Sari la conținut

ULEIURILE MOTO - (tipuri/clase/interval schimb, etc)


opini  

434 membri au votat

  1. 1. ce ulei pentru o sportiva?


Acest sondaj este închis pentru noi voturi


Postări Recomandate

In mers nu simti nimic ...

 

E si psihica faza ...

 

Daca pui ulei de floarea sorelui ... si toata lumea spune ca e cel mai bun, nuse aude nimic, nu vibreaza etc ....

 

Pui si tu ... si psihic ... observi aceleasi imbunatatiri.

 

Dar .. experimentand ... observi ... dupa unnr de km .. .cu motorul cald .. un huruit mai accentuat ... trosneste mai tare cand bagi a 1 a ... cutia mai silentioasa ... si cam atat ... observi .. ca de simtit nu simti nimic ... mobra simte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

trosneste ca e prea nervoasa ,prea multi cp :))))) ...lasand gluma la o parte si la mine se aude un trosc cand o bag in a 1 a ,si la toate mobrele pe care le am avut se auzea ,si la amici la fel

 

 

dc apare sunetul acesta ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Indiferent de ulei ... poate bagi si smoala tot se aude ...

 

Dar unii sustin ca cu un ulei se aude mai tare ... de decat cu altul.

 

Ceea ce e posibil ... eu nu am sesizat.

Editat de BQGDDAN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor.trebuie sa schimb uleiul la motocicleta si cel care imi aducea uleiul nu mai are Motorex,asa ca sunt nevoit sa aleg intre Motul si Repsol.A folosit cineva pana acum Repsol si ce parere are?Motul e totusi un pic cam scump.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

f prost, cu repsol imi agata cutia, lipea/patina ambreiajul si asta la o mobra nou nouta deci nu se pune problema de uzura, etc.

Editat de XorX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba e chiar foarte sesizabila diferenta intre uleiuri,mai ales la ambreiaj...s-o credeti voi ca este insesizabila ,indiferent de ulei...se comporta total diferit..una e sa se auda si alta sa trosneasca si sa vibreze..marca uleiului chiar face diferenta,am simtit-o din plin..incercati,experimentati si mai vb.Ne cunoastem motoarele destul de bine cei care facem zilnic zeci de km incat sa nu observam diferentele aparute..

Editat de alyU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratilor, fara a intra in discutia voastra foarte adanc, eu am pus 7100 in motor si nu-mi placea cum schimba, parca trebuia sa depun efort mai mare. La inceputul sezonulu am desfacut ambreiajul, am curatat placutele (toate, desfacut bucata cu bucata), masurat daca sunt in limite, puse inapoi. Am pus acelasi tip de ulei, tot 7100 MA 10w-40. Acum schimba cu muuult mai bine. Poate ar trebui sa ne indreptam atentia si asupra unor probleme tehnice mai degraba decat marca uleiului. Nu spun ca nu ar putea proveni de la ulei .. dar totusi ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu folosesc Repsol de vreo 3 ani si n-am simtit nici un efect negativ asupra motocicletei.

Bine, eu am Honda VFR, poate alte mobre sunt mai sensibile.

Repsol se fabrica in Spania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu tot cu repsol merg , 10w-40 sintetic (zic ei), dar motoreta e batrana si nu prea face fite la uleiurile noi . Motul nu am folosit niciodata .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intre placile de ambreiaj sunt elemente elestice calculate sa nu fi nevoit sa rupi maneta de ambreiaj pt debreiere . Daca prinde mizerie intre placi , cuplul rezistent creste dar forta de debraiere ramane relativ aceiasi => nu debraiza complect => schimba greu .

Pe de alta parte ,placile din acelasi ambreiaj nu sunt de acelasi tip - pt debraiere progresiva .

Uleiurile de motor au proportii diverse de aditivi si difera aditivi intre ei ;un ulei (oarecare) de anumita marca da depuneri dar contine si aditivi care spala depunerile respective . Adica degeaba da depuneri daca ele sunt spalate imediat.

Uleiul cu care se complecteaza/inlocuieste posibil sa nu mai curete depunerile uleiului initial desi ele sunt compatibile ,in sensul ca nu se precipita cand sunt amestecate .Pt eliminarea depunerilor se folosesc diverse substante , flush-uri ,care se amesteca cu uleiul din motor .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motocicletele au ambreiaj umed,si necesita ulei diferit fata de masini,care au ambreiaj uscat.Motocicletele au un aditiv special(tip JASO),care impiedica ambreiajul sa alunece.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Opinie personala: la masini uleiul unge elementele motorului... la moto din lipsa de spatiu motorul si cutia impart carcasa si astfel proprietatile si sarcinile uleiului sunt altele asadar mai bine pune ce e indicat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Motocicletele au ambreiaj umed,si necesita ulei diferit fata de masini,care au ambreiaj uscat.Motocicletele au un aditiv special(tip JASO),care impiedica ambreiajul sa alunece.

Si la majoritatea BMW-urilor cum sta treaba, sau alea nu sunt mobre? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa fac schimbul de ulei si am OMV BIXXOL extra - SAE 10W-40. Pentru motocicleta mea este recomandat tot acelasi tip de ulei (http://wiki.gstwins.com/index.php?n=Maintenance.EngineOil). Pot sa il folosesc cel pe care il am?

La GS-ul meu i-am pus intai Motul dar cand am vazut ca mananca din el i-am dat 10w-40 Mobil de masina. Diferente cred ca sunt destule dat fiind faptul dupa ce se incalzea bine cu ulei Mobil simteam cum agata cutia, intra/iesea mai greu din viteze, mai multe nu am apucat sa constat ca am dato dar iti spun 100% ca intre 10w-40 de masina si 10w-40 4T sunt diferente destule. Recomand 4T...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Ce ulei sa folosesc la BMW R1200R?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...