Jump to content
Sign in to follow this  
Mario MT 03

Intalnire motociclisti romani din Italia

Alegeti un week end in care sunteti liberi  

20 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Decat sa vad discutii interminabile, mai bine votati (multiple answers) week endurile in care sunteti liberi si dupa aceea vedem ce si cum. Am pus si cavalcata stradale din Bergamo la care am participat cu Chuck anul trecut. Sunt sigur ca o sa va placa, iar in cazul in care se voteaza in alta data intalnirea, putem sa mergem oricum si acolo (cine vrea, binenteles). Link cu poze & traseul de anul trecut : http://www.motoclub.bergamo.it/Cavalcata%202010/main.htm .

Eu sunt disponibil cam toate duminicile, daca nu apare nimic intre timp deci o sa votez la urma de tot. Hai cu votul !

De asemenea, votati si locul de intalnire. Eu am propus 4 trasee (unul fiind cavalcata stradale din Bergamo,traseu necunoscut inca) :

1. Lago di Garda e frumos de facut, nu e greu ca si traseu, multe locuri unde sa te opresti sa mananci la pranz. Chuck il cunoaste bine, mai ales santurile de pe acolo :P

2. Lago di Como/Lecco, de asemenea frumos si cu locuri unde se mananca bine, dar nu e asa de aproape de toti.

3. Acest traseu e de facut cat timp este cald inca, adica daca votati pe la inceputul lui septembrie. Mai incolo o sa fie cam frig la munte ...desi cele 2 pasuri sunt super de facut.

4. Traseu necunoscut inca, de obicei il aleg organizatorii cu 2 saptamani inainte de eveniment. Anul trecut am fost pe Val Imagna, cu 3-4 opriri pe drum pentru alimentare&mancare&bauturi.

Cam astea ar fi optiunile, acum votati ! :friends:

Am votat cavalcata aia, ca restu le putem face de nebuni...sa vedem ce traseu baga astia ca anu trecut o murit un dude...is liber incepand cu 18 sept cam toate duminicile si posibil si sambetele. Nu ma afecteaza locul de intalnire, ma "programez" eu dupa voi. :friends:

eu am votat "poarta nr 3" pe data de 24-25... imi pare mai interesant, dar, se poate schimba... como si leco, cum ai spus si tu, sunt cam departe, pt voi "aia" din partile acelea... :cheers::friends:

eu am dat vot nul,ca deocamdata sunt pe dinafara ,rau de tot. :whip:

buei.. .da nu mai zice nimeni nimic? :unsure:

Nu au votat inca Dan si Chris, vad ca nu au mai intrat pe aici. O sa ii sun la telefon, am numarul lor, si apoi vedem daca vin sau nu si ei. Apoi se poate considera votul inchis. Din cate se pare, week end - ul 24-25 septembrie pare cel mai potrivit, acum sa vedem si unde ...

din cate se vede, cu siguranta NU la Lago di Lecco - Como :D

Am dat cu "maybe", in caz de se iveste vreo coacaza. Ne auzim oricum, in principiu sunt prezent...poate iau si eu vreun premiu :rolleyes:

tin sa anunt ca eu nu am sa mai fiu prezent la nici o tura, intrunire si alte chestii. asta cel putin cu motorul. am ramas fara el :angryfire: , la figurat. tocmai am ajuns acasa, dupa un accident suferit acum juma de ora.. o blonda, mergand in coloana, sa gandit sa iasa fara sa se asigure, sa semnalizeze :kick:... sa gandit ca e bine sa intoarca pe linie continua :kick: la nici 2 metri de mine. eu, pe partea din stanga a coloanei, aveam vreo 30 la ora, MAXIM. am franat cat am putut, de am simtit ca sa ridicat pe fata trotineta, dar degeaba. daune?... furca usor indoita, faruri sparte, aripa de la roata sparta, sparta o mica parte din fata a carenei, asta din partea motocicletei. eu? durere destul de mare de sold, si una mica de umar, asta in afara de inima franta :(. acum vine partea mai nasoala. eu, neavand asigurare, tre sa platesc daunele mele din buzunarul meu, iar daca i se scoala muierii, tre sa ii repar si bara, asta fiind singura ei dauna. mor de oftica, ca daca aveam asigurare imi faceam motoru ca nou, si stateam si eu putin acasa, platit fiind :baldy:

Auch. De aia ti-am zis sa nu circuli fara asigurare. Tu esti atent si ai ochii in 4, dar nu poti sa zici acelasi lucru despre ceilalti. Bafta la recuperare, fierul se face - dar costa. :sick:

Apropo, unde ai lovit-o ? In bara din spate ?

Edited by Mario MT 03

asta stiu, aici e vina mea, dar mai mereu am reusit sa anticipez din timp, dar de data asta nu am avut noroc. tocmai vazusem ceva mai devreme un alt accident moto VS camion, din fericire nimic grav. am trecut si am sperat sa nu o patesc si eu. din pacate nu a fost sa fie, dar din fericire, nu am avut de aface cu un camion. acum ma interesez pt piese si vreau sa il fac cat mai curand. am pus cateva poze, lipsesc doar telescoapele care nu sunt indoite indeajuns de tare ca sa poata fi vizibil in poze, dar se vede cu ochiu' liber si se simte urat de tot in mers... :angryfire:

cautam pe net, tipul de telescoape, masuri, alea alea... si am inteles ca sunt la fel cu cele montate pe unele modele de kava.. zx6rr zx9rr .... oare asa sa fie? daca e cineva mai priceput decat mine, si stiu ca e ;) , ma poate ajuta ?!

post-54027-0-80776900-1315331168_thumb.jpg

post-54027-0-79810000-1315331185_thumb.jpg

post-54027-0-17952900-1315331201_thumb.jpg

post-54027-0-86710000-1315331215_thumb.jpg

post-54027-0-49530100-1315331228_thumb.jpg

post-54027-0-98803600-1315331239_thumb.jpg

post-54027-0-14136500-1315331255_thumb.jpg

se pare ca a fost o zi de cacao. oricum kktul tau e mai puturos ca al meu :hurt:

iti spun si aici,ca imi pare nespus de rau pentru cele intamplate. :(

Edited by chubby

azi m'am interesat peste tot, mai putin la carabinieri. in mare ideea e asa.. ori ii platesc juma din daune (400E), ori imi fac asigurare si zicem ca sa intamplat in prima zi de asigurare, sau daca nu, nu ii dau nici un ban, si sper ca daca face denunt la carabinieri, nu patesc nimic, pt nu au venit sa faca constatarea pe loc.. varianta a 2a e mai complicat putin, din cate am inteles a facut deja denunt la firma ei de asigurare, asa ca e cam greu sa zici ca ai facut iar... la a 3a varianta am gasit linku asta. poate mai e in vigoare legea asta... in acest caz, cred ca platesc doar amenda, fara sa imi fie sechestrata jucaria. acum chiar nu stiu ce sa fac... daca are cineva vreo idee... din cate am inteles ii pot da banii in mana, apoi fac denunt la firma ei de asigurare, dar nu stiu in ce masura as lua bani, dat fiind ca in momentul X nu aveam asigurare. si ca sa platesc asigurare, daunele ei, apoi sa sper ca asigurarea ei imi da niste bani, nu imi prea convine. acum imi scapa o singura chestie. daca "organu" nu a intervenit pe loc, mai poate intervenii ulterior? riscurile sunt aceleasi? ma bate un gand sa ma duc sa intreb la statia locala de carabinieri, dar daca se complica treburile? daca as fi sigur ca nu o sechestreaza, si va trebuii sa platesc DOAR amenda, as face eu denunt... deci? are careva o idee?

Eu am ametit! Parca nu m-as da cu parerea ca n-am fost niciodata intr-o situatie de genul. Dar ca sa te scoti mai eftin fara batai de cap, ar fi ok sa vb cu don`soara prieteneste si sa-i dai in 2 rate, ca ai 10 copii acasa 3 neveste etc. O iei si tu domol, sau o "convingi" c-ar fi ok sa te astepte sa-ti faci asig si sa declari incidentul pe ziua respectiva ca sa nu dati din buzunar.

1. ori ii dai tipei 400

2. iti faci asig cu 700

3. reparatia motorului o suporti tu, deci bagi cu + pt 1 si 2.

4. vezi ce bani ai, ca ei vorbesc pt tine in cazul asta

la asta ma tot gandesc. am timp de gandit pana vineri seara, cand ma duc sa vb cu ea, sau sa ii dau banii... nici eu nu stiu ce sa fac mai exact. cat despre "c-ar fi ok sa te astepte sa-ti faci asig si sa declari incidentul pe ziua respectiva ca sa nu dati din buzunar" asta e posibil in caz ca dansa nu a declarat deja incidentul la siguratoru ei. dar daca nu ma insel deja a facut asta, deci cade.. nu stiu.. ma mai gandesc..

Daca ai banii, scuipa si scapa de tot rahatul asta. Dup-aia o iei si tu de la zero, cum se face ca la carte.

pai cred ca asta am sa fac pana la urma, pare cea mai buna solutie, fara eventuale batai de cap. apoi ma aranjez eu...

Asa cum ti-am zis si la telefon, si pentru mine cea mai buna solutie e sa o dai la pace cu tipa si sa nu iasa cu scandal, altfel o sa ai numai de pierdut.

Tinand cont de situatia generala, intalnirea se amana la anul in primavara. Continuati discutiile pe celalalt topic, Motociclisti romani in Italia.

Salutare tuturor!

Sunt de aproape 7 luni in Italia si am tot urmarit topicurile de pe forum. Am gasit acest eveniment si am vazut in el o ocazie foarte buna pentru a ne cunoaste. Chiar daca momentan nu mai am motor (l-am vandut inainte de a veni in Italia pentru ca nu era capabil sa ajunga pana aici ), eu si sotia mea vom fi prezenti avand in vedere ca intrunirea este la 200 m de casa noastra. Putem fi recunoascuti dupa vestele de piele cu insemnele clubului "CORVIN RIDERS" galben pe negru, club romanesc pe care il reprezentam cu mandrie in Italia.

20 Aprile 2013

VI CASTLE MEETING 2013 Motoraduno Cerlongo di Goito Mantova (MN)

20-21 aprile

newbiker@tiscali.it

VI° Compleanno New Biker . Free entry, free camping. food, drink's, music live. Domenica 21 motogiro con aperitivo e pranzo su prenotazione

562460_367850456665230_1688985149_n.jpg

Salutare am vazut ca esti de la goito cand treci pe la Mantova sua ai vero intalnire de moto anuntama si pe minute numai bine Alin

va salut pe toti moto-sti din italia am si eu o intrebare se fac intalniri pe sfarsitu saptamani pe lacu de garda-dezensano etc. datimi si mie un raspuns vin cu mare placere va salut

Haideti pe celalat topic, motociclisti romani in Italia. Eu mai ies cu un grup de italieni in moto, baieti / fete tare faini, dar din 1 Iunie o sa incep munca la aeroport, unde o sa lucrez in fiecare sambata si duminica (deci fara plimbari) ... :/ .

Pai nu prea sunt la Verona Brescia Mantova chiar nici unul? Pai tu daca începi munca ce o sa faci o sa te zgârii pe c.....e::)::) la ce aeroport vei lucra ...SALUTARE