Sari la conținut

Accident mortal sebastian


BadCbx91
 Share

Postări Recomandate

Nu stiu altii cum sunt, dar eu si daca urmeaza sa trec strada pe o trecere de pietoni semaforizata si am culoarea verde, ma uit tot timpul in stanga si in dreapta sa fiu sigur ca nu vine vreun dement cu viteza care sa ma ia in plin.

 

Sa fii pieton pe trecere si sa te loveasca o msina/motocicleta, e cam acelasi lucru ca atunci cand conduci un vehicul si te loveste trenul pe calea ferata. Tot in stanga si in dreapta trebuie sa te asiguri, numai ca in situatia a doua, nu ai prioritate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 179
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

conform legii motociclistul va fi gasit vinovat 100% de accident... ca era trecere si probabil avea viteza mare. Asigurarea la trecere este "o recomandare" in lege parca... adica zice acolo ca pietonii pot traversa dupa ce s-au asigurat... nush cit de mult se poate miza pe asta avind in vedere ca motociclistul avea viteza maricica si asta e naspa impotriva lui. Dar... depinde de toanele justitiei... pledarea avocatilor si cit de insetati de singe sint rudele.

 

dar

 

Daca eu as trece strada pe trecere dar de-an...sulea fara sa ma asigur... si unu da peste mine si imi rupe picioarele... da... as zice ca e vinovat conform legii si l-as pune sa plateasca cu RCAul reparatia la picioare... dar in acelasi timp in sinea mea m-as considera idiot si vinovat ca NU AM AVUT GRIJA DE MINE.

 

Daca as crapa... situatia ar fi aceeasi doar ca nu m-as mai putea invinovati singur... dar ar putea face-o ceilalti... gen... bou a fost ca nu s-a uitat si el.

 

my 2 cents

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in afara faptului ca omul avea 60 de ani, parca asa citisem pe undeva, deci oarecum e scuzat fiind in varsta ,si in afara faptului ca derbedeul avea viteza intrastelara, trebuie sa fi un dobitoc si un inconstient sa te loveasca cineva pe trecere! mai terminati cu imunitatea voastra pe trecere!! daca ti la pielea ta te asiguri, cum scrie si in lege, daca nu iti meriti intr-un fel soarta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce-mi plac mie contrele astea! Si cum nimeni nu-si ia palme dupa ceafa de la moderatori pentru offtopic:

 

Zilnic, dar absolut zilnic, cand faci mai mult de 10 - 15 km in trafic bucurestean, se trezeste cate un Matusalem cu fuleu de testoasa ca, desi s-a pus verde la masini, el tot crede ca are timp sa traverseze. Si o face asa intr-un stil ilar, uitandu-se numai inainte de frica sa nu faca stun-lock si-i da asa maruntel din glezne alternand glezna stainga pe miscarea inainte cu sacosa de muraturi din dreapta avand miscarea spre inapoi cu miscarea pantofului din vinilin de vara din dreptul spre inainte si sacosa cu paine si telina din stanga. Azi am oprit fix in fata unui suncos pe trecerea de la cora lujerului (veneam dinspre gorjului) dar asa cu "talent" astfel incat sa-i las loc sa ma ocoleasca prin fata, si cand dadea sa ma ocoleasca... inaintam putin, si apoi cand conservele au invadat intersectia, l-am lasat pe dodecagenar in plata domnului in mijlocul strazii, intr-un ocean de claxoane si imprecatii.

 

De partea cealalta am fost ata de bou incat era sa mierlesc si eu pe unul pe trecere. Legal (si moral d.p.m.d.v.) 100% vina mea, mai ales ca aveam si vre-o 70. Avand in vedere stilul sinucigas in care a traversat (desprins din piesa de teatru :"Sinucigasul", actul intai: "Bag pewla, eu traversez") i-am cam dat dreptate. Si eu mai stau pe trecere sa incetineasca macar unul sa pot si eu sa trec in siguranta, si sa ajung pe partea cealalta cu cracii sub cap. Mboon, am franat de am scartait rotile si dansa sub mine, dar aveam viteza si estimam oprirea la 2-3 metri dincolo de locul eventualului impact. Pietonul s-a oprit si eu am trecut. Insa in momentele franarii cand vedeam cum scartaie roata fata, am avut o halucinatie cu un fireblade rosu, pe partea stanga cum se duce invartindu-se pe carosabil, cosind picioarele pietonilor, si un bou cu casca in cap intepenit sub o duba isi blestema zilele.

 

Ma rog, mobristul ia cativa ani cu suspendare, ca-i la moda in RO, plateste acolo o inmormantare si nu se mai suie fo 5 ani la ghidon volan, cei 5 ani incep dupa terminarea perioadei de puscarie suspendata.

 

 

B-dica, b_dica, b-dica, b-dat's all folks!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu dau vina pe motociclist pentru ca TOTI depasim viteza legala cel putin odata pe zi, de cele mai multe ori seara/noaptea din diferite motive... Repet nu va "Dati sfinti" eu nu eu nu ca nu e adevarat.

Sincer se arunca niste comunisti pe trecerile de pietoni "Gen am prioritate descurcate",nici macar sa se uite in stanga si in dreapta , si daca ii claxonezi se opresc pe trecere sa comenteze ... E mai bine sa se scoata prioritate pentru pietoni e mai normal, s-ar asigura macar!!! Sper. Sa nu mai vorbim de pietoni care NU trec pe trecere si tot ei au gura mare ca ii omoram ... pm

Dumnezeu sa l ierte dar putea sa se asigure

 

Off topic... Bah da sincer trecerile alea de pietoni din 5 in 5 metri sau trecerile in curba de le vezi in ultimul moment astia nu se gandesc?

Editat de Calduta
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

trebie inteles ca la trecerea de pietoni trebuie oprit. in vest, numai cind te apropii de ea, toti opresc.

ca ala se arunca, sau trece ca melcu', functie de bun simt, asta e, n-ai ce face:opresti si-l lasi sa treaca. trebuie cascat ochii la treceri, ce sa mai vorbim...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Huh ? era cocalar cu slapi, care se dadea racing? :eek: :blink: :scratch: Atunci dau vina pe el... rasismul din mine ;)

 

"In afara... In Italia prioritate MASINI, In rusia prioritate MASINI, daca nu ma insel si in Spania ... restu numai stiu :what: statistic vorbind, nu mor atatia pe trecerile de pieton acolo"

Care vest te referi ???

Editat de Calduta
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...pe trecerile de pietoni "Gen am prioritate descurcate",nici macar sa se uite in stanga si in dreapta , si daca ii claxonezi se opresc pe trecere sa comenteze ...

Tu claxonezi pietonii aflati pe trecere, cand au prioritate? :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu claxonezi pietonii aflati pe trecere, cand au prioritate? :huh:

ocazional pitipoancele care au 16 cm tocuri abea merg si mai si vb la telefon si eu tre sa stau dupa ele si sa intarzi la munca? :blink: (oprita fiind) :sick:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ocazional pitipoancele care au 16 cm tocuri abea merg si mai si vb la telefon si eu tre sa stau dupa ele si sa intarzi la munca? :blink: (oprita fiind) :sick:

 

Cum sa mai stai 5 secunde-n plus, cat astepti sa se traverseze?! Ca doar tu ai motocicleta si esti ragina soselelor! Cum sa "intarzi" la munca din cauza pitzipoancelor?

 

 

Cred ca ai o frustrare personala legata de fetele care merg pe tocuri, ca doar pe ele le dai exemplu.

Caror oameni le acorzi prioritate, ca am inteles deja ca fetele cu tocuri de 16 nu au sanse la tine :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@tashulina : Eu da ! Si am 6 motive (minim):

1. Cand se angajeaza in traversarea trecerii de pietoni, desi in urma mea nu se mai afla niciun autovehicol, fortandu-ma sa opresc aiurea.

2. Cand se misca foaaaaarte incet, pe trecerea de pietoni, vorbind la telefon.

3. Cand traverseaza 1/4, 1/3 pe partea carosabila fara marcaj, apoi isi continua deplasarea pe marcaj ori vice-versa.

4. Cand traverseaza ca bezmeticii, neasigurandu-se continuu stanga dreapta.

5. Cand se angajeaza in traversare pe trecerea de pietoni, printre masinile stationate fara sa-si puna problema daca acel conducator l-a vazut si poate opri sau nu.

6.Cand alearga pe trecere..

Editat de Csj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@tashulina : Eu da ! Si am 5 motive (minim):

1. Cand se angajeaza in traversarea trecerii de pietoni, desi in urma mea nu se mai afla niciun autovehicol, fortandu-ma sa opresc aiurea.

2. Cand se misca foaaaaarte incet, pe trecerea de pietoni, vorbind la telefon.

3. Cand traverseaza 1/4, 1/3 pe partea carosabila fara marcaj, apoi isi continua deplasarea pe marcaj ori vice-versa.

4. Cand traverseaza ca bezmeticii, neasigurandu-se continuu stanga dreapta.

5. Cand se angajeaza in traversare pe trecerea de pietoni, printre masinile stationate fara sa-si puna problema daca acel conducator l-a vazut si poate opri sau nu.

 

 

Mai omule, cata vreme zebra=prioritate pt pietoni, omu' poate sa treaca si-n maini daca vrea. Poa' sa treaca cum vrea el, pt ca E DREPTUL LUI.

Tine de bunul simt al pietonului sa treaca cu pas grabit pt a nu tine pe loc circulatia; tine de bunul simt al conservarului/motorizatului sa se gandeasca daca sa claxoneze sau nu(btw, claxonul nu va rezolva problema, in cazul asta), doar polueaza fonic.

Editat de shiva
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Huh ? era cocalar cu slapi, care se dadea racing? :eek: :blink: :scratch: Atunci dau vina pe el... rasismul din mine ;)

 

"In afara... In Italia prioritate MASINI, In rusia prioritate MASINI, daca nu ma insel si in Spania ... restu numai stiu :what: statistic vorbind, nu mor atatia pe trecerile de pieton acolo"

Care vest te referi ???

 

 

in itaia prioritate masini la trecerea de pietoni? ai fost tu si ai vazut?

cred ca nu stii ce vorbesti!

care vest? incepind din ungaria TOATE! niciuna nu am vazut sa aibe prioritate la masini. peste tot, opresc in momentul in care te apropii de trecere. nu stiu cit circuli tu in ue, dar eu sint frecvent pe acolo ...iar vestul e UE, asa ca nu are legatura cu rusia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba ce dracu e cu titlul ala, cand vezi Accident Mortal Sebastian ti se taie picioarele. puneti si voi ceva pieton decedat,

 

poate lumea mai are si prieteni cu numele de Sebastian si pana citeste i se taie pofta de toate.

 

conducereaaaa??????????????????????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba ce dracu e cu titlul ala, cand vezi Accident Mortal Sebastian ti se taie picioarele. puneti si voi ceva pieton decedat,

 

poate lumea mai are si prieteni cu numele de Sebastian si pana citeste i se taie pofta de toate.

 

conducereaaaa??????????????????????

 

...e zona Sebastian, nu unu' cu numele asta :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@tashulina : Eu da ! Si am 6 motive (minim):

1. Cand se angajeaza in traversarea trecerii de pietoni, desi in urma mea nu se mai afla niciun autovehicol, fortandu-ma sa opresc aiurea.

Mi se pare ca judeci cel putin ciudat. Cum ar fi daca pietonii te-ar alerga cu bata ca treci doar tu pe drum (unde nu e zebra si ai tu prioritate) si nu astepti inca 4-5 masini, si din cauza asta el tre sa te astepte pana treci ca apoi sa treaca el?

2. Cand se misca foaaaaarte incet, pe trecerea de pietoni, vorbind la telefon.

E dreptul lui sa treaca cum vrea pe trecere. Poate ca da, ma enerveaza, mai ales daca ma grabesc, insa sa il claxonez??

3. Cand traverseaza 1/4, 1/3 pe partea carosabila fara marcaj, apoi isi continua deplasarea pe marcaj ori vice-versa.

Cat timp e pe zebra, nu va auzi nimic din partea mea.

4. Cand traverseaza ca bezmeticii, neasigurandu-se continuu stanga dreapta.

Claxonezi un pieton care traverseaza pe zebra daca "nu se asigura continuu stanga dreapta"? :laugh: haide mah, ce dracu, asta e chiar amuzanta!

5. Cand se angajeaza in traversare pe trecerea de pietoni, printre masinile stationate fara sa-si puna problema daca acel conducator l-a vazut si poate opri sau nu.

Deci tot el e al dracu daca se angajeaza "pe trecerea de pietoni", nu conducatorul auto/moto care se afla stationat pe zebra...interesant

6.Cand alearga pe trecere..

Din partea mea poa' sa treaca si in pasul strengarului, are prioritate.

 

Sunteti prea stresati...si tu si domnisoara care "intarzi la munca".

 

 

Mai omule, cata vreme zebra=prioritate pt pietoni, omu' poate sa treaca si-n maini daca vrea. Poa' sa treaca cum vrea el, pt ca E DREPTUL LUI.

Tine de bunul simt al pietonului sa treaca cu pas grabit pt a nu tine pe loc circulatia; tine de bunul simt al conservarului/motorizatului sa se gandeasca daca sa claxoneze sau nu(btw, claxonul nu va rezolva problema, in cazul asta), doar polueaza fonic.

Exact. Ce o fi atat de greu de priceput?

Editat de Tashulina
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@tashulina : Eu da ! Si am 6 motive (minim):

1. Cand se angajeaza in traversarea trecerii de pietoni, desi in urma mea nu se mai afla niciun autovehicol, fortandu-ma sa opresc aiurea.

Daca nu vrei sa "te opresti aiurea",solutia se numeste simplu:EVITAREA OBSTACOLULUI, daca putem spune asa. Manevra o inveti si-n scoala moto. Nu te pune nimeni sa nu-l ocolesti daca esti asa de grabit si singur pe drum.

2. Cand se misca foaaaaarte incet, pe trecerea de pietoni, vorbind la telefon.

3. Cand traverseaza 1/4, 1/3 pe partea carosabila fara marcaj, apoi isi continua deplasarea pe marcaj ori vice-versa.

4. Cand traverseaza ca bezmeticii, neasigurandu-se continuu stanga dreapta.

5. Cand se angajeaza in traversare pe trecerea de pietoni, printre masinile stationate fara sa-si puna problema daca acel conducator l-a vazut si poate opri sau nu.

6.Cand alearga pe trecere..

 

La restul nu ma obosesc..abia am putut sa ma opresc din ras ca sa dau o solutie viabila "celor fara de rabdare"(regilor soselelor)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deja culmea!!!

Sa comentezi la o crima pe trecerea de pietoni cu suta la ora ca "daca" si "cine" e de vina - e ca si cum ai comenta despere un trirst care trece pe rosu si zdrobeste un motociclist...ca "daca o fi de vina tiristul sau nu" sau daca se asigura motociclistul si nu trecea pe verde prin intersectie fara sa se asigure...

 

Deveniti aberanti incecand sa justificati "suta" la ora pe trecerile de pietoni...normal ca pietonii sunt de vina ca merg incet pe jos, si motociclistii merg incet pe jos, si familiile lor cand nu sunt pe motor traverseaza incet pe trecerile de pietoni. Poate o fi primaria de vina ca nu le-a facut pasarele ca sa poata traversa peste smecherii cu shalpi pe motoare..si voi aberati de pieton! PE TRECERE!

Editat de AlexLau_81
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Claxonezi un pieton care traverseaza pe zebra daca "nu se asigura continuu stanga dreapta"? haide mah, ce dracu, asta e chiar amuzanta!" Nu cred ca s-a referit la asta ci ii claxoneaza pe cei cu capul in nori...Pe trecere nu esti in siguranta nici pe departe, era sa fiu calcat de unii...stii tu, a muri cu legea in brate! Asigura-te ca e mai bine!

 

 

 

 

OFFTOPIC: Eu mi-am pus urmatoarea intrebare, baiatul cu r1 cica se dadea "reising"...cam asta a reiesit din declaratiile martorilor si din accidentul in sine. Avea o motocicleta care este zgomotoasa by default, nu stiu daca avea tobe a/m, dar...cum nu a fost auzit de catre pieton? Cand treceau baietii pe la Trafic Greu (langa acea trecere) cu 100 km/h imi tremurau geamurile. Pietonul vorbea la telefon sau?

 

Saaaaauuuu poate era un batran surd....o sa fi si tu la varsta asta si poate o sa vezi cum e. Poate era ingandurat ca nu mai are nimic din pensie, poate era suparat de vreo boala, poate avea sotia bolnava si se gandea ce sa faca, poate, poate , poate...Inainte cu 50 m de ORICE trecere de pietoni este un semn care reprezinta "PRESEMNALIZARE TRECERE DE PIETONI". Teoretic, de la acel semn trebuie sa reduci viteza in asa fel incat daca se iveste pe trecere ORICE obstacol sa il poti evita.

Ipocrizia atinge cote maxime....chiar credeti (unii dintre voi) ca faptul ca v-ati luat o motocicleta va da orice drept pe drumurile publice????? Ca puteti face orice si voi NU sunteti vinovati de nimic???? Ca intotdeauna ceilalti participanti la trafic (automobilisti sau pietoni) sunt vinovati de orice se intampla chiar daca voi ignorati chiar si o trecere de pietoni??? Credeti ca ceilalti trebuie sa va ceara voie sa iasa pe strada ca poate aveti voi chef sa fiti rachete si sa nu va incurce???

Cred ca examenul ptr cat. A ar trebui facut intr-un fel incat sa se dea o proba serioasa si in trafic.

Cel putin asa am invatat eu....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu dau vina pe motociclist pentru ca TOTI depasim viteza legala cel putin odata pe zi, de cele mai multe ori seara/noaptea din diferite motive... Repet nu va "Dati sfinti" eu nu eu nu ca nu e adevarat.

Sincer se arunca niste comunisti pe trecerile de pietoni "Gen am prioritate descurcate",nici macar sa se uite in stanga si in dreapta , si daca ii claxonezi se opresc pe trecere sa comenteze ... E mai bine sa se scoata prioritate pentru pietoni e mai normal, s-ar asigura macar!!! Sper. Sa nu mai vorbim de pietoni care NU trec pe trecere si tot ei au gura mare ca ii omoram ... pm

Dumnezeu sa l ierte dar putea sa se asigure

 

Off topic... Bah da sincer trecerile alea de pietoni din 5 in 5 metri sau trecerile in curba de le vezi in ultimul moment astia nu se gandesc?

 

 

cu siguranta exista un semn de limitare a vitezei inainte de curba.. Si desigur, toti motociclistii cand devin pietoni traverseaza numai si numai pe la trecere. cate scuze...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@GoodKat, tu macar ai inteles ideea. Pentru ceilalti doi, refuz sa le dau vreun raspuns. Daca ei atat pot... sa fie sanatosi si sper sa nu-si educe copiii (cand ii vor avea) : "Copile, traverseaza pe trecerea de pietoni, e dreptul tau, orice ar fi. Toti se vor opri si te vor lasa pe tine sa traversezi in siguranta "

 

_____

 

In primul rand, claxonul - e unul scurt : "Fii atent" Nu de putine ori, anticipez situatiile din trafic ( ca multi altii dintre voi) si prin claxon, sper sa-l pun in garda pe pieton sa fie atent la traversare. Sunt foarte multi pietoni neatenti si se expun unor situatii riscante traversand. Unii soferi, nu opresc ci doar incetinesc, iar pe cealalta banda, pe acelasi sens de mers, un alt conducator poate fi surprins de aparitia unui pieton. Vinovatia se stabileste ulterior producerii accidentului, dar pentru victima cateodata s-ar putea sa fie prea tarziu si nu va afla niciodata daca a avut sau nu dreptate.

 

Cine crede ca pe trecerea de pietoni este suveran, greseste. DREPTUL (imi scria cineva cu majuscule) pietonului.. Legal exista anumite drepturi, insa nu te astepta ca aceste drepturi sa-ti fie respectate intotdeauna (indiferent de obligatii) motiv pentru care orice pieton, trebuie sa apeleze si la principiul personal de autoconservare. Traversarea se face vigilent, cand ai incetat sa fii vigilent poti muri. Foarte multi pietoni accidentati pe trecerile de pietoni, puteau observa starea de pericol, puteau reactiona si implicit puteau evita. Numai ca, pe unii, neatentia i-a costat viata.

 

_________

 Mai omule, cata vreme zebra=prioritate pt pietoni, omu' poate sa treaca si-n maini daca vrea. Poa' sa treaca cum vrea el, pt ca E DREPTUL LUI." 

- ( in "code" avem replica unui "iuzer" ) Va mai intrebati cum de avem accidente pe trecerile de pietoni ????

 

Ce s-ar fi intamplat dc in cazul trecerii de pietoni din Giulesti, femeia s-ar fi uitat in stanga ? Ar fi trait ? Pun pariu, Da ! Ce s-ar fi intamplat in cazul de fata ? S-a asigurat pietonul ? Daca da, cum de s-a ajuns la o tragedie ? Putea observa motocicleta ? Pun pariu, Da !

 

Si un exemplu. Putea femeia sa prevada starea de pericol ? Putea evita accidentarea sa ? Oare a facut abuz de DREPTUL sau ? S-a asigurat inainte de a pasi pe zebra ?

 

http://www.youtube.com/watch?v=chR8IsrNKK8

 

Si declaratia.. " a venit cu mare viteza ! " - sigur ? Priviti in cati metri s-a oprit autocarul de 3 tone. L-as intreba pe cel cu "DREPTUL" (desi, mai bine n-ar raspunde), oare victima ce obligatie avea ? ( Vorbim de victima, nu de conducatorul autocarului). Tot ce ramane este DREPTUL. Nu ! Tot ce-a ramas imediat, a fost accidentarea sa.

Editat de Csj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...