Sari la conținut

Pedeapsa lui Cristian Ungur


Marius '95
 Share

Postări Recomandate

Legea e proasta, daca ii dai cu bata in cap unuia iei ceva de genul 3-12 ani de puscarie dar daca il calci cu masina si nu se poate demonstra ca aveai ceva cu el iei 1-3 ani, de obicei 1 si cu suspendare...

Nu te imbata cu apa calda, daca dai cu bata in cap ziua pe strada si mai ai si cazier iei o amenda, asa-i ca kakajustitia romana e misto?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 58
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Totul e extrem de discutabil... Atitudinea voastra este cel putin la fel de agresiva ca si a soferului, daca observati - e o agresivitate de fotoliu, dar e de observat. Poate ca unii dintre voi ar prefera o pedeapsa de genul "ochi pentru ochi", dar nu puteti sa stiti cum ati reactiona efectiv intr-o astfel de situatie. Daca victimele au preferat banii, e optiunea lor; de remarcat ca sumele cu care s-au ales sunt probabil mult peste ce ar fi putut economisi dintr-un salariu de RO in cativa ani buni. Nu cred ca ii ajuta la fel de mult satisfactia de a-l stii claustrat pe faptas un timp oarecare in inchisoare. Istoric, fapte de acest gen se rascumparau material; pedepsele cu inchisoarea sau capitale au aparut cand statul a preluat rolul de justitiar de la comunitatile locale si trebuia sa introduca reguli mai aspre pentru a-si exercita dominatia. Agresivitatea voastra e o consecinta a asimilarii acestor principii de vataf; e mai bine sa scape cativa vinovati greu de dovedit decat sa ajungi sa pedepsesti din exces de zel o persoana invinuita circumstantial.

 

In primul rand nimic nu este discutabil sau invinuire circumstantiala. Banii dati de ta'su au fost dati ca sa nu fie actionat pe parte CIVILA . Pe partea penala , din pricina celor 100 de zile de spitalizare trebuia invinuit de tentativa de omor. Daca nici faptul ca era beat si a fugit de politie nu e circumstanta agravanta nu stiu ce este.

Aceeasi situatie este si in cazul lui Placinta jr , drogatul fiu de deputat care s-a urcat de doua ori cu masina peste un cetatean iar respectivul a declarat ca a uitat ca a fost lovit de 2 ori (creand premiza pentru avocatul puslamalei ca nu ar fi fost tentativa de omor , pricepi ?). Indiferent de refuzul victimei de a urmari pe cale civila , procuratura trebuie sa mearga pana in panzele albe.

Cat despre presupunerea ca sunt pe aici oameni care nu stiu cum ar reactiona intr-o asemenea situatie , eu pot sa-ti spun cum as reactiona eu :

L-as lasa pe fi'miu sa putrezeasca in inchisoare ca un criminal si o amenintare sociala ce este. L-as dezmosteni si i-as uita numele. Asa as face eu. Dar intr-un stat de drept nu eu ar trebui sa iau deciziile astea , ci insusi statul asa ca m-ar scuti de vina de a stii ca mi-am nenorocit cu mana mea odrasla.

Editat de Ender28
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Luni a fost data sentinta in cazul lui Cristian Ungur, cel care a intrat cu masina pe circuitul competitiei moto, a lovit spectatorii si apoi a fost urmarit prin oras.

Ghiciti pedeapsa pe care a primit-o. Hai ca nu e greu. E aceeasi pedeapsa pe care o primesc toti infractorii din Romania.

Link

 

Pai ce... voi chiar credeati ca locuim intr-un stat de drept??...

 

Zaelu', nu sunt de-acord cu tine in ceea ce priveste puscaria... asta pentru ca puscaria, in sine, e o pedeapsa pentru infaptuitor cat si "exemplu" pentru fanii infaptuitorului.

Faptul ca victimile au pus botul la bani si au retras plangerile nu anuleaza existenta faptei penale pentru care "pulitia" trebuia sa se autosesizeze... dar traim in Rep. Bananiera Romania.

Daca eu "iti fac ceva" de-mi stai in spital +60 de zile, este deja penala faza si nu mai depinde de faptul ca tu iti retragi sau nu plangerea.

Editat de Kosh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate ca nu stiti exact cum functioneaza justitia, dar procuratura nu se autosesizeaza prea repede, daca partile se inteleg. Am vazut multe cazuri, chiar printre prieteni de-ai mei - i-a tavalit conservarul, au stat prin sectii de ortopedie, au tije prin picioare, si au luat banul de la om, chiar prea putin intr-un caz, dupa parerea mea. Altul a luat mai mult, dar de-abia dupa 7 ani... Conteaza si cum e instrumentat cazul si multe alte chestii. Nu v-ati dori nici sa va salte ca prin anii '50 si sa va condamne 20 de ani la canal la sugestia acuzatorului poporului...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Justiția si legea prea blande in acest caz. Nu poti sa faci educație asa.

 

Victimele au facut bine ca i-au luat banii, altfel stateau ani de zile in proces, cheltuiau o grămadă pe avocati, castigau despagubirile, ala nu plătea, se ajungea la executare silită, alți ani de zile, alte cheltuieli, între timp ala vindea tot (asta daca avea ceva pe numele lui) si nu mai aveau ce sa-i ia, ramaneau cu buzunarele goale si tijele de titan.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Justiția si legea prea blande in acest caz. Nu poti sa faci educație asa.

 

Victimele au facut bine ca i-au luat banii, altfel stateau ani de zile in proces, cheltuiau o grămadă pe avocati, castigau despagubirile, ala nu plătea, se ajungea la executare silită, alți ani de zile, alte cheltuieli, între timp ala vindea tot (asta daca avea ceva pe numele lui) si nu mai aveau ce sa-i ia, ramaneau cu buzunarele goale si tijele de titan.

Morala:cine are bani ,nu se f***-c*r/cine n-are bani ,se f***-n c*r.E cam rusinos ce sa-ntamplat,curvele se platesc cu bani si cu tije,mai nou:))).Si sunt oameni,care la cele vazute,chiar au pus onaorea in fatat tuturor,iar ei au preferat sa fie cumparati ahahhaahahhahahahhahaha

 

A mai avut lumea tije,si alte vatamari si nu si-au pierdut onoarea in fata banilor.............

Editat de blueenduro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi cer scuze ca persist ca o moara stricata dar am impresia ca sunt inca cativa care nu au inteles fie din necunostina ori din incetineala. Banii se dau in afara tribunalului , intre avocatul apararii si cel al infractorului sub declaratia tinuta la sertar ca nu se va depune plangere pe cale civila. Tu-mi dai mie paraiu iar eu zic ca e totu ok si ca tibia rupta ori faptu ca ai calcat-o pe mama nu m-a trimis la psihiatru si nu m-a nenorocit. Asta se face pentru ca procesele dureaza asa de mult ca pana primesti un ban ti se sudeaza fata stramb iar ologeala cu care te-ai pomenit nu mai trece nici in mormant.

Aici e vorba de un criminal betiv care a intrat pe o pista , a dat peste oameni intentionat iar apoi a fugit de politie. Indiferent de doleantele financiare ale victimelor , baietu asta nu are ce sa caute in libertate. I-au dat perioada de probatiune 3 ani . L-au linistit dreptii nostrii magistrati , dupa pedeapsa asta cred ca se calugareste.

Iar intrebarea cu ce ma ajuta pe mine , pe voi , pe victime incarcerarea infractorului nu pot sa raspund ca e sub intelegerea mea. La fel de bine se putea formula : " violatorul care a inghesuit pietre de rau pe gatul fetite dupa ce si-a facut mendrele cu ea a fost eliberat pentru ca fetita e moarta , familia a fost recompensata cu o casa de paianta si el si-a recunoscut greseala".

Editat de Ender28
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-e si jena ca tot imbatranesc de pomana si sucesc astia codu rutier din an in an dar daca legea de pe vremea mea se mai aplica fuga de la locul accidentului se pedepeseste cu o pedeapsa de la 2 la 7 ani. Infractorul care a afectat integritatatea corporala unei persoane este obligat sa anunte imediat politia, sa nu modifice sau sa stearga urmele accidentului si sa nu paraseasca locul faptei. Asa stiam. Ultraju e chitubuserie in argumentatia ta. Hai sa-l incadram si de la sustragere. 3 ani era. Beat . Cat mai e aia ? Imi pare rau ca nu se cumuleaza pedepsele ca la americani ca-si lua 10 ca popa,

Editat de Ender28
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru cei care va deranjati sa cititi topicul asta va recomand un film :

 

http://www.youtube.com/watch?v=ydXojYfCF3I

 

 

si eu am simtit pe pielea mea ce inseamna justitia romana .ceea ce pot sa fac este un singur lucru : sa plec din tara( si sa iubesc filmul de mai sus ).

 

doamne ajuta Romanie MORI LINISTITA .

 

p.s.

 

sunt in sua acum .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Victimele au facut bine ca i-au luat banii, altfel stateau ani de zile in proces, cheltuiau o grămadă pe avocati, castigau despagubirile, ala nu plătea, se ajungea la executare silită, alți ani de zile, alte cheltuieli, între timp ala vindea tot (asta daca avea ceva pe numele lui) si nu mai aveau ce sa-i ia, ramaneau cu buzunarele goale si tijele de titan.

 

Asa cred si eu. Nu uitati ca jegosul e de fapt "baiatu lu' tata". Nu el e cu banii ci taica'su. Daca s-ar fi mers pe calea "dreapta" a justitiei nu lua nimeni nici un ban de la el. De ce? Pentru ca nu are nici un fel de avere pe numele lui. Si daca se ducea la puscarie nu avea nici venituri asa ca nu avea ce sa plateasca, iar dupa puscarie ar fi dat banii cu taraitul pana la adanci batraneti.

E adevarat, un mic inconvenient pentru Ungur jr., dar nu de netrecut. Isi facea afacerile pe numele altora. Pana la urma asa a facut si SOV si uite ca nu o duce prea rau.

 

Daca ar fi dupa mine, eu as desfinta puscariile de tot. De ce? Pentru ca rolul lor de "reeducare" nu prea il vad in practica. Asta nu inseamna ca n-ar mai trebui sa existe coercitie, caci altfel ar fi legea junglei. Dar, decat puscarie, mai bine sa platesti cu bani. Si schepsisul e nu sa platesti o suma fixa ci maximul dintre o suma fixa si procent din averea pe care o ai. Adica motivatia de a nu incalca legea sa fie la fel de puternica si pentru bogati si pentru saraci. Si sa nu mearga nici smecheria cu ascunsul banilor - esti sarac si nu ai avere? atunci platesti suma fixa de bani. Asta ar merge in cazul infractiunilor care au mobil material (furturi, talharii etc). De exemplu: Ai furat 10.000 euro? Dai inapoi 50.000. Nu ai de unde sa platesti? Vinde-ti un rinichi. Tot nu se acopera suma? Du-te sa faca experimente pe tine.

Mai exista o categorie de infractori, cu adevarat periculosi - criminalii si violatorii. Teoretic pe astia ii pui la puscarie pana le vine mintea la cap si nu mai sunt pericol public. Dar daca nu le vine? Nu mai bine i-ar interna de la inceput la spitalul de nebuni? Ca mie imi este clar ca sanatosi la cap nu sunt. Si tot asa, in functie de gravitatea faptei sa fie si tratamentul - pentru cazurile mai usoare - medicatie, socuri electrice sau ce mai este nevoie, iar pentru cazurile mai grave - cele mai noi cuceriri ale stiintei, adica tratamente experimentale. Macar in felul asta ar putea sa isi rascumpere fapta - au omorat/schilodit un om, sa ajute stiinta sa progreseze si poate astfel sa se salveze viata altor oameni.

 

Recunosc, ideile mele sunt un pic fanteziste, cam radicale si poate nedemocratice. Atunci sa judecam dupa legea prezenta:

Faptul ca victimele nu mai au pretentii materiale inlatura doar cauza civila. Cauza penala ar fi trebuit sa ramana. Sunt foarte de acord cu ideea pedepsei cu suspendare in cazul accidentelor. De ce? Pentru ca cel care a produs accidentul nu a vrut sa se intample asta. A fost pur si simplu un accident. Dar nu mai merge la fel in cazul in care exista circumstante agravante (de ex. daca te urci beat mort la volan). In cazul lui Ungur jr. nu a fost vorba de accident. A baut pana nu a mai putut si a vrut sa dea cu masina peste oameni, deci nu a fost o intamplare nefericita ci una premeditata. Oricum, dupa mine, chiar si in cadrul legal actual, locul lui nu ar fi la puscarie ci la spitalul de nebuni. Ar fi trebuit sa stea pe acolo vre-o 3-4 ani si sa il ia ta'su acasa cand il fac aia baiat cuminte (leguma) ca sa fim siguri ca nu mai prezinta pericol social. Si, elementar ar fi fost sa nu mai aiba dreptul sa conduca vehicule ca nu a inteles la ce folosesc ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Crima perfecta o faci lovind un om cu masina si omorandu-l. Iti recunosti vina, iei cu suspendare, aia e. Asta daca a mai ramas vreunul "ne-curvasarit" de banii "scuipati" in fata ;) Jenant, bai !

 

In rest, e cat se poate de clar, pe zi ce trece, ca dreptatea trebuie sa ti-o faci singur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si mai este unu care a deschis un topic cum ca ar vrea sa se rahateasca pe U.E...

Iarta-l Doamne ca nu stie ce spune!

 

Prostanache , ma rahatesc pe UE. Ok , este optiunea mea , ce treaba are cu "accidentul " ? Iti spun eu , nici una , aia accidentati sint niste tirfe care s-au vindut rapid. Daca erau ciori , il luau pe fraeru ala in cutite in secunda doi.

In fine , ce sa-ti explic eu tie ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iara apar aia drepti si fara pacat ,cu dreptatea in mana si patriotismu in c.r Ce tot injurati victimele ca au luat bani? dreptilor, voi ce ati fi facut? sunteti penibili aia care ii acuzati. sa vad io pe unu care refuza cateva zeci de mii de euro de la prostovanu care l-a calcat cu masina..sau voi sunteti din aia care zic vai nu nu pot sa iau bani u trebe sa te duci la puscarie ca asa e corect. PENIBILI. mai bine injurati judecatoru decat victimele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte tare!

 

1.sa le multumim victimelor pentru aceasta sentinta. Cu ce il mai puteau acuza procurorii pe nebun daca nu mai aveau plangeri?!?! :D

2.sa le multumim celor de pe langa judecatorii pentru mita primita intr-un astfel de caz. Oricand se sesizeaza din oficiu, dar ne intoarcem la pct 1. Oricum decizia o dau numai judecatorii, procurorul este un maimutoi care in putine cazuri este luat in seama.

 

Totul tine de bani.

 

Le doresc tuturor judecatorilor implicati ca cel putin una din rudele lor sa aiba parte de cate un nebun de acest gen.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Il puteau acuza de vatamare corporala din culpa cu circumstante agravante , conducere sub influenta bauturilor alcoolice , parasirea locului accidentului cu circumstanta agravanta ca s-a sustras de la recoltarea de probe bilogice in vederea stabilirii alcoolemiei (2-7 ani) , refuzul de a opri la semnalele politistului (1-4 ani in proiect de lege. nu stiu daca a intrat in legislatie sau astepata in parlament). Nu era nevoie de nici o plangere penala ca se face din oficiu. Nu mai fiti tantalai neinformati :

 

Art.89.

(1) Parasirea locului accidentului de catre conducatorul vehiculului sau de catre instructorul auto aflat în procesul de instruire sau de examinatorul autoritatii competente aflat în timpul desfasurarii probelor practice ale examenului pentru obtinerea permisului de conducere, implicat într-un accident de circulatie în urma caruia a rezultat uciderea sau vatamarea integritatii corporale ori a sanatatii uneia sau mai multor persoane ori daca accidentul s-a produs ca urmare a unei infractiuni, fara încuviintarea politiei care efectueaza cercetarea locului faptei, se pedepseste cu închisoare de la 2 la 7 ani.

(2) Cu pedeapsa prevazuta la alin.(1) se sanctioneaza si fapta oricarei persoane de a modifica starea locului sau de a sterge urmele accidentului de circulatie din care a rezultat uciderea sau vatamarea integritatii corporale ori a sanatatii uneia sau mai multor persoane, fara acordul echipei de cercetare la fata locului.

 

Art.90.

(1) Fapta conducatorului de vehicul sau a instructorului auto, aflat în procesul de instruire, ori a examinatorului autoritatii competente, aflat în timpul desfasurarii probelor practice ale examenului pentru obtinerea permisului de conducere, de a consuma alcool, produse ori substante stupefiante sau medicamente cu efecte similare acestora, dupa producerea unui accident de circulatie care a avut ca rezultat uciderea sau vatamarea integritatii corporale ori a sanatatii uneia sau mai multor persoane, pâna la recoltarea probelor biologice ori pâna la testarea cu un mijloc tehnic omologat si verificat metrologic sau pâna la stabilirea cu un mijloc tehnic certificat a prezentei acestora în aerul expirat, se pedepseste cu închisoare de la unu la 5 ani.

Editat de Ender28
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

 

Desi, idealistic, ai dreptate, la noi "legislatia" nu reprezinta nimic altceva decat "guidlines" atunci cand in contul lu' tata se afla o anumita suma!

De fapt, in asta consta ideea de romania: crearea unei iluzii de normalitate, de functiune a aparatului de stat.

Am spus si cu alte ocazii, cel mai periculos lucru pe care-l putem face noi, ca cetateni de rand, este sa ne imbatam cu iluzia unui stat de drept, sa ne amagim cu neintinarea si functionalitatea "institutiilor statului".

 

Orice ai-face in tara asta este "superb" pana in momentul in care, dintr-un motiv sau altul, intrii in contact cu institutiile statului. In ro, sa te fereasca "nie'zeo" sa ai nevoie de politie, sanatate, justitie etc.

 

Nu trebuie luata ca atitudine de deplangere si aruncarea vinei asupra altuia. Vina nu-i al lor, ci, a noastra in intregime. Dupa zicala, "prost e ala care da, nu ala care cere", la fel, prostii suntem noi, aia care le permitem, nu ei, ca pot face ce vor.

 

Daca ar fi existat o presiune publica altfel ar fi stat treaba, insa la noi, presiunea publica este covarsitoare la spart de seminte seara de seara in fata blocului, si de a ragai satisfacut cand echipa adversa n-o baga-n plasa!!

Editat de Kosh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[...] aia accidentati sint niste tirfe care s-au vindut rapid. Daca erau ciori , il luau pe fraeru ala in cutite in secunda doi. [...]

 

Subtire de tot , codita crapata vag chiar sub stop. Stiu ca suna nasol, dar nu am avut timp sa chem garda , ma duceam la o munca bine platita si nu doream sa intirzii. Am luat un milion si m-am rugat la dumnezeu s-o calce trenul. In mod normal chemam garda si faceam tiganie. Oricum , m-am ales mai mult cu o sperietura. In rest , in caz ca ma sicaneaza careva in trafic injuraturi si flegme , se stie.

 

 

 

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prostanache , ma rahatesc pe UE. Ok , este optiunea mea , ce treaba are cu "accidentul " ? Iti spun eu , nici una , aia accidentati sint niste tirfe care s-au vindut rapid. Daca erau ciori , il luau pe fraeru ala in cutite in secunda doi.

In fine , ce sa-ti explic eu tie ?

Cu apelativul "prostanache" sa-ti alinti progeniturile sau pe cei din jurul tau care-ti accepta mitocaniile!!

Daca prostia ar durea, multi s-ar tavalii in chinuri. CHINURILE DURERII...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...