Jump to content

Monsters of Rock Moscow 91

HRISTOS
 Share

Recommended Posts

pe 28 sept se implinesc 20 de ani de la cel mai mare concert rock existat vreodata, peste 600.000 de fani ai rock-ului s-au adunat in capitala URSS-ului, la numai o luna dupa tentativa soviatica de lovitura de stat pt schimbarea presedintelui, pt a fi alaturi de trupele preferate:Pantera, Metallica, The Black Crowes, E.S.T si AC/DC.

cel mai impresionant a fost atmosfera creata de fani si de trupele militare soviatice care au fost eclipsate de multimea aflata in delir.

imaginile cu ofiterii sovietici virulenti rataciti prin multime sunt memorabile in aceasta istorie zbuciumata si controversata a muzicii rock din perioada comunista.

cu un inceput in forta a trupei Pantera, a urmat nebunia cu formatia locala E.S.T. o bataie generala intre militie si rock eri.concertul s-a intrerupt minute bune dupa acest incident si doar auzul anularii concertului tensiunea s-a mai linistit.

se pare ca la acest eveniment au murit 53 de pers.

imaginile sunt cat se poate de sugestive:

part 1

part 2 etc

part 3

part 4etc

post-5123-0-72991100-1317051113_thumb.jpg

pe 28 sept se implinesc 20 de ani de la cel mai mare concert rock existat vreodata, peste 600.000 de fani ai rock-ului s-au adunat in capitala URSS-ului, la numai o luna dupa tentativa soviatica de lovitura de stat pt schimbarea presedintelui, pt a fi alaturi de trupele preferate:Pantera, Metallica, The Black Crowes, E.S.T si AC/DC.

cel mai impresionant a fost atmosfera creata de fani si de trupele militare soviatice care au fost eclipsate de multimea aflata in delir.

imaginile cu ofiterii sovietici virulenti rataciti prin multime sunt memorabile in aceasta istorie zbuciumata si controversata a muzicii rock din perioada comunista.

cu un inceput in forta a trupei Pantera, a urmat nebunia cu formatia locala E.S.T. o bataie generala intre militie si rock eri.concertul s-a intrerupt minute bune dupa acest incident si doar auzul anularii concertului tensiunea s-a mai linistit.

se pare ca la acest eveniment au murit 53 de pers.

imaginile sunt cat se poate de sugestive:

part 1

part 2 etc

part 3

part 4etc

nu, pe bune..la ce ajuta omenirea informatiile de genu' ?

P.S. macar pune link'urile alea calumea...

Guest PopaCosmin

pe 28 sept se implinesc 20 de ani ...

Cred ca e ce mai frumos concert de rochereala. :hug:

Tin mine cand l-am vazut in timpul liceului (la video, iii ce vremuri) mi se facuse pielea de gaina. :rock:

nu, pe bune..la ce ajuta omenirea informatiile de genu' ?

P.S. macar pune link'urile alea calumea...

STFU, u, noob !

Dincolo de implicatiile politice si de scopul de catalizator al multor schimbari sociale radicale (am inteles asta cand am vazut un documentar despre implicarea MTV in schimbarile sociale ale secolului 20) concertul acela ramane un reper al istoriei recente :bow:. Imi aduc aminte de imaginile cu militienii rusi din primele randuri - unii terorizati de ce vedeau acolo iar altii luati in brate cu roacherii si dand din cap pe Metallica.

Metalistii care nu au auzit de concertul asta cred ca ar fi bine sa se reorienteze muzical.

Vedeam non stop secvente din el la Headbangers Ball, prin 94, 95 :guitar:.

Edited by _Raul_

:finger:

STFU noob.

Dincolo de implicatiile politice si de scopul de catalizator al multor schimbari sociale radicale (am inteles asta cand am vazut un documentar despre implicarea MTV in schimbarile sociale ale secolului 20) concertul acela ramane un reper al istoriei recente :bow:. Imi aduc aminte de imaginile cu militienii rusi din primele randuri - unii terorizati de ce vedeau acolo iar altii luati in brate cu roacherii si dand din cap pe Metallica.

Metalistii care nu au auzit de concertul asta cred ca ar fi bine sa se reorienteze muzical.

Vedeam non stop secvente din el la Headbangers Ball, prin 94, 95 :guitar:.

Am vazut concertul la Budapesta, plecat singur cu nasul, m-au dat jos la granita si apoi autostop, bilet am luat din fata stadionului si cand intram a inceput sa cante Queesnryche, excellent timing. Primul meu concert de magnitudinea aia.

Pe wiki se zice ca e cel mai mare concert rock ever. 1.600.000 de spectatori. Prin alte articole se zice ca ar fi fost undeva pe la 2.000.000. Oricum, ramane un etalon!

For those about to rock...