Sari la conținut

CORTURI - Pareri/Informatii/Ponturi/Magazine?


RaveGSXR
 Share

Postări Recomandate

chiar ma interesa de ceva vreme sa achizitionez un cort pt moto,dar care sa aiba si supratenda..am ceva experiente neplacute cu ploi torentiale.. :D

..si da..pana acum,Husky Bret 2 pare cel mai ok....il are cineva?..ma intereseaza care sunt dimensiunile lui impachetat.

 

Pai am spus ca asta il am si l-am folosit si in creasta si in locuri mai ferite. Am prins ploaie cu el si a rezistat iar la soare si nu a facut condens. Rezista destul de bine si se poate face destul de compact. Plus ca e destul de usor. Nu stiu cum e la plaja, eu l-am folosit doar la munte. Il recomand pentru iesiri fara zapada(la zapada nu l-am testat). Vezi ca poti sa-l imparti in diferite compartimente prin bagaje ca sa fie mai usor de carat pe moto.

Betele de duraluminiu fac toti banii.

Eu l-am luat la oferta cu 400 RON anu trecut, si raportul pret/calitate a fost foarte bun pentru ce l-am folosit eu(Retezat-Bucura, Fagaras-Vistea, Apuseni).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 527
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Multi ti-au indicat produse de la Mormota si bine fac, e un magazin serios si Tibi tine la cuvant si calitate.

 

Tot de acolo iti recomand 2 produse ce intrunesc calitatile de mai sus:

http://www.mormota.ro/?tart=101&alm=4&...ont=htargetsiii

http://www.mormota.ro/?tart=101&alm=4&...cont=hslightalu

 

Nu-s bune astea de la Marmota. Dupa 9 ani si in jur de 50 de montari si demontari mi-a crapat un batz. :D Hannah sux.

 

Sper ca sesizati ironia.

Editat de melciu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu recomand mormota.ro ........preturi acceptabile + ofera garantie 18 luni ?? ....eu personal am renuntat la cort am inceput sa ma obisnuiesc cu refugiile ! :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce ai spus tu e ok dar gandestete cum arata cand e strans ; adica va fi un cerc cu diametru cam 45-50 cm !? cum il tin pe sau in valize ?

 

uite cam asa. copyright domn Semaca.

 

Problema cu cortuletul asta este ca e cam firav. Are o singura foaie deci rezistenta la ploaie (chiar foarte buna de la Quechua) nu este ideala. Face condens si nu-i placut. E de doua persoane dar doua persoane care ori se cunosc deja bine de tot, ori se vor cunoaste foarte bine de dimineata :baldy:. Primele conrturi foarte misto de la ei sunt cele Air care au aerisiri serioase. Problema cu ele este ca se strang in cercuri cu diametre pentru 80 de cm. SI nu prea mai sunt corturi de moto (cu exceptia Honda Goldwing unde poti sa-ti iei si semineul din marmura in portbagaj)

 

Pentru o singura persoana sau doua la ture scurte sau cu popasuri in alt loc in fiecare zi e ideal asta de la Quechua, dar parca nu-mi vine sa-l fac singurul meu cort.

Editat de melciu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
multumesc pentru pareri si sugestii :) . dupa multe dezbateri impreuna cu consoarta m-am hotarat la : http://www.mormota.ro/?tart=101&alm=4&...cont=htargetiii :D .

 

Sa-l stapanesti sanatos!

 

Pare Ok, singurul minus: bete din fibra(era ideal sa fie din aluminiu).

Si eu cred ca ma indrept spre un Husky bret 2.

Pareri?

 

ce ai spus tu e ok dar gandestete cum arata cand e strans ; adica va fi un cerc cu diametru cam 45-50 cm !? cum il tin pe sau in valize ?

Stai linistit, cortul ala e pentru snobi si nu se potriveste pe motor.

Am avut ocazia sa-l admir anul trecut in vama cand au coborat niste manelari(cred!!!) dintr-un jeep si l-au aruncat pe plaja...(au stat vreo cateva ore si pe urma s-au plictisit si au plecat, ...pesemne nu le placea muzica)

E si f.f.f. prost calitativ(il ia vantul, la propiu),arata ca un ciorap pus la uscat.

 

Pai am spus ca asta il am si l-am folosit si in creasta si in locuri mai ferite. Am prins ploaie cu el si a rezistat iar la soare si nu a facut condens. Rezista destul de bine si se poate face destul de compact. Plus ca e destul de usor. Nu stiu cum e la plaja, eu l-am folosit doar la munte. Il recomand pentru iesiri fara zapada(la zapada nu l-am testat). Vezi ca poti sa-l imparti in diferite compartimente prin bagaje ca sa fie mai usor de carat pe moto.

Betele de duraluminiu fac toti banii.

Eu l-am luat la oferta cu 400 RON anu trecut, si raportul pret/calitate a fost foarte bun pentru ce l-am folosit eu(Retezat-Bucura, Fagaras-Vistea, Apuseni).

 

La vant cum se comporta?

Ma intereseaza si la ploaie torentiala(daca ai avut"norocul")

Pe plaja, vad ca n-ai fost... :drink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

salut

si eu pt acesta am optat.

chiar azi pe la ora 10 merg dupa el.400ron

revin cu pareri despre el ,daca mergem la CJ la intrunirea sethrc

:)

 

Nu-s bune astea de la Marmota. Dupa 9 ani si in jur de 50 de montari si demontari mi-a crapat un batz. :drink: Hannah sux.

 

Sper ca sesizati ironia.

 

salut

nu zic cas cele mai bune,dar totusi conteaza cu il tii,transporti,montezi si intretii.

la banii aia chiar vrei sa te tina o viata de omu :)

chiar fara suparare

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

si eu pt acesta am optat.

chiar azi pe la ora 10 merg dupa el.400ron

revin cu pareri despre el ,daca mergem la CJ la intrunirea sethrc

:D

 

 

 

salut

nu zic cas cele mai bune,dar totusi conteaza cu il tii,transporti,montezi si intretii.

la banii aia chiar vrei sa te tina o viata de omu :P

chiar fara suparare

:P

Parerea mea : este cam greu la 4,5 kg(daca vrei sa-l cari pe munte, o sa fi dezamagit).

Personal, consider ca era mai ok daca avea 2 intrari(mai ales la ce temperaturi mari se anunta).

Si Husky,Trimm sau Salewa au corturi bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un hannah de 3 -4 persoane, cu 2 intrari Greu de dus in spate - 4+ kile dar format patratos cand e strans

Merge bine pe motor, nu iese mult in lateral

luat acu 3 ani de la mormota

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Husky Falcon 2-3, usor, compact, se instaleaza foarte repede 2-3 minute

 

il am de doi ani si e foarte OK cu exceptia unei gauri care nici pana azi nu am astupat-o (mi sa desfacut una din prinderi in mers si sa frecat de roata :P)

 

foarte multumit de el - de fapt asta e conacul meu :D

 

1659_1971_large.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

desi cam tarziu...

 

eu am un husky flame (modelul vechi, 1, nu se mai gaseste; asta e varianta 2)

 

http://www.ascent.ro/product--Flame_2.html

 

pro: e extrem de stabil pe vant (pe platou in bucegi in timp ce altuia i-a luat vantul cortul...efectiv; la altii le-au zburat cuie sau crapat bete, asta n-a avut nimic) , e ok pt 2 persoane daca nu-s prea mari; se pune f. repede (singur il pun la fel de repede cum 2 oameni in echipa pun un iglu normal)

 

con: daca sunteti 2 oameni mari in el e loc putin; de asemenea e mic de inaltime, ok pt dormit dar mai greu cu exercitii gen umeri-craci; daca nu e f.f.f. bine intins va lua apa (are folia subtire, e ok atata timp cat e intins bine si nu face "buzunare", balti, etc); de esemenea are podeaua destul de subtire, trebuie sa fi atent unde-l pui, sa nu fie cioburi, chestii ascutite, etc.

 

e un cort f.f.f bun daca esti atent cu el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Nu prea sunt lamurit:

Corturile HANNAH TROLL de la Mormotaland au folie exterioara si la intrare, dar e pliata bine in poze? Intrarea in cort se face cu oarece dificultate?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

nu zic cas cele mai bune,dar totusi conteaza cu il tii,transporti,montezi si intretii.

la banii aia chiar vrei sa te tina o viata de omu :moto:

chiar fara suparare

:D

 

Incercam sa fiu ironic. :D ba chiar am si scris invisible....

 

Normal ca-s multumit dupa 9 ani. A fost intr-adevar strans si depozitat in conditii corecte, niciodata ud la impachetare, curat etc dar 9 ani la stres si vant serios si-au spus cuvantul.

 

In plus de asta cu o rola de duct-tape il mai folosesc inca 3 ani daca-mi bat capul cu el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Metro frate are cel mai bun raport intre calitate si pret... Pentru stat in camping nu ai nevoie de altilerie grea... Daca stai cu el in caldare la Bucura mai inteleg e alta vorba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Metro frate are cel mai bun raport intre calitate si pret... Pentru stat in camping nu ai nevoie de altilerie grea... Daca stai cu el in caldare la Bucura mai inteleg e alta vorba.

Pentru caldarea de la Bucura exista corturi profesionale :moto:

Ce faci daca te prinde o ploaie 'sanatoasa' in camping cu cortu' de la Metro? Pe prognozele meteo nu mai poti pune baza...

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru caldarea de la Bucura exista corturi profesionale :D

Ce faci daca te prinde o ploaie 'sanatoasa' in camping cu cortu' de la Metro? Pe prognozele meteo nu mai poti pune baza...

:D

Ehe... prin cate nu a trecut sarmanul meu cort de Metro... si inca este in forma. A facut fata caldarii de la Zanoaga, Bucura si Podragu. Am fost cu el si am stat cu saptamanile in munte. La Bucura mi sa ros o ancora. Nu ploaia este cel mai urat adversar ci vantul. Din cauza vantului s-a apecat cortul si acea sfoara s-a apropiat de un bolovan si spre dimineata a cedat.

 

Trebuie sa stii sa alegi(de vrei comfort mobil iti cumperi rulota). Un cort mic face mult mai usor fata vantului. Si mai important sa stii sa il instalezi. Daca il pui intr-un loc prost ales iti intra apa pe dedesupt orice cort ai avea. :moto:

Editat de Eol
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
Targoviste bate la usa si eu nu am cort. De unde imi iau si eu unul nou, bun si ieftin? :)

Am gasit www.cort.ro, cica e un tip din Regie care le aduce din Ungaria (tara de provenienta nefiind cunoscuta, cel mai probabil China :)). A luat cineva de la el ? Sunt cat de cat bune, adica sa reziste la ploaie sau vant moderate?

 

Alti furnizori?

 

Mersi anticipat pt info

Nu are importanta tara de unde il aduce. Ceea ce determina calitatea unui cort sunt caracteristicile lui.

 

Am gasit un site www.vreaucort.ro, care iti explica ce lucruri sa urmaresti cand iti iei un cort. Despre impermeabilitate, bete, cusaturi si mult altele. Corturile RCO sunt de calitate slaba, desi ieftine, si de multe ori am vazut ca a plouat in ele. Eu unul nu mi-as lua asa ceva.

 

Legat de faptul ca sunt produse in China, sa stii ca sunt multe firme care produc corturi in China, dar care au un standard de calitate de la care nu fac rabat. De exemplu Macpac, ofera garantie pe viata pentru toate modelele sale, iar o parte importanta a productiei se face in China. Restul se produce in Noua Zeelanda.

 

Eu, totusi, am mers pe mana unor nemti si mi-am luat un Salewa Sierra Leone III, produs in Germania.

 

Prima ploaie torentiala petrecuta intr-un cort de slaba calitate ii face pe multi sa renunte sa mai mearga cu cortul. Sunt multe modele de vanzare, dar daca iti alegi unul ca lumea, e chiar marfa sa mergi cu cortul. www.vreaucort.ro/articole/prima_data.html e pentru cei care nu au avut curaj sa mearga cu cortul si vor sa mearga pentru prima data. Baieti luati-va un cort bun, daca ploua in el sau il bate vantul, problema e cortul, nu ideea de mers cu cortul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu are importanta tara de unde il aduce. Ceea ce determina calitatea unui cort sunt caracteristicile lui.

 

Am gasit un site www.vreaucort.ro, care iti explica ce lucruri sa urmaresti cand iti iei un cort. Despre impermeabilitate, bete, cusaturi si mult altele. Corturile RCO sunt de calitate slaba, desi ieftine, si de multe ori am vazut ca a plouat in ele. Eu unul nu mi-as lua asa ceva.

 

Legat de faptul ca sunt produse in China, sa stii ca sunt multe firme care produc corturi in China, dar care au un standard de calitate de la care nu fac rabat. De exemplu Macpac, ofera garantie pe viata pentru toate modelele sale, iar o parte importanta a productiei se face in China. Restul se produce in Noua Zeelanda.

 

Eu, totusi, am mers pe mana unor nemti si mi-am luat un Salewa Sierra Leone III, produs in Germania.

 

Prima ploaie torentiala petrecuta intr-un cort de slaba calitate ii face pe multi sa renunte sa mai mearga cu cortul. Sunt multe modele de vanzare, dar daca iti alegi unul ca lumea, e chiar marfa sa mergi cu cortul. www.vreaucort.ro/articole/prima_data.html e pentru cei care nu au avut curaj sa mearga cu cortul si vor sa mearga pentru prima data. Baieti luati-va un cort bun, daca ploua in el sau il bate vantul, problema e cortul, nu ideea de mers cu cortul.

 

crezi ca in 3 ani nu si-au luat deja? sau asteptau sfatul tau?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In opinia mea cehii fac de departe cele mai bune corturi (si bere:P): Hannah, Trim, Husky, Cavery....Eu unu' nu mi-as lua cort chinezesc, fie el si unul comercializat cu un brand de renume. Am vazut anul acesta la Predeal ce inseamna astfel de corturi. Marcile mai sus numite asigura nu doar impermeabilitatea in caz de ploaie dar si lipsa condensului, o aerisire decenta si un somn dincolo de ora 6 dimineata cand rasare soarele (moment in care in majoritatea corturilor nu prea se mai poate sta comod)....plus ca materialul rezista mai bine in timp (nu se rareste tesatura in zonele de "pliere", nu se perforeaza usor podeaua, cusaturile tentei nu se slabesc samd). Ca si observatie , corturile cehesti sunt deasemenea foarte usoare ( comparate la un volum similar cu alte marci, cum ar fi cele de pe Louis).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am cort High Peak de 4 persoane cu 2 foi, sunt foarte multumit de el, il am de vreo 4 ani, nu m-a plouat in el, e usor de montat si nu e voluminos.

Daca gasiti High Peak pe undeva luati ca merita banii. Eu l-am luat de la Quelle cand eram in Romania.

 

P.S. In Cehia corturile sunt la fel de scumpe ca peste tot, cred ca o sa caut si eu un Hannah micut, pentru excursii scurte cu moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...