Sari la conținut

CORTURI - Pareri/Informatii/Ponturi/Magazine?


RaveGSXR
 Share

Postări Recomandate

Arata misto, sa-l folosesti sanatos.Am si eu o intrebare, unde naibi gasesc un fermoar dublu?Mai exact cheita aceea cu tot cu acel "melc" de strange fermoarul, care s-a spart.Caut de aproape 2 ani prin tot Ploiestiul si nimic, am fost la croitorii, ateliere care repara DOAR fermoare si nimic.Cortul este un Husky Burton de 2+1 persoane.

Cauta si tu pe net "cursor dublu fermoar".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 527
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Să-l folosești sănătos.

Atenție la Călțun, ajung des turmele de oi pe acolo, majoritatea zonelor de cort "îngrădite" cu pietre servesc și la odihna "behăitoarelor", și-s destul de îmbibate de tot felul de "miresme". Întreabă-mă de unde știu... :)

 

[am fost în weekend, și e prima oară de când am cortul - vreo 10 ani - cand a trebuit să-l spăl în cadă, să scap de putoarea de pișat de oaie... și ce-i ciudat că nu prea s-a simțit decât a-2-a zi, când l-am demontat ]

 

 

 

A venit Pinguinul.

...

Mai multe detalii dupa testul de la Caltun de peste zece zile.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cortul folosit o singura data sta de ceva ani sub pat asa ca ideea de al schimba cu hamac s ar putea sa fie mai buna

 

Mai ales daca tot plec singur .....400 gr hamacul si 300 gr copertina

Am rugat un prieten si mi a comandat:

 

Prelata"

https://www.amazon.de/Golden-Eagle-Regendach-Hängematten-Camping/dp/B06WVJKTK3/ref=pd_rhf_pe_p_img_1?_encoding=UTF8&psc=1&refRID=THDVQJ85Q1GYMECYPAAX

 

hamacul cu plasa de tantari

 

https://www.amazon.de/gp/aw/d/B01N5Q66T6/ref=pd_gwm_psimh_3?pf_rd_p=e395746b-2bf8-4454-a6cb-4fbc4dff3fee&pf_rd_s=grid-41&pf_rd_t=Gateway&pf_rd_i=mobile&pf_rd_m=A3JWKAKR8XB7XF&pf_rd_r=7T8Q14KCP3WZ3QYE8RW5&pd_rd_wg=3sSr4&pd_rd_r=7T8Q14KCP3WZ3QYE8RW5&pd_rd_w=109tb&pd_rd_i=B01N5Q66T6

 

Sistem de prindere care protejeaza scoarta copacului

 

https://www.amazon.de/Overmont-H%C3%A4ngematte-Befestigungs-Set-Aufh%C3%A4ngeset-Schlaufen/dp/B071DM1ZZK/ref=lp_4299065031_1_12?s=garden&ie=UTF8&qid=1503663280&sr=1-12

 

Toata comanda si transportul 400 ron

 

Astept sa vina sa vad calitatea materialului si apoi ma decid daca schimb hamacul cu cel de la DD unde doar hamacul cu plasa costa 320 ron

 

din punctul meu de vedere singurul dezavantaj hamac vs cort este ca nu poti campa decat pe langa paduri ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Să-l folosești sănătos.

Atenție la Călțun, ajung des turmele de oi pe acolo, majoritatea zonelor de cort "îngrădite" cu pietre servesc și la odihna "behăitoarelor", și-s destul de îmbibate de tot felul de "miresme". Întreabă-mă de unde știu... :)

 

[am fost în weekend, și e prima oară de când am cortul - vreo 10 ani - cand a trebuit să-l spăl în cadă, să scap de putoarea de pișat de oaie... și ce-i ciudat că nu prea s-a simțit decât a-2-a zi, când l-am demontat ]

Merci pentru pont! Bine de stiut!

» Post actualizat in 31 Aug 2017 17:59

Pai de asta se pune o folie sub cort...

Mi-am luat cort de un kil jumate' ca sa ma car cu folia in carca? Asa ma duceam cu sacul de bivuac si gata. Sau dormeam in refugiu, ca montaniarzii aia de nu-mi plac mie...

» Post actualizat in 31 Aug 2017 18:03

Apropos, unde gasesc folie de pus sub cort? Ceva material mai rasarit?

http://www.decathlon.ro/p/8243150_folie-de-sol-quickhiker-ultralight-3.html?search_query=folie+cort&results=68#/2-254-_

http://www.decathlon.ro/p/1163704_folie-pentru-sol-2-m-x-25-m.html?search_query=folie+cort&results=68#/2-254-_

http://www.decathlon.ro/p/2855045_folie-pentru-sol-3-m-x-4-m.html?search_query=folie+cort&results=68#/2-254-_

 

Astea numai de la Decathlon, eftinache. Altfel gasesti pe la toate magazinele de munte sau pe siteurile de specialitate. Fac cam toti producatorii de corturi.

» Post actualizat in 31 Aug 2017 18:08

 

 

din punctul meu de vedere singurul dezavantaj hamac vs cort este ca nu poti campa decat pe langa paduri ....

Si ca te cam ploua daca ii da serios. Plus bagajul/echipamentul pe care n-ai unde sa-l bagi. Si ca sunt vreo 5-6 grade mai putin in hamac fata de cort; asta la corturi de vara/3sezoane, ca la alea de iarna/4sezoane diferenta e mult mai mare. Plus ca n-ai unde sa-ti lasi bagajele in caz ca vrei sa lasi camparea pe pozitie si sa dai o tura perpedes. Nici cortu' nu e magazie cu lacat, dar macar nu sunt lucrurile la vedere, nu tenteaza.

Daca vrei doar pentru mobra, dormit o noapte si plecat mai departe merge. Dar daca vrei sa o arzi si pe vreo catarare sau varf sau ce-o fi...nu mai merge.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am verificat si eu ... este o foaie destul de chioara, gen rafie....

 

Au si pe alte site-uri, in marimi diverse, la preturi pana la 100lei (3x5).

Nasola e ca ar trebui sa iei ceva care sa se potriveasca pefect cu cortul. Unii producatori fac asta, au folii pe modele de cort. Altii nu.

Oricum, n-o sa car in viata mea asa ceva in spate. PIn masina, pe mobra...poate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nasola e ca ar trebui sa iei ceva care sa se potriveasca pefect cu cortul. Unii producatori fac asta, au folii pe modele de cort. Altii nu.

Oricum, n-o sa car in viata mea asa ceva in spate. PIn masina, pe mobra...poate.

 

Au as fi interesat pentru cel mare pe care doar cu masina il transporti - are amprenta la sol spre 18mp. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci pentru pont! Bine de stiut!» Post actualizat in 31 Aug 2017 17:59

Mi-am luat cort de un kil jumate' ca sa ma car cu folia in carca? Asa ma duceam cu sacul de bivuac si gata. Sau dormeam in refugiu, ca montaniarzii aia de nu-mi plac mie...» Post actualizat in 31 Aug 2017 18:03

http://www.decathlon.ro/p/8243150_folie-de-sol-quickhiker-ultralight-3.html?search_query=folie+cort&results=68#/2-254-_

http://www.decathlon.ro/p/1163704_folie-pentru-sol-2-m-x-25-m.html?search_query=folie+cort&results=68#/2-254-_

http://www.decathlon.ro/p/2855045_folie-pentru-sol-3-m-x-4-m.html?search_query=folie+cort&results=68#/2-254-_

 

Astea numai de la Decathlon, eftinache. Altfel gasesti pe la toate magazinele de munte sau pe siteurile de specialitate. Fac cam toti producatorii de corturi.» Post actualizat in 31 Aug 2017 18:08

Si ca te cam ploua daca ii da serios. Plus bagajul/echipamentul pe care n-ai unde sa-l bagi. Si ca sunt vreo 5-6 grade mai putin in hamac fata de cort; asta la corturi de vara/3sezoane, ca la alea de iarna/4sezoane diferenta e mult mai mare. Plus ca n-ai unde sa-ti lasi bagajele in caz ca vrei sa lasi camparea pe pozitie si sa dai o tura perpedes. Nici cortu' nu e magazie cu lacat, dar macar nu sunt lucrurile la vedere, nu tenteaza.

Daca vrei doar pentru mobra, dormit o noapte si plecat mai departe merge. Dar daca vrei sa o arzi si pe vreo catarare sau varf sau ce-o fi...nu mai merge.

In caz de ploaie prefer sa fiu in hamac SUB prelata decat in cort pe sol.......

post-2209-0-10547000-1504256250_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu pentru cortul mare de camping am o prelată mare din aia de rafie, pe care o pliez în așa fel încât să nu iasă de sub cort (că altfel băltește în caz de ploaie, și mai rău faci).

Vezi poate te coafează prelata ce tocmai e la ofertă la Lidl:

http://www.lidl.ro/ro/Oferte-513.htm?action=showDetail&id=76240

 

Au as fi interesat pentru cel mare pe care doar cu masina il transporti - are amprenta la sol spre 18mp. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

" In caz de ploaie prefer sa fiu in hamac SUB prelata decat in cort pe sol......."

 

 

pai nu ai prins ploi adevarate! ...pana cand stai tu sa cauti sa legi hamacul, pana cand il legi...te ai si uscat!!

 

si doamne fereste o ploaie cu vant si rafale...hahahah! nu ti doresc!

 

un cort bun, adevarat, rezista si la HAMALAYAA! :tempted:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

" In caz de ploaie prefer sa fiu in hamac SUB prelata decat in cort pe sol......."

 

 

pai nu ai prins ploi adevarate! ...pana cand stai tu sa cauti sa legi hamacul, pana cand il legi...te ai si uscat!!

 

si doamne fereste o ploaie cu vant si rafale...hahahah! nu ti doresc!

 

un cort bun, adevarat, rezista si la HAMALAYAA! :tempted:

un cort bun nu costa 400 ron... si nu plec in hymalaia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am verificat si eu ... este o foaie destul de chioara, gen rafie....

 

Vezi si la Ikea. De acolo am luat folia mea.

 

Aveau mai multe dimensiuni, momentan nu mai gasesc link-ul direct.

Ce aveam nevoie nu am gasit, dar am gasit 240 cm x 310 cm si am dat 20 lei.

 

Tai din ea exact amprenta la sol a cortului interior (ideal ar fi sa ii faci si un tiv), apoi ii cosi niste urechi din chinga pe care le fixezi pe cuiul care tine cortul interior.

 

Desi stie toata lumea, nu strica sa repet.

Prelata care se pune pe sub cortul interior nu trebuie sa depaseasca amprenta la sol a acestuia.

Altfel, in caz de ploaie, exista riscul sa directioneze apa in cort.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ianachim te rog sa-mi explici cum te descurci cu tantarii in hamac? S-au ai sange acru ca sotia mea ca nici tantarii nu se apropie de ea?

Numai bine

link cu hamacul comandat

are plasa de tantari montat deja pe el

 

https://www.amazon.de/gp/aw/d/B01N5Q66T6/ref=pd_gwm_psimh_3?pf_rd_p=e395746b-2bf8-4454-a6cb-4fbc4dff3fee&pf_rd_s=grid-41&pf_rd_t=Gateway&pf_rd_i=mobile&pf_rd_m=A3JWKAKR8XB7XF&pf_rd_r=7T8Q14KCP3WZ3QYE8RW5&pd_rd_wg=3sSr4&pd_rd_r=7T8Q14KCP3WZ3QYE8RW5&pd_rd_w=109tb&pd_rd_i=B01N5Q66T6

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Testat in wekendul asta Pinguinu' la Caltun. Vant puternic, cam 70-80 km/h dupa aprecierea mea, coafura a rezistat eroic. Cand l-am strans am reusit sa-i scap un colt din mana ocazie cu care mi l-a culcat vantu' si mi-a indoit foooaaarte usor un bat, aproape insesizabil.

Oricum si-a facut treaba cu brio, desi au fost cam 3 grade noaptea cu sac de -2 confort si cu dopuri moto in urechi n-am avut nicio problema cu somnu.

Pare ca e ce trebuie micutu.

 

PS Hai si cu o poza laudativa.

 

post-50140-0-25533000-1505151469_thumb.jpg

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Urcași prin strunga Dracului?

Din pacate nu. Cu ideea asta am plecat de-acasa, desi stiam ca e inchisa, oficial, de ceva vreme. Dar nu stiam exact de ce si ne simteam cocosi.

Cu o seara inainte de traseu am vorbit cu un salvamontist si am aflat ca problema pe Dracului e ca sunt vreo doua lespezi imense care au fost spalate de zapezi si ploi si stau s-o ia la vale. Una din ele cam cat hornu de mare. Omul ne-a zis ca mai bine sa stam pe curru' nostru si sa urcam prin Doamnei. Ceea ce am si facut dupa o sedinta fulger care a durat vreo 7-8 secunde. Problema cu Doamnei, in afara de faptul ca e mult mai scurta si mai neinteresanta decat Dracului, e ca ocoleste cam multisor pe versantul opus. Dar, mai ales avand in vedere ca la ora la care am urcat noi, nu mai era nici dreaqu pe traseu, am decis ca e mai bine sa nu ne punem inutil capatanile la bataie.

Oricum a fost misto si asa, mai ales ca am fost aproape singuri pe varf, ceea ce am inteles ca e o raritate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dap, întrebasem că nu înțelegeam rostul căștii, ca pe Doamnei nu prea e nevoie de ea.

Știam de "autobuzele" ce stau să stau să cadă din strunga Dracului, tot de la Salvamont, plus niște cabluri/lanțuri lipsă din zone destul de sensibile, și eram curios care e realitatea în teren. Când am fost eu acu' 2 săptămâni a fost un grup care a urcat totuși prin Dracului, dar n-am mai apucat să vorbesc cu ei, că nu ne-am mai intersectat.

Singuri pe vârf e întradevăr o raritate, dar mănușile și buff-ul din poză ne indică și motivul :), din ce se vede nu a fost cea mai bună vreme posibilă. Ce temperaturi ați avut în timpul zilei? Și mai ales, cât de tare a bătut vântul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...