Sari la conținut

Honda cbr 125r - Yamaha yzf r125


Postări Recomandate

Ee nu cred ca 1000 - 2000 de km nu e deajuns. Dar pentru drum lung pentru ce ti-ar trebuie un ss? Un motor de touring e perfect! Oricum cu un 4T ss poti face dublu ca trebuie sa schimbi uleiul. Din cate stiu pe la 4000 - 5000 de km daca iti respecti motorul schimbi..sau stiu gresit?

da asa e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar tu nu ai R1 ???

 

Nu ma refer la motoare peste 125, la cele de 125 nu pot sa suport sunetu de 2t, suna exact ca o drujba, nu aduce in vorba motoarele de 600/1000 alea st muzica pt urechile mele:D.

Oricum nu conteaza, fiecare cu nebuniile lui, nu am nimic impotriva ta daca iti plac cele in 2t, cum nici tu nu ai ce sa imi zici mie ca imi plac cele in 4t.

@Rur, daca vrei r6, nu iti lua motor nou la 16 ani, nu se merita:D.

125 in 4T e un scuter cu trepte de viteze ... de nivelul 50 ,2T.

125 in 2T ... e motocicleta cu motor de 125.

Editat de BQGDDAN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar tu nu ai R1 ???

 

 

125 in 4T e un scuter cu trepte de viteze ... de nivelul 50 ,2T.

125 in 2T ... e motocicleta cu motor de 125.

Ambele pentru mine sunt motociclete, dar daca la tn motocicleta inseamna de la 600 in sus, niciuna nu trece peste nivelu de scuter:).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am urcat pe un cbr 125r si tin sa te anunt ca e foarte subtirica si micuta iar prostiile gen: " e mai usoara deci accelereaza mai bine" sa "te strecori mai bine in trafic" sa nu le iei in considerare pentru ca diferentza de performanta intre cbr 125r si yzf r125 e foarte micane_nau.gif. Nu "sacrifica" aspectul tau pe viitoarea motocicleta pentru niste nimicuriheadscratch.gif. In acesti doi ani conteaza sa inveti sa "calaresti" nu sa prinzi viteza mare etc. etc. etc.Disappointed.gif. Iti recomand yzf r125 second hand. (Yzf pentru ca din cate am citi pe froum are mai multe "plusuri" si second hand pentru ca nu se merita nou nouta). In caz ca ai un buget mai mare uitate la Ktm 125 Duke....daca gasesti deja second e si mai bine desi ma indoiesc sa vezi asa ceva in Romania asa de rapid.

Stima.beer.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Dupa cum am spus si pe alt topic :

 

CBR-ul este mult mai comod decat YZF-ul.

YZF-ul arata mai bine.

Ambele fug la fel de tare.

YZF-ul este mai scump si sunt mai putine SH-uri la vanzare.

 

Niciuna dintre ele nu se compara cu un motor de cilindree mare.

 

Depinde ce vrei:

Daca vrei sa te initieze, pentru ca peste 2 ani sa treci la mai mare, recomand CBR. E mai comfortabil si economisesti bani.

Daca esti focusat pe motociclete sport si vrei sa te initieze in pozitia de mers, recomand YZF.

Daca ai de gand sa ramai la 125 pentru deplasari in oras pentru o perioada nedeterminata de timp, nu recomand niciuna, ci recomand SCUTER.

 

Surse : 11000 km pe propriul cbr 125; yzf-urile prietenilor.

 

Eu am avut ambele modele, 2 ani am avut cbr 125, de vreo 3 sapt am trecut pe yzf, pentru mine personal nu au termen de comparatie, as alege yzf la orice ora, motorizarea nu e prea diferita, trag cam la fel, se aud cam la fel, deci nush ce sa iti zic aici, dar estetica nici nu se compara, desii am luat honda la 13 ani aratam pe ea ca pe o bicicleta, rotile prea subtiri, prea ingusta, chestii deastea si m-am cam plictisit repede de ea, pentru incepatori e perfecta nu am ce zice, iar motoru nu cred ca se poate strica vreodata :)), avea 23000 de km mergea perfect.

Cat despre yzf, e frumoasa, usor de controlat, arati pe ea ca pe un motor, motorizarea fata de cbr e cam la fel (ma refer viteza maxima, acceleratie, sunet), altceva nu stiu ce sa iti mai zic, parerea mea finala, iati yzf :).

 

De ce te-ai plictisit de ea ? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...