Sari la conținut

Accident Zalau 03.08.2011


Mein Herz brennt
 Share

Postări Recomandate

http://www.adevarul.ro/locale/zalau/Motociclist_de_24_de_ani-in_spital_dupa_ce_s-_accidentat_la_intrare_in_Zalau_0_529147350.html

 

"Un tânăr de 24 de ani din Zalău este internat la Secția de Ortopedie a Spitalului Județean cu multimplefracturi, după ce a suferit ieri după-amiază un grav accident de circulație la intrarea în Zalău dinspre MeseÂş. Motociclistul, Vlad.O, s-a răsturnat într-o curbă Âşi s-a izbit de un autoturism care circula regulamentar din sens opus.

 

Potrivit polițiÂştilor, acesta conducea o motocicletă înmatriculată în Italia Âşi, din cauză că nu a adaptat viteza de deplasare la condițiile de drum în curbă, s-a răsturnat pe carosabil Âşi, prin alunecare, a intrat în coliziune laterală stânga cu un autoturism care circula regulamentar din sens opus.

 

În urma accidentului, motociclistul a suferit leziuni grave. El este internat Âşi acum la Secția de Ortopedie cu fractură de gleznă stângă, luxație picior, contuzie Âşold Âşi cot Âşi entorsă la genunchiul drept."

 

Pentru motociclist: insanatosire grabnica, mai multa grija la countersteering.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In fiecare an citesc aici despre vitezane care cad pe Meses (anul trecut cel putin un accident mortal). Se pare ca acolo e singurul loc unde te poti da tare pe langa Zalau, ala e locul de liniute, exista zeci de filme pe YouTube cu "cat de tare ma dau eu pe Meses" asa ca o sa mai tot citim stiri din astea pana nu pun astia cocoase de plastic din 50 in 50 de metri in zona aia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Painkill3r

In fiecare an citesc aici despre vitezane care cad pe Meses (anul trecut cel putin un accident mortal). Se pare ca acolo e singurul loc unde te poti da tare pe langa Zalau, ala e locul de liniute, exista zeci de filme pe YouTube cu "cat de tare ma dau eu pe Meses" asa ca o sa mai tot citim stiri din astea pana nu pun astia cocoase de plastic din 50 in 50 de metri in zona aia.

Pe Meses nu se merge tare.. nu se dau liniute.. in schimb pe Meses se merge RACING.. daca nu ai avut ocazia sa ajungi in zona..... poate faci cumva sa vezi locul. ;)

Hai norok

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe Meses nu se merge tare.. nu se dau liniute.. in schimb pe Meses se merge RACING..

 

Nu inteleg ce inseamna mers "RACING". Serios, nu e o gluma. Se organizeaza competitii, se opreste circulatia? Cum se face?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe Meses nu se merge tare.. nu se dau liniute.. in schimb pe Meses se merge RACING

 

Ce replica ai putut scoate... ca din filme, bre! Si cand moare cate unul ce ziceti, "Burn rubber not your soul?".

Editat de ZAPPY
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe Meses nu se merge tare.. nu se dau liniute.. in schimb pe Meses se merge RACING.. daca nu ai avut ocazia sa ajungi in zona..... poate faci cumva sa vezi locul. ;)

Hai norok

asa? :disappointed:

 

e frumos .. le place ..dar daca se termina asa ? :

 

am fost anul trecutpe acolo ... e un drum destul de circulat ...nu e de dat in gura :(

Editat de drakushor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

evit sa intru in discuti dar macar 10% din cei care isi dau cu parerea pe forum pe aici ar sti sa mearga cum merg baieti aia in film cred ca ar fi mai putine accidente . Si care zice ca stie sa mearga il rog sa ne arate si noua sa nu murim prosti .

Care e diferenta ala a murit saracu ca sa dadea tare asta e se mai intampla da zecile care mor ca prosti ca nu sunt in stare sa franeze si mor mergand incet sau se schilodesc pe viata , de astia ce mai ziceti ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care stiu sa se dea asa tare si jm3k3r au dispozitie mai multe circuite sa se afirme prin europa, poate chiar sa faca si bani din asta. In rest in Romania drumurile sunt cum sunt si soferii la fel, din momentul ca ai depasit viteza legala cu 50 km/h si ai dat ortu' esti considerat sinucigas... pentru ca asta-i realitatea, cel putin la noi. Morti care mergeau legal nu stiu daca sunt 3 pe an

Editat de X-eL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

evit sa intru in discuti dar macar 10% din cei care isi dau cu parerea pe forum pe aici ar sti sa mearga cum merg baieti aia in film cred ca ar fi mai putine accidente . Si care zice ca stie sa mearga il rog sa ne arate si noua sa nu murim prosti .

Care e diferenta ala a murit saracu ca sa dadea tare asta e se mai intampla da zecile care mor ca prosti ca nu sunt in stare sa franeze si mor mergand incet sau se schilodesc pe viata , de astia ce mai ziceti ?

Evita si pe viitor sa mai intri in discutii de genul. Te rog.

 

Tu nu vezi ca tocmai aia care se dau asa au accidentele cele mai grave? Mor pe capete! Si nu ca stiu sa se dea ci ca le iese cate unu in fata care nu se asteapta ca "baietii care stiu sa se dea" apar de dupa curba cu 120 la ora!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand o sa gasesti un motociclist din romania sa faca bani afirmanduse pe circuit sa ma anunti si pe mine ca sunt dornic sa il cunosc :). SI hai sa facem o numaratoare cati au murit care o ardeau dubios in oras . si cati mor care se dau pe cheia cu genunchiu pe jos sa fim sinceri tre sai ai ceva co....ie si experienta sa o arzi tare pe un drum gen cheia etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea e simpla, nu vorbim aici de "talent". Ala e in afara discutiei, nici macar nu conteaza!

Principala problema e ca baietii astia pun semnul egal intre viata lor si cifra "0".

Pacat de parintii care i-au crescut dintr-o mana de carne si i-au tinut in scoala cu sacrificii, sperand ca progeniturile sa faca ceva mai mult cu viata lor...

Pacat de prietenii/prietenele/iubitele lor, care ar fi vrut sa-i aibe mai mult timp alaturi...

Pacat de viata celorlalti oameni cu care "talentatii" astia impart drumul public, viata jucata la zaruri de catre zeul cu tobe de titan si oase fragede...

Pacat de cei care ii iau drept idoli (in viata sau nu) si risca sa le repete greselile in acelasi cerc vicios fara sfarsit...

 

Asa ca pentru ala de-mi spune ca n-am eu talentul mortului, ma umple de zambete :). Nu fiti eroi! Toti eroii sunt morti!

Cati amatori (ca vorbim de amatori aici, nu?!) mor pe circuit intr-un an in Europa?

Editat de ZAPPY
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand o sa gasesti un motociclist din romania sa faca bani afirmanduse pe circuit sa ma anunti si pe mine ca sunt dornic sa il cunosc :). SI hai sa facem o numaratoare cati au murit care o ardeau dubios in oras . si cati mor care se dau pe cheia cu genunchiu pe jos sa fim sinceri tre sai ai ceva co....ie si experienta sa o arzi tare pe un drum gen cheia etc.

 

pe tine cred ca te-am remarcat acum ceva ani cand mergeam la un eveniment in coloana si tu ne depaseai pe o roata (cred ca atunci cand am fost sa o luam pe Mirela)

 

altfel tare nu este de referinta, tu mergi mai tare decat multi dar foarte multi merg mai tare decat tine.

daca vrei sa mergi tare si sa stii cat de tare ai mers te duci fratica pe un circuit si vezi ce timpi faci, s-ar putea sa te rusinezi un pic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Evita si pe viitor sa mai intri in discutii de genul. Te rog.

 

Tu nu vezi ca tocmai aia care se dau asa au accidentele cele mai grave? Mor pe capete! Si nu ca stiu sa se dea ci ca le iese cate unu in fata care nu se asteapta ca "baietii care stiu sa se dea" apar de dupa curba cu 120 la ora!

Din pacate Dan are dreptate..l-am admirat pe Macku cat de bine merge..dar ce folos? si pe Tudorica si pe altii care nu mai sunt printre noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe tine cred ca te-am remarcat acum ceva ani cand mergeam la un eveniment in coloana si tu ne depaseai pe o roata (cred ca atunci cand am fost sa o luam pe Mirela)

 

altfel tare nu este de referinta, tu mergi mai tare decat multi dar foarte multi merg mai tare decat tine.

daca vrei sa mergi tare si sa stii cat de tare ai mers te duci fratica pe un circuit si vezi ce timpi faci, s-ar putea sa te rusinezi un pic.

 

 

valbi, nu stiu cine era baiatul care depasea pe o roata atunci,dar crede-ma pe cuvant ca nu era Over. trust me :)

 

 

in rest,fiecare trebuie sa aiba grija cum merge ..cred ca exista destule surse de informatie de unde se poate invata cum e cu mersul tare pe unde nu e cazul si cum e cu moartea atunci cand calaresti o motocicleta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

evit sa intru in discuti dar macar 10% din cei care isi dau cu parerea pe forum pe aici ar sti sa mearga cum merg baieti aia in film cred ca ar fi mai putine accidente . Si care zice ca stie sa mearga il rog sa ne arate si noua sa nu murim prosti .

Care e diferenta ala a murit saracu ca sa dadea tare asta e se mai intampla da zecile care mor ca prosti ca nu sunt in stare sa franeze si mor mergand incet sau se schilodesc pe viata , de astia ce mai ziceti ?

strada nu e circuit. :disappointed:.oricand in orice moment poti gresi.stiu baieti foarte buni pe circuit,mergeau la serres destul de des si la alte etape prin europa.cam toti au cazut destul de urat pe drumurile publice.dc?pentru ca vroiau sa arate ce au invatat pe circuit.pe circuit nu gasesti berbeci care apar pe contrasens,camionagii obositi,ulei,nisip,cacau de animale s.a.m.d.NU exista "stiu sa ma dau" pe drumul public

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

strada nu e circuit. :disappointed:.oricand in orice moment poti gresi.stiu baieti foarte buni pe circuit,mergeau la serres destul de des si la alte etape prin europa.cam toti au cazut destul de urat pe drumurile publice.dc?pentru ca vroiau sa arate ce au invatat pe circuit.pe circuit nu gasesti berbeci care apar pe contrasens,camionagii obositi,ulei,nisip,cacau de animale s.a.m.d.NU exista "stiu sa ma dau" pe drumul public

 

Esti cam total pe dinafara fenomenului. Cei ce au fost de citeva ori la circuit nu prea mai fac deloc accidente mai mult din cauza ca ies foarte rar pe dumuri publice. Din marea masa a participantilor la ROSBK, amatori , profesionisti, nimeni nu a fost accidentat grav pe strada. Inainte de a veni la circuit, mai toti am fost implicati in accidente destul de nasoale.Mai sint si cei care au venit ocazional, o data, si dupaia s-au imprastiat pe strada incercind sa arate ce stiu. In general, circuitul te salveaza de accidente grave deoarece acolo cazi si te ajuta sa constientizezi cam ce puteai patzi daca te opreai intr-un parapet, santz, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

strada nu e circuit. :disappointed:.oricand in orice moment poti gresi.stiu baieti foarte buni pe circuit,mergeau la serres destul de des si la alte etape prin europa.cam toti au cazut destul de urat pe drumurile publice.dc?pentru ca vroiau sa arate ce au invatat pe circuit.pe circuit nu gasesti berbeci care apar pe contrasens,camionagii obositi,ulei,nisip,cacau de animale s.a.m.d.NU exista "stiu sa ma dau" pe drumul public

:crack: Eu cred ca tu nu cunosti pe nimeni care sa se potriveasca descrierilor tale... si cred ca vrei sa impresionezi pe cineva sa creada ca tu cunosti.. toata tara !! :haha: Auzi.. cica "la alte etape prin europa" ... bai pogo tu vezi ce scrii? Pe cine cunosti tu sa fi mers la circuite in tot universul si sa fi avut accident? Sa nu te superi man dar vorbesti prostii !

 

Si referitor la subiect..

 

Fiecare merge cum vrea sufletelul lui, pe unde vrea sufletelul lui, vede motociclismul C.V.S.L.,

Si ca parere personala (poate gresita) in primul rand putem spune de cineva ca este motociclist cand deja are 2-3 sezoane de calarit si deja felul cum el vede motociclsmul poate fii discutat, ... genul motocicleta de 4 luni si mers in slapi nu se pune...(nici la accidente mortale) pentru ca nu au ajuns la o minima maturitate sa zic asa, inca experimenteaza, nu au un stil de mers mai bine zis, care sa poata fii criticat.

Si doi.. eu cred ca mersul racing pe strada se trage din prima dorinta si abordare a viitorului motociclist pieton in prezent, care-l face sa pice in extrema gresita in marea majoritate a cazurilor, (gen vitezist de capitala... cand reuseste sa se urce in saua personala si cu permisul in buzunar abordeaza exact ce vede pe strada, adica viteze foarte mari in oras, si el habar nu are pe ce lume traieste)

deci.. felul cum descoperi motocicleta este foarte important,genul de moto, anturajul, si dorinta proprie.. de aici izvoraste nebunia si mersul infernal de tare al unora.

Ce este de facut? Habar nu am, poate este o stare de normalitate, poate este nevoie de mai multi motociclete pe strada sa scada procentul, oricum... fiecare merge cum vrea inimioara lui, caracterul lui.

Editat de aladin1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe voi nu v-a impresionat deloc filmuletul de mai sus??? Pun pariu ca baiatul stia sa mearga foarte bine pe motoreta. Voi puteti sa aduceti un milion de motive cu circuite, cu echipamente, cu prioritate..s.a.m.d....pana cand nu va va intra in cap ca pe strada se circula...(iar in special pe motor) cu mare atentie...fara excese si caderi in extrem...accidente vor continua sa curga.

 

Nu inteleg cum poate sa existe atat inconstienta in randul nostru...voi chiar nu va ganditi la cei dragi..la familii...la prieteni...(cum bine era spus mai sus de un coleg)?? Ii vad pe unii cum se lauda cu genunchi pe Cheia..cu nush ce fel de drumuri si ineptii...Bai frate , de ce v-ati luat motor? Sa va incercati talentele pe Cheia? Ala , ca si Meses si multe altele...sunt drumuri publice, unde orice fel de greseala sau balega de cal te arunca sub tir.Si atunci ce faci? Si daca voi continuati sa va catalogati ca fiind dintre cei care "lor nu li se intimpla", ca stiti si puteti...pacat...ar trebui sa invatam cu totii din greselile altora.

 

Va sugerez sa va mai uitati inca o data la filmuletul de mai sus...si sa analizati bine situatiile. Strada nu este pista voastra de incercari. Nu lasati pasiunea sa va depaseasca ratiunea.Va credeti piloti de curse..mergeti la circuit. :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mesesul este(ca si infrastructura) o sectiune de drum foarte buna cu o latime foarte mare si un carosabil foarte bun.

Acum cativa ani intalneai des zone cu 4 benzi cu vizibilitate de la intrarea in curba pana la urmatoarea curba de cateva sute bune de metri FARA NICI O MASINA.

Situatia s-a schimbat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...