Sari la conținut

CORTURI - Pareri/Informatii/Ponturi/Magazine?


RaveGSXR
 Share

Postări Recomandate

Poti cara si frigiderul pe mobra, daca iti pui mintea..... Nu am zis ca corturile 2 seconds nu pot fi carate pe mobra sau in carca pe munte. Am zis doar ca sunt incomod de carat. Mai practice sunt cele care au un mod de impachetare classic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...
  • Răspunsuri 521
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ha ha ha! Tu pui cortu stand pe scaunel?! Tare asta... Si mai tare e ca stai jos cand te imbraci... Las-o-n sangue...

Deci nu-ti iei izopren la tine, da' iti iei scaun!

 

Daca se rup ancorele cand le intinzi e clar ce bun e cortu... Primul vant mai acatarii o sa ti-l faca parapanta.

 

 

 

In alta ordine de idei: io am un Quechua T2 ( http://www.decathlon.ro/RO/cort-t2-147363867/# ). L-am testat in tot felu' de conditii, mai putin pe vant d-ala nasol, de creasta. A facut fata cu brio. Are 2 ani, vreo 20 de folosiri si n-are absolut niciun semn de uzura sau ceva... Singura lui problema e ca e fix de doua persoane + echipament moto. ATAT! Nu mai ai unde sa pui rucsac sau alte bagaje daca ploua.

 

Asadar recomandarea mea daca mergeti la cort cu mobra si pasager este urmatorul ca marime din gama aia: Quechua T3+ ( http://www.decathlon.ro/RO/t3-151164662/ ) Diferenta ca pachet strans nu e mare, dar ca spatiu interior si sub supratenda e foarte mare. In afara de interiorul in care incap doua persoane + casti, echipament, etc mult mai bine, are si vreun metru patrat de spatiu de depozitare sub supratenda, la intrare, unde intra lejer doi saci mari de munte sau tankbag+topcase+incaltari la aerisit.

 

Eu tocmai incerc sa dau T2-ul meu, care ar fi perfect pentru un mobrist care merge fara pasager si sa iau un T3+.

 

Ma bate si pe mine gandul sa iau un cort din asta instant. Am o intrebare totusi: voi cum puneti corturile astea pe mobra? Cel de doua persoane are discul de 65 cm, iar cel de 3 persoane are discul de 70 cm. Cel de o persoana are discul de 55 cm, hai ca ala mai merge (am vazut cum il punea Semaca pe mobra) ... dar e prea mic. Cele de 2 respectiv 3 persoane au discurile apropiate ca marine 65-70 cm. Cum puneti chestiile astea pe mobra?

 

Editat de robertkiran
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

Cele de 2 respectiv 3 persoane au discurile apropiate ca marine 65-70 cm. Cum puneti chestiile astea pe mobra?

 

 

Niste prieteni au de-asta insa au si atas. Cortul acesta se aseaza foarte bine pe roata de rezerva... In ce priveste motocicletele solo, chiar nu vad cum poti aseza un asemenea cort. Eu cred ca-s foarte bune pentru purtat in masina si datorita marimii cortului strans, nepotrivite pentru motocicleta.

 

Ha ha ha! Tu pui cortu stand pe scaunel?! Tare asta... Si mai tare e ca stai jos cand te imbraci... Las-o-n sangue...

Deci nu-ti iei izopren la tine, da' iti iei scaun!

 

Daca se rup ancorele cand le intinzi e clar ce bun e cortu... Primul vant mai acatarii o sa ti-l faca parapanta.

 

Nu, mai. Scaunelul e bun si ca sa beau o bere, sa mai iau o pauza... nu imi place sa montez cortul asa, deodata. :D

 

Da, izoprenul imi ocupa mult loc, scaunul nu. Ma rog, nu e musai sa faca toata lumea ca mine, eu am zis cum procedez eu, fara sa am pretentia ca am musai dreptate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bate si pe mine gandul sa iau un cort din asta instant. Am o intrebare totusi: voi cum puneti corturile astea pe mobra? Cel de doua persoane are discul de 65 cm, iar cel de 3 persoane are discul de 70 cm. Cel de o persoana are discul de 55 cm, hai ca ala mai merge (am vazut cum il punea Semaca pe mobra) ... dar e prea mic. Cele de 2 respectiv 3 persoane au discurile apropiate ca marine 65-70 cm. Cum puneti chestiile astea pe mobra?

 

Confunzi modelele. Alea de care vorbeam eu nu-s d-alea "instant". Sunt clasice, se fac sul, nu disc. Dupa parerea mea alea "instant" sunt niste mizerii pentru puturosi. N-au niciun fel de aerodinamica, pe unele sta chiar si apa de ploaie. Ca sa nu-ti mai spun ca e un chin sa le strangi.

 

Niste prieteni au de-asta insa au si atas. Cortul acesta se aseaza foarte bine pe roata de rezerva... In ce priveste motocicletele solo, chiar nu vad cum poti aseza un asemenea cort. Eu cred ca-s foarte bune pentru purtat in masina si datorita marimii cortului strans, nepotrivite pentru motocicleta.

Absolut nepotrivite. Am facut eu un drum cu unu' imprumutat. L-am pus pe post de spatar pentru pasager, in picioare, lipit de topcase. Adica...m-am descurcat dar nu recomand.

 

 

 

Nu, mai. Scaunelul e bun si ca sa beau o bere, sa mai iau o pauza... nu imi place sa montez cortul asa, deodata. :D

Mda, stiu ce zici, am si io prieteni care monteaza cortul in timpul in care beau 2-3 beri. Io recunosc ca nu pot sa inteleg chestia asta. Prefer sa pun cortu in trei minute si apoi sa stau restu de 27 de minute tolanit pe iarba si band linistit alea doua beri. Cine merge cu mine stie ca pun cortul cum ma opresc, inainte de orice altceva. Sa stiu eu ca e pus daca incepe ploaia, daca ma imbat, daca ma apuca cheful de dormit sau de orice altceva presupune bagat sub tenda...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate am confundat modelele. Am crezut ca e vorba de Quechua 2 second III. Modelul tau cred ca e asta, nu?

Exact. Dar daca mergi fara pasager, iti este suficient si fratele lui mai mic, T2, pe care l-am vazut ieri in magazin pe la 150 de lei, parca. Cupasager neaparat T3-ul, ca sa ai si loc de bagaje si echipament sub tenda in caz de ploaie. Diferenta de greutate si volum (stranse) e nesemnificativa. La fel si timpul de intindere strangere, daca esti obisnuit cu corturile.

Editat de Kollar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici găseşti noile corturi Quechua, fac referire la primele 3 modele : http://www.decathlon.ro/2629-corturi-montare-instantanee ( atenţie : aceste modele NU sunt cu montare instantanee. Numai Kollar le poate monta mai instant faţă de cele 2seconds :peace: )

 

Primul este pentru 2 persoane, fără spaţiu de depozitare. ( fostul T2, modificat uşor la design )

Al doilea tot pentru 2 persoane, dar cu spaţiu de depozitare. ( model nou )

Al treilea este pentru 3 persoane, cu spaţiu de depozitare. ( fostul T3, modificat uşor la design )

 

Ţi-aş recomanda al doilea model, Arpenaz 2 XL, pentru că e compromisul perfect între a merge singur şi a mai avea din când în când pasager, în materie de spaţiu de depozitare şi de dormit.

Noroc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adica... asta: http://www.decathlon.ro/corturi-montare-instantanee/8293540-cort-arpenaz-xl-2-albastru-1.html ?

 

Ma gandesc si eu la asa ceva si parca nu l-as lua pe al 3-lea. Montajul banuiesc ca e ca in filmuletul de mai sus, dupa cum arata geanta cu ele stranse? (Mda, asa este, trebuia doar sa citesc pe site..doh! :alcy: )

Editat de DaSchmutz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

No ce să-i faci, un angajat îmi spusese din primăvara trecută ( martie ) că o să vină o gamă nouă de produse de camping, dar n-au mai venit şi m-am trezit în mijlocul verii fără cort. Acu au ajuns, dar au tăiat multe modele.

 

Acela este cortul, se montează ca şi în filmuleţ.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prin calculatoare le au bagate tot cu T2, 3, ca am cautat si eu azi un Arpenaz 2xl si nu l-au gasit fetele. Nici macar la pret nu era ce sa semene cu ce era pe site...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Corturi si la Lidl in curand cica: http://www.lidl.ro/cps/rde/SID-C012D763-FBF5E73A/www_lidl_ro/hs.xsl/Oferte-513.htm?action=showDetail&id=13353

 

Si o mica prezentare:

 

Pe mine nu m-au convins, dar poate e cineva interesat. Am mai incercat sa dau de astia de la decathlon sa ma rezolve cu un cort (ca aveau in stocurile de pe pc-uri total altceva decat in lista de pe site), dar din diverse motive, nu mi-au raspuns la emailuri nici pana acum...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
  • Admin

Intreb si eu..imi poate da cineva din Bucuresti cu titlu de imprumut un cort de 2/3 persoane intre 20-22.06? Vreau sa merg la M.A.N si parca m-as caza haiduceste de data asta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intreb si eu..imi poate da cineva din Bucuresti cu titlu de imprumut un cort de 2/3 persoane intre 20-22.06? Vreau sa merg la M.A.N si parca m-as caza haiduceste de data asta!

Cort de 2 persoane am eu si ti-l aduc la man daca vrei :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

am si eu o intrebare pt voi toti ce care faceti drumuri lungi cu motoretele....ce corturi folositi? tot stau si caut pe net variante de corturi cat mai compacte, cat mai spatioase in acelasi timp si cat mai rezistente...si pe langa toate astea, sa tina caldura cat mai bine, sa nu transpire prea rau...etc pretentii pretentii :)

eu de vreo 3-4 ani folosesc un McKinley Bike 2, sunt foarte foarte multumit de el, dar din pacate il simt ca ma va parasi curand...kilometrii si uzura isi cam spun cuvantul...

de ceva vreme tot caut o varianta cel putin la fel de buna si sincer nu gasesc...aveti ceva idei? voi ce folositi ?

post-18550-0-00496400-1454958013_thumb.jpg

post-18550-0-74947900-1454958025_thumb.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te salut! Iti recomand acest cort de 2 persoane (este si de 3 exact acelasi model), caracteristici destul de bune si o greutate de 3,5 kg... restul vezi in descriere aici: http://www.decathlon.ro/cort-forclaz-2-2-persoane-id_8300050.html Raport calitate-pret bun!

Editat de Biscuit
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te salut! Iti recomand acest cort de 2 persoane (este si de 3 exact acelasi model), caracteristici destul de bune si o greutate de 3,5 kg... restul vezi in descriere aici: http://www.decathlon.ro/cort-forclaz-2-2-persoane-id_8300050.html Raport calitate-pret bun!

Stiu cortul, 1 la mana mi se pare cam greut la 3,5kg si 2 la mana produsele de la decathlon mi se par slabe, dar din pacate nu prea avem alte optiuni in romanica...mckinley-ul pe care il am eu are 1,5kg daca nu ma insel si dorm 2 insi lejer cu tot cu bagaje...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E mai dibace ala din link-ul meu. Te pupa fratele tau de la Bucuresti!

 

 

Tenchiu bro.

» Post actualizat in 08 Feb 2016 19:37

Stiu cortul, 1 la mana mi se pare cam greut la 3,5kg si 2 la mana produsele de la decathlon mi se par slabe, dar din pacate nu prea avem alte optiuni in romanica...mckinley-ul pe care il am eu are 1,5kg daca nu ma insel si dorm 2 insi lejer cu tot cu bagaje...

 

De unde ai luat cortul asta?

 

Uite aici unul usor

 

http://www.x-sport.ro/corturi/meteor-200--2416

Editat de kalator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te salut! Iti recomand acest cort de 2 persoane (este si de 3 exact acelasi model), caracteristici destul de bune si o greutate de 3,5 kg... restul vezi in descriere aici: http://www.decathlon.ro/cort-forclaz-2-2-persoane-id_8300050.html Raport calitate-pret bun!

 

Eu am unul asemanator cu acesta. Foarte mic si compact. Recomand pentru motoristi. Doua persoane intra cam inghesuit, dar intra. Si sa nu fii mai lung de 1.90. Cel putin la al meu, acesta nu stiu ... trebuie probat.

Editat de aship
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...