Sari la conținut

CORTURI - Pareri/Informatii/Ponturi/Magazine?


RaveGSXR
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 527
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

http://www.decathlon.ro/RO/2-seconds-i-verde-147364876/# de asta ce ziceti? e interesant ca il arunci in sus si cade gata montat....a folosit careva?

 

Cred ca-i ceva copie dupa un Hannah de era la moda acu' vreo cativa ani. Singura problema ii dimensiunea, cu diametrul de 55cm nu prea intra in majoritatea top/side case-urilor. Dar daca nu te deranjeaza sa-l legi pe undeva, ii in regula.

O sa-mi iau unul, prin primavara (daca nu-mi vin alte idei pana atunci).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca-i ceva copie dupa un Hannah de era la moda acu' vreo cativa ani. Singura problema ii dimensiunea, cu diametrul de 55cm nu prea intra in majoritatea top/side case-urilor. Dar daca nu te deranjeaza sa-l legi pe undeva, ii in regula.

O sa-mi iau unul, prin primavara (daca nu-mi vin alte idei pana atunci).

 

de legat nu ar fi problema , cel mai practic mi s-a parut chestia cu deschisul in cateva secunde....ajuta la ploi torentiale de vara , cand esti ft obosit ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

Am un cort hannah rover de vreo 3 ani si au inceput sa cedeze betele, sunt din durawrap 8,5mm. Restul cortului se comporta exemplar.

Cunoaste cineva vreun site/loc de unde pot cumpara niste bete de aluminiu/duraluminiu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

Am un cort hannah rover de vreo 3 ani si au inceput sa cedeze betele, sunt din durawrap 8,5mm. Restul cortului se comporta exemplar.

Cunoaste cineva vreun site/loc de unde pot cumpara niste bete de aluminiu/duraluminiu?

 

http://www.decathlon.ro/RO/kit-bete-aluminiu-147364642/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va recomand sa evitati la distanta corturile Quechua. Sunt absolut infecte iar daca da ploaia... ati belit jucaria. Cele care se desfac imediat sunt bune doar ca sa nu dormi sub cerul liber sau ca sa iti tii echipamentul in ele. Nu le pot recomanda.

 

Pentru excursiile moto se preteaza un cort de tip dom/iglu de 3(chiar 3+1) persoane. Motivul e ca doar cutiile de pe motor si castile, puse in cort, ocupa loc foarte mult (cam cat o persoana). Un cort ok ar avea cam 3-4kg. Ultralight-urile de 2-2.5kg sunt pentru carat in spate o saptamana, la 2 persoane.

 

Totodata, orice cort dintr-un singur strat e, din punctul meu de vedere, absolut inutil. Condensul e o problema reala la ele iar impermeabilitatea lasa e dorit.

 

Daca bugetul e o problema... atunci... e nasol :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa ce am citit tot aici pe topic mi-am luat husky burton de 2+1 pers. nu am apucat sa il folosesc cine stie ce dar pare un cort bun.

 

http://craimont.ro/corturi_de_drumetie_husky_cort_drumetie_burton.html

Editat de cnairda
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va recomand sa evitati la distanta corturile Quechua. Sunt absolut infecte iar daca da ploaia... ati belit jucaria. Cele care se desfac imediat sunt bune doar ca sa nu dormi sub cerul liber sau ca sa iti tii echipamentul in ele. Nu le pot recomanda.

 

Pentru excursiile moto se preteaza un cort de tip dom/iglu de 3(chiar 3+1) persoane. Motivul e ca doar cutiile de pe motor si castile, puse in cort, ocupa loc foarte mult (cam cat o persoana). Un cort ok ar avea cam 3-4kg. Ultralight-urile de 2-2.5kg sunt pentru carat in spate o saptamana, la 2 persoane.

 

Totodata, orice cort dintr-un singur strat e, din punctul meu de vedere, absolut inutil. Condensul e o problema reala la ele iar impermeabilitatea lasa e dorit.

 

Daca bugetul e o problema... atunci... e nasol :)

 

eu am asa ceva

 

http://www.proalpin.ro/cort-vango-atlas-300-3-persoane.html

 

usor de montat, mai greu la partea cu stransul. foarte incapator pt 2 persoane + bagaje

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cumpara-ti frate un cort usor de 2 persoane.....parerea mea

 

:agree: hai maxim 3 in cazul in care vreodata mergi si cu vreo pasagera sa ai loc si de bagaje in cort :ok:

Editat de vlady_80
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut ca sunt reduceri la Sportvirus la corturile Ferrino. Eu am un Lightent 2, e ok, foarte usor. Ca sa doarma 2 pers in el tre sa cam lasi tot pe afara si sa existe multa dragoste. Pt o pers e loc destul. Mai folosesc pentru el o folie de sol de vreo 200g. Dar nu e freestanding, ai de batut o gramada de cuie. Mai e o solutie pt vreme ok cu tarp (gen ala de la Decathlon) si sac de bivuac. Ca sa vezi cand vine ursu. Si te rupe numai pe tine nu-ti mai strica si cortu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare, daca sunteti interesati de un cort f bun am un husky flame 2 rosu intins de vrio 10-12 ori in conditii bune, mereu sters si aranjat inainte de impachetare. Cortul e de 4 sezoane si e profi, e cu fusta de zapada, cu betele pe afara deci e f greu sa se ude materialul din interior (sa se atinga prelata de panza din interior). Are 2.8 kg si e de 2 pers.

mai multe detalii aici: http://craimont.ro/corturi_de_expeditie_husky_cort_de_expeditie_flame_2.html

cortul este ca nou, pret 500 lei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 months later...

Va recomand sa evitati la distanta corturile Quechua. Sunt absolut infecte iar daca da ploaia... ati belit jucaria. Cele care se desfac imediat sunt bune doar ca sa nu dormi sub cerul liber sau ca sa iti tii echipamentul in ele. Nu le pot recomanda.

 

Pentru excursiile moto se preteaza un cort de tip dom/iglu de 3(chiar 3+1) persoane. Motivul e ca doar cutiile de pe motor si castile, puse in cort, ocupa loc foarte mult (cam cat o persoana). Un cort ok ar avea cam 3-4kg. Ultralight-urile de 2-2.5kg sunt pentru carat in spate o saptamana, la 2 persoane.

 

Totodata, orice cort dintr-un singur strat e, din punctul meu de vedere, absolut inutil. Condensul e o problema reala la ele iar impermeabilitatea lasa e dorit.

 

Daca bugetul e o problema... atunci... e nasol smile.gif

POate folosesc alte materiale din care sunt fabricate, desi nu cred dar corturile astea infecte sunt folosite in legiunea straina

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

Am sa scriu si eu cate ceva despre corturi, in speranta ca pot fi de folos celor care cauta sa aleaga un cort...

 

Eu am un cort obisnuit, de pe la Metro, un igloo de 4 persoane model "camp 4" adica no name, din cel argintiu, cu veranda; pe el scrie ca rezista la 1.000 de mm coloana de apa. Adica f putin, in comparatie cu corturile profesionale (daca o fi si mia asta de mm adevarata si nu doar o eticheta la misto). Cortul a costat, parca, 100 de ron.

Acum: cu cortul asta modest ca performante am prins in Delta, acum cativa ani, o saptamana in care a plouat in fiecare zi. Si noaptea. Ploaie hotarata, ca lumea. Se oprea ploaia doar de pe la 12 ziua pana pe la 8-10 seara, zi de zi, o saptamana. Nu a intrat in cort nici o picatura de apa. Nu are probleme la vant acest cort.

Sfatul meu: nu te arunca la corturi scumpe, ca nu faci expeditii in Himalaya. Si nu umbli cu cortul la greu - adica sa fii un fan al petrecerii timpului in cort (cred). Doar te adapostesti in el cand si cand, corect?

Asa ca: eu cred ca un cort de 4 persoane dar dublu***, gen igloo, cu veranda, e suficient pentru tine, inca un pasager si bagajele aferente (mai mic de 4 pers. devine stramt cu tot cu bagaje). Veranda e buna pentru bocanci sau sa gatesti oarece, la adapost.

*** cand am scris ca sa fie "cortul dublu" m-am referit ca el sa aiba peste cortul propriu-zis - care de obicei are fundul din rafie (d-aia ca la sacosa) intr-un singur strat si suprastructura dintr-o panza de bumbac ce se intinde pe niste bete - o supra-tenta, adica o foaie sintetica subtire, ca un fash, care vine montata la cativa cm de cortul propriu zis si asigura izolarea corespunzatoare la apa si la vant.

Despre cum folosesti cortul:

- nu montezi cortul pe o suprafata perfect plana ci cu o f mica panta, ca apa sa se scurga;

- nu bagi folie sub el cum zicea cineva pe topic - creeaza condens.

- uita-te de unde bate vantul inainte de a aseza cortul si aseaza-l pe dunga fata de directia vantului (adica in contra vantului sa fie "o coasta" si nu una din suprafetele laterale ale cortului.

- sa ai la tine o lanterna, o vei agata in cort de partea de sus a cortului, ca sa ai... "lumina electrica". Ia-ti si un mic scaun pliabil, atfel o sa te enervezi ca n-ai unde sa te asezi cand te imbraci sau te incalti. cand montezi cortul.

- nu intinde excesiv punctele de ancoraj, nu e nevoie si poti sa le rupi.

- la sfarsit, inainte de a-l strange, intoarce putin cortul in sus, sub el se creeaza umezeala; sa-l bata nitel vantul inainte de a-l impacheta, altfel va prinde mucegai.

Ideal e sa ai si o saltea gonflabila pe care sa asterni sacul de dormit, vei dormi boiereste. Eu insa -cand merg singur si pot sa ma dau in barci - nu imi mai iau nici macar izopren, ci imi intind sacul de dormit direct pe costumul moto, care joaca rolul unui izolant. Stiu, ca un animal. Dar e mai simplu pt mine, cand trebuie sa strang si sa impachetez lucrurile dimineata, pt o noua zi de ridereala....

Bafta!


Editat de Festina Lente
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

POate folosesc alte materiale din care sunt fabricate, desi nu cred dar corturile astea infecte sunt folosite in legiunea straina

Poate brandul Quechua este prezent printre echipamentele din legiunea straina, dar in mod sigur nu corturile din Decatlon si nu din Romania .

 

Apropoo daca tot e topic, am reusit ( un ciot de creanga) sa sparg fundul cortului cu ce se poate lipi stie cineva ????

Editat de vlady_80
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia-ti si un mic scaun pliabil, atfel o sa te enervezi ca n-ai unde sa te asezi cand te imbraci sau te incalti. cand montezi cortul.

- nu intinde excesiv punctele de ancoraj, nu e nevoie si poti sa le rupi.

Ha ha ha! Tu pui cortu stand pe scaunel?! Tare asta... Si mai tare e ca stai jos cand te imbraci... Las-o-n sangue...

Deci nu-ti iei izopren la tine, da' iti iei scaun!

 

Daca se rup ancorele cand le intinzi e clar ce bun e cortu... Primul vant mai acatarii o sa ti-l faca parapanta.

 

 

 

In alta ordine de idei: io am un Quechua T2 ( http://www.decathlon.ro/RO/cort-t2-147363867/# ). L-am testat in tot felu' de conditii, mai putin pe vant d-ala nasol, de creasta. A facut fata cu brio. Are 2 ani, vreo 20 de folosiri si n-are absolut niciun semn de uzura sau ceva... Singura lui problema e ca e fix de doua persoane + echipament moto. ATAT! Nu mai ai unde sa pui rucsac sau alte bagaje daca ploua.

 

Asadar recomandarea mea daca mergeti la cort cu mobra si pasager este urmatorul ca marime din gama aia: Quechua T3+ ( http://www.decathlon.ro/RO/t3-151164662/ ) Diferenta ca pachet strans nu e mare, dar ca spatiu interior si sub supratenda e foarte mare. In afara de interiorul in care incap doua persoane + casti, echipament, etc mult mai bine, are si vreun metru patrat de spatiu de depozitare sub supratenda, la intrare, unde intra lejer doi saci mari de munte sau tankbag+topcase+incaltari la aerisit.

 

Eu tocmai incerc sa dau T2-ul meu, care ar fi perfect pentru un mobrist care merge fara pasager si sa iau un T3+.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Confirm: pt moto cel mai bun e cortul de 3 personae pt 2 personae si cortul de 2 personae pentru o persoana :) Pt 3 persoane tot cortul de trei personae e bun: bagajele le pui in atas.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am un Quechua 2 sec. de ala mic, care se impacheteaza la 55cm diametru.

 

Pro:

- se instaleaza rapid :P montat, pus carlige, instalat izolir si sac de dormit sub 2 min

- se aduna mult mai repede ca un cort standard

- e dublu, inca nu am prins ploaie cu el dar sunt optimist :D

- are loc de bocanci/cizme intre foaia externa si partea de plasa

- e ieftin

 

Contra:

- e mic, eu am incaput sa dorm lejer dar doar cu o geanta mica cu haine + geaca moto pe post de perna. Personal nu ma deranjeaza, ca restul bagajelor/casca le tin in case-uri

- daca vrei sa te schimbi in cort trebuie sa faci gimnastica, in cel mai inalt punct abia incap sa stau in fund (am 1,82)

- la 2 persoane deja vorbim de pozitie de dormit in straturi :P

 

Eu l-am luat sa am unde dormi ocazional cand calatoresc singur, nu m-as aventura cu el in excursii care ar presupune mai mult de 2 nopti consecutive de campat, aici sunt de acord cu cei de mai sus ca e nevoie de un cort de 2 pers pt solo si unu de 3 daca esti cu pasager.

 

post-9248-0-55583100-1372779757_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In alta ordine de idei: io am un Quechua T2 ( http://www.decathlon.ro/RO/cort-t2-147363867/# ). L-am testat in tot felu' de conditii, mai putin pe vant d-ala nasol, de creasta. A facut fata cu brio. Are 2 ani, vreo 20 de folosiri si n-are absolut niciun semn de uzura sau ceva... Singura lui problema e ca e fix de doua

 

Eu tocmai incerc sa dau T2-ul meu, care ar fi perfect pentru un mobrist care merge fara pasager si sa iau un T3+.

Am uitat: vreau 90 de lei pe el...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Ravishing

Pe cele de la Quechua le consider doar locasuri pentru adapost impotriva tantarilor. Pe cel de la metro nici nu-l numesc cort.

 

Un cort trebui sa-l cauti dupa: greutate, timpul de instalare, rezistenta la ploaie (vant si alte cele, mai rar intalnesti la motociclisti). Adica sa te gandesi unde vrei sa campezi cu el.

Acum in functie de bani fiecare ia ce poate, dar trebui sa aleaga intre un cort mai greu dar mai rezistent la ploaie ori un cort care se instaleaza mai repede insa la prima ploaie scuipa apa afara din cort.

Fiecare trebuie sa stie pentru ce-l ia.

 

Ca si brand cele de la husky mi se pare cel mai de jos de unde as alege. Au acel compromis pret/calitate.

 

A, pentru mine conteaza mult greutatea cortului (pana in 3 kg) si rezistenta la ploaie.

 

Apropo, voi cat tine-ti un cort? Cate campari. Stiu ca nu e asta un criteriu, pentru ca cel mi mult conteaza cum il pastrezi tu si apoi cat e el de rezistent, insa ca fapt divers. Voi cat tineti un cort?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe cele de la Quechua le consider doar locasuri pentru adapost impotriva tantarilor. Pe cel de la metro nici nu-l numesc cort.

 

Un cort trebui sa-l cauti dupa: greutate, timpul de instalare, rezistenta la ploaie (vant si alte cele, mai rar intalnesti la motociclisti). Adica sa te gandesi unde vrei sa campezi cu el.

Acum in functie de bani fiecare ia ce poate, dar trebui sa aleaga intre un cort mai greu dar mai rezistent la ploaie ori un cort care se instaleaza mai repede insa la prima ploaie scuipa apa afara din cort.

Fiecare trebuie sa stie pentru ce-l ia.

 

Ca si brand cele de la husky mi se pare cel mai de jos de unde as alege. Au acel compromis pret/calitate.

 

A, pentru mine conteaza mult greutatea cortului (pana in 3 kg) si rezistenta la ploaie.

 

Apropo, voi cat tine-ti un cort? Cate campari. Stiu ca nu e asta un criteriu, pentru ca cel mi mult conteaza cum il pastrezi tu si apoi cat e el de rezistent, insa ca fapt divers. Voi cat tineti un cort?

eu personal pana intra apa in el...

am un cort cu supra-tenta,luat fix de la Metro acum 3 ani,marca "RTC"(made in china), pe care il folosesc intensiv primavara-vara.

daca cele 2 suprafete nu se ating tine la ploaie ca si un trimm(testat!:) )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...