Sari la conținut

Accident Prelungirea Ghencea... RIP


MC Mate
 Share

Postări Recomandate

Interesant mod de-a vedea lucrurile.

Sunt sigur ca daca ti s-ar intampla tie asa ceva tot asa ai gandi. :10:

 

Păi nu prea ar avea cum să mi se întâmple, că ar trebui să mă întorc în timp, pe vremea când aveam permisul de două săptămâni, să-mi iau R6 și să îi dau șpan pe drumuri cu o bandă pe sens, noaptea. Probabil, dacă mi s-ar fi întâmplat așa ceva la vremea aceea și aș fi supraviețuit, aș fi fost foarte vehement la adresa șoferului. :) Dar se pare că nu vom ști niciodată cu siguranță.

 

Nu am zis că de-acuma gata, au liber șoferii la asigurat când întorc, doar că, dacă motociclistul venea tare, e foarte probabil ca șoferul să se fi asigurat, doar că nu suficient de temeinic pentru chestii care vin mult mai tare decât e cazul. Și, dacă chiar a fost așa, ar fi nasol să o pățească doar pentru că un tânăr cu hormoni zburdalnici a căutat adrenalina și s-a întâmplat ca mașina lui să fie primul lucru de care s-a lovit.

 

Nu vreau să par răutăcios sau anti-motociclist, dar în cazul de față probabil mă pun mult mai ușor în locul șoferului decât al motociclistului. Știu cum e să conduci în modul normal și să apară ceva complet neprevăzut. Dar nu știu cum e să-ți joci viața la ruletă rusească pe stradă, cu experiență minimă, echipament minim și gaz maxim. Deci poate de-asta pot părea părtinitor.

Editat de kriminal
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 321
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Păi nu prea ar avea cum să mi se întâmple, că ar trebui să mă întorc în timp, pe vremea când aveam permisul de două săptămâni, să-mi iau R6 și să îi dau șpan pe drumuri cu o bandă pe sens, noaptea. Probabil, dacă mi s-ar fi întâmplat așa ceva la vremea aceea și aș fi supraviețuit, aș fi fost foarte vehement la adresa șoferului. :) Dar se pare că nu vom ști niciodată cu siguranță.

Deci daca nu ai R6 si ai A de 5 ani, sa zicem, nu iti mai poate lua fata nimeni, cand faci o depasire. :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar dacă legal o fi vinovat, în cazul în care lucrurile sunt așa cum par (biker încordat, șpan noaptea pe străzi, poc în primul obstacol care, inevitabil, a apărut), șoferul merită să scape.

... e foarte probabil ca șoferul să se fi asigurat, doar că nu suficient de temeinic pentru chestii care vin mult mai tare decât e cazul.

 

Soferul merita sa scape ca sa incerce urmatoarea data sa intoarca in fata unui tir, ai punctat corect. Asa ar fi drept.

 

E vreun articol in lege care spune ca daca tu depasesti viteza legala si unul intoarce in fata ta e absolvit de vina?

 

@ dani31: "fratioare", eu sustin ca nu e cazul sa apara una care e dactilografa la RAR sa-si apere prietenul manelist (nu, nu e cadru M.I.) care-a omorat un om, indiferent cum era ala - si-l scoate tot pe mort vinovat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ dani31: "fratioare", eu sustin ca nu e cazul sa apara una care e dactilografa la RAR sa-si apere prietenul manelist (nu, nu e cadru M.I.) care-a omorat un om, indiferent cum era ala - si-l scoate tot pe mort vinovat.

Nu cunosc partea asta a telenovelei cu dactilografa RAR si cu cadrul M.I., si nici nu ma voi obosi sa aflu.

Oricum iti dau dreptate ca soferul trebuie sa plateasca, dar partea asta a problemei nu ma intereseaza. Mi se pare mai important ca alti incepatori sa nu calce pe urmele celui mort.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, da e o lege a firii care zice ca aia prosti nu apuca sa-si imprastie genele prea des, ca altfel am trai cu totii intr-o societate care-si mananca mucii si ce gaseste prin pamant. A depasit viteza legala, a facut depasire fara sa stie ce are in fata, avea doua saptamani de permis si o racheta sub poponeata. A avut ghinion ca a gasit un bizon in Audi. Daca era o caruta sau o duba, rezultatul ar fi fost acelasi. Rahat, daca era o balega sau o groapa pe drum, rezultatul tot acelasi ar fi fost.

 

Daca si cu parca nu-l mai aduc din mormant si bizonul in Audi trebuie acum sa raspunda pentru faptul ca a fost destul de (cuvant urat) sa incerce sa intoarca pe dubla continua, da-i-ar cati mai multi ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bizonul in Audi trebuie acum sa raspunda pentru faptul ca a fost destul de (cuvant urat) sa incerce sa intoarca pe dubla continua, da-i-ar cati mai multi ani.

 

Nu exista linie continua in zona, de asta chiar nu poti sa-l acuzi. Doar c-a tras de volan fara sa se uite in oglinda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Păi nu prea ar avea cum să mi se întâmple, că ar trebui să mă întorc în timp, pe vremea când aveam permisul de două săptămâni, să-mi iau R6 și să îi dau șpan pe drumuri cu o bandă pe sens, noaptea. Probabil, dacă mi s-ar fi întâmplat așa ceva la vremea aceea și aș fi supraviețuit, aș fi fost foarte vehement la adresa șoferului. :) Dar se pare că nu vom ști niciodată cu siguranță.

 

Ce ciudat, dupa ce citesc postul tau imi dau seama cata dreptate ai, diferenta e ca eu nu trebuie sa ma intorc in timp. In prima luna de condus un "istet" cu audi a facut dreapta fara semnal sau asigurare peste mine.

Nu am avut timp nici sa pisc frana ca deja ma aruncase de pe motor. Cred ca totusi a contat ca aveam doar 30 la ora.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă mergi cu muzica dată mai tare nu mai auzi nici o tobă goală...Âşi la câte scutere sunt prin bucureÂşti poți foarte uÂşor să confunzi un motor cu un scuter care merge cu maxim 50 la ora...

oricum, odihnească-se în pace.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ai venit printre cei (putini) care nu dau vina numai pe conservari. Sa te pregatesti bine, o sa iti sara in cap toti SS isti (aproape) si nu numai ... sunt anumite idei (preconcepute) pe care este imposibil sa le combati cu anumite persoane de aici.

 

Hehehe... de aceeasi parere sunt si eu. Pai daca tu vii cu nu se stie cat peste 100 la ora... esti ca o lumina care se apropie, si se apropie... si nu multi iti vor da prioritate crezand ca au loc... foarte multe accidente sunt din cauza ca motociclistul a ars-o in stil racing pe drumul public si nu i s-a acordat prioritate... dar daca totusi avea o viteza decenta ce se mai intampla ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Urmaresc cu stupoare cum pe mai bine de 10 pagini se cearta lumea ca la usa cortului. Este trist in primul rand ca la urma urmei a murit un om , nu mai conteaza cum si din vina cui, si ar trebui sa meditam putin si sa vedem ce invatam din tragedia lui, dar voi ce faceti? tipic romanesc...incercati sa iesiti in fata prin te miri ce supozitii. Cu ce va incalzeste ca a fost vina DOAR a soferului sau DOAR a riderului? accidentul clar s-a produs printrun cumul de fapte si prin neatentia ambilor.

 

Incercati sa va mai ascudeti in spatele monitorului si sa aruncati pietre, atotstiutorilor, si mai ales sa jigniti persoane pe care nu le cunoasteti, si mai bine invatati din greselile altora ca pe viitor sa nu se mai intimple...Mai puneti mana pe legislatie, cascati ochii in trafic ,invatati mai multe despre conduita preventiva, circulati un pic mai responsabil, si desi este foarte greu pentru niste primate, incercati sa il respectati pe cel de langa voi si veti vedea ca lucrurile se vor inbunatatii....

 

sau continuati sa va balacariti si lucrurile vor continua pe aceiasi linie...cu eroi care mor la tot pasul!

 

Nici nu va salut!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci daca nu ai R6 si ai A de 5 ani, sa zicem, nu iti mai poate lua fata nimeni, cand faci o depasire. :ok:

 

Păi nu știu cum se face că nu prea mi-o ia nimeni. :)

 

Acum serios vorbind, am zis că da, într-adevăr, e nașpa să întorci fără să te asiguri. Și cine face asta trebuie să plătească. Și dacă mie mi s-ar întâmpla, ar fi probabil într-o situație în care mi-am luat toate mijloacele de precauție și ar însemna că omul care m-a lovit chiar nu s-a uitat. Dar dacă aș avea eu chef într-o zi să o ard mai forjator (mi se mai întâmplă din când în când), mi-aș băga picioarele în ea de precauție și aș merge tare și m-ar lua unul pe capotă, nu aș avea nicio pretenție (presupunând că aș mai trăi ca să pot avea pretenții). Aș ști că mi s-a întâmplat în primul rând pentru că am ars-o forjator, aș înghiți în sec și gata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[...] mi-aș băga picioarele în ea de precauție și aș merge tare și m-ar lua unul pe capotă, nu aș avea nicio pretenție (presupunând că aș mai trăi ca să pot avea pretenții). Aș ști că mi s-a întâmplat în primul rând pentru că am ars-o forjator, aș înghiți în sec și gata.

 

Stockholm syndrome

In psychology, Stockholm syndrome is a term used to describe a real paradoxical psychological phenomenon wherein hostages express empathy and have positive feelings towards their captors, sometimes to the point of defending them. These feelings are generally considered irrational in light of the danger or risk endured by the victims, who essentially mistake a lack of abuse from their captors for an act of kindness.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Da, știu ce e sindromul Stockholm. Dar nu cred că are nicio legătură cu ce am zis eu.

 

Dar paralela pe care o faci e interesantă. Crezi că șoferii sunt un fel de teroriști și motocicliștii niște victime nevinovate? Consideri că există aceste două tabere în permanent conflict? Eu nu. Eu cred că suntem toți participanți la trafic. Unii sunt mai precauți, mai atenți și conduc în funcție de nivelul lor de experiență, alții nu. Unii sunt nesimțiți și abia așteaptă să intre într-un conflict ("Ia uite-l bă pe ăla ce face! M*ie băăăă!"), alții își văd de treaba lor. Unii mai proști, alții mai deștepți și tot așa. Indiferent dacă sunt motocicliști, bicicliști, pietoni, căruțași etc.

 

Și mai cred și că în aproape orice accident, motociclistul are partea lui de vină. Bine, vină poate e mult spus. Cam orice accident ar putea fi evitat, dacă știi ce ai de făcut și mergi în limitele tale. Ori atunci, în momentul critic, dacă nu te panichezi și știi să frânezi, să eviți etc, ori prin a evita să ajungi în situația critică. În cazul omului cu R6, cheia ar fi fost să nu se pună în situația în care era. Să nu ajungă să se bazeze că nu intră nimeni pe stradă fără să se asigure super temeinic, sau că nu face nimeni nimic brusc, pentru că de frânat și evitat și alte alea era clar că nu prea avea de unde să știe. Și-a pus practic viața în mâna sorții, cu șanse foarte potrivnice. E ca și cum ai juca ruletă rusească, nu e nicio diferență. Și în situația asta, e greu să îl acuzi pe șofer. Ăla poate chiar nu s-a asigurat deloc, dar după accident poate oricum să zică "Dom'le, eu m-am asigurat, dar ăla venea tare de tot, n-aveam cum să îl văd." Poate nu e așa, dar n-ai cum să demonstrezi. Motociclistul e mort, deci nu poate spune versiunea lui și scena accidentului pare să susțină afirmația șoferului. Motoreta e făcută bucăți, mașina e boțită serios etc.

 

Ce vreau eu e ca toți începătorii sau forjatorii incipienți să înțeleagă că treburile astea se întâmplă inevitabil dacă mergi fără să gândești. Dacă dai gaz ca disperatul căutând adrenalină, sau admirație, sau ca să ai ce povesti la cârciumă, la un moment dat va întoarce unul, va ieși altul din parcare, va traversa o babă surdă. Și oricât ți s-ar părea ție că ești de talentat, dacă n-ai kilometri serioși, în toate condițiile, nu ai experiență suficientă. Dacă n-ai prea fost pe circuit, n-ai cum să o arzi foarte sportiv și să și scapi cu basma curată. Scapi o dată, de două ori, de 50 de ori, dar la un moment dat o s-o pățești. INEVITABIL. Și atunci nu va mai conta dacă ăla care te-a lovit s-a asigurat temeinic sau deloc, dacă era șofer bun sau prost, dacă face pușcărie sau trăiește bine mersi. Tu o să fii tot mort. Și oricât se zice că "măcar să se facă dreptate, să facă vinovatul pușcărie", asta nu e nicio alinare pentru părinții care pierd un copil. Îi distruge forever.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca-n pace, ...nimic mai mult de spus, iar noi, sper sa invatam din aceste greseli...atat soferi de autoturisme cat si motociclisti... :rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce-ai patit fratele meu ? Esti unul dintre aceia care posteaza dupa ce isi beau cafeaua prea tare ? :unsure:

Unde vezi tu jigniri ? contrele sunt ca asta presupune o discutie in contradictoriu. d'asta este forum.

Daca nu iti place discutia nu o citi, exista moderatori, te-ai trezit tu de dimineata sa faci pe avocatu'...

Cine vorbea de jigniri...

Treaba ai cu primatele si voalat ca restul sunt niste terminati care fac pe smecherii din spatele tastaturii...ce este ? :yousuck::finger:

 

Păi nu știu cum se face că nu prea mi-o ia nimeni. :)

Eu sper sa nu ti se intample.

Mi-aduca minete de catemistul de acum vreo trei ani care a patit acealsi lucru, la o viteza mica, s-a suit pe picioare in ambulanta...toata lumea s-a bucurat la auzirea vestii...ca apoi sa moara in cateva ore la Urgenta, pentru ca avea un plaman perforat din lovitura cauzata de accident si care parea doar o tavaleala...

Asa ca...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Și mai cred și că în aproape orice accident, motociclistul are partea lui de vină. Bine, vină poate e mult spus. Cam orice accident ar putea fi evitat, dacă știi ce ai de făcut și mergi în limitele tale. Ori atunci, în momentul critic, dacă nu te panichezi și știi să frânezi, să eviți etc, ori prin a evita să ajungi în situația critică.

 

Victim blaming

 

Despre istoria victimizarii:

Although Ryan popularized the phrase, the phenomenon of victim blaming is a well established in human psychology and history;[11] for instance there are plenty of examples in the Christian and Ebraic Old Testament, in which tragedies and catastrophes are justified and blamed on the victims for their faults as sinners.[11]

 

Argument pro analiza a responsabilitatii victimei:

Roy Baumeister, a social and personality psychologist, argues that blaming the victim is not necessarily fallacious.[16] He argues that showing the victim's responsibility can be insightful contrary to typical explanations of violence and cruelty, which incorporate the trope of the innocent victim.

 

Posibile explicatii ale victimizarii:

It has been proposed that one cause of victim-blaming is the "just-world phenomenon". People who believe that the world has to be fair may find it hard or impossible to accept a situation in which a person is unfairly and badly hurt. This leads to a sense that, somehow, the victim must have surely done 'something' to deserve their fate. Another theory entails the need to protect one's own sense of invulnerability.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce-ai patit fratele meu ? Esti unul dintre aceia care posteaza dupa ce isi beau cafeaua prea tare ? :unsure:

Unde vezi tu jigniri ? contrele sunt ca asta presupune o discutie in contradictoriu. d'asta este forum.

Daca nu iti place discutia nu o citi, exista moderatori, te-ai trezit tu de dimineata sa faci pe avocatu'...

Cine vorbea de jigniri...

Treaba ai cu primatele si voalat ca restul sunt niste terminati care fac pe smecherii din spatele tastaturii...ce este ? :yousuck::finger:

 

 

Eu sper sa nu ti se intample.

Mi-aduca minete de catemistul de acum vreo trei ani care a patit acealsi lucru, la o viteza mica, s-a suit pe picioare in ambulanta...toata lumea s-a bucurat la auzirea vestii...ca apoi sa moara in cateva ore la Urgenta, pentru ca avea un plaman perforat din lovitura cauzata de accident si care parea doar o tavaleala...

Asa ca...

 

Ziceam și un pic în glumă. Sunt convins că accidentele i se pot întâmpla oricui, indiferent de experiență. Știu cazul de care zici și sunt conștient că o clipă de neatenție, combinată cu ceva ghinion (tocmai atunci face unul o nefăcută și tocmai atunci te lovești bizar de grav) poate duce la nenorociri mari. Tocmai de-asta cred că toți ar trebui să ne ferim mai bine și să fim conștienți că se poate întâmpla orice, oricând. Nu o să reușim niciodată să reducem la zero șansele de accident, dar putem să încercăm să la reducem cât mai mult. Sau măcar să nu le creștem. Tânărul care a murit acum a invitat practic accidentul să se întâmple (șpan, fără experiență, noaptea, oraș, fără echipament etc). Mai lipsea să închidă ochii ca tipa din Titanic. A nu se înțelege că mă bucur sau ceva. Departe de mine gândul. E mare păcat că a murit, dar și-a cam făcut singur ghinionul.

 

Victim blaming

 

Despre istoria victimizarii:

 

 

Argument pro analiza a responsabilitatii victimei:

 

 

Posibile explicatii ale victimizarii:

 

 

:) Moaa, câtă psihologie.

 

Bănuiesc că e și ceva caterincă aici, dar o să-ți răspund oricum. Sincer, mie mi se rupe de cine e de vină, în general. Deci nu caut să blamez, ci să evit. De-asta am și zis că "vină" e prea mult spus. Realitatea e următoarea: pe stradă se circulă haotic, pentru un motociclist care nu știe ce are de făcut e periculos. Așa că ori înveți ce ai de făcut și o faci, ori o pățești. Și când o pățești nu prea mai contează cine e de vină, că din căruciorul cu rotile nu te scoate vina celuilalt. Sigur, mai e și varianta să mergi cu metroul, dacă nu vrei să accepți faptul că lucruri incorecte se întâmplă pe stradă în fiecare minut (ba întoarce unul unde nu e voie, ba forțează altul prioritatea, ba traversează un bețivan etc) și nu ești pregătit să le eviți.

 

Desigur, dacă te pasionează repartizarea vinei, poți să mergi cum știi și să vezi după aia. Analizezi: ăla a făcut așa, ăla altfel, țac-pac, vina e acolo. Doar că, din câte știu eu, în România asta nu înseamnă nimic. Adică o fi ăla vinovat că ți-ai rupt picioarele, lui îi ia permisul pe câteva luni, poate un an, timp în care tu faci fizioterapie. Dacă îl dai în judecată, după ani buni îți mai și plătește câte ceva. Tu tot faci fizioterapie și ai rămas cu un mers șui. Dar s-a stabilit, vina era a lui. Ce bine, că ți-ar fi fost cam greu să duci și povara vinei în spate, mai ales acum că ai picioarele rupte. Mă rog, poate e un pic cam melodramatic, dar înțelegeți ideea.

 

Hai gata, că am scris prea mult pe forum sezonul ăsta. Cred că îmbătrânesc. :)

Editat de kriminal
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu exista linie continua in zona, de asta chiar nu poti sa-l acuzi. Doar c-a tras de volan fara sa se uite in oglinda.

Si mai mult ca probabil, fara sa semnalizeze ! Daca ar fi existat semnal, motociclistul asa incepator cum era, ar fi incercat poate sa depaseasca pe dreapta, daca masina ar fi fost pozitionata la axul drumului, acolo de unde se incepe virajul stanga, nu s-ar fi riscat sa intre in depasire pe stanga, decat poate doar daca avea un hematom pe creer sau o interventie de extirpare a unui lob. Cred ca nu a semnalizat soferul, si acesta a initiat manevra virand brusc, atat ! Cred ca si baiatul asta a murit totusi fara prea mare vina, desi are vina ca a avut prea mare incredere in el. ca a circulat noaptea prea curand de la obtinerea permisului. Motorul nu e pentru orisicine Am spus si o repet, cand mergi pe motor, deja e ca si cum ai merge la Doctorat, trebuie sa ai indelunga experienta si practica in urma, sa incepi de jos din clasele primare, altfel...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kriminal, nu stiu cum sa-ti spun, pot sa dau copy paste la ce scrii tu pe aici? E smecherie sa stii sa te exprimi, ceea ce-mi lipseste mie. Mai bine decit atit nu se poate. Totusi, accidente ca acesta or sa se intimple forever, toti cei nepatiti merg pe premisa ca lor nu li se intimpla, sau, chiar daca se va intimpla, grija lor e sa nu se zgirie prea rau carenele. Abia dupa un amarit de ghips riderul incepe sa mearga cit de cit cu frica. In cazuri ca acestea care se lasa cu deces, nu mai invatza nimeni nimic. Doar pareri online.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kriminal, nu stiu cum sa-ti spun, pot sa dau copy paste la ce scrii tu pe aici? E smecherie sa stii sa te exprimi, ceea ce-mi lipseste mie. Mai bine decit atit nu se poate. Totusi, accidente ca acesta or sa se intimple forever, toti cei nepatiti merg pe premisa ca lor nu li se intimpla, sau, chiar daca se va intimpla, grija lor e sa nu se zgirie prea rau carenele. Abia dupa un amarit de ghips riderul incepe sa mearga cit de cit cu frica. In cazuri ca acestea care se lasa cu deces, nu mai invatza nimeni nimic. Doar pareri online.

 

Știu ce zici, am experiența de la garaj de la Balamuc. Oricât le explici unora că nu e bine ce fac, nu sunt convinși până nu o mușcă. Dar mă tot gândesc că poate, din cele peste 20 de mii de vizualizări de pe topicul ăsta, or fi măcar doi-trei care citesc și rămân cu ceva. Și când se suie pe motoretă, o iau mai ușor. Așa sunt eu, mai optimist defel. :)

 

Țineți minte copii: dacă trageți de manșon și sperați să se termine cu bine, INEVITABIL se va termina prost. :)

 

offtopic

@jagi: ce îți mai face genunchiul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...