Sari la conținut

Cazatura pe Transalpina


anics112
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 67
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Dragule, eu am relatat cazatura, pentru ca altii sa fie constienti de ce se pote intampla pe strada, exact cum e si denumirea topicului.

 

Dak evenimentul ti s-a parut prea banal si nu ai putut scrie RIP, "imi pare rau ca te-am dezamagit".

Pentru mine si multi altii ca mine, genul asta de topicuri ma ajuta sa invat din greseli.

 

Asi comenta mai mult, dar ...Asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multa sanatate si eu am fost trantit in acelasi fel. Daca citeam undeva sfaturile astea la momentul cand mi-am luat motor poate cine stie...

Nu stiu cum o fi la altii dar anul asta am scapat de vreo 6 ori din situatia asta cu clanson. :)

 

Cand iesi larg in depasire, intrii la un moment dat intr-un unghi mort in care soferul nu te mai vede chiar daca se uita in oglinda.

Si eu de cand am fost trantit, pastrez o distanta laterala de min 1.5m si stau cu mana pe clanson si cu coada ochiului la roata din fatza a masinii.. daca o vad ca se apropie de linia de separare dintre benzi chiar si 2 cm ... bag clanson intermitent si trag cat imi permite stanga. Am ramas surprins, de multe s-a speriat mai rau soferul cu tresarit din scaun cand aude clanson in clipa in care iese in depasire. :D

 

Cea mai periculoasa situatie mi se pare cea in care si masina din fatza ta sta bara la bara cu o alta masina pe care incearca sa-o depaseasca... iar tu incerci sa le depasesti pe amndoua

 

Sanatate si lasati threadu ca e bun!

Editat de knox
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi pare rau pt cazatura ta, de, se intampla; bine ca n-a fost mai grav.

 

pe viitor pastreaza 2-3 lungimi de masina atat la iesirea cat si la intrarea inapoi in banda,ca sa nu fie nevoie s-o apleci prea tare, si nu uita:soferii conservelor gandesc altfel si sunt imprevizibili tocmai pt ca sunt protejati si se cred invulnerabili(eu ma astept la orice-i mai rau de cand era sa ma dea jos unu care-si cauta ceva pe planseul masinii, printre pedale, timp in care masina venea peste mine)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te supara pe sangerete. Motociclism.ro tolereaza trolli pentru ca fac trafic sub umbrela dreptului la exprimare. Cei mai multi sunt pe accidente. Nu pune la suflet ca astia-s frustrati cu sula cat tragaciu' . Invata ce e de invatat si aplica ca toti am trecut prin asta. Ai un timp foarte scurt in care poti sa bagi la cap inainte sa se intample ceva. Si cand se va intampla ar fi bine sa fii al naibii de pregatit. Sunt sigur ca in urmatoarele zile cu coasta aia care o sa te doara de o sa te caci pe tine o sa incepi sa realizezi ce bine ai scapat. Cicatrici de razboi. Invata din ele. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[...] Transalpina, ma bucuram de curbele si asfaltul impecabil, undeva pe langa lacul Oasa.[...]

Am fost saptamana trecuta pe Transalpina si tin minte ca chiar in zona cabanei Oasa, din 300 in 300 de metri sunt gropi si decupaje in asfalt. Nu cumva de asta a franat jeepanul ?

In orice caz, acum ai o noua lectie invatata, chiar daca ai invatat-o the hard way :)

Recuperare rapida iti doresc si spor la reparatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai ceva curaj sa postezi aici, bravo

A avut noroc sa mai poata posta pe aici ! :whip:

 

puteai sa faci un topic care sa se numeasca "fraierii si cazaturile lor" :)

Tu ai motocicleta ? Stii sa mergi pe 2 roti ? Ce treaba ai cu omul ? Esti frustrat ca nu ai cui sa te plangi de trantele tale ? Scuze ptr off topic .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Catre autorul topicului:

 

1)"Ma consideram o persoana foarte calculata ..."...probabil si frumos si destept si etc...

 

2) "Din punctul meu de vedere consider ca mergeam putin agresiv, dar nu si cu viteza mare, in acelasi timp alti motociclisti condiderau ca sunt incepator si desrierea de "mers agresiv este doar in capul meu " ...tu consideri despre tine foarte mult lucruri total diferite de realitate; sigur ai mania grandorii si te supraevaluezi; de aia ti-ai si furat-o prosteste.

 

3) Te crezi prea bun si perfect, ca sa consideri ca gresesti si tocmai de aceea nu ai nici cea mai mica tendinta (si mai ales respect fata de cei care te citesc)sa pierzi macar 1 minut sa revii pe text si sa corectezi ce ne-ai scris..macar, acolo, citeva mici greseli...

 

4)"Mergeam in spatele unui SUV negru la o diatanta regulamentara, cautand o portiune de drum drept pentru a efectua depasirea"...sint sigur ca la cat de perfect te crezi evident ca nu puteai decat sa mergi la o distanta regulamentatra!!!...la fel de ce te-a mancat in fund sa depasesti?...se uita ala dupa zmeura?.. ce daca sedeai in spatele lui?..pierdeai 5 minute in plus dar scapai nejulit si cu motorul netavalit...dar NU!..ar fi zis colegii ca esti ramas in urma ca NU esti perfect cum te crezi...

 

5)"La scurt timp se iveste dupa o succesiune de curbe o portiune de drum drept de cel putin 3-4 sute metrii, cand am decis sa efectuez , regulamentar depasirea (este adevarat ca nu am semnalizat)." Normal ca perfect cum esti ai decis sa efectuezi regulamentar depasirea!!! CHIAR SI NESEMNALIZATA...depasirea ta nu poate fi decat REGULAMENTARA, nu?, chiar si asa nesemnalizata....aici nu mai suport sa nu-ti zic ca nu imi pari deloc mai prejos decat cocalarii aia cu BMW de 1000 euroi care fac slalom printre masini si benzi fara sa stie ce e aceea semnalizare, ca si majoritatea taximetristilor...

 

6)"Ma asigur ca portiunea de drum dreapta este suficienta pentru a efectua depasirea, observ ca SUV-ul nu mare nici o masina in fata si nici un alt obstacol, ca atare incep sa trag de gaz (eram la o viteza aproximativa de 30 de KM/H ). Ma inclin putin stanga pentru a efectua depasirea, ma apropii de coltul stanga al SUV-ului cu intentia de a ajunge pe celalta banda, momentul in care din senin soferul SUV-ului si urca la propriu pe frana." Aici am ramas interzis, cu gura cascata!!!...Ar insemna sa-ti zic ca ai avut un comportament complet sinucigas, ca sa nu zic alte cuvinte jignitoare!..Doar iti voi relata ce am vazut dimineata pe RTV la stiri...accident pe DN cu 5 raniti....interviu cu vinovatul;cu o fata bovina de vreo 30 ani zice: mergeam in spatele TIR-ului si asta a franat in fata mea si eu nu am avut ce face, ca sa nu intru in el am luat volan stanga si am intrat pe contrasens unde m-am ciocnit cu o masina care venea din fata!!!..Imbecilului i se parea normal sa mearga in fundul TIR-ului..el a scapat dar a ranit grav pe ceilalti....

 

7)Sa inteleg ca tu ai fost la cativa cm de "coltul SUV-ului" si ca daca soferul frana mai tare ii spargeai coltul???...a avut mare noroc ala ca pe varf de munte in pustietate nu a calcat nici veverita si nici nu l-a lovit in spate un "supermotociclist adevarat" (si evident PERFECT)

 

8)"Din fericire nu m-am infipt in SUV, cazand cumva in lateral." Norocul a fost de partea ta, ca daca te infigeai in el ii plateai de te uscai reparatia (ai RCA?), te puteai accidenta mai grav si cred ca acolo nu prea ai semnal GSM, iar ajutoarele nu ajung asa de repede....

 

Ar mai fi multe de tot de comentat; zi mersi ca ai scapat numai cu atat!...Zi saru'mina la toti cei care pe aici pe forum te-au mangaiat pe crestet si te-au incurajat...eu nu am putut sa fac asta, chiar am simtit nevoia sa ma dau tare la tine, sa te porcaiesc si sa te fac in toate felurile, ca sa te doara acolo sus la EU-l ala al tau mai mult decat orice vanataie ai capatat-o...folosirea motocicletei nu se face numai cu fizicul ci si cu mintea!...Daca nu ai clar in minte sa nu te apropii de masini, de borduri, de copaci, de balustrade de poduri, de stalpi, de cai, de carute, de betivi, de pietoni, decat foarte incet si in conditii de maxima siguranta, nu cum ai facut tu pe Transalpina, nu ai facut nimic si o sa ti-o furi iar...

 

Sper ca aceasta cazatura sa te faca sa-ti schimbi comportamentul de om perfect si atotstiutor ca nu ai cum sa le stii pe toate la experienta ta...pe mine poti sa ma injuri cat vrei ca nu-mi pasa...doar un singur lucru m-ar durea...ca tu sa nu inveti mare lucru din patanie si sa devii un "motococalar" periculos pentru tine si pentru ceilalti...

 

Si cind mai vrei sa depasesti, intreaba-te repede inainte care-i castigul si daca merita...daca nu e periculos, daca nu poate apare ceva neprevazut...

 

Eu te vad pe tine acum la o rascruce...a ce vei deveni pe linie moto in viitorul apropiat!

Sanatate si multa atentie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Inteleg ce vrei sa spui si sunt de acord cu substanta mesajului, dar metoda ta de abordare este una gresita. Poate merge la armata dar nu pe un forum.

 

Poate daca vine de la o persoana in care onul sa aiba incredere, merge. Altfel o sa o ia ca ce este. Un mic atac la persoana cu tente moralizatoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi asum ca accidentul este penibil, nimeni nu s-a nescut invatat.

 

Dar am o singura precizare, m-am asigurat ca pe drum nu se afla nici un obstacol astfel incat SUV-ul sa aiba motiv de a frana, din acest considerent am accelerat.

Mergeam pe langa axul drumului, asa am vazut ca drumul este liber, desi nu am iesit pe celalta banda cand am inceput sa accelerez.

Cred ca a fost o sincronizare perfecta a timpului in care eu am inceput sa accelerez, si SUV-ul sa franeze pentru ca eu nu am stat prea aproape de masina.

 

Tind sa sutin ideea unei glume proaste din partea soferului, din care nu pot invata decat ca trebuie sa merg ca si cum toti vor sa ma dea jos.

 

P.S.

 

Bine punctat cu "evitarea obstacolului de la scoala" desi nu are nici o legatura cu realitatea de pe strada

 

Asfalt uscat

SUV-ul e de obicei dotat cu sofer cu telefon fara hands-free din fabrica, la asta te-ai gandit? SUV-ul e mai greu de depasit ca un TAXI, care e destul de greu de depasit comparat cu un microbuz, care e destul de greu de depasit comparat cu o masina micuta si draguta si eventual roz sau in orice caz cu margarete condusa de o mare parte din femei, care e destul de greu de depasit comparat cu un taran pe Logan, care e destul de greu de depasit comparat cu un autovehicul de mare tonaj si lung care e oricum greu de depasit pentru ca e lung chiar daca de obicei Gigel ala de la carma respecta cam toate regulile ca altfel ramane cel putin un fel de somer daca nu le respecta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SUV-ul e de obicei dotat cu sofer cu telefon fara hands-free din fabrica, la asta te-ai gandit? SUV-ul e mai greu de depasit ca un TAXI, care e destul de greu de depasit comparat cu un microbuz, care e destul de greu de depasit comparat cu o masina micuta si draguta si eventual roz sau in orice caz cu margarete condusa de o mare parte din femei, care e destul de greu de depasit comparat cu un taran pe Logan, care e destul de greu de depasit comparat cu un autovehicul de mare tonaj si lung care e oricum greu de depasit pentru ca e lung chiar daca de obicei Gigel ala de la carma respecta cam toate regulile ca altfel ramane cel putin un fel de somer daca nu le respecta...

uau, ...

 

 

pe romaneste???? adica sa inteleaga tot cetitorul :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu mai dați mă cu ochiul pe la accidente că oricum nu aveți a învăța ceva. mai bine puneți zeamă în rezervor Âşi mergeți de vă dați. subiectul topicului e cel puțin hilar, ce crezi că învață un începător din faptul că tu nu Âştii să faci o depăÂşire?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adica taranul care are SUV are sanse mari sa fie si taran. Mai taran decat taranul cu taxi, taranul cu microbuz de transport persoane, taranul cu bizda, taranul cu logan si in general restul de tarani care populeaza soselele noastre. Petru i-a uitat pe taranii cu bemve si audi, taranii cu ursulet tunarit, taranii cu dacia papuc, taranii beti de pe marginea drumului si, cu voia dumneavoastra, taranii pe doua roti imbracati in tricou si adidasi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Catre autorul topicului:

 

1)"Ma consideram o persoana foarte calculata ..."...probabil si frumos si destept si etc...

 

2) "Din punctul meu de vedere consider ca mergeam putin agresiv, dar nu si cu viteza mare, in acelasi timp alti motociclisti condiderau ca sunt incepator si desrierea de "mers agresiv este doar in capul meu " ...tu consideri despre tine foarte mult lucruri total diferite de realitate; sigur ai mania grandorii si te supraevaluezi; de aia ti-ai si furat-o prosteste.

 

3) Te crezi prea bun si perfect, ca sa consideri ca gresesti si tocmai de aceea nu ai nici cea mai mica tendinta (si mai ales respect fata de cei care te citesc)sa pierzi macar 1 minut sa revii pe text si sa corectezi ce ne-ai scris..macar, acolo, citeva mici greseli...

 

4)"Mergeam in spatele unui SUV negru la o diatanta regulamentara, cautand o portiune de drum drept pentru a efectua depasirea"...sint sigur ca la cat de perfect te crezi evident ca nu puteai decat sa mergi la o distanta regulamentatra!!!...la fel de ce te-a mancat in fund sa depasesti?...se uita ala dupa zmeura?.. ce daca sedeai in spatele lui?..pierdeai 5 minute in plus dar scapai nejulit si cu motorul netavalit...dar NU!..ar fi zis colegii ca esti ramas in urma ca NU esti perfect cum te crezi...

 

5)"La scurt timp se iveste dupa o succesiune de curbe o portiune de drum drept de cel putin 3-4 sute metrii, cand am decis sa efectuez , regulamentar depasirea (este adevarat ca nu am semnalizat)." Normal ca perfect cum esti ai decis sa efectuezi regulamentar depasirea!!! CHIAR SI NESEMNALIZATA...depasirea ta nu poate fi decat REGULAMENTARA, nu?, chiar si asa nesemnalizata....aici nu mai suport sa nu-ti zic ca nu imi pari deloc mai prejos decat cocalarii aia cu BMW de 1000 euroi care fac slalom printre masini si benzi fara sa stie ce e aceea semnalizare, ca si majoritatea taximetristilor...

 

6)"Ma asigur ca portiunea de drum dreapta este suficienta pentru a efectua depasirea, observ ca SUV-ul nu mare nici o masina in fata si nici un alt obstacol, ca atare incep sa trag de gaz (eram la o viteza aproximativa de 30 de KM/H ). Ma inclin putin stanga pentru a efectua depasirea, ma apropii de coltul stanga al SUV-ului cu intentia de a ajunge pe celalta banda, momentul in care din senin soferul SUV-ului si urca la propriu pe frana." Aici am ramas interzis, cu gura cascata!!!...Ar insemna sa-ti zic ca ai avut un comportament complet sinucigas, ca sa nu zic alte cuvinte jignitoare!..Doar iti voi relata ce am vazut dimineata pe RTV la stiri...accident pe DN cu 5 raniti....interviu cu vinovatul;cu o fata bovina de vreo 30 ani zice: mergeam in spatele TIR-ului si asta a franat in fata mea si eu nu am avut ce face, ca sa nu intru in el am luat volan stanga si am intrat pe contrasens unde m-am ciocnit cu o masina care venea din fata!!!..Imbecilului i se parea normal sa mearga in fundul TIR-ului..el a scapat dar a ranit grav pe ceilalti....

 

7)Sa inteleg ca tu ai fost la cativa cm de "coltul SUV-ului" si ca daca soferul frana mai tare ii spargeai coltul???...a avut mare noroc ala ca pe varf de munte in pustietate nu a calcat nici veverita si nici nu l-a lovit in spate un "supermotociclist adevarat" (si evident PERFECT)

 

8)"Din fericire nu m-am infipt in SUV, cazand cumva in lateral." Norocul a fost de partea ta, ca daca te infigeai in el ii plateai de te uscai reparatia (ai RCA?), te puteai accidenta mai grav si cred ca acolo nu prea ai semnal GSM, iar ajutoarele nu ajung asa de repede....

 

Ar mai fi multe de tot de comentat; zi mersi ca ai scapat numai cu atat!...Zi saru'mina la toti cei care pe aici pe forum te-au mangaiat pe crestet si te-au incurajat...eu nu am putut sa fac asta, chiar am simtit nevoia sa ma dau tare la tine, sa te porcaiesc si sa te fac in toate felurile, ca sa te doara acolo sus la EU-l ala al tau mai mult decat orice vanataie ai capatat-o...folosirea motocicletei nu se face numai cu fizicul ci si cu mintea!...Daca nu ai clar in minte sa nu te apropii de masini, de borduri, de copaci, de balustrade de poduri, de stalpi, de cai, de carute, de betivi, de pietoni, decat foarte incet si in conditii de maxima siguranta, nu cum ai facut tu pe Transalpina, nu ai facut nimic si o sa ti-o furi iar...

 

Sper ca aceasta cazatura sa te faca sa-ti schimbi comportamentul de om perfect si atotstiutor ca nu ai cum sa le stii pe toate la experienta ta...pe mine poti sa ma injuri cat vrei ca nu-mi pasa...doar un singur lucru m-ar durea...ca tu sa nu inveti mare lucru din patanie si sa devii un "motococalar" periculos pentru tine si pentru ceilalti...

 

Si cind mai vrei sa depasesti, intreaba-te repede inainte care-i castigul si daca merita...daca nu e periculos, daca nu poate apare ceva neprevazut...

 

Eu te vad pe tine acum la o rascruce...a ce vei deveni pe linie moto in viitorul apropiat!

Sanatate si multa atentie!

 

 

 

............

 

Stai linistit, n-am sa te injur, nu sunt genul de om, iti respect parerea, doar am sa te rog sa nu judeci situatii pe care nu le cunosti.

Mi-ai pus niste etichete de" cocalar, om ce merge fara RCA, si altele" bazate doar pe imaginatia ta.

Mi-am asumat ca am gresit, asa ca nu sunt un om perfect, am postat doar in ideea in care cineva poate invata ceva, cat despre mine, am invatat lectia in varianta hard.

 

Succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se intampla sa posteze un om care chiar ia forumul asta ca pe ce ar trebui sa fie (povesti cu greseli din care sa putem trage concluzii despre cum sa mergi mai bine si mai sigur). Si taman atunci sariti pe el cu prostii gen cine e vinovat, ce-a facut el si colac peste pupaza, il mai si insultati.

 

Sa va fie rusine. Mai bine nu mai postati daca nu e de rip ca va faceti de kko.

 

@ancis - imi place atitudinea ta - e foarte sanatoasa. Inca odata felicitari pentru initiativa!

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se intampla sa posteze un om care chiar ia forumul asta ca pe ce ar trebui sa fie (povesti cu greseli din care sa putem trage concluzii despre cum sa mergi mai bine si mai sigur). Si taman atunci sariti pe el cu prostii gen cine e vinovat, ce-a facut el si colac peste pupaza, il mai si insultati.

 

Sa va fie rusine. Mai bine nu mai postati daca nu e de rip ca va faceti de kko.

 

@ancis - imi place atitudinea ta - e foarte sanatoasa. Inca odata felicitari pentru initiativa!

 

1)Foarte bine ca a postat prostiile pe care le-a facut! Apreciem curajul de a se expune aici!

 

2)Normal ca sarim pe el, ca sa-i aratam ca e vinovat si unde a gresit, altfel se crede, destept , puternic si frumos si perfect, si nu crede ca a gresit cu nimic, ca doar a avut un mare ghinon, si o sa i se mai intample!

 

3)O insulta, o jignire, daca nu este facuta cu rautate(si nu are cum sa fie daca nu cunosti omul personal cu chip si nume) are un rol educativ, un fel de dus rece, ca subiectul se intreaba "ce vrea asta sa zica?..de ce este asa de dur ca doar nu ma cunoaster?"..si are efect mult mai mare decat incurajarile voastre blande de indivizi care ati facut la fel ca el, si deci aveti o MARE intelegere..el in situatia data nu are nevoie de intelegere ca e destul de puternic...ci de cateva palme de "trezire", ca este la o rascruce: ori va fi un motococalar labar ca 70% din cei de pe aici, ori va fi un motorist responsabil fata de el si de ceilalti...ca cei 30% de pe aici...

 

4)Din orice opinie se poate invata cate ceva...nu stii asta pina nu o analizezi...cine arunca ceva la gunoi fara sa se uite ce este greseste profund...asa a aruncat baba aceea punga cu 100.000 euro...caz TV...

 

5)Daca nu-i aratam omului ca e vinovat si unde a gresit, o sa creada ca este perfect, ca nu a gresit si o sa o pateasca de mai multe ori, (chiar daca altfel)...o critica nu-i strica , si nici chiar o bataie :laugh:

 

6)Rusine nu are de ce sa-mi fie...am postat ce am gandit si imi asum in totalitate cu argumente, nu cu ordine si cereri imperative nesustinute...sint in stare sa discut cu orice om deschis si inteligent pina ajungem la o concluzie comuna in mod civilizat. Doar asa are de castigat toata lumea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut si eu o depasire cu peripetii acum ceva ani. Eram in spatele unui tir si asteptam momentul oportun. Cand eram in depasire prin fata tirului a trecut in viteza un maidanez. L-am observat din timp am franat si l-am evitat. Daca erai tu in locul meu aveai sansa sa iei pe roti si maidanezul. Invata sa faci depasirile mai "in larg" astfel ca sa ai si loc de manevra si camp vizual neafectat de vehiculul pe care-l depasesti. Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator sangerete

Motociclism.ro tolereaza trolli pentru ca fac trafic sub umbrela dreptului la exprimare. Cei mai multi sunt pe accidente.

 

 

daca ar sta mai multi "bikeri" pe forumul cu accidente poate ar fi mai putine evenimente neplacute....

 

de exemplu, cred ca ar fi ajutat lectura acestui topic:

http://www.motocicli...iata-dorobanti/

 

sau asta:

http://www.motocicli...tele-puternice/

mai bine sa inveti din greselile altora decat din greselile tale. beer.gif

Editat de sangerete
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si el e tot un stupid, dar macar avea o poveste mai interesanta... cu politia, cu spitalul, etc...

in fine... poate nu are prieteni si nu a avut cui sa povesteasca. :)

Daca neuronii tai n-au reusit sa-ti comunice de ce am facut eu topicul ala, nu stiu care din noi e stupidul.

Si daca ai reusi sa-mi explici si mie de ce sunt eu natang (ca asa scrie la dex, daca te uiti la definitia lui "stupid") poate nu-ti dau report.

 

Soimule, si eu i-am aratat omului unde a gresit si am incercat chiar sa-i dau un sfat in legatura cu depasirile, dar nu l-am facut in toate felurile. Unii din voi nu reusesc sa combine fondul cu forma in asa fel incat sa fie ambele la un nivel optim. Asta e, nu toata lumea s-a nascut "scriitor".

Editat de speedy.k
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca el merge cu 90kmh nu-l depasi cu 95kmh. Du-te neica cu 120. Ca-ti intoarce in fata masina la 90kmh (putin probabil) si tu ai 100lmhsau 130kmh... rezultatul e acelasi.

Sincer, daca ala merge cu 90 kmh si tu esti incepator, crezi ca e ok sa-i dai gaz si sa-l depasesti daca nu esti inca foarte sigur pe tine si abilitatile tale de a depasi in siguranta/ evita ceva care apare brusc?

 

Nu mai invatati oamenii la viteza, uneori e bine si sa stai cuminte si sa mergi acolo in liniste fara sa te crizezi, daca te grabesti sa ajungi cu 15 min mai devreme la destinatie s-ar putea sa fie ultima destinatie...

 

De ce avem noi cultul vitezei, cei din afara Romaniei nu par sa se grabeasca asa cum ne grabim noi? Exemplu? Pe o sosea de centura de 20 km intre 2 orase (Braila si Galati), au fost si sunt foarte multe accidente pentru ca toata lumea depaseste, se baga, da flash-uri, claxoane, nu se asigura, se infige... Mi s-a parut penibil ca pe o portiune de drum asa de mica sa te grabesti in halul asta, sunt totusi doar 20 km, vor toti neaparat sa ii faca in 10 minute? Exista recorduri pentru asa ceva?

 

Sunt de acord cu ce ai zis, cand efectuezi o depasire trebuie sa ii dai viteza mai mare ca sa fie in timp cat mai scurt. Esti atent si ce depasesti, ca s-ar putea sa nu te ajute motorul daca vrei sa depasesti un BMW/ SUV ceva. Nu te porti ca un sofer-kamikaze de Dacie/Logan, care se avanta in depasiri fara sa tina cont ca nu il ajuta masina si trebuie sa franezi tu care ai orice masina mai buna ca a lui cand intra in depasire sa il ajuti sa "intre" pe banda ca sa nu fii a treia masina busita, cu TIR-ul din fatza (paranteza: nu am nimic cu soferii de Dacii, am fost si eu dar stateam cuminte si imi acceptam limitarile cand era cazul).

 

Iar m-am abatut de la ce voiam sa zic :). Daca e incepator, invata-l sa fie cuminte si sa isi invete intai limitele , plusurile si minusurile, sa fie intai stapan pe el, si apoi sa faca depasiri riscante, cand le face la perfectie pe cele mai simple. Cred cu tarie in conduita preventiva, mai ales ca la moto mai greu te culegi de pe jos decat cu masina. La masina mai indoi un spoiler, mai strici o bara ceva, dar la moto te cam strici pe tine... :disappointed:

 

P.S: Experienta de conservar mi se pare foarte buna pentru ca inveti sa anticipezi miscarile celorlalti in trafic. In momentul cand devii un Toma Necredinciosul in conserva si te astepti oricand ca ala din fatza sa iti puna o frana brusca/ sa croseteze sau sa iti sara pieton(t)i in fatza de te miri unde, e deja un inceput. :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[...]

Cu depasirile e asa, dupa parerea mea: ori le faci, si atunci ii dai gaz pentru ca depasirea sa dureze cat mai putin si sa fii expus cat mai putin, ori nu le faci si stai in banca ta , si atunci stai la mama dracu de masina din fata. E simplu. Cele mai riscante sunt depasirile lente sau ezitante.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu depasirile e asa, dupa parerea mea: ori le faci, si atunci ii dai gaz pentru ca depasirea sa dureze cat mai putin si sa fii expus cat mai putin, ori nu le faci si stai in banca ta , si atunci stai la mama dracu de masina din fata. E simplu. Cele mai riscante sunt depasirile lente sau ezitante.

Pai da, si cum nu vrei sa faci o depasire ezitanta, care denota ca nu esti inca sigur pe tine si pe fierul de sub tine ca incepator... mai bine nu o mai faci :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai da, si cum nu vrei sa faci o depasire ezitanta, care denota ca nu esti inca sigur pe tine si pe fierul de sub tine ca incepator... mai bine nu o mai faci :grinbandit:

 

Stimata Doamna,

 

Apreciez postarile dumitale!...e f.corect la noi la romani bantuie un fel de nebunie a depasirilor si a vitezei!

 

Chiar acum la ora 13 la RTV zic ca pe centura de la Oradea radarul a prins un motociclist cu 190 km/h...i-au dat 600 roni amenda, 9 puncte penalizare si suspendare permis pt 3 luni.

Bine ca l-au prins inainte sa omoare pe cineva! Pt. mine asta e un criminal nu motociclist!.Un inconstient!...cred ca o amenda de vreo 5-6 ori mai mare si o suspendare de 1-2 ani ar fi fost si mai utila...

 

Parerea mea este ca deschizatorul topicului trebuia sa stea linistit in spatele SUV-ului, sa nu depaseasca; daca ala pe 4 roti mergea cu 30km/h, rezulta ca asa cerea drumul....dar pe 2 roti???..dovada cea mai buna este cazatura....nu are vina conservarul...conservarul era in fata...cel din spate poarta vina...trebuia sa conduca astfel incat sa evite orice neplacere...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...