Sari la conținut

Transalpina


scaurus
 Share

Postări Recomandate

Salutare.

Am marea rugaminte, daca a fost cineva anul acesta pe transalpina, sa ne spuna si noua cum e cu drumul asta pt ca as vrea sa fac o plimbare saptamana viitoare dinspre Ranca spre Sibiu.

M-ar interesa in primul rand cat de rau e drumul pe portiunile neasfaltate si mai ales daca ma prinde vreo ploaie pe acolo cu dragstarul am vreo sansa sa ajung la asfalt.

Multam!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 59
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Recomand http://www.transalpina.biz/

 

Eu am mers de doua ori pe Transalpina anul asta. Odata doar intre Ranca si Obarsie, a doua oara de la Novaci la Sebes. Drumul e facubil cu aproape orice motocicleta sau masina care are macar 10cm garda la sol si suspensii. Merge si fara suspensii :P

 

Asfaltul nou, intre Ranca si Obarsie, e de circuit. Absolut impecabil. Pe alocuri insa, nu a fost finisata soseaua si sunt cateva portiuni unde e doar fundatia drumului (sus in pasul Urdele, pret de 500m) sau macadam (jos spre Obarsie, vreo doua portiuni relativ scurte - cateva sute de m).

 

De la Obarsie spre Sebes asfaltul e acceptabil, acolo unde este. Sunt vreo doua portiuni de pamant tasat unde inca se lucreaza la fundatia drumului - sa fie un km impreuna. Partea proasta e ca daca ploua nu-i cel mai placut traseu. In rest, putin macadam (petice de sub 100m, vreo 2-3-4) si drum in lucru (pe alocuri una din benzi e in lucru, bine semnalizat, portiuni foarte scurte - maxim 10/zece metri).

 

Am vazut supermoto, naked, touring, chopper si adventure-bike-uri pe acolo o gramada. Enduroaicele pur sange cam lipseau (deh, e asfalt), insa erau multi bicicilisti. Ce nu imi amintesc e daca am vazut vreun RR pe acolo, dar in general eu nu prea remarc stilu asta de motor decat daca ii injur lipsa de toba :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, Switch, maine plecam incolo.

Scaurus, luni o sa ai si de la mine un raport cu starea drumurilor.

 

Mersi Switch, mersi Speedy astept ,daca faceti coborarea spre sibiu (bucata Dobra - Jina) ar fi minunat.

Editat de scaurus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel care a pus intregul drum cu verde pentru vitezane, la http://www.openmap.ro/moto , e de-a dreptul (cuvant urat). Daca stiam ce e acolo, faceam un efort sa-mi pun FZ6-ul la punct si ma duceam cu ea, nu cu R1 ...

 

Drumul este in lucru. Asta inseamna ca e 95% terminat dar exista in continuare sectiuni pe care inca mai sunt utilaje (doua-trei cu semafoare), sectiuni neasfaltate scurte (20-25m) si sectiuni neasfaltate lungi (4-5 de cca. 100+ m).

Chiar si cei 95% finalizati pot sa fie foarte riscanti din motive de pamant/nisip/pietris, in general in curbe. Asta daca nu cumva in curba este sectiune lipsa :)

Imo, drumul o sa fie practicabil 100% pe la anu'.

 

O sa pun pe net filmul Ranca - Sebes. Sa vad cum il impart in bucati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ahoi, multumesc si eu de info baieti pentru ca luna asta am si eu planificat sa fac transaplina cu dragstar-ul meu si inca ceva motoare de gen...

Apropo stiti ceva camping-uri prin zona ca ne gandim sa campam la cort prin zona Obarstie sau spre lacul care e in drumul spre Sebes!

Editat de IceLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu prea e gigea să pui cortul la obârÂşie, e plin de băieți veniți la cules de bureți Âşi afine Âşi nu Âştiu dacă ai loc de ei. eu am pus cortul sus, în golul alpin, bate vântul Âşi e mai frig, dar apusul Âşi răsăritul compensează din plin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ahoi, multumesc si eu de info baieti pentru ca luna asta am si eu planificat sa fac transaplina cu dragstar-ul meu si inca ceva motoare de gen...

Apropo stiti ceva camping-uri prin zona ca ne gandim sa campam la cort prin zona Obarstie sau spre lacul care e in drumul spre Sebes!

incearca sa campezi la Lacul Vidra, eu am stat la cort acolo. Te abati cativa km de la Transalpina dar merita, eu acolo ma campez peste...8 zile! :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai m-am intors dintr-un traseu pe Transalpina si Transfagarasan.

Am mers cu CHOPPER (en 500), adica mai rau de atat nu se prea poate.

Drumul Novaci - Ranca - Obarsia Lotrului este asfaltat 100%. Asfalt perfect, circuit, vorba unuia de mai sus. Problemele ar fi altele :

- nisip pe asfalt la greu, fix in curbe unde nu ai vizibilitate;

- nu exista niciun fel de marcaje rutiere, semne, nimic... ceea ce e cam nasol daca te prinde vreo ceata sau ploaie deasa (am prins ceata in pasul Urdele de nu vedeai la 10 metri in fata...)

- nu exista parapet, daca ai norocul sa cazi te duci direct in prapastie si mori, nu prea ai sansede scapare...

- nu exista benzinarii, ultima e la Novaci;

- nu exista tarabe cu suveniruri and shit;

- drumul e oarecum pustiu, prin munte, multi straini cu motoare (slovaci, polonezi, romani nu am intalnit);

Concluzia : drumul poate fi facut de orice motocicleta, conditia e sa fie pregatita de drum (cauciucuri bune, frane etc.) iar rider-ul sa aiba experienta. Incepatorii nu prea au ce cauta pe drumul asta. Pericol de moarte...

 

Drumul Obarsia Lotrului - Sebes

 

- drum in lucru, cu portiuni asfaltate intercalate cu portiuni de macadam, pietris , pamant tasat;

- acostament periculos, fara parapet, cu santuri adanci de cativa metri pe alocuri, sau rape adanci (moarte sigura...);

- poduri in lucru, neasfaltate sau cu asfalt ciuruit, plin de gropi;

- nisip pe asfalt cat cuprinde in zonele unde se lucreaza;

- obstacole nesemnalizate pe drum : gropi adanci, lemne, pietre etc.

- nu exista benzinarii;

Concluzia : NU SE MERITA, drumul este prea periculos si riscant pentru o plimbare. De evitat. Mai bine de la Obarsie se alege alta varianta.

Editat de alex_en
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc mult pentru feedback in legatura cu starea drumului , vrem sa facem si noi acelasi traseu , si o sa cautam o ruta ocolitoare acolo unde ai zis ca e praf drumul :) mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc mult pentru feedback in legatura cu starea drumului , vrem sa facem si noi acelasi traseu , si o sa cautam o ruta ocolitoare acolo unde ai zis ca e praf drumul :) mersi

Prtietene, am fost si eu alaltaieri. Domnu' alex_en ori e vreun sperios, ori nu stie ce-s alea drumuri frumoase. Coborarea din Obarsie pana-n Sugag e unul din cele mai frumoase drumuri pe care le-am calcat vreodata. Exista lucrari, exista urme de griblura de la asfaltari, dar nici pe departe "moarte sigura" sau alte balarii. Ca sa nu risti zborul in rape sau prapastii trebuie ori sa stai acasa, ori sa te dai pe sosele de ses. La munte asa sunt soselele, periculoase. Dar superbe. Ca sa intelegi mai exact cred ca media pe bucata aia a fost undeva pe la 70 la ora. Si asta cu puturoasele astea ale noastre. Daca vei rata drumul ala si apoi vei vedea niste poze sau filmari de pe acolo vei regreta amarnic ca l-ai ocolit. O sa revin dupa ce imi adun amintirile si impresiile din weekendul asta cu amanunte exacte.

 

A, am avut in weekendul asta cu noi un incepator total. Mai exact primul drum ever in afara Bucurestilui. Si prima iesire cu mobra asta. Am facut TA si TF + alte coclauri si "asfalturi" fara nicio problema.

Editat de speedy.k
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

...Concluzia : NU SE MERITA, drumul este prea periculos si riscant pentru o plimbare. De evitat...

 

 

Pai daca o luam asa ne lasam de motociclism,automobilism si in general de tot ceea ce tine de circulatia pe drumurile publice din Romania.Nu mai speria lumea pe forum,drumul este foarte bun,cateva portiuni de macadam, pe care cu Deauville-ul le-am parcurs cu 20-30 km/h nu cred ca reprezinta sfarsitul lumii.Sambata asta am intalnit choperisti,vitezisti,enduristi si scuteristi care au parcurs acelasi traseu fara probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- nu exista tarabe cu suveniruri and shit;

Pai asta e un lucru bun, ca-s satul de tarabe pline de tiganii si kitch exact unde e un popas sau un peisaj superb.

Fac spume cand dau de ele prin Cheile Bicazului, de exemplu... Ca faci slalom printre masini pline de gura-casca in slapi.

Vrei amintiri frumoase, scoate aparatul si fa niste poze !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incearca sa campezi la Lacul Vidra, eu am stat la cort acolo. Te abati cativa km de la Transalpina dar merita, eu acolo ma campez peste...8 zile! :banana:

Eu inca nu stiu cand am sa merg trebuie sa starnesc mai multa lume si sa vad care are curaj sa vina!

 

Eu sunt obisnuit cu nisip, lucrari si toate cele deci trebuie mers precaut si nu-i stres (in plus trasele de munte nu-s pentru cei slabi de inima) cunosc cazuri la care li se face rau in masini pe serpentine =)) deci clar nu-i pentru ori si cine ! Iar Cheile Bicazului sunt la 30 de km de unde stau eu si cam frec scaritele la chopper pe serpentine :ChopperEmo: :chop1:

Editat de IceLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu inca nu stiu cand am sa merg trebuie sa starnesc mai multa lume si sa vad care are curaj sa vina!

 

Eu sunt obisnuit cu nisip, lucrari si toate cele deci trebuie mers precaut si nu-i stres (in plus trasele de munte nu-s pentru cei slabi de inima) cunosc cazuri la care li se face rau in masini pe serpentine =)) deci clar nu-i pentru ori si cine ! Iar Cheile Bicazului sunt la 30 de km de unde stau eu si cam frec scaritele la chopper pe serpentine :ChopperEmo: :chop1:

 

 

Vino maine la Nandru la Freebikers Hunedoara si duminica sau luni plecam pe transalpina; In legatura cu raul de masina pe serpentine, e o chestie simpla: masina vireaza in curbe si iti tine corpul pe scaun in o pozitie anormala (nu intru in detalii cu forta centrifuga, centripeta, smd :)), si de aici si raul de masina. La motor nu exista asta pt ca te lasi in curbe, in armonie cu fortele naturii. Chiar am vazut un documentar, au proiectat un trike care se lasa in curbe aproape ca un motor normal.

PS scaritele la chopper ar trebi sa aiba sub un surub cu un varf consumabil, in Muntenegru pe serpentine si eu atingeam mereu, e normal si numai bine e un fel de limitator ce iti da inclinarea maxima, la o viteza decenta, normal.

 

Traseul colegului de mai sus este (din Novaci) cel mai frumos, pe care il voi faci si eu peste cateva zile...

Ne vedem in creierii muntilor! :ChopperEmo:

Editat de jules27
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recomand http://www.transalpina.biz/

 

Eu am mers de doua ori pe Transalpina anul asta. Odata doar intre Ranca si Obarsie, a doua oara de la Novaci la Sebes. Drumul e facubil cu aproape orice motocicleta sau masina care are macar 10cm garda la sol si suspensii. Merge si fara suspensii :P

 

Salut, te rog spune-mi care este sensul de abordare cel mai corect, Novaci - Sebes sau invers? Intreb asta pentru ca am vazut ca majoritatea intra asa, foate putini am auzit sa vina invers si in al doilea rind am observat ca in abordarea de mai sus in general ripa ramine in stinga, ceea ce ofera o siguranta in plus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator PopaCosmin

Ca sa nu mai deschid un topic nou.

Eu maine la 8 vreau sa plec pe Transalpina si sa ma intorc pe Transfagarasan, daca-mi permite timpul vreau sa ajung si la Rosia Montana.

De cazat ma voi caza unde ma prinde seara. Imi iau si cortul in caz ca nu gasesc cazare cand vreau sa ma culc.

Viteza va fi normala, nu mai mult de 30-40 km/h peste limita legala.

 

Daca mai sunt doritori sa mergem impreuna, vorbim pe privat. :cheers:

 

 

PS. uichendul asta se anunta o vreme foarte frumoasa :bounce:

 

Traseul fara autostrada

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stie cineva daca e ok drumul Obarsia Lotrului - Brezoi ? Este DN7A . Vreau sa urc maine pana la Obarsie si sa ma intorc spre Bucuresti pe Valea Macesului - Brezoi - Valcea - Bucuresti . Sau e mai ok intoarcere pe Petrosani - Tg Jiu - Horezu ?

 

0724 376 275 e tel, daca mai vrea cineva .

Editat de Catalin de pe forum
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la Voineasa nu e asfaltat. Dar cu BMW nu cred ca ai probleme... Zici ca esti Ewan McGregor si may the force be with you...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vino maine la Nandru la Freebikers Hunedoara si duminica sau luni plecam pe transalpina; In legatura cu raul de masina pe serpentine, e o chestie simpla: masina vireaza in curbe si iti tine corpul pe scaun in o pozitie anormala (nu intru in detalii cu forta centrifuga, centripeta, smd :)), si de aici si raul de masina. La motor nu exista asta pt ca te lasi in curbe, in armonie cu fortele naturii. Chiar am vazut un documentar, au proiectat un trike care se lasa in curbe aproape ca un motor normal.

PS scaritele la chopper ar trebi sa aiba sub un surub cu un varf consumabil, in Muntenegru pe serpentine si eu atingeam mereu, e normal si numai bine e un fel de limitator ce iti da inclinarea maxima, la o viteza decenta, normal.

 

Traseul colegului de mai sus este (din Novaci) cel mai frumos, pe care il voi faci si eu peste cateva zile...

Ne vedem in creierii muntilor! :ChopperEmo:

Multumesc de invitatie dar cam pe weekend-ul 19 20 21 merg pe acolo ca se poate ca mai vin ceva baieti cu choppere din clubul meu si cei care mai umbla cu noi!

Iti doresc drum bun si asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe acolo circula mai mult BMW-uri si alte fiare adventure sau sport touring. Si la mine s-au uitat destul de patrat cativa dar gasca de choppere bate tot. Cred ca merita mers in spatele vostru numai pentru a vedea reactiile :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...