Sari la conținut

Furci fata Yamaha XV1000 Virago 2AE


Vidoqc
 Share

Postări Recomandate

Am avut o surpriza cand am desfacut furca fata la Yamaha XV1000 Virago din 1986 (tip 2AE). In loc de 2 arcuri, asa cum scrie in manualele Haynes si Clymer, am gasit 3. Al treilea, cel de lungime de aprox 30cm, nu il gasessc in desenele explodate din cele 2 manuale, in schimb apare un manson metalic (un tub) de aceeasi lungime. Oare cine a avut moto inainte a inlocuit tubul, pentru a obtine rezistenta sporita? A J U T O R!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De fapt cu 3 arcuri ar trebui sa fie ceva mai moale si mai lenta. Personal iti zic ca daca tot are 3 arcuri, ramai cu ele asa, nu reveni la 2 arcuri. O suspensie mai rigida e buna la drum lung, dar una mai moale e mai buna pt gropi si in anumite situatii poate salva janta de la a fi indoita (cum ar fi borduri), iar la noi e plin de gropi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De fapt cu 3 arcuri ar trebui sa fie ceva mai moale si mai lenta. Personal iti zic ca daca tot are 3 arcuri, ramai cu ele asa, nu reveni la 2 arcuri. O suspensie mai rigida e buna la drum lung, dar una mai moale e mai buna pt gropi si in anumite situatii poate salva janta de la a fi indoita (cum ar fi borduri), iar la noi e plin de gropi.

 

 

:ok: multumesc, si eu ma gandeam la fel. De fapt nu e deloc moale suspensia, e chiar foarte rigida. Modelul meu are si suspensie pneumatica inclusa in furci, si pot adauga aer sub presiune pentru a rigidiza sau sa il elimin pentru a "inmuia" suspensia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...