Sari la conținut

Accident mortal sebastian


BadCbx91
 Share

Postări Recomandate

 

 

Personal mi-este scarba profunda de conducatorii de vehicule (atat conservari cat si motociclisti)care nu respecta pietonii, care-i forteaza, care le desconsidera drepturile...

 

 

Respect pietonii pentru ca si eu mai sunt pieton din cind in cind.

Insa oricit de mult ai respecta pietonii pe trecerea de pietoni, sunt curios ce ai face daca ai vedea pe unu care iti merge in bashini si se mai si uita sa vada daca zici ceva... Sau pe un kokalar care la inceput se grabeste sa puna picioru pe trecere si apoi merge in reluare pina trece de tine... Daca ai "noroc" si gasesti vreo 2-3 din astia pe zi... Test pshihologic LIVE pt motociclisti :lol:

Teoria e frumoasa, practica ne omoara ... in bucuresti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 173
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

_____

 Mai omule, cata vreme zebra=prioritate pt pietoni, omu' poate sa treaca si-n maini daca vrea. Poa' sa treaca cum vrea el, pt ca E DREPTUL LUI." 

- ( in "code" avem replica unui "iuzer" ) Va mai intrebati cum de avem accidente pe trecerile de pietoni ????- simplu: din cauza reisarilor grabiti, ca tine, care nu acorda prioritate

Pacat ca iti era greu sa dai copy/paste la tot ce am scris. Oricum, nu-mi bat capul cu dumneata. Tine de bunul simt al fiecaruia cum traverseaza trecerea de pietoni pe care are PRIORITATE....evident, exista si "melci" care o fac intentionat, insa retine atata lucru: e dreptul lor. Si tu nu pierzi mai mult de 5 secunde din viata asteptand dupa ei, insa, probabil, timpul tau e mai pretios :smoke:

 

Daca atata lucru iti e greu de inteles, imi pare sincer rau. Fa un protest/petitie pe subiectul prioritatii pe trecerea de pietoni, ca poate rezolvi ceva :disappointed:

 

 

PS:puteai sa dai un simplu quote la ce am scris(in totalitate, ca poate ai fi inteles ceva), eu, "iuzer-itza" Shiva.

Next time, da si un saru'mana, ca asa se cuvine pt ca incercarea de a explica ceva logic devine obositoare ;)

Editat de shiva
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Putea observa motocicleta ? Pun pariu, Da !

Stii tu cat de bine vedea batranul? Stii tu daca-si permitea sa-si faca ochelari din pensie?

Si ce folos daca a observat-o? a vazut-o venind spre el cu 100kmh, a intepenit si o fi apucat sa scoata un tipat. Sau crezi ca toti batranii sunt suficient de agili ca sa se fereasca? Pentru ca mosul sigur era deja angajat in traversare cand ala mai avea vreo 50m pana la trecere. La 100 kmh 50 m ii faci in mai putin de 2 secunde. Si mosul ma indoiesc ca facea mai mult de 3 pasi in 2 secunde.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Respect pietonii pentru ca si eu mai sunt pieton din cind in cind.

Insa oricit de mult ai respecta pietonii pe trecerea de pietoni, sunt curios ce ai face daca ai vedea pe unu care iti merge in bashini si se mai si uita sa vada daca zici ceva... Sau pe un kokalar care la inceput se grabeste sa puna picioru pe trecere si apoi merge in reluare pina trece de tine... Daca ai "noroc" si gasesti vreo 2-3 din astia pe zi... Test pshihologic LIVE pt motociclisti :lol:

Teoria e frumoasa, practica ne omoara ... in bucuresti.

 

Pai ce crezi ca fac?..in functie de situatie:1)tac, zambesc si astept. 2)sau zambesc si zic: "vai ce mers elegant aveti!...nu va grabiti, e dreptul dvs!"...3)zic:"nu sta prea mult pe loc, ca eu te respect, dar vine altul si te ia in plin!"...incercand sa o dau pe gluma, il destind si pe ala, poate devine mai rezonabil, si nu ma enervez...cum s-ar intampla de l-as injura...

 

Oricum e mai bine sa-i dau oricui prioritate la o trecere decat, sa-i scap roata pe picior, sa ajung sa ma bat sau cert in trafic, etc....cu zambetul pe buze si intelegere si amabilitate ajung mult mai repede la destinatie, decat daca m-as pune la mintea tuturor "suparatilor"...

Editat de soimumaltez
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Personal mi-este scarba profunda de conducatorii de vehicule (atat conservari cat si motociclisti)care nu respecta pietonii, care-i forteaza, care le desconsidera drepturile...

 

Scarba e prea de bun simt fata de astfel de laturi.

PS: pentru cine nu stie, laturile sunt mancarea care se da la porci.

 

In naivitatea mea, continui sa cred ca mare parte din cei care posteaza pe forumul asta o fac de plictiseala si de dragul de-a fi Gica contra, nu pentru ca pur si simplu cred in aberatiile care le sustin. Daca n-ar fi asa, inseamna ca, intre timp, s-a nascut o intreaga generatie de supereroi, mai presus de orice, dar nu si de gramatica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scarba e prea de bun simt fata de astfel de laturi.

PS: pentru cine nu stie, laturile sunt mancarea care se da la porci.

 

In naivitatea mea, continui sa cred ca mare parte din cei care posteaza pe forumul asta o fac de plictiseala si de dragul de-a fi Gica contra, nu pentru ca pur si simplu cred in aberatiile care le sustin. Daca n-ar fi asa, inseamna ca, intre timp, s-a nascut o intreaga generatie de supereroi, mai presus de orice, dar nu si de gramatica.

 

Bine...nu am inteles in totalitate postarea ta, dar pt. ca ma simt un pic "destinatar" o sa fac niste precizari:

 

1)Eu personal datorez f. mult acestui forum, respectiv alegerea "calului", evitarea unor pericole(accidente, tzepe, cedari tehnice...), sfaturi pt rezolvarea unor probleme, informatii...etc...multe-multe...iar daca postez si din experienta mea imbinata cu ce bruma de educatie si morala am primit de la parinti, o fac pentru ca eu consider normal sa daruiesc si eu ceva, celor de la care am primit, sau care au nevoie.

 

2)E adevarat ca postez mai mult cind sint "blocat" la PC, ori de ploaie, ori de canicula, ori de vreo lucrare stufoasa care necesita pauze dese...dar incerc sa expun idei si nu "spam"..

 

3)Generatiile de "supereroi"...exista...cu BAC furat sau fara, se intrec pe vitezane de la 17 ani pe strazile intunecoase...nu le trebuie gramatica ca stiu sa scrie k-lumea cu multi de k..

Editat de soimumaltez
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt foarte multi pietoni neatenti si se expun unor situatii riscante traversand. Unii soferi, nu opresc ci doar incetinesc, iar pe cealalta banda, pe acelasi sens de mers, un alt conducator poate fi surprins de aparitia unui pieton. Vinovatia se stabileste ulterior producerii accidentului, dar pentru victima cateodata s-ar putea sa fie prea tarziu si nu va afla niciodata daca a avut sau nu dreptate.

[...]

Cine crede ca pe trecerea de pietoni este suveran, greseste. DREPTUL (imi scria cineva cu majuscule) pietonului.. Legal exista anumite drepturi, insa nu te astepta ca aceste drepturi sa-ti fie respectate intotdeauna (indiferent de obligatii) motiv pentru care orice pieton, trebuie sa apeleze si la principiul personal de autoconservare. Traversarea se face vigilent, cand ai incetat sa fii vigilent poti muri. Foarte multi pietoni accidentati pe trecerile de pietoni, puteau observa starea de pericol, puteau reactiona si implicit puteau evita. Numai ca, pe unii, neatentia i-a costat viata.

[...]

Si declaratia.. " a venit cu mare viteza ! " - sigur ? Priviti in cati metri s-a oprit autocarul de 3 tone. L-as intreba pe cel cu "DREPTUL" (desi, mai bine n-ar raspunde), oare victima ce obligatie avea ? ( Vorbim de victima, nu de conducatorul autocarului). Tot ce ramane este DREPTUL. Nu ! Tot ce-a ramas imediat, a fost accidentarea sa.

Pacat ca prea putini inteleg ce vrea sa spuns Csj...

 

Nu este vorba de a acorda prioritate sau nu, este vorba despre faptul ca eu trebuie sa te vad in primul rand ca sa-ti dau prioritate... Ori, daca tu ai prioritate si sari din boschete pe trecere, eu nu te vad si dau peste tine. Daca tii la pielea ta, ai grija de ea, ca nu va face nimeni asta pentru tine. Este acelasi lucru cu motociclistul care vine tare pe drum cu prioritate si il trosneste smecherul cu "jip". Da, clar, avea prioritate... Asa, si? E mai putin mort daca avea prioritate?

Pe de alta parte, soferii ar trebui sa invete naibii sa OPREASCA la trecerile de pietoni cand vrea cineva sa treaca, nu sa incetineasca si sa ocoleasca omul. Altfel, ceilalti pot fi indusi in eroare, si de aici accidentele. Mai pune si niste boscheti pe langa, o duba, sau alte chestii...

 

Ca fapt divers, am reusit sa o conving si eu pe maica-mea ( care zicea mereu: "Pai nici pe trecere n-am voie sa trec?" ) sa nu mai traverseze pana nu vede masina oprita in fata ei.

Si mai ales, cand aude un motociclist, sa-l lase sa se duca...

Editat de Beatrice
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce dam cu stangu'-n dreptu', reflectam la ce am vrut de fapt sa spunem si ne imaginam tot felul de situatii in care cautam vinovati.....

 

@Csj, reciteste, te rog, ce ai postat(copy/paste mai jos) si vezi daca nu te-ai grabit putin cu judecatul; mie asa mi se pare

"@tashulina : Eu da ! Si am 6 motive (minim):

1. Cand se angajeaza in traversarea trecerii de pietoni, desi in urma mea nu se mai afla niciun autovehicol, fortandu-ma sa opresc aiurea.

2. Cand se misca foaaaaarte incet, pe trecerea de pietoni, vorbind la telefon.

3. Cand traverseaza 1/4, 1/3 pe partea carosabila fara marcaj, apoi isi continua deplasarea pe marcaj ori vice-versa.

4. Cand traverseaza ca bezmeticii, neasigurandu-se continuu stanga dreapta.

5. Cand se angajeaza in traversare pe trecerea de pietoni, printre masinile stationate fara sa-si puna problema daca acel conducator l-a vazut si poate opri sau nu.

6.Cand alearga pe trecere.."Concluzia, pentru ca m-ai tot blamat, este una si buna: pe zebra, pietonul are prioritate, fie ca-ti place cum trece, fie ca nu. Poti sa te pui si-n cap si-n coate..

 

 

Si aici nu se vorbea de pietonii care-ti sar in fata de dupa vreun boschet, ci despre PIETONII CARE TRAVERSEAZA REGULAMENTAR ZEBRA SI CARE DERANJEAZA SOFERII GRABITI. Am rescris postul lui pt. ca mi s-a parut mama ipocriziei si culmea fun-ului.

 

The end.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca fapt divers, am reusit sa o conving si eu pe maica-mea ( care zicea mereu: "Pai nici pe trecere n-am voie sa trec?" ) sa nu mai traverseze pana nu vede masina oprita in fata ei.

Si mai ales, cand aude un motociclist, sa-l lase sa se duca...

 

Bun asa. Nu de alta, da poate se intersecteaza intr-o "buna" zi cu Calduta, care "intarzi la munca" din cauza femeii... :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Martori la accidentul asta, au fost clientii de la "magazinul de vise" din imediata vecinatate. Spun ca avea viteza motocicleta si ca o ridicase pe-o roata. Nu stiu din ce parte traversa pietonul, dar daca traversa in directia benzinariei, era destul de greu de observat, mai ales la viteza mare. Trecerea aia era un pericol cand era semaforizata, fiind corelate prost, astfel incat ramanea verde si pentru masini si tramvaie, cat si pentru pietoni. (chestie patita pe propria pile, fiind la ghidon)

In ce priveste magarii care traverseaza cu burta-n ainte, la japca, chiar si pe trecere, de pitipoancele care abia se tarasc mergand in "arfe" si cum procedez cand dau de ei, nu mai spun ca-mi sar moralistii in cap. Pana la urma, fiecare merge cum vrea si stie, traverseaza cum vrea si stie, si piere tot pe limba lui, cu dreptatea-n mana sau nu. Cand tu n-ai grija de tine, indiferent ca esti pieton sau sofer, nu te astepta sa aiba altii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Martori la accidentul asta, au fost clientii de la "magazinul de vise" din imediata vecinatate. Spun ca avea viteza motocicleta si ca o ridicase pe-o roata. Nu stiu din ce parte traversa pietonul, dar daca traversa in directia benzinariei, era destul de greu de observat, mai ales la viteza mare. Trecerea aia era un pericol cand era semaforizata, fiind corelate prost, astfel incat ramanea verde si pentru masini si tramvaie, cat si pentru pietoni. (chestie patita pe propria pile, fiind la ghidon)

In ce priveste magarii care traverseaza cu burta-n ainte, la japca, chiar si pe trecere, de pitipoancele care abia se tarasc mergand in "arfe" si cum procedez cand dau de ei, nu mai spun ca-mi sar moralistii in cap. Pana la urma, fiecare merge cum vrea si stie, traverseaza cum vrea si stie, si piere tot pe limba lui, cu dreptatea-n mana sau nu. Cand tu n-ai grija de tine, indiferent ca esti pieton sau sofer, nu te astepta sa aiba altii.

 

Asa este!...dar acum ca tot sintem aici, am pretentia ca macar TU, postatorule, sa ai grija de mine...daca ma intalnesti...multumesc anticipat si sper ca EU, TU si ALTI cativa care tot am batut pe aici tastatura sa ne comportam astfel sa nu avem astfel de incidente...sa fi invatat ceva chiar din acest loc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa este!...dar acum ca tot sintem aici, am pretentia ca macar TU, postatorule, sa ai grija de mine...daca ma intalnesti...multumesc anticipat si sper ca EU, TU si ALTI cativa care tot am batut pe aici tastatura sa ne comportam astfel sa nu avem astfel de incidente...sa fi invatat ceva chiar din acest loc!

Imi place sa cred ca invat cateceva in fiecare zi dupa premiza " desteptii invata din greselile altora, prostii nici din greselile lor" si asta, fara sa ma cred vre-un destept. Oricum, mai presus de orice skill, e prudenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc anticipat! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce-mi place sa citesc topicul de accidente asa de tare ma auza unele persoane :D e deajuns sa intru sa citesc 2 3 comentari sa mai vad un filmulet (maimuta cu aku) si dejea rad in hohote , on topic: putea sa aiba 300 sau 30 la ora atata timp cat pietonu era pe zebra chiar daca se uita in cer sau dupa o gagica eu stiu ce, avea drept de trecere punct!! iar motociclistu trebuia sa acorde prioritate , acelasi lucru daca era la volanu conservei tot trebuia sa acorde prioritate :) pacat de pieton indiferent de starea lui poate era beat asta e fusese la un chef eu stiu ce , si nasol de motocislit. numa bine !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

huh?!

 

volanu conservei = volanu masini , din ceam retinut de la voi,persoanele care coduc masini inclusiv eu sunt numiti conservari :)

 

huh?!

 

volanu conservei = volanu masini , din ceam retinut de la voi,persoanele care coduc masini inclusiv eu sunt numiti conservari :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce citesc aici e foarte clar ca examenul psihologic facut la inscrierea pentru scolile de soferi si motociclisti sint total inutile....prea multi nebuni au carnet..prea multi!Cum puii mei sa nu dai prioritate la pietoni?

 

Ala-i examen? :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...