanele vaci.

Recomand acest traseu oricui vrea sa-si puna la incercare abilitatile de endurist, cu atentionarea ca sunt 60 km de off-road dus-intors, adica peste 6-7 ore doar prin creierii muntilor, plus drumul pe sosea pana acolo.

post-14539-0-28281900-1312350304_thumb.jpg

post-14539-0-48788700-1312350317_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In calitate de buzoian, tin sa va reamintesc ca hardcore-ul vostru moldovenesc a avut loc la sud de Milcov, in Muntenia. :cheers:

In calitate de motociclist, nu pot decat sa privesc pozele cu placere si sa-mi amintesc de anul trecut, cand, dupa o ploaie grozava, am facut si noi acelasi traseu, scotand sufletele din noi si din sarmanele vaci.

Recomand acest traseu oricui vrea sa-si puna la incercare abilitatile de endurist, cu atentionarea ca sunt 60 km de off-road dus-intors, adica peste 6-7 ore doar prin creierii muntilor, plus drumul pe sosea pana acolo.

 

 

Radu trebuia sa puna niste ghilimele acolo...suntem baieti cu note mari la georgrafie in scoala generala si stim ca nu ne aflam pe plaiurile lui Stefan. Totul a plecat de la o replica, dupa ce am scos o mobra din mare noroi si eram supti de energie, gandindu-ne la cunoscuta piesa a celor de la zdob si zdub :rock:

 

In orice caz, taramuri de poveste, iar voi buzoienii sunteti niste norocosi :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumim tuturor pentru aprecieri bigstar.gif

 

Pun mai jos doua printuri marca Google Earth (scuzati calitatea) pentru cei care vor sa-si faca o idee despre traseu si alaturi o HARTA mai de doamne'ajuta cu muntii Siriului.

 

Basca Chiojdului - Stearpa

6004944133_ce1be56275_b.jpg

 

Stearpa - Lacul Vulturilor (portiunea punctata cu albastru este drumul pe care ne-am impotmolit noi in tentativa de a ajunge la Tabla Butii)

6004959085_a40dea51d1_b.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acu' trei saptamani, cand am incalecat si eu prima oara pe anul asta, am traversat si eu primul rau din viata mea de motociclista cu pretentii in viitor :). Faina senzatie, cu satisfactie pe masura!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari viespii si roibului..... a si calaretilor de asemenea. Fain si murdar traseu :D ! Apropos de trecutu ala prin balti, acu vreo 4 ani prin Mai eram la o tentativa de Transalpina...cred ca la prima baltoaca mai mare ne am dat de 4 5 ori pt senzatie....vorba aia daca namol nu e nimic nu e.... :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...