Sari la conținut

Duminica 4 - Sudul Dobrogei


asdfghjk
 Share

Postări Recomandate

nu e enduro, desi mi-ar placea. am tot fost in dobrogea dar in nord, ma duc in sud acum, cam asa:

buc - a2 fetesti - cernavoda - parasit a2 - saligny - castelu - lumina - ovidiu - agigea - techirghiol - pecineaga - arsa - cotu vaii - negru voda - cerchezu - viroaga - cobadin - adamclisi - ion corvin - baneasa - lipnita - ostrov - silistra.

 

la silistra trecem cu bacul si in functie de ora fie fuga mars pe autostrada fie iar prin balti - calarasi - ciocanesti - manastirea - sultana - valea argovei - se poate reveni pe autostrada la lehliu gara sau tine in continuare firul apei si intrat in a2 la nicolae balcescu sau sarulesti.

 

nu stiu nimic de drumuri, nu am fost, km nu am socotit dar nu par prea multi, am sa fac ruta exacta si revin cu amanunte. daca aveti ceva informatii sau rute alternative multumesc anticipat, eu am construit dupa harta si google earth.

 

de unele din locuri am auzit, merita explorat. daca sunt amatori spuneti, din cei care mai mult merg decat stau as prefera. de mancat habar n-am, luati grisine la ghiozdan.

 

asta e, 581 km, plecarea la 8 din parcarea de la km 20 pe a2.

 

sdobrogea.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

 

Mai frumos este drumul si mai din sud, fara sa ajungi la Cobadin, ce merge pana in Limanu. Incearca sa mergi prin Dobromir. Sunt niste sate de tigani pasnici, dar foarte pitoresti, cu minarete si bazilici parasite.

Asfaltul lipseste intr-o singura portiune de vreo 2 sau 3 kilometri, intre Tufani si Viroaga, acolo este drum de piatra, fara gropi, iar in rest, asfaltul este decent spre bun. Pe asfalt mergi linistit cu 80 - 100 ca mai mult nu poti de curbe si serpentine. Merge orice motor si este mult mai frumos decat cel prin Cobadin - cel putin mie imi place mult mai mult.

Am mers pe acolo acum o luna. Uite povestea chiar aici, daca ai rabdare sa citesti: http://2roti2picioare.blogspot.com/2011/08/bule.html

Editat de andreisamoil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-am uitat, multumesc, f frumoase poze. din pacate nu am timp sa citesc tot acum. ruta cred ca acum o las asa, extremul sud data viitoare. problem ae ca sunt legat de asfalt cu motorul pe care il am. mai nou am o alta tacaneala, sa plec la o tura mai lunga pe scuter, am un 250. am sa vad. oricum duminica o iau incolo. ma strange tara. nu ne nasteam si noi americani. sau rusi - hahaha.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-am uitat, multumesc, f frumoase poze. din pacate nu am timp sa citesc tot acum. ruta cred ca acum o las asa, extremul sud data viitoare. problem ae ca sunt legat de asfalt cu motorul pe care il am. mai nou am o alta tacaneala, sa plec la o tura mai lunga pe scuter, am un 250. am sa vad. oricum duminica o iau incolo. ma strange tara. nu ne nasteam si noi americani. sau rusi - hahaha.

 

pot sa-ti pun pile la grupul posesorilor de Burgman , maxi scuteristi toti , cred Sambata , 10 Sept , plecam spre Olanesti , 200 km dus , poate te bagi la tura .

daca plecati in Dobrogea Sambata asta , as fi venit si eu caci la munte s-ar putea sa ploua , ma decid Vineri seara

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

haha aia sunt profesionisti frate, a venit un baiat odata cu un burgman 650, parca ai fost si tu, cred ca atunci la 2 mai, din 170-180 n-a scos-o pe autostrada, nu mi-a venit sa cred ce bine mergea si el si motorul. desi am cumparat scuterul de un an si am ajuns la 300 km (da, 300 haha) ma declar f multumit, merge extrem de misto. e xmax 250, merge cam 90 lejer, suta o ia in alte 5-10 sec dar nu pare viteza lui. cu dobrogea, s-ar putea sa mearga si manuel cu mihai, nu e sigur. in rest nu stiu. eu o iau pricum incolo daca nu ploua, nu prea stiu pe unde sa ma mai duc.

 

p.s. dobrogea duminica nu sambata.

Editat de Doru BMW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu si Manuel propunem sa facem urmatorul traseu.Bucuresti,Constanta,Vama Veche,Balcik,Ruse,Buc.Masa de pranz la Vama sau la terasele de la Balcik.In total sunt cam 650km.Nu de alta,dar nu prea am chef de drumuri proaste prin Dobrogea.

Din Balchik puteti sa mergeti catre Dobrich si apoi Silistra-Calarasi-Bucuresti. E mai scurt si mai fain, dar banuiesc ca stiti deja.

 

On-topic: E frumos pe unde zice Doru, zona are un farmec aparte.

 

Drumuri bune sa aveti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mihai:

ma duc cum am zis chiar si singur, sa mai vad locuri noi. drumurile in dobrogea imi plac, sunt bune si orizontul e la 10 km, nu trafic, nu radare, pustiu. cu mancatul la vama, daca vreti sa mergeti, se poate face dar mai bine sa mananca la 2 mai. putem modifica traseul si apoi o luam spre negru voda, vom manca insa destul de devreme, pe la 12 dar e ok. vedeti si voi, mai vorbim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am ajuns si eu. dobrogea de sud cam trista, drumurile cam denivelate, saracie mare. in partea de nord e mult mai frumos. am mancat pe la 2 mai la o spelunca, ieftin si cam prost. la silistra eu am trecut cu bacul in ro, manuel, mihai si dan au luat-o prin bulgaria. in rest totul ok, o plimbare placuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca o frecati vreo sapt pana plecati poate vin si eu, maine plec in thassos 5 zile. numai sa nu ma duceti prin kosovo si alte bombardamente de tari. daca merg s-ar putea sa ma intorc prin maribor - graz - viena. sunt 1000, daca pot sa-i fac toti bine, daca nu dorm la graz.

Editat de Doru BMW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deja eu cu Dan (Dans) am schitat traseul.O luam prin Serbia si apoi prin Muntenegru pana la Kotor.Putem iesi din tara pe la Drobeta sau sa traversam pe la Calafat.Daca esti sigur ca participi cred ca putem amana.Adi-knox poate merge doar dupa 12 septembrie.L-am invitat si pe Mihai-Septembar.Urmeaza sa-mi comunice raspunsul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai ca vedem. as merge. treaba e ca daca merg, merg singur cred. data e perfecta.

 

p.s. veniti si voi in tassos macar la o bere chiar daca nu stati, aici ce faceti?

 

 

Nr meu de tel il ai ,asa ca daca va hotariti sa veniti in Muntenegru si ne nimerim prin aceleasi locuri( eu joi in 8 plec la Faak am See de acolo in 11 linga podul de legatura cu insula Krk pina in 14 cind plec spre Split pina in 16 cind sint in Petrovac ,mai jos de Budva pina in 18) da un semnal si stam la o bere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nr meu de tel il ai ,asa ca daca va hotariti sa veniti in Muntenegru si ne nimerim prin aceleasi locuri( eu joi in 8 plec la Faak am See de acolo in 11 linga podul de legatura cu insula Krk pina in 14 cind plec spre Split pina in 16 cind sint in Petrovac ,mai jos de Budva pina in 18) da un semnal si stam la o bere.

 

 

da ninele te sun. zic oamenii astia sa plecam pe 14, pe 16 suntem acolo. le bem berea alora.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...