Sari la conținut

ULEIURILE MOTO - (tipuri/clase/interval schimb, etc)


opini  

434 membri au votat

  1. 1. ce ulei pentru o sportiva?


Acest sondaj este închis pentru noi voturi


Postări Recomandate

  • 4 weeks later...
  • Răspunsuri 3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 3 weeks later...

sau
sau

» Post actualizat in 26 Mar 2018 13:53

sau
sau

Testul este cu apasarea de un kg, primul video este gresit asta este cel bun

se pare cei din UK sint invingatori. Editat de DIU 46
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Yamalube este făcut de moțul , deci ...

 

Ai desfacut un bidon de Yamalube si unul de Motul? Sunt complet diferite ca miros si culoare. Alt aspect ar fi ca la Motul se marketeaza detergentii foarte mult, lucru pe care nu l-am gasit cu atata accent la Yamalube.

 

Produsele despre care vorbesc sunt Yamalube 10W40 4RS, varianta pentru motociclete sport/circuit si binecunoscutul Motul 300V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai desfacut un bidon de Yamalube si unul de Motul? Sunt complet diferite ca miros si culoare. Alt aspect ar fi ca la Motul se marketeaza detergentii foarte mult, lucru pe care nu l-am gasit cu atata accent la Yamalube.

 

Produsele despre care vorbesc sunt Yamalube 10W40 4RS, varianta pentru motociclete sport/circuit si binecunoscutul Motul 300V.

da-I, Doamne, in search pe Google si vezi cine e imbuteliatorul pt Yamalube....produsul marca proprie este mai slab calitativ decat brandul din care deriva

​ma rog, unii posesori sunt mai linistiti daca folosesc uleiul celui ce a produs utilajul ,exact cum sunt si cei ce si cumpara mobre de 15-20 de ani cu 20-30000 de km afisati pe bord. Asta -I linisteste!

 

 

Editat de kappy666
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

john ,am urmat sfatul colegului de mai sus sa caut pe google cine face yamalube si astia au aparut. E absolut evident ca nu importa nimeni din europa ulei in japonia ca prima umplere... sau piese schimb.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sau
sau

» Post actualizat in 26 Mar 2018 13:53

Testul este cu apasarea de un kg, primul video este gresit asta este cel bun

se pare cei din UK sint invingatori.

Testul nu este concludent pentru performantele unui lubrifiant.

Cu toate astea, cand te gandesti ca Silkolene a facut lubrifiantii pentru supersonicul Concorde, mai chibzuiesti o data cam care sunt veritabilele uleiuri high performance si/sau full sintetice :)

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai trebe sa aflam cine a facut uleiul pt naveta Challenger... Parca intr-un turboreactor sunt aceleasi solicitari ca intr-un motor de mobra si in bidonul de ulei moto primesti lubrifiant supersonic pt cand mergi cu 2 warpi... Asta e tot cam ca testul de mai inainte. Sau poate e numai un love story comercial, ca Renault cu Elf. Iar Concordu' nu mai zboara. De mult! :P

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Portofoliul unui producator spune infinit mai multe decat eticheta de pe ambalaj sau sponsorizarile cu care se afiseaza.

Sunt uleiuri la care nu gasesti mare informatie in data sheets si cand gasesti realizezi ca bagai in motor cioara vopsita (mineral laudat frumos drept cel mai ieftin full sintetic).

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Testul sau testele nu sint concludente, e normal pe undeva insa, aceste teste spun totusi ceva. Si daca nu sint indiscret, voi mecanici de pe aici, ce uleiuri veritabile bagati in mobrele voaste, ma gindesc cu nu isi iau zborul merg normal ca si ale noastre, restul muritorilor. Acum serios, cam de care ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesat e, ca marketingul facut agresiv, este tocmai la uleiurile asa zise veritabile, care sint de fapt, asa cum, le stim unii !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

trecand la scuter si deci ambreiaj uscat, am scapat de norma jaso MA, si o sa bag fix ce bag si in masina adica 5w40 Yaco lube FR. Specifactii pe aproae sa peste agip city 5w40 recomandat de italieni. Dar cum ala vechi are 1200 km nu ma grabesc sa-l schimb.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

După cum suna și titlul , este vorba de un klr din ‘89 , căruia as vrea sa-i fac un schimb de ulei . Data trecută am bagat in el Motul 10w40 și a scăzut foarte mult nivelul de atunci. Ce ulei îmi recomandați pentru bătrânica mea ?

Va mulțumesc !

Editat de madalinbest13
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

După cum suna și titlul , este vorba de un klr din ‘89 , căruia as vrea sa-i fac un schimb de ulei . Data trecută am bagat in el Motul 10w40 și a scăzut foarte mult nivelul de atunci. Ce ulei îmi recomandați pentru bătrânica mea ?

Va mulțumesc !

Motul 10W40 e de mai multe feluri. Fii mai explicit.

Și de când a scăzut nivelul? Nu specifici când a fost "data trecută".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Portofoliul unui producator spune infinit mai multe decat eticheta de pe ambalaj sau sponsorizarile cu care se afiseaza.

Sunt uleiuri la care nu gasesti mare informatie in data sheets si cand gasesti realizezi ca bagai in motor cioara vopsita (mineral laudat frumos drept cel mai ieftin full sintetic).

elf si shell castiga campionate mondiale de F1... cred ca asta bate concordul daca nu vrem ulei de turbojeturi ci de motoare cu piston.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

elf si shell castiga campionate mondiale de F1... cred ca asta bate concordul daca nu vrem ulei de turbojeturi ci de motoare cu piston.

 

Desigur, tu ai dreptate, per se, daca lucrurile ar sta mereu la fel intre marketing/publicitate si realitate.

 

In cazul Elf, se stie ca ei au un parteneriat de foarte multi ani cu Kawasaki. Ce nu prea se mai stie este ca, acum peste 10 ani, pentru o scurta perioada, pe motocicletele de curse de uzina apareau doi producatori de uleiuri: Elf si Silkolene. Cam nostim nu? :)

Shell e un furnizor global de baze pentru multi producatori de uleiuri, auto, moto, industrie, etc. Este si furnizorul echipelor de curse pe care le sponsorizeaza? Greu de spus. In boxele F1, MotoGP, etc, este foarte cunoscut "bidonul alb de ulei". Pot sa o confirm for sure pt Repsol. Ce ulei e in acele bidoane albe? Habar nu avem. Dar daca ar fi uleiul sposorului de ce nu e bidonul branduit?

Un ultim aspect de notat ar fi ca foarte putini producatori au in gama lubrifianti race-specific. Piata acestora este foarte mica si putini isi bat capul cu astfel de "proiecte" dar pot foarte bine sa cumpere lubrifianti de curse (si nu sunt 10w40, 10W50, 5W40, etc) deja existenti si testati. Asta intra tot in bugetul de sponsorizare. Interesant e ca Silkolene are un astfel de lubrifiant de foarte multi ani (cu un indice de vascozitate absolut impresionant - 176 fata de concurenti precum Repsol sau Motul cu 164 respectiv 166), pe piata, si nu e o "noutate" precum in cazul marilor sponsori.

Legat de Concorde, fiecare intelege ce vrea. Am vrut sa subliniez doar cat valoreaza participarea intr-un astfel de proiect pentru un producator, dpdv al avansului tehnologic.

Toate bune!

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cesar, as crede multe dar nu ca total/elf, o societate care are rafinarii si buget de dezvoltare cercetare cat toata cifra de afaceri silkolene cumpara ulei de la aia ca sa-l vanda in bidon propriu.

Ca idee, las asta aici sa vezi ulei "racing" adevarat, nu racing ca scrie pe cutie. Asta nu-l iei de la orice garaj... si castiga dakar, le mans etc

http://catalog.elf.com/en/products/d5j/HTX-860

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Ce ulei sa folosesc la BMW R1200R?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...