Sari la conținut

CORTURI - Pareri/Informatii/Ponturi/Magazine?


RaveGSXR
 Share

Postări Recomandate

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 527
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

La Himalaya(in zona Sf.Vineri/Coposu Buc.Sect.3 am vazut ca au echipament de camping super ok. (am aflat dupa ce am luat de la Decathlon toata suita)

De asemenea si la Decathlon au marfa ok daca stii ce sa cauti.

Preturile sunt de la 100 lei si poti ajunge si la 1000 euro sa dai pe un cort daca-ti propui sa faci iarna vreo expeditie montana.

Cati bani dai atata face, insa daca-ti propui sa pleci cu cortul doar cand e frumos si senin, iti poti lua si-un RCO "maideinchaina".

Sunt corturi de 3 sezoane sau 4. Cele din urma sunt ceva mai rezistente la ploaie si vant, insa am gandit asa : cata vreme imi doresc sa merg cu motorul si sa iau cortul dupa mine, daca e vreme de motor, clar nu se impune sa iau un cort de 4 sezoane ca doar nu ma duc la Polul Nord cu el sa-l pun pe zapada si sa reziste la rafale de vant de peste 70km/h/.

 

Asa ca am ales un cort de 3 sezoane : https://www.decathlon.ro/cort-quick-hiker-3p-id_8386028.html cu care am prins suficient de multe ploi torentiale si de lunga durata atat la mare cat si la munte si n-a intrat o picatura de apa inauntru.

Ce recomand pentru moto : Un cort usor si mic ca spatiu, sa nu ocupe mult, 3-4 kg e suficient sa-l poti baga intr-una din gentile laterale, un cort prevazut cu bete din duraluminiu telescopice si care au pe dinauntru un fel de elastic (rezista mult mai bine la vant puternic).

 

Daca vreti sa va tina muuult si bine un cort, cumparati o foaie de cort, o puneti inainte sa asezati cortul, dupa ce curatati locul in prealabil sa nu aveti cioturi, conuri de brad, crengi sau vreascuri. De ce e buna foaia asta de cort ? Pai protejeaza cortul sa va tina mai mult si impedica apa sa va intre in cort (in cazul in care aveti un cort a carui talpa nu este impermabila) si nu mai aveti atat de mult condens. Eu am ales asta : https://www.decathlon.ro/folie-de-sol-2-m-x-25-m-id_1163704.html si nu am avut probleme pana acum cu ea.

 

Salteaua... buuun , cu salteaua am avut o experienta neplacuta acum mai bine de 10 ani la o intrunire moto pe undeva pe langa Brasov, in sensul ca am mers la Carreffour si am luat o saltea ordinara d-aia de o umfli la pompa si stai la mare pe nisip ca bossul la soare. Aveam cort RCO d-ala de 50-60 de lei, am zis sa iau si o saltea mai ieftineanu. Si am luat una d-aia de cu fetze catifelate de se umfla si stai ca-n puf pe ea iar dimineata m-am trezit ragusit si ma durea spatele de numa numa. In concluzie saltelele astea sunt bune numai de stat cu stanga la soare cand o pui pe nisip la mare, altfel de camping nu sunt bune la sanatate si mai ales la spate ca sunt bune conductoare de aer rece. Si toata raceala din pamant iti intra-n spinare de te trezesti dimineata tzapan de shale. Asa ca pass, oricum ocupa si mult spatiu, asa ca ce recomand eu sunt saltelele alea autogomflabile, de le desfaci si le lasi 2-3 minute si se umfla ele singure. Ce izoprene, ce saltele de plush , iei o autogomflabila si te tine o viata, pe langa faptul ca veti dormi ca-n patul de acasa. Nu va ganditi ca daca va luati autogomflabile nu va vor tine mult, nope, chiar sunt rezistente si merita iar pentru motocicleta sunt ideale deoarece ocupa si putin spatiu (cam cat o sticla de 1,5 litri) Cam asa arata a mea : https://www.decathlon.ro/saltea-autogonflabila-a300-1-p-id_8172440.html

 

Sacii de dormit. Chiar recomand unii compacti sa ocupe cat mai putin spatiu insa, atentie, sa fie si caldurosi si de buna calitate si la nevoie sa se poata uni intre ei in cazul in care vreti sa mergeti cu femeia dupa voi cu cortul si nu doriti sa dormiti ca ramele unul langa altul separat. Asta am ales eu : https://www.decathlon.ro/sac-de-dormit-trek-500-15-id_8504925.html iar la 10 grade noaptea chiar nu am avut nicio problema.

 

In total cam 1300 lei si pot spune ca de 2 ani de zile n-am avut nicio problema cu camparea pe unde m-am dus indiferent de vreme.

 

Intr-un final alegeti ce doriti, nu va zgarciti la bani ca pe urma dupa ce vine ploaia o sa va ganditi ce buna era o folie sa aruncati peste cort sau sa regretati ca nu ati luat ceva de calitate.

Editat de blue_nightwishX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Himalaya este importator Trimm, printre altele. Deci la ei gasesti cam tot ce iti trebuie de munte/camping in zona de pret civilizat si calitate medie. (au si top, dar nu e cazul sa discutam despre corturi de 2000+ de lei acum)

Dar asta numai daca vrei sa cumperi de la Neacsu. Ori...eu nu stiu montaniard sa vrea sa cumpere de la Neacsu. Poate doar prietenii lu' Neacsu.

Decathlon sunt si ei OK-ish la calitate pentru camping.

Dar asta numai daca vrei sa iti alegi singur produsele, sa n-ai niciun fel de consiliere in domeniu. Pentru ca angajatii de acolo habar n-au ce si cum. Si daca vrei sa incurajezi consumul in detrimentul magazinelor specializate si a oamenilor specializati in ceea ce vand.

 

Personal prefer sa ma duc la un magazin specializat ca sa am cu cine vorbi despre ce ma intereseaza. Sunt destule in Bucuresti cu oameni OK. Montrek si Craimont sunt doua dintre ele.

 

In rest, daca stii ce vrei, exista on-lineul. Eu am ajuns sa-mi iau ultimele doua corturi de pe on-line-uri straine, ambele traduse pentru romania. Unul Zajo, altul Pinguin. Unul din Slovacia, celalalt din Cehia.


» Post actualizat in 22 Apr 2018 20:19

Sunt corturi de 3 sezoane sau 4. Cele din urma sunt ceva mai rezistente la ploaie si vant

Aici esti un pic in eroare: diferenta dintre cele de 2-3 sezoane si cele de 4 este rezistenta la zapada/viscol (prin fusta de zapada, cuiele si ancorele mult mai tepene) si capacitatea mai mare de termoizolare a materialelor.

Rezistenta la ploaie si vand apare intre corturile pe care le gasesti la categoria camping si cele pe care le gasesti la categoria drumetie/alpinism.

Tot aici apar si diferentele de greutate la acelasi volum. Diferente uriase, procentual vorbind. Dar si la preturi simtitor mai mari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corecta indreptarea ta, insa nu prea vad motociclisti achizitionand astfel de corturi. Un cort alpin e destul de scump, ori daca ti-ai luat un cort de genul asta, banuiesc ca nici restul accesoriilor nu vor fi ieftine. Am vazut saci de dormit si la 3-4000 lei.

» Post actualizat in 23 Apr 2018 07:09

E mult de discutat la capitolul asta insa lumea vrea ieftin, o ieseala doua la intruniri si cam atat. Nu-s multi care merg cu cortul, majoritatea prefera o camera la 70-100 lei pe unde colinda prin Romania, un duș cald si un pat. Am mers la Greci cu cortul dupa mine iar in zona de campare costa cam cat o camera pe Booking.

Editat de blue_nightwishX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corecta indreptarea ta, insa nu prea vad motociclisti achizitionand astfel de corturi. Un cort alpin e destul de scump, ori daca ti-ai luat un cort de genul asta, banuiesc ca nici restul accesoriilor nu vor fi ieftine. Am vazut saci de dormit si la 3-4000 lei.

 

Normal ca daca nu ai de gand sa stai prin munti pe vreme nasoala, sau, ma rog, ai foarte mici sanse sa te prinda vreme nasoala, nu dai 1000 de lei pe cort de doua persoane.

Un cort de munte civilizat de 2-3 sezoane gasesti pe la 300-500 de lei. Ma refer excluzand Decathlonul.

La fel cu sacii de dormit: daca nu dormi sub zero grade gasesti sac de dormit cu confort -2 C la 250-300 de lei, n-are rost sa-ti iei puf ls 1000 de lei.

Problema la saci, dpdv al motociclistului, e ca marimea conteaza. Niciodata un sac cat o sticla de jumate n-o sa aiba confort mai jos de 15-20 de grade. Iar un sac cu confort 5 grade o sa fie cam mare pentru doua persoane pe o mobra fara sidecaseuri.

Din motivele astea e mai complicat cu cortu doua persoane pe mobra.

Pe de alta parte scapi de grija greutatii, care e un cui in coaste la mersul pe munte. Deci despre asta nu ne intereseaza aici.

» Post actualizat in 23 Apr 2018 08:54

Recomandari de solutii si metode de spalat/curatat cortul?

Daca e vorba de murdarie obisnuita - noroi, praf, urme de vegetatie, insecte, etc - il lasi in pace.

Daca e vorba de alte treburi, gen ai varsat mancare-n el sau l-ai murdarit cu ulei de mobra sau alte asemenea, fiecare cort ar trebui sa aiba instructiuni de curatare in functie de materialele din care e facut. Sau sa gasesti informatiile astea pe siteul producatorului sau al vanzatorului.

In rest, pe siteurile de corturi si d-astea gasesti produse de curatat:

https://www.ascent.ro/spray-storm-spray-on-tent-cleaner-450-ml.html

https://www.ascent.ro/spray-storm-spray-on-tent-cleaner-450-ml-128229.html

 

Uite si un intructaj despre cum sa-ti cureti cortul.

https://www.proalpin.ro/blog/cum-sa-cureti-un-cort-murdar/

 

Cu unele sunt de acord cu altele nu. Eu nu spal cortul decat cu apa de furtun (asta daca o perioada mai indelungata nu ma ploua cand il folosesc).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 months later...
  • Admin

In Iulie merg la festivalul de Blues de la Brezoi, eu, nevasta si baiatul de 12 ani.

Ma gandesc sa iau ceva mai spatios, de 4 persoane care sa aiba si o veranda mare, unde sa pot pune o masuta, scaune si bagaje, gen https://www.decathlon.ro/cort-arpenaz-family-41-id_8378237.html.

- Terenul va fi plat si fara umbra, imi trebuie un cort care sa respinga cat mai mult caldura si cat mai racoros.

- Rezistent si simplu de montat.

- Deoarece o sa il folosesc rar, sa costa cat mai putin, 4-600 ron

Fiind noob, ce saci dormit, saltele, lanterne, folii etc mai am nevoie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, l.u.v a spus:

- Terenul va fi plat si fara umbra, imi trebuie un cort care sa respinga cat mai mult caldura si cat mai racoros.

 

 

Atunci obligatoriu cu 2 intrari, daca e doar cu una poate sa fie mama lui de material ca nu vei putea sta in el.Asa cu 2 le deschizi pe amandoua si se ventileaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca stai direct in soare, neaparat cu 2 intrari (in aproape orice alta varianta o sa te incingi si o sa iesi din cort la ore foarte matinale din cauza caldurii).

Insa un cort de 4 persoane cu 2 intrari e mai scump (insa daca e de calitate si ai grija de el, te tine lejer 10 ani)

Sa aiba minim o veranda (ideal 2) ca sa depozitezi diverse chestii, incaltaminte, etc....in plus, din proprie experienta spun ca daca are 2 verande se ventileaza de asemeni mai bine (ma refer strict la corturile cu 2 intrari, am avut ambele variante cu una sau cu 2 verande, la mai multe modele de corturi).

Intrarile (deschiderea) cat mai mari.

Ti-as recomanda cu bete de aluminiu, dar ar depasi cu mult bugetul tau...mai ales ca nu mergi des cu cortul.

 

Saltea recomand:

https://www.decathlon.ro/saltea-air-confort-140-gri-id_8361378.html

 

Este printre cele mai bune saltele de camping (si am avut extrem de multe modele pana m-am oprit la asta, am avut din acelea extrem de groase, am avut autogonflabile de marca, etc)...asta e singura saltea pe care am dormit aproape ca acasa.

Probabil nu degeaba se numeste "Saltea Air Confort" (eu o iau si cand merg cu motocicleta, nu ocupa loc foarte mult ...am 2 bucati).

Saci de dormit tip mumie care sa aiba o temperatura de confort 10-15 grade cred ca sunt suficienti pentru luna iulie.

Recomand o lanterna frontala (Petzl sunt cele mai bune).

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De obicei corturile de la Coleman au protectie UV foarte buna, de aceea l-am recomandat. Plus calitate.

Daca te uiti la poze, vezi ca desi se afla in plin soare, in cort e relativ intuneric...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

https://www.olx.ro/oferta/cort-6-persoane-IDc4AlI.html#677310c486

Gandeste-te ca dai un sac de bani pe el nou si articolele de camping de firma , apoi il tii un an inchis intr-o debara. Daca era ceva ce-l foloseai zi de zi,da, te incurajam sa iei ceva bun...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spatiu excedentar, impermeabil ca un tricou, si greu ca pacatul... Singurul avantaj e ca e ieftin.

Daca il iei si te simti naspa in el, chiar ca il folosesti o data si apoi il vinzi, ca sa nu ocupe loc in debara un an de zile. Ceea ce e si cazul de fata, probabil. Parerea mea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 14 ore, Minu a spus:

 obligatoriu cu 2 intrari

Acum 13 ore, Motorist@ a spus:

Daca stai direct in soare, neaparat cu 2 intrari (in aproape orice alta varianta o sa te incingi si o sa iesi din cort la ore foarte matinale din cauza caldurii).

 

 

 

Ok, imi dati un link cu astfel de corturi, chiar daca sunt mai scumpe? Vreau sa inteleg exact ce inseamna 2 intrari la un cort de 3-4 persoane.

Acum 13 ore, TETEA. a spus:

Cred ca asta se incadreaza. E drept ca depaseste marginal bugetul... 

 

http://www.incort.ro/product_info.php?cPath=21_23&products_id=4248

Arata interesant!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie imi plac corturile de genul celor de mai jos (de 3-4 persoane, 2 intrari si neaparat 3 bete pentru stabilitate mai mare).

Ti-as recomanda vaude grande Campo dar e cu mult peste buget si nu se justifica investitia(am avut unul cativa ani, nu am mai gasit un cort la fel de bine ventilat....acum am unul mult mai scump, dar nu se ventileaza chiar la fel).

 

Aproape de bugetul tau ar fi:

 

https://www.proalpin.ro/cort-pinguin-taifun-3-3-4-persoane.html

 

https://www.proalpin.ro/cort-coleman-rock-springs-3-3-persoane.html

 

https://www.emag.ro/cort-3-persoane-husky-bizon-classic-verde-8592287072259/pd/D46XJLBBM/

 

https://www.proalpin.ro/cort-pinguin-tornado-3-3-4-persoane.html

Editat de Motorist@
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

http://www.incort.ro/product_info.php?cPath=21_23&products_id=2770

 

Asta din link e ce trebuie? 

Vreau sa aibă și un spațiu mare acoperit, cu veranda - sau cum s-o numi. 

Spuneam ca bugetul nu e fix, sunt genul care atunci când îmi place ceva ma scormonesc de bani. Sunt prea sărac ca să nu-mi iau un lucru de calitate. 😆

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este foarte ce trebuie, daca nu cumva un pic overkill. E un cort de 4,5 stele (nu are piscina interioara incalzita, ca sa fie de 5 stele). :) 

Daca planuiesti sa-l folosesti mai mult decat o data pe sezon, merita! 

Ah, si expresia "simplu de montat" capata un sens ceva mai elastic... :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Eu il am pe asta de 2 ani, e suficient ptr 3 persoane, dar nu are terasa / veranda etc.

Dar, la capitolele : respingere lumina / caldura ; lejeritate in montaj / impachetare este genial. Se deschide in 2-3 secunde, se impacheteaza in 1-2 minute. E adevarat ca nu il poti lua pe motocicleta impachetat fiind destul de voluminos.

Eu il recomand pe asta oricand ptr folosire de 2-3 ori / an. La decathlon gasesti si o gramada de saltele, pompe, saci de dormit, pe alese ...

COrt : https://www.decathlon.ro/cort-arpenaz-3-xl-freshblack-id_8492486.html

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, l.u.v a spus:

Da, plănuiesc sa încep sa fac ieșiri cu cortul, de aia mi-aș lua ceva de calitate. 

 

Depinde cit timp stai in acelasi loc, 1-2-3 nopti cort mic-mijlociu, 4+ nopti mijlociu-maricel. Din experienta mea un cort acorat bine mai mult de 15-30 min. nu-ti ia, dar cu cit va fi mai mare, mai multe lucruri se vor declara de stricta necesitate (apar umerasele, dulapioarele din cirpa gen ikea, wc-ul eco, aragazul, etc). :)))

 

Cel mai nefolosit cort al meu - Husky +800 lei cost, timp de montare 20-25 min (cu tot cu saltea, etc.), 3 persoane stinga.

HUSKY.thumb.jpg.12729d3e13ded5aeb8cdd085bb631c2a.jpg

 

Cort folosit pentru 1-3 nopti maxim, timp de montare 25-30 min. cost cca 500 lei, dormitoare 2 persoane dreapta/2 stinga si hol pe mijloc, aerisire la hol fata-spate (modelul tau de mai sus- nu sint sigur de dimensiuni, dar nu-s departe).

2X2.thumb.jpg.58088aa6f61443ee28dc5132b3319099.jpg

 

Cel mai folosit cort de mine 4+ nopti, Madalina, cost cca 600 lei, 3 persoane stinga si 1 dreapta, timp de montare 25-30 min. Singurul model pe care l-am cumparat si a-II-a oara, trecut cu el prin vreme urita dar si prea frumoasa, "aerisirile" sint de fapt accesuri fata si spate (cu ele deschise simti orice adiere de vint direct din pat), pentru mare merge brici. Am folosit saltele etajate pe inaltime (daca se spargea 1 nu ajungeam la pamint), patura peste saltea obligatoriu si scoabe din pc 6 de 20-25cm lungime - astea tineau corturile.

499745327_MADALINA1.thumb.jpg.a98daf49c9653d1fae5918e5b2450b78.jpg   1698695675_MADALINA2.thumb.jpg.0a2a76724c4ef87e2f46ae9f532bac2d.jpg

 

 

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

LUV, acum ai sa intelegi ce rost avea topicul meu unde intrebam de motoare ce suporta 300kg incarcatura. Am o geanta lunga de 60 cm unde pun cortul, 2 saltele, 2saci d., pompa, lanterna cu akku la 220 si o folie nailon de siguranta plus cateva carlige de rufe. Ah si dublez la sol cu inca o folie.

Sfatul meu e sa iei cort inalt, pt ca e sera vara... Obligat cu aerisiri mari si 2intrari. Ceea ce vrei tu-pt 4pers. banuiesc ca vei duce cu masina😁.

Cauta ca sunt in Decathlon de 4pers. bune, pe moto il poti considera pasager😂. Cred ca e chiar cel din postarea anterioara, la urma. Nu investi in fituri ca oricum se deterioreaza. Mai bine sa iei tot la 4-5 ani unul nou.

Eu am un Arpenaz 3+ cu tenta dubla, parca as vrea un Nordkapp de pe Louis.

Editat de TeDy 'M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...