Sari la conținut

ULEIURILE MOTO - (tipuri/clase/interval schimb, etc)


opini  

434 membri au votat

  1. 1. ce ulei pentru o sportiva?


Acest sondaj este închis pentru noi voturi


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Merci Cesar de raspuns :D

Cu mare placere!

» Post actualizat in 26 Apr 2018 10:09

 

» Post actualizat in 25 Apr 2018 18:57

 

Bineinteles ca iti da variante in functie de clima.

dar daca nu stii cam cat de cald e la Romanica vara, cam cat de frig e iarna sau nu esti in stare sa citesti un termometru si un tabel poti sa poi de floarea soarelui...

» Post actualizat in 25 Apr 2018 19:00

Asa, doar, ca sa facem conversatie, nu cumva temperaturile alea sunt temperaturile medii ale aerului si sunt trecute in tabelul ala luand in calcul si temperaturile la care o sa ajunga asfaltul, motorul, uleiul si cartofii din tigaie in timpul mersului printr-un oras? Ca ma indoiesc ca japonezu' s-a gandit sa scrie temperaturile de exploatare in conditii de exploatare pe forestier departe de civilizatie...

 

Cred ca am explicat destul de detaliat ce si cum :)

» Post actualizat in 26 Apr 2018 10:10

Ne răcim gura de pomană. Tu n-ai nevoie de clienți la service?! Lasă lumea să pună 10w40 de ăla ieftin, auto.

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Corect se spune Rivanol! :lol:

"Este un ulei orientat-viitor", "ulei solid". O fi ceara de schiuri? :P Astea da informatii pe site-ul oficios, ce sa zic, deja am capatat incredere sa bag si io. La iarna, in soba ::D

Acum lasand caterinca, pt auto sigur e ok. Moto nici nu stiam ca au in gama.

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au bagat niste prieteni in niste V2-uri, si au fost multumiti. Mai multe schimburi. Pe mine nu m-au convins, nu fac experimente cu uleiuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fac probă după ce mă întorc. Ulei găsesc ușor, am magazine prin zonă. Măcar Rivanolu' încă nu e contrafăcut.

ce proba faci ? daca se strica tomberonu nu se strica de la ulei stai linistit.

 

uleiurile bune sunt pt linistea spirituala a forjatorului constant , la v-strom ce dracu sa forjezi....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Am luat un ulei motul de pe emag si vad o data insriptionata pe bidonul de 4L. Aveti idee daca este data productiei sau data expirarii? 26.04.2018

Multumesc.

Editat de R4DIKL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Motor nou achizitionat, R1 ‘08, sub 25K Km, nu stiu ce ulei avea inainte dar a iesit cam murdar, schimbat cu 300V 15W50. Pare ca se raceste mai repede prin oras cand intra ventilatoarele dar cutia e mai putin precisa, agata un pic daca nu esti atent.

 

Acum inteleg ce spuneau altii... in fine, cutia de viteze nu este criteriul absolut de evaluare al unui ulei dar este cam singurul mod e interactie cu motorul ... si 300V nu face impresie buna.

 

Stiu teoria, esteri si dublu esteri, molecule ce adera la metal, bla, bla, bla... Motul e aproape agresiv in reclame, ei bine, cum de au scapat un aspect atat de important cum ar fi impresia subiectiva a profanului?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Se pare ca exista (destul de mult) ulei Motul contrafacut pe piata.

2. 300V este un ulei racing. Asta inseamna ca scopul lui este de a asigura performante maxime, ceea ce nu e musai sa insemne si smoothness in utilizare. Din motivele enuntate nu cred ca e alegerea optima daca nu te dai pe pista.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Uleiul e luat din UK, dealer official.

2. 300V este catalogat “ROAD racing” si nu zic ca nu e bun ci eram curios daca cutia este e o “problema” cunoscuta sau este doar impresia mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Se pare ca exista (destul de mult) ulei Motul contrafacut pe piata.

 

exista totusi cineva sa fi facut poze la un bidon din asta contrafacut de Motul ca mor de curiozitate cum arata ?! Sau poate s-a facut si o analiza chimica a uleiului , sa vedem daca e Bunica sau Floriol la baza !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă n ai văzut tu, nu înseamnă ca nu exista! Orice tip de ulei care se vinde in cantitati exagerat de mari, adică este un ulei foarte răspândit in lume și foarte utilizat, este și contrafacut! Unele bidoane sunt atât de bine făcute încât le deosebești foarte greu de cele originale, Ținându le ambele in mâna!!! Am văzut Castrol real vs fake, diferențe spre zero, iar aici ma refer strict la ambalaj!

Motul ul este atât de contrafacut in ultimii ani încât nu as mai lua nici pe gratis!!!

 

Editat de BMWs1000RR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Ce ulei sa folosesc la BMW R1200R?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...