Sari la conținut

CORTURI - Pareri/Informatii/Ponturi/Magazine?


RaveGSXR
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 521
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Pai stai asa, ca asta e TROLL S. TROLL e putin mai scump.

 

O intrebare - este adevarat ca pozitia de dormit in Troll este perpendiculara pe intrare? Adica daca dorm ultimul, la perete, trebuie sa sar peste toti ca sa ies din cort?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cortul in 2 straturi cum este cel din pozele de mai sus e super si pentru plaja. am ceva asemanator, am stat de 2 ori la mare cu el, era mai rece in cort, se facea curent...

am stat si la balea cu el. fara friguri.

il am de 6 ani. nu are semn de uzura, luat din decathlon italia.

 

nu mai gasesc modelul, seamana cu

asset_1332291.jpg

Editat de warlock
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai stai asa, ca asta e TROLL S. TROLL e putin mai scump.

 

O intrebare - este adevarat ca pozitia de dormit in Troll este perpendiculara pe intrare? Adica daca dorm ultimul, la perete, trebuie sa sar peste toti ca sa ies din cort?

Da e adevarat. Si eu am Hannah Troll S de 2 ani si sunt foarte multumit de el. Avem multi acest model de cort , si toti is foarte multumiti de el. Eu cand l-am luat a fost redus la 180 lei. Acuma vad ca sub 260 lei nu-i de gasit pe nici un site! Oricum isi merita banii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am comandat si eu Trimm Hudson de AICI, va fi perfect pt mine si Iubi :baldy: si bagaje :D, 312 redus de la 390 lei

Multumesc de pont ;)

 

Sa traiesti si sa-l folosesti cu placere. Weekendul viitor cred ca plec pe munte cu el, o sa fac poze si revin si cu impresii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da e adevarat. Si eu am Hannah Troll S de 2 ani si sunt foarte multumit de el. Avem multi acest model de cort , si toti is foarte multumiti de el. Eu cand l-am luat a fost redus la 180 lei. Acuma vad ca sub 260 lei nu-i de gasit pe nici un site! Oricum isi merita banii!

subscriu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Salutare!

 

Va rog sa-mi recomandati un cort BUN pt 2 persoane.

Cand spun cort BUN ma refer la unul in care sa incapa 2 persoane, sa fie usor, compact, sa poata fi transportat pe motocicleta si cel mai important sa nu intre apa in el daca ploua.

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

Va rog sa-mi recomandati un cort BUN pt 2 persoane.

Cand spun cort BUN ma refer la unul in care sa incapa 2 persoane, sa fie usor, compact, sa poata fi transportat pe motocicleta si cel mai important sa nu intre apa in el daca ploua.

 

Multumesc!

 

Salut!

 

Eu mi-am cumparat un cort HUSKY BRET de 2 persoane anul trecut. am dat pe el 550 de lei atunci. Vreau sa zic ca sunt foarte multumit de el. Este foarte usor si nu ocupa mult spatiu cand e impachetat (il duci usor pe motor), rezista bine la vant datorita formei lui si are si o prelungire la prelata care e foarte utila pentru ca iti poti pune rucsacul acolo si nu te incurca. Eu am 1,75 m inaltime si am incaput bine in el si nu m-am simtit ingramadit. Am dormit 2 persoane in el si chiar ne-a fost bine. Are o impermeabilitate buna si rezista la o coloana de apa de 5000 mm folia exterioara, iar baza la 8000 mm. Nu am prins decat o ploaie usoara cu el, dar s-a comportat foarte bine si nu a intrat apa inauntru. Eu zic ca isi merita banii si e o optiune buna. Iti dau un link ca sa il vezi si sa mai citesti si alte detalii tehnice. Una peste alta eu il recomand cu drag. :) Sper sa iti fie de folos.

Seara faina! ;)

http://www.basecamp.ro/corturi/corturi-montane/cort-husky-bret

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

Va rog sa-mi recomandati un cort BUN pt 2 persoane.

Cand spun cort BUN ma refer la unul in care sa incapa 2 persoane, sa fie usor, compact, sa poata fi transportat pe motocicleta si cel mai important sa nu intre apa in el daca ploua.

 

Multumesc!

 

 

eu iti recomand un cort de 3 pers daca ai pasager si obligatoriu cu veranda, nu vrei sa dormi cu cizmele la nas :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am luat un Cort Hannah Troll

 

trolls.jpg

 

Inainte sa imi iau motocicleta nu fusesem in viata mea cu cortul. Am intrebat pe la magazinele de montagnarzi si asta mi-a fost recomandat. Si eu tot asta cautam - sa fie compact, solid si impermeabil.

 

Din punctul meu de vedere, Hannah indeplineste conditiile. Prea mult nu l-am folosit (poate de 5-6 ori) asa ca la capitolul rezistenta nu pot sa spun decat ca inca arata ca nou. Usor si compact este. Spatiu... asa si asa - e cort 2+1, dar daca pui tot echipamentul moto pentru 2 persoane + alte mici bagaje, deja e un pic inghesuiala (acum depinde de fiecare cat spatiu are nevoie pentru confort). Impermeabil... am fost la celebra intalnire East European Bike Fest de la Predeal de acum 2 ani. Celebra pentru ca a plouat non-stop. Altii scoteau apa cu galeata din corturi, al meu era uscat uscat. Deci e cat se poate de impermeabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ptr doua persoane cu tot bagajul de mobrist tre neaparat cort de 4 persoane. cu cat mai mic cu atat mai incomod de stat in el, si daca ma gandesc bine primeaza/conteaza cel mai mult cum stai in el decat unu sau doua kg in plus.

eu nu ma indur sa dau sute de euro pe un cort scump asa ca folosesc(cu succes) de ani de zile corturi de la Selgros care costa putin peste 100 ron si il scimb la 1,2 ani. de ce fac asa? pai ma duc cu cortul in diferite locuri(delta,munte,balta) si vrei nu vrei se inteapa,agata,rupe... nu-mi permit sa stric un cort scump asa ca astea sunt un bun compromis pentru mine. sunt destul de rezistente la apa, eu nefiind cel mai norocos om cand e vorba de vreme,ma prinde mereu ploaia si nu am avut mari probleme pana acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

Va rog sa-mi recomandati un cort BUN pt 2 persoane.

Cand spun cort BUN ma refer la unul in care sa incapa 2 persoane, sa fie usor, compact, sa poata fi transportat pe motocicleta si cel mai important sa nu intre apa in el daca ploua.

 

Multumesc!

 

asta mi se pare interesant.../index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=725964

 

cortul ii de la hannah

 

asta mi se pare interesant.../index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=725964

 

cortul ii de la hannah

 

/index.php?/topic/666834-nordkapp/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si recomandarile-s bune, nimic de zis, dar intotdeauna vor fi subiective. Cel mai bine consulti ghidul asta: http://www.vreaucort.ro/

O sa-ti dai seama ce vrei de la un cort si pana unde poti ridica stacheta. Concluzia mea, citind acolo, e ca nu trebuie un supercort. Eu n-as da mai mult de 3-400 de lei pe un cort, chiar daca imi surade ideea de impermeabilitate maxima si alte tehnologii scumpe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am COLEMAN de 8 persoane, mi l-am adus din SUA :) Are 7 KG si e destul de maricel, insa spatiul nu e o problema cand e vorba de carat ceva pe mobra mea :)

 

E bun, nu intra apa, m-a prins de cateva ori ploi sanatoase cu el, si ce imi place cel mai mult e ca pot sa stau in picioare in el daca vreau sa ma schimb sau ceva ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am Hannah Troll S, de 3 pers si jumatate ( asa e clasat el ). E loc suficient pt 2 persoane, 2 combi moto, casti, bagaje... Unul mai mic nu cred ca e suficient. Ca suprafata e 205x205.

 

PS: calitativ, n-am absolut nimic de reprosat acestui cort,motiv pt care il recomand cu incredere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am COLEMAN de 8 persoane, mi l-am adus din SUA :) Are 7 KG si e destul de maricel, insa spatiul nu e o problema cand e vorba de carat ceva pe mobra mea :)

 

E bun, nu intra apa, m-a prins de cateva ori ploi sanatoase cu el, si ce imi place cel mai mult e ca pot sa stau in picioare in el daca vreau sa ma schimb sau ceva ;)

 

Era vorba de cort nu de garaj :crack:

 

On topic: din cate am citit lumea e multumita de Husky sau Hannah, mai ales ca pentru ceea ce ofera pretul nu este exagerat. E totusi important sa fie suficient de mare ca sa incapa pe langa cele 2 persoane si bagajele, sa aiba un hol(unde poti lasa cizmele) si chiar si 2 intrari(ca sa nu te impiedici de cizme). Nu e de neglijat nici montajul rapid, mai ales cand esti obosit(e bine daca cortul se prinde de bete cu carlige).

Editat de Schumy CJ
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ptr doua persoane cu tot bagajul de mobrist tre neaparat cort de 4 persoane. cu cat mai mic cu atat mai incomod de stat in el, si daca ma gandesc bine primeaza/conteaza cel mai mult cum stai in el decat unu sau doua kg in plus.

eu nu ma indur sa dau sute de euro pe un cort scump asa ca folosesc(cu succes) de ani de zile corturi de la Selgros care costa putin peste 100 ron si il scimb la 1,2 ani. de ce fac asa? pai ma duc cu cortul in diferite locuri(delta,munte,balta) si vrei nu vrei se inteapa,agata,rupe... nu-mi permit sa stric un cort scump asa ca astea sunt un bun compromis pentru mine. sunt destul de rezistente la apa, eu nefiind cel mai norocos om cand e vorba de vreme,ma prinde mereu ploaia si nu am avut mari probleme pana acum.

de acord cu asta. Si eu am cort de patru persoane, suficient pentru bagaje, topcase, sidecase ..etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am folosit intodeauna corturi luate din metro, real etc. Problema "ploaie" eu o rezolv astfel:

-sub cort inainte de montare pun o folie de plastic (ajuta daca vine ploaia, si in plus mai am avantajul ca nu se murdareste cortul pe dedesupt;

-intodeauna mai am o folie la mine care in caz de ploaie o pun peste cort prinsa de sforile cortului cu carlige de rufe;

Cu cele doua folii pe cort anul trecut la mare, pe o ploaie torentiala, nu mi-a intrat nici un strop de apa in cort.

Inca un sfat: cauta un cort in care sa poti sta in PICIOARE in el. Sa aiba undeva la 1,80 inaltime. Sti ce groaznic este sa te schimbi intr-un cort in care nu poti sta in picioare? Mai ales pentru cei cu un pic de burta ...

Si eu am vrut un cort de calitate (sa reziste la apa, ca sa nu mai car dupa mine cele doua folii), insa nu am gasit nimic mai inalte de 1,30. Asa ca solutia mea: cort supermarket + folie.

Atentie: folia o pui doar cand ploua, altfel te topesti de caldura in cort!

post-45393-0-56535500-1314510151_thumb.jpg

Editat de robertkiran
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...