Sari la conținut

Transalpina


NarciusZ
 Share

Postări Recomandate

Se face si weekendul asta tura pe Transalpina, cu intoarcere prin Intorsura Buzaului - Siriu - Valeni. Innoptarea pe langa Paltinis - Sibiu, pe undeva.

 

Traseul e asta: http://www.mopedmap.net/route/1276143

Detalii aici: http://www.facebook.com/event.php?eid=271751552848046

...si aici: /index.php?/topic/669025-plimbare-3-4-oct-2011/page__view__findpost__p__2964030

 

Daca mai sunt amatori, ar fi bine sa se inscrie ca participanti pe facebook, sa putem estima cati suntem cand vorbesc de cazare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 170
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Faina filmarea. Ce-ti mai plac curbele. Si depasirea in curbe!!:lol:

 

 

" DRIVE FAST, BUT DRIVE SAFE! "

 

Ei, normal ca imi plac curbele dar nu am fortat. doar o singura data, pe la min 3.30 eram pe traiectoria unei masini care a "tasnit" de sub un damb si a trebuit redresata un pic trasa.

 

As mai da o tura si in weekendul asta dar nu-i timp. Celor care merg acum si vor sa stea in Sibiu le recomand hotelul Class, pe strada Rahova 40 in Sibiu (aproape de intrare venind dinspre V. Oltului) Conditii excelente, camera 120 ron single, 150 ron dubla, cu mic dejun, parcare in spate si cel mai important "bikers' friendly".

 

NU este hotelu' lu' tata, doar am stat acolo weekendul trecut si mi se pare un pret ok pentru ce ofera.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Ma anunt si eu aici ca vin, am spus maybe pe FB pe event (avatar fz6 negru).

Vad ca acolo sunt doar 2 attending, si inca vreo 5 maybe (cu mine). Am inteles din alt topic ca sigur sunt 4 pe 3 motoare care vin, plus ceilalti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suntem asa:

- eu cu pasagera

- BogDan, care mi-a zis ca vine "si Mada cu F3-ul ei"

- dudu1307 cu sotia (pasagera, banuiesc) - topicul /index.php?/topic/669025-plimbare-3-4-oct-2011/page__view__findpost__p__2964151

 

Deci 4 motoare si 6 oameni. Asta in afara de tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Okay, m-am mai luminat, ms.

 

Eu as vrea sa ajung la 8 fix, nu promit, deci probabil 8.15, 8.30 cel tarziu.

De mers mai mult de 150 pe A1 nu ma coafeaza (am topcase, iar zgomotu/rezistenta la vant si consumu nu ma incanta).

Imi place s-o ard pe curbe, nu in linie dreapta.

 

Pune te rog un un link pe Maps cu locul de intalnire din Pitesti, sa ne gasim usor, daca nu ne vedem la 8.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca nu-s 100% sigur, dar daca nu e prea tarziu, m-as baga si eu.

 

Am rugamintea sa-mi lasati si mie pe PM un numar de telefon, sa va pot da un mesaj daca nu va prind in benzinarie in Bucuresti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

magari am prins si eu pe la 6, 6.30pm (am plecat mult mai tarziu decat grupu, am mers singur toate ziua). Era unu care cersea mancare la geamu soferului unei dube sau rulote parca.

 

O sa pun si niste poze, si filmari (inclusiv magari, vaci :P).

 

btw, cei care am fost, ar trebui sa ne trimitem pe transfer.ro pozele intre noi, eu asa m-am obisnuit pe aici.

 

Vremea a fost perfecta ! :D

 

pe TA insa, cam mult praf/nisip in curbe, intr-o zona in padure, pe toata banda de mers, imediat la iesirea dintr-o curba oarba, era plin cu un strat de cativa cm de nisip, mi s-a dus putin spatele, dar am reusit s-o indrept suficient sa nu pic.angryfire.gif Eu am mers pe inserat de la Ranca spre Ob. Lotrului, unde deja de juma de ora era bezna, dar si liber liber (exc. vreo 7-8 ATV-uri straineze, si cativa rataciti).

Editat de Angrenaj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

facut transalpina duminica asta....2 octombrie parca a fost....cu masina....sus,cam in virful drumului era ceva gramada marisoara de motociclisti,si nu numai...plus parca si ceva tarabe cu kestii de vinzare(mici si alte cele de mincare parca).

a fost ceva organizat acolo,sau pur si simplu subconstientul motociclistilor i-a facut sa se stringa acolo?!?!erau parca peste 50 "impielitati".

si apropo de magari....deci kiar am vazut vreo 2-3 haite de magari fara stapani,fara nimic in spate....or haladui oare pe acolo cum haladuiesc caii salbatici prin delta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, stau la cersit pe marginea drumului, s-au invatat si lumea da papa direct din masina, ca la...urs! cand i-am vazut eu erau chiar pe platou sus, drum drept, vizibila aglomeratia de patrupede copitate de departe. insa daca se opreste vreun gigel sa dea paine la "camile" in vreo curba oarba si tu mergi mai tare pe mobraca deh, permite asfaltul, zic ca este un risc sa iei pasager unul din asta cu urechi mari!

Editat de Serge
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

 

Am si eu o rugaminte. Maine dimineata voi pleca cu masina din Tecuci catre Cluj Napoca, cu ocol prin Ploiesti. M-am gandit ca daca tot sunt pe-acolo sa fac cumva sa vad si Transalpina, ca tot nu am avut pana acum ocazia (ultima data cand am facut o miscare de genul asta am mers pe Transfagarasan). Problema mea este ca nu reusesc sa ma lamuresc din google map care este exact Transalpina, de unde incepe si unde se termina si nici nu am timp sa caut mai amanuntit (stiu ca am vazut posturi unde se dadea mura-n-gura toate informatiile) deoarece sunt la job.

 

Asa ca, revenind cu rugamintea, faceti-mi si mie va rog un traseu Tecuci - Cluj Napoca via Ploiesti via Transalpina, ramanand ca eu cand ajung deseara acasa sa hotarasc ce si cum.

 

Multam fain anticipat! :cheers:

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cam tare pentru o singura zi, cu masina nu o sa mergi prea repede (nici cu mobra de altfel, pe anumite portiuni)

 

uite, ti-am facut o harta ca sunt baiat bun astazi. ai ... 699km si cam 13 ore de mers desi cred ca ia mai mult!

 

http://maps.google.ro/maps/ms?msid=202465266150287417012.0004ae9f4539a1b721c2d&msa=0

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

In sfarsit mi-am facut vreme sa editez un mic filmulet din toamna de pe Transalpina...

Hai cu primavara-vara, ca de abea astept sa mai fac o data traseul asta

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...