Sari la conținut

CORTURI - Pareri/Informatii/Ponturi/Magazine?


RaveGSXR
 Share

Postări Recomandate

Targoviste bate la usa si eu nu am cort. De unde imi iau si eu unul nou, bun si ieftin? :D

Am gasit www.cort.ro, cica e un tip din Regie care le aduce din Ungaria (tara de provenienta nefiind cunoscuta, cel mai probabil China :P). A luat cineva de la el ? Sunt cat de cat bune, adica sa reziste la ploaie sau vant moderate?

 

Alti furnizori?

 

Mersi anticipat pt info

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 527
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

...un cort de Doamne+ajută, de 2-3 persoane ajunge la aprox 2,5-3 mil; greutate de aprox 4-5 Kg; orice alt fel de chinezărie din Carrefour sau de aiurea...dai banu' şi ştii că nu-l mai ai... :cheers: la prima ploaie se lasă exteriorul, te plouă prin toate alea...

..dă-i un search în google, vei găsi magazine de profil ...în funcţie de câţi bani ai şi ce gânduri de viitor pentru cort ai, acu' poţi apela şi la Gipo...Happy hunting... :baldy:

Editat de nflt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar daca RaveGSXR a rezolvat deja problema, adaug si eu ceva aici.

Corturile facute in Cehia de Hannah si Trimm au o calitate buna pentru banii care ii dai pe ele.

Evident, nu se compara cu corturile de expeditie de 3-4 anotimpuri, dar si peste 200 eur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda... si eu eram adeptul "corturilor de carfur, cora si gipo pescar". Sunt excelente atata vreme cat nu ploua :angryfire: . Cel putin alea intr-o foaie sigur iau apa. Alea in doua foi, daca le intinzi bine, nu iau apa, chiar daca sunt ieftine. Asadar - ori de la magazinul himalaya - astia sigur nu vand prostii, ca le-ar pica firma - prefera sa vanda putin si scump, decat calitate proasta, ori obligatoriu cort din doua foi - dormitor+copertina, mai de "no-name". Chiar si astea in doua foi, daca sunt "made in china" iau apa prin talpa cortului, chiar daca nu pe deasupra. Pe de alta parte, chiar si un cort de firma tine 3-4 ani, maxim 5, in functie de gradul de utilizare, apoi li se duce materialul cu care sunt impregnate, deci iar nu merita sa dai prea mult bani.

 

Pentru 4-5 iesiri pe an la cort, recomand cort din doua foi de genul "carfur, cora", dar nu chiar de la "oferta". Pentru mai mult, eventual si pentru la munte, recomand magazinul himalaya. Eu am avut un cort din himalaya care m-a tinut 5 ani si a vazut de toate (inclusiv lapovita in bucegi langa crucea de pe caraiman). E cortul din poza de la profil. Dezavantajul major la corturile dintr-o foaie - condensul de dimineata care se formeaza pe fata interioara a cortului si te trezeste instant :angryfire: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu mi-am luat COLEMAN BEACH2 din carrefour 1.7mil asta vara chiar inainte de Sziget. A rezistat si la ploi si nici nu a costat prea mult.

 

Carrefour mai aduc si Coleman pe langa "celebrele RCO - made in china"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

Salut ,

 

caut de ceva vreme sa-mi cumpar un cort de 2 persoane mai bunicel care sa nu aiba dimensiuni prea mari (evident nici prea greu ) cand e strans si sa fie si destul de practic la montare. Momentan am un cort de 3 persoane model Nubia3 facut de Escalade LTD care e foarte practic dar la o drumetie cu masina. Asadar daca stiti , aveti sau comercializati gama de corturi astept atat oferte cat si pareri.

 

 

Multumesc anticipat de info!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ti-l recomand pe asta: http://www.decathlon.co.uk/EN/t2-ultralight-pro-3244110/

 

de gasit il gasesti in bucuresti, la magazinul decathlon din militari. costa 380 de lei si cred ca face toti banii.

Ce ti-a recomandat de fapt montiristu este tipi01.jpg

:bigstar:

Eu ti l-as recomanda pe asta!!! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu caut ceva micut pentru o iesire de 2, maxim 3 zile. Pentru iesiri de lunga durata am unul in care incap 6 saci de dormit.

 

Mi se pare ca Husky Bret 2 e cel mai potrivit din ceea ce s-a prezentat pana acum. Poate mai sunt si alte propuneri? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar ma interesa de ceva vreme sa achizitionez un cort pt moto,dar care sa aiba si supratenda..am ceva experiente neplacute cu ploi torentiale.. :)

..si da..pana acum,Husky Bret 2 pare cel mai ok....il are cineva?..ma intereseaza care sunt dimensiunile lui impachetat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu il am pe asta

 

http://www.price.ro/specificatii_trimm_xtrim_d_53556.htm

 

 

cu bete din aluminiu :bigstar:

 

poti sa il montezi rapid pe timp de ploaie pt ca initial se pune partea de sus apoi in interior poti linistit sa iti montezi cortul :)

Editat de Florin_KTM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu il am pe asta

post-11932-1240924651_thumb.jpg

 

cumparat de la louis, cod produs 10002113

 

foarte multumit de el, suficient de mic cat sa nu incomodeze pe motor

ce m-a incantat pe mine in special a fost ca este din 2 buc (cort si husa care se pune peste cort)

Editat de THC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am Hannah Troll, super incantat de el...

 

Luat de la mormota.

http://www.mormota.ro/?tart=101&alm=4&...amp;cont=htroll

 

Initial vroiam sa imi iau Troll-S de 2/3 persoane,dar la un calcul simplu, latime de 150 e totusi putin pt 2 pers, depozitare de casti,combinezoane de piele, etc. Avantajul aluia era o greutate mai mica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@thc..sa nu te prinda torentiala cu el! :D ....arata bine,dar in afara de impermeabilitate scazuta,si dimensiunile pachetului sunt maricele.....pretul insa..imbatabil.

Foarte adevarat, nu este un cort care sa reziste la ploaie torentiala :D

Totusi pentru o iesire de-un weekend la care te documentezi si de starea vremii inainte ..eu zic ca e ok.

Editat de THC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Polo Zelt 7 - cod 75020100210 la http://www.polo-motorrad.de

 

Aussenzelt: 100% 190 T Polyester PU-beschichtet

Innenzelt: 100% Nylon atmungsaktiv

Bodenwanne: 100% P.E.

Wassersäule: 2000 mm

ZeltinnenmaĂ: 220 x 180 cm

ZeltaussenmaĂ: 415 x 180 cm

HĂśhe: 120 cm

PackmaĂ: 60 x 22 cm

Gewicht: 4,5 kg

 

Preis 49,95 €

 

post-7986-1240940904_thumb.jpg

 

Si cam asa ocupa la bagaje:

 

post-7986-1240940915_thumb.jpg

 

Se instaleaza repede in doua persoane, e foarte spatios, ai loc destul sa pui topcase-urile/castile/cizmele/ gecile si pantalonii (din experienta proprie, cu gecile, castile si cizmele ai cam umplut un cort din ala mic). Ca bagaj ocupa destul de putin peste volumul unui cort mic (mai are doua tevi metalice pe care nu tre sa le cari dupa tine).

 

Acu depinde ce vrei sa faci cu el, daca vrei sa il tii si pentru excursii la picior, desigur ca e mai indicat unul mai mic. Asta pare gigantic, dar cind stai in el nu mai e deloc exagerat.

 

PS - betzele sint extrem de tensionate, la al meu am experimentat niste paraieli, fara urmari totusi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un cort il alegi in functie de mai multi factori:

- greutate

- puncte de fixare/rezistenta la furtuni

- numar de bete si tipul lor (indicat cele de aluminiu, mai usoare dar mai rezistente, insa creste pretul per total al cortului)

- grad de impermeabilitate folie exterioara insa si folia de pe sol !

- foaie simpla (risc de udatura la o ploaie serioasa, plus condensul scurs dupa o noapte mai rece) sau foaie dubla - cel mai indicat

- 1 sau 2 iesiri (indicat 2, pentru acces facil, aerisire mai buna pe canicula, etc)

- durata de viata / marca

- pret

 

Multi ti-au indicat produse de la Mormota si bine fac, e un magazin serios si Tibi tine la cuvant si calitate.

 

Tot de acolo iti recomand 2 produse ce intrunesc calitatile de mai sus:

http://www.mormota.ro/?tart=101&alm=4&...ont=htargetsiii

http://www.mormota.ro/?tart=101&alm=4&...cont=hslightalu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...