Sari la conținut

ULEIURILE MOTO - (tipuri/clase/interval schimb, etc)


opini  

434 membri au votat

  1. 1. ce ulei pentru o sportiva?


Acest sondaj este închis pentru noi voturi


Postări Recomandate

buna, ce ulei si filtru recomandati pentru schimbHONDA cb500 din 1999? eventual si o recomandare de magazn online serios? multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

buna, ce ulei si filtru recomandati pentru schimbHONDA cb500 din 1999? eventual si o recomandare de magazn online serios? multumesc

 

Motoexperience

 

Edy 0742 013 134

 

Recomand!

Editat de adyfikus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mersi . tocmai am citit in manual Heines( am scris corect sper?!) ca se recomanda 10w30 pentru motorul asta dar destul de greu de gasit. am gasit la motomus.ro doar, o sa il iau de acolo cred. mersi mult pentru sugestii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de incepator:) 100-130 la drum...

Motul 5100 atunci.

Filtu de ulei merge ala clasic,mann.

» Post actualizat in 20 Apr 2015 13:56

mersi . tocmai am citit in manual Heines( am scris corect sper?!) ca se recomanda 10w30 pentru motorul asta dar destul de greu de gasit. am gasit la motomus.ro doar, o sa il iau de acolo cred. mersi mult pentru sugestii

pune 10w40

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se recomanda 10w30 pentru motorul asta

 

10w-30 ii pui daca mergi iarna si eventual obturezi 1/3-1/5 din radiator pentru ca sta motorul prea rece.

Vara baga 10W-40 sau 10W-50 sau 15W-50. CB500 e un agregat aerisit si are capacitate mare a baii de ulei si a lichidului de racire. Se incinge greu si poti pune linistit 10W40 chiar daca mergi in oras. Daca atunci cand e foarte incinsa constati ca ai dificultati la schimbatul vitezelor, posibil sa fie nevoie sa treci pe alta vascozitate sau tip de ulei.

Eu nu mi-as lua motul. Exista alti producatori care nu-ti iau banii pe marketing si nici nu-ti rupi gamba stanga incercand sa schimbi vitezele din cauza uleiului prost. 5100 este slab slab de tot.

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

10w-30 ii pui daca mergi iarna si eventual obturezi 1/3-1/5 din radiator pentru ca sta motorul prea rece.

Vara baga 10W-40 sau 10W-50 sau 15W-50. CB500 e un agregat aerisit si are capacitate mare a baii de ulei si a lichidului de racire. Se incinge greu si poti pune linistit 10W40 chiar daca mergi in oras. Daca atunci cand e foarte incinsa constati ca ai dificultati la schimbatul vitezelor, posibil sa fie nevoie sa treci pe alta vascozitate sau tip de ulei.

Eu nu mi-as lua motul. Exista alti producatori care nu-ti iau banii pe marketing si nici nu-ti rupi gamba stanga incercand sa schimbi vitezele din cauza uleiului prost. 5100 este slab slab de tot.

m-ai pus pe ganduri tocmai voiam sa dau drumul la comanda... si ce ai recomanda daca Motul nu? ideea e ca as vrea sa pun ceva de calitate, are si destul de multi km cam 150000 km la bord....

» Post actualizat in 20 Apr 2015 15:24

Eu i-am pus 15w50 si se comporta foarte bine. Are 75k though.

a mea 90000 mile aprox 150000 km la bord....as pune ceva de calitate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-ai pus pe ganduri tocmai voiam sa dau drumul la comanda... si ce ai recomanda daca Motul nu? ideea e ca as vrea sa pun ceva de calitate, are si destul de multi km cam 150000 km la bord....

» Post actualizat in 20 Apr 2015 15:24

a mea 90000 mile aprox 150000 km la bord....as pune ceva de calitate

 

Nici nu mai tin minte cate zeci de motociclete am vindecat de sindromul "nu iese in neutru". Cel mai adesea foloseau Motul.

» Post actualizat in 20 Apr 2015 15:53

Daca se mai adauga nitel FUCHS(secretul gustului) va merge perfect dupa.

Bineinteles :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si am mai obesrvat ceva sa largit lantul rau de tot , se poate sa se fi stricat ceva , sa largit cam 2 cm si am parcurs 30 km ?

 

Lantul nu s-a largit ci doar s-a "relaxat" de la uleiul care a curs din cutia de viteze...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici nu mai tin minte cate zeci de motociclete am vindecat de sindromul "nu iese in neutru". Cel mai adesea foloseau Motul.

» Post actualizat in 20 Apr 2015 15:53

Bineinteles :)

 

si ce ulei recomandati ca inlocuitor al motulului 5100? ma refer aproximativ la fel ca pret , dar mai bun ca motulul? eu unul asa am pus la mobra mea , asta imi permite bugetul...sunt curios ce alt ulei folositi, multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lantul nu s-a largit ci doar s-a "relaxat" de la uleiul care a curs din cutia de viteze...

Si ce e de facut ? , am rezolvat , am dat pinionul din fata si am curatat cu spray lantul si pinionul de cateva ori , cand am dat aparatoarea de la lant si de la pinion am vazut ca erau pline de pamant inbibat :/ in ulei si de acolo credca imi picura pe lant care il inprastia , acum dupa curatare si uns am iesit cu el nu a mai picurat deloc . Daca folosesc acest tip de spray pentru curatat franele se poate intampla ceva , eu am vrut sa cumpar motul dar nu aveau decat de ungere si miau dat asta cu care ziceau ca il curata ei ? la ce interval sa schimb uleiul (aprilia rs 125) maine o sa il schimb cu motul 75W-90 ? (nu stiu de cate ori a fost curatat lantul sau daca a fost)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buna, ce ulei si filtru recomandati pentru schimbHONDA cb500 din 1999? eventual si o recomandare de magazn online serios? multumesc

Parerea mea: p-aici sunt multi vanzatori care (ghici ce?) iti vand ponturi despre cat de proaste sunt alte uleiuri si ce minunate sunt cele vandute de ei.

 

Tu respecta indicatiile producatorului, din manual.

 

Uleiuri decente pentru motocicleta ta gasesti si la benzinariile:

Agip - Eni iRide 4T moto 10W30: http://www.eni.com/en_IT/attachments/prodotti-servizi/lubrificanti-trazione/oli-motore/brochure_i-ride.pdf

OMV: OMV Bixxol motor bike 4T

Mol Dynamic Moto 4T: http://mol.hu/en/lubricants-autochemicals/automotive-lubricants/motor-oils-for-motorbikes/mol-dynamic-moto-4t-street-10w-40-semi-synthetic-four-stroke-motorcycle-motor-oil

 

Sigur ti-e la indemana sa le gasesti.

 

Bafta!

Editat de Gnraloo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

10w-30 ii pui daca mergi iarna si eventual obturezi 1/3-1/5 din radiator pentru ca sta motorul prea rece.

Vara baga 10W-40 sau 10W-50 sau 15W-50. CB500 e un agregat aerisit si are capacitate mare a baii de ulei si a lichidului de racire. Se incinge greu si poti pune linistit 10W40 chiar daca mergi in oras. Daca atunci cand e foarte incinsa constati ca ai dificultati la schimbatul vitezelor, posibil sa fie nevoie sa treci pe alta vascozitate sau tip de ulei.

Eu nu mi-as lua motul. Exista alti producatori care nu-ti iau banii pe marketing si nici nu-ti rupi gamba stanga incercand sa schimbi vitezele din cauza uleiului prost. 5100 este slab slab de tot.

hai sa nu exageram... daca Motul e prost atunci ce sa mai zicem de Repsol sau Yacco...

5100 e un ulei de buget care cel putin la mine a mers f bine. E adevarat ca pe viscozitate de 15w50 si bagat in DR350/DR125. Posibil 10W40 sa fie prea subtire, nu stiu nu am incercat.

Dar ce pot spune sigur este ca Repsol si/sau Yacco nu o sa mai pun vreodata in vreun motor si nici nu sfatuiesc pe cineva sa o faca mai ales daca are cutie cu ambreiaj in ulei.

Si acum ma iau frigurile cind imi aduc aminte depasirea in care la 130km/h a inceput sa patineze ambreiajul si din fata venea un camion (atunci eram pe Repsol) iar Yacco lipea ambreiajul asa cum zicea Cesar mai sus, imi trebuia ciocan sa o scot la netru.

 

on topic: 10w30 asa cum s-a mai zis nu se justifica mai ales ca vine vara. 10w40/10w50 e ce-ti trebuie iar in f. de buget ai de la mineral la 30ron/l pina la sintetic de 70ron/l. Evident, pretul arata si calitatea

Ca marci eu nu pot recomanda decit Motul si BelRay. Poate or fi si alte uleiuri f bune, dar nu vad sensul sa fac incercari pe banii si nervii mei. Astea sunt bune, stiute, demonstrate.

Editat de XorX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

LIQUI MOLY, la orice ora!

Motorbike 4T Synth 10W-50W Street Race (full sintetic) sau Motorbike 4T 15W-50W Street (sintetic), in functie de moto. Eu mai obisnuiesc sa adaug si Motorbike Oil Additive (MoS2), pentru ca e singurul aditiv cu care am vazut imbunatatiri vizibile pe un F3, un ZX6R '00 si de asemenea pe masini (am bagat varianta auto) - E46 320D si Sierra 2.0i DOHC.

Mai greu de gasit, dar cine-l incearca o sa inteleaga...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu nu auzi ca FUCHS e cel mai bun????(ironic)

Poti daca vrei sa il transformi intr-un ulei la fel de bun ca cel vandut de cesar,adaugand un pliculet de de oregano sau cimbru,musai tot de la FUCHS!!!

 

Mosule, cred ca faci tot posibilul sa te prefaci ca nu pricepi.

 

Motulul e un produs slab dar cu foarte mult marketing si reclama in spate.

Daca era premium nu il vindea nimeni la jumatate de pret in fiecare an, la promotie.

Ca tu inghiti reclama si esti fericit e la fel de valabil. Nu esti singurul. Platesti un ulei prost dar frumos mirositor.

 

In urma cu cativa ani recomandam un alt producator, cu standarde de calitate mult mai bune si s-a dovedit ca nu spuneam baliverne. Cine a renuntat la mortul s-a convins si n-a mai revenit la parfum pe post de lubrifiant. Respectivele produse au ramas la aceeasi calitate, de aia nu le vezi la promotie cu pretul taiat la jumatate si plasma cadou daca cumperi un bidon de 4 litri.

 

Daca te duci matale in UK si intrebi in stanga si in dreapta cu ce le merge cel mai bine motoreta o sa te resetezi in privinta unor producatori despre care habar nu ai.

» Post actualizat in 21 Apr 2015 12:41

De fiecare data mi-am spus sincer parerea despre calitatea produselor pe care mai intai le-am cumparat si folosit si abia apoi le-am dat verdictul.

 

Cu 5100 am omorat un motor de 900 RR.

Asa zisul Motorex full sintetic Top Speed la fel, foarte slab.

Cu placute Ferodo, TRW si Godfren ai frane execrabile si damage iremediabil pe discurile de frana.

Despre cauciucuri am scris de m-am saturat...

Pinioane Esjot la fel... NICIODATA!

 

Tu in afara de motul ce mai stii? :)

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai ma..., serios.. 5100 in 900RR?

Dupa parerea mea 5100 nu are ce cauta in ceva superior unui monocilindu/bicilindu

 

Da, asta mi-a pus la vremea respectiva cel mai renumit service moto din Bucuresti.

Ce sa fac... sa dau timpul inapoi? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca te duci matale in UK si intrebi in stanga si in dreapta cu ce le merge cel mai bine motoreta o sa te resetezi in privinta unor producatori despre care habar nu ai.

» Post actualizat in 21 Apr 2015 12:41

 

Castrol, Mobil1, Motul, Silkolene si tot felul de producatori locali gen Rock Oil

 

cat despre sintetic vs semi.... depinde de motor si stilul de mers

 

Pana acum am bagat doar 7100, mai mult pt ca aveam motoare racite pe aer/ulei....vad ca si 5100 e ok, mai ales ca VTR-uri e un twin nu f turat.

O sa incerc si 7100 pe VTR, sau un BeiRay/Castrol Sintetic....desi e cu du-te vino, VTR-istii din UK fug de uleiurile sintetice ca dracu de tamaie....cica luneca abreiaju, posibil.....dar am mai auzit eu mituri d-astea si n-au fost adevarate (cel putin la mine)

» Post actualizat in 21 Apr 2015 13:39

ONTOPIC: pe CB500 merge orice ulei 10W40 SEMI sau FULL sintetic: MOTUL, CASTROL, BELRAY, ETC

 

 

PS: nu baga cel mai scump ulei dar nici cel mai ieftin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Ce ulei sa folosesc la BMW R1200R?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...