Sari la conținut

Turul Romaniei 2-6 septembrie 2011


blue_nightwishX
 Share

Postări Recomandate

scurt si la obiect : turul romaniei in perioada (2-6 septembrie 2011)

traseu : poza atasata cu traseul 1 - cu o varianta 2 de drum (in caz ca se strica vremea sau etc)

plecare : vineri (2 septembrie) dimineata la ora 7:00 din bucuresti ,din ultimul petrom dinainte de autostrada buc-pitesti

oricine e binevenit daca se simte in stare .

 

ce parere aveti de traseul ales ?

Editat de blue_nightwishX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E pacat, daca ajungi in cluj, sa nu urci pana in baia mare si chiar pana in sighet. Apoi sa vi spre viseu-borsa. zona este superba si ai o mulțime de obiective turistice de vizitat. Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Traseul e cam standard. Asta e mai mult plimbare, decat un tur al Romaniei. Mai schimba pe drumuri nationale si prin zone mai interesante. Cred ca scopul e sa vezi cat mai multe nu sa desenezi un cerc pe harta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ia ca astept propuneri din partea voastra de traseu ... asa aproximativ cu ce am desenat eu , cu ce e mai interesant de vizitat si de vazut

 

Turul Romaniei in 5 zile? Greu... Foarte Greu.

 

As incerca sa nu fac kilometri, sau un cerc ci sa pun puncte interesante pe harta si apoi sa vad cum sa le unesc.

Aproximativ cu ce ai desenat acolo as putea sugera sa urci spre nord pe Transfagarasan, apoi opresti sa dormi in cetate la Calnic dupa ce ai vazut si Carta, Alba si Rapa Rosie de la Sebes, a doua zi pleci pe Transalpina si mergi ata pana in Clisura Dunarii. Vezi ce e si pe acolo, desi o sa fii foarte pe fuga si apoi mergi prin Moldova noua, in sus spre nord. Urmatoarea zi treci pe drumurile superbe de pe langa Resita, Carasova & Co si ajungi spre Timisoara si poate chiar mai sus pana in Maramures. (Iti recomand Memorialul Durerii de la Sighet.) Apoi treci Pasul Prislop, spre est, ca sa bifezi si Bucovina, iar de aici, in urmatoarele zile as vedea niste biserici pictate, as trece prin Cheile Bicazului si m-as mai opri pe la Vulcanii Noroiosi inainte sa ma intorc pe la Siriu sau pe la Cheia.

Cam asa as face eu, dar apoi m-as opri sa gafai putin.

Editat de andreisamoil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vin eu cu o recomandare:

 

Bucuresti - Giurgiu - Pelendava - Targu Jiu - Deva - Arad - Oradea.

De aici incepi returul:

Gherla - Bistrita - Botosani - Iasi - Bacau - Targu Ocna - Galati - Tichilești - Slobozia - Bucuresti

 

s-ar putea sa fie cam extenuant traseul, dar merita

 

friday.giffriday.giffriday.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ia ca astept propuneri din partea voastra de traseu ... asa aproximativ cu ce am desenat eu , cu ce e mai interesant de vizitat si de vazut

 

asa dupa ce ai desenat acolo ai putea sa incluzi...Defileul Jiului, Valea Cernei,

 

daca ajungi pe langa Cluj ii pacat sa nu faci si o plimbare prin Apuseni...iti recomand Huedin-Belis-Gilau

 

daca ajungi prin Maramures sa nu ratezi Pasul Prislop...bine ar mai fi multe de zis dar asa in mare dupa ce ai desenat pe harta...sa-ti ajunga si timpul

 

bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

s-a materializat iesirea?friday.giffriday.giffriday.gif

S-a materializat , insa daca nu a venit nimeni, am plecat de unul singur. 6 zile a durat,traseul a fost unul mai lung si mai intortocheat decat cel facut initial. Per total 2800 km aprox

 

Weekendul 24-25 se baga cineva la vreo iesire cu cazare de o noapte ? Nu imi vine in minte momentat ruta, dar veniti cu propuneri daca va bate gandul sa ma insotiti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Weekendul 24-25 se baga cineva la vreo iesire cu cazare de o noapte ? Nu imi vine in minte momentat ruta, dar veniti cu propuneri daca va bate gandul sa ma insotiti

In ce directie te gindesti sa o iei?

Eu am 2 variante pentru acest weekend: fie Moldova, cu Bicaz, Piatra Neamt, Vatra Dornei, Bistrita sau zona Turda, Valea Ariesului, Alba Iulia. Daca stie cineva care este starea drumurilor in zona ii rog sa ne spuna, cu multumiri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In ce directie te gindesti sa o iei?

Eu am 2 variante pentru acest weekend: fie Moldova, cu Bicaz, Piatra Neamt, Vatra Dornei, Bistrita sau zona Turda, Valea Ariesului, Alba Iulia. Daca stie cineva care este starea drumurilor in zona ii rog sa ne spuna, cu multumiri.

 

de la piatra neamt la bicaz drumul e ok...dar de la bicaz la vatra dornei ii mai prost dar merita pt peisaj

de la vatra dornei spre bistrita e ok, ii drum bun din cate stiu...parca ii pasul tihuta

am inteles ca a asfalt pe defileul muresului pe la toplita-borsec dar nu stiu sigur, stiu doar ca incepuse de anul trecut si nu mai aveu mult, sper sa fi terminat

 

daca ii vreme buna as face si eu defileul muresului cu tihuta si nordul moldovei :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...