Sari la conținut

Bucuresti - Thassos , 5 - 7 nopti


Postări Recomandate

Intentionez sa plec luni cat mai de dimineata in Thassos . Plec cu pasagera si bagaje asa ca nu voi merge tare. Vreau ca dupa amiaza sa ajungem pe insula. Daca mai sunt doritori mi-ar face mare placere sa mergem impreuna . Nu am rezervare , cazare o sa gasim acolo . Nu sunt pretentios, vreau un loc curat si frumos, astept propuneri si sugestii daca mai sunt amatori .

 

Am nevoie de cateva sfaturi de la voi, vad ca Thassos a fost o destinatie des intalnita pe forum .

Pana la urma care e cel mai bun drum ? Vad ca sunt mai multe variante. De la Veliko Tarnavo e varianta prin Stara Zagora sau Nova Zagora. Pe google maps prima varianta are 549 Km, a doua 592, ambele cu trecerea granitei prin Zlatograd.

In Bulgaria am mai mers o data, si atunci cu masina, si imi amintesc ca erau deficitari la indicatoare rutiere.

Trecera cu ferry-ul o sa o facem la Keramoti, vad ca e si mai rapida si mai ieftina decat din Kavala.

Recomandati o anumita plaja sau statiune pe insula? La intoarcere ma gandeam sa trec o zi si prin Salonic , dar asta nu e hotarat.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intentionez sa plec luni cat mai de dimineata in Thassos . Plec cu pasagera si bagaje asa ca nu voi merge tare. Vreau ca dupa amiaza sa ajungem pe insula. Daca mai sunt doritori mi-ar face mare placere sa mergem impreuna . Nu am rezervare , cazare o sa gasim acolo . Nu sunt pretentios, vreau un loc curat si frumos, astept propuneri si sugestii daca mai sunt amatori .

 

Am nevoie de cateva sfaturi de la voi, vad ca Thassos a fost o destinatie des intalnita pe forum .

Pana la urma care e cel mai bun drum ? Vad ca sunt mai multe variante. De la Veliko Tarnavo e varianta prin Stara Zagora sau Nova Zagora. Pe google maps prima varianta are 549 Km, a doua 592, ambele cu trecerea granitei prin Zlatograd.

In Bulgaria am mai mers o data, si atunci cu masina, si imi amintesc ca erau deficitari la indicatoare rutiere.

Trecera cu ferry-ul o sa o facem la Keramoti, vad ca e si mai rapida si mai ieftina decat din Kavala.

Recomandati o anumita plaja sau statiune pe insula? La intoarcere ma gandeam sa trec o zi si prin Salonic , dar asta nu e hotarat.

Bafta!

 

Iti recomand Potos, dar poti incerca si Pefkari Este la 42 km de la locul de debarcare pe coasta vestica a insulei spre Limenaria. Neaparat sa mergeti la taverna Irene si intrebati de Giannis (un grec care stie foarte bine lb romana, vesel mereu si tare, tare simpatic).

In ceea ce priveste cazarea....este cam scump acum ptr ca la ei este varf de sezon. E greu sa gasesti sub 60 de euro/camera. In general preturile sunt 80-100 euro/camera. Daca mergeti cu cortul, este un camping foarte curat, intr-o livada de maslini, intre Pefkari si Potos. 4.80 euro/cort si 4 euro/pers. Vad ca ai F800 asa ca poti incerca si un off-road spre Theologos (10 km de Potos). Sunt multe de vizitat. Un must do este Giola (intreaba prin zona cum se ajunge ca e complicat de explicat aici). Cand te plictisesti, baga o tura de insula: 100 km fix de curbe. Raiul motociclistului. Grija mare pe ploaie, asfaltul din Thassos este foarte alunecos.

Bafta si distractie placuta

 

LE:Citeste aici ce i-am spus unui coleg care vroia si el sa mearga prin Zlatograd

Editat de Vlad_N
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost acum 2 săptămâni in Thasos. Am mers pe pasul Sipka, Stara Zagora, am intrat in Grecia pe la Xanti. Am luat feribotul de la Keramoti. Transferul dureaza aprox 30 de min si costa 11 euro pt moto + 2 persoane. Noi am stat in Limenaria, in sudul insulei. Foarte liniÂştită statiunea. Curata si destul de slab vizitată de romanasii noÂştri cheflangii. Am auzit de la un prieten ca ar mai fi si zona Scala Potamia foarte faina. De preferat sa ajungi pe zi in Thasos ca sa iti poți alege un loc pe gustul tău cu răbdare. Restul e distracție. Si grecii sunt specialiÂşti la asta. Drum bun si bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Update .

Din pacate a intervenit ceva, nu mai pot pleca luni si aman pentru joi. Plecarea joi 25 august, intoarcere miercuri 31 august!

 

Vlad_N, omunegru22, multumesc mult!

 

AllenC, drum bun ! Dau o bere daca o sa fim vecini pe insula :cheers:

 

Se poate edita cumva titlul topicului sa schimb data ? din 22 in 25.

Editat de Catalin de pe forum
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am ajuns in Thassos , dupa un drum pe care singur l-am lungit :). Am mers prin Zlatograd , unde am stat la coada la vama . Am gasit o cazare buna la 30 euro in Potos , unde am motorul sub balcon :) . Daca vrei sa iesim la o bere , 0744583339 , apel sau sms .

 

Hai ca beau o bere la draft in avans..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...