Sari la conținut

ULEIURILE MOTO - (tipuri/clase/interval schimb, etc)


opini  

434 membri au votat

  1. 1. ce ulei pentru o sportiva?


Acest sondaj este închis pentru noi voturi


Postări Recomandate

9 minutes ago, l.u.v said:

Nicio problemă.

Pe grup sunt și oameni miștocari, dar care sunt tobă în ceea ce privește motocicletele.

Dacă știi cum să discuți și să pui problema civilizat ai numai de câștigat.

 

Da, pe timp mai rece 10W40 este foarte ok, dar îl poți folosi și tot timpul, cum spunea colegul mai sus.

Eu am mers vreo trei ani cu el, apoi de anul trecut pun BelRay 15W50.

 

Am inteles, rămân dator.

O singura rugăminte am la tine te rog frumos. Și eu tot bel ray o sa bag în ea acum 10w40.

Dar 15w50 ce bel ray îmi recomanzi chiar vreau sa încerc bel ray? ( adică cum se numește exact)

Desigur bănuiesc ca ești mulțumit de el, nu ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare lume. Dețin un GSXS1000A 2018 și am o problemuță. După ce se răcește uleiul îmi apare un fel de mâzga albă pe gemuletul de vizitare. O fi vreo problema..?? Uleiul este schimbat in Iunie anul asta și țin sa Menționez ca este curat. Multumesc și aștept un răspuns. Toate cele bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
La 30.09.2022 la 22:22, BalooOvidiu a spus:

Salutare lume. Dețin un GSXS1000A 2018 și am o problemuță. După ce se răcește uleiul îmi apare un fel de mâzga albă pe gemuletul de vizitare. O fi vreo problema..?? Uleiul este schimbat in Iunie anul asta și țin sa Menționez ca este curat. Multumesc și aștept un răspuns. Toate cele bune

Salutare! Ai rezolvat problema? De regula, spuma apare de la contactul apei cu uleiul. Cauzele pot fi multiple. Una ar fi condensul care apare in perioadele mai reci. Sunt modificari ale nivelului uleiului si ale lichidului de racire? Lichidul de racire este curat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
La 17.01.2023 la 0:30, Cosmin1987 a spus:

Buna, 

Detin o Yamaha R1 2008,si vreau sa ii fac schimbul de ulei. As vrea sa bag 

Bel-Ray ExS full synthetic 10w50. 
credeti ca e ok ? Multumesc .

E foarte ok.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Am gasit din intamplare la targul de piese care e de fapt ePiesa uleiul asta:

https://targuldepiese.ro/ulei-motor-4t-eneos-max-performance-10w40-e-mp10w40-4-volum-4-litri-sintetic-mstrnid-105086.htm

 

Mi se pare suspect de ieftin. Oare o fi contrafacut?

 

Eu, precum si cativa colegi de servici, cumparam piese/fluide pentru masina de la ei de cativa ani buni si nu am avut nici o problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 36 minute, emilian_rks a spus:

Mi se pare suspect de ieftin. Oare o fi contrafacut?

Ala este pretul.

La emag este doar cu 5 lei mai scump.

https://www.emag.ro/ulei-motor-4t-eneos-max-performance-10w40-volum-4-litri-sintetic-e-mp10w40-4/pd/DQ77H2YBM/?cmpid=102119&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=(RO:eMAG!)_-_3P_-_New_Offers_ASP_above_30&utm_content=154600057803&gad_source=1&gclid=CjwKCAjww_iwBhApEiwAuG6ccLZIf0plom02U9TY-rSZLtsjxHtJSzMJovRcg1Yv9382SwnS7vcqeBoCMZwQAvD_BwE

 

Depinde de motorul in care il pui (am pus si eu din asta in Vstrom 650 sau Versys 650, dar de exemplu nu l-as pune in yamaha Tracer 9 sau in motoare mai puternice). 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 minute, emilian_rks a spus:

 

Imi trebuie la un Transalp de 600 din '95 - care merge 3-4000km pe an.

 

E bun, nu-ti face griji. Din cand in cand au niste promotii.

La Asfalt uscat acelasi ulei e cu 100 lei mai scump.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, emilian_rks a spus:

Am gasit din intamplare la targul de piese care e de fapt ePiesa uleiul asta:

https://targuldepiese.ro/ulei-motor-4t-eneos-max-performance-10w40-e-mp10w40-4-volum-4-litri-sintetic-mstrnid-105086.htm

 

Mi se pare suspect de ieftin. Oare o fi contrafacut?

 

Eu, precum si cativa colegi de servici, cumparam piese/fluide pentru masina de la ei de cativa ani buni si nu am avut nici o problema.


Nu comentez calitatea insa ala nu e ulei sintetic, sau cel putin baza sa, ci ulei mineral obtinut prin metoda de “hidrocranking”. 
 

Ii prinzi dupa “safety datasheet” unde sunt obligati prin lege sa declare continutul…

 

 

IMG_3332.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sigur nu e sintetic :) - nici nu-mi faceam sperante.....

Eu luam in ultimii ani de la Louis asta:

image.thumb.png.b4849f3e64ea0a71cc65cd625d1f575c.png

dar acum nu mai e disponibil, si cautand pentru masina la targul de piese, am vazut ca au si de moto si am gasit ENEOS-ul si ma intrebam daca nu o fi ceva necurat la mijloc, ca pare prea ieftin. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, emilian_rks a spus:

Sigur nu e sintetic :) - nici nu-mi faceam sperante.....

Eu luam in ultimii ani de la Louis asta:

image.thumb.png.b4849f3e64ea0a71cc65cd625d1f575c.png

dar acum nu mai e disponibil, si cautand pentru masina la targul de piese, am vazut ca au si de moto si am gasit ENEOS-ul si ma intrebam daca nu o fi ceva necurat la mijloc, ca pare prea ieftin. 

Stiam ca nu e full sintetic (e semi)....nu avea cum la banii astia.

Dar, repet... e ok pentru Transalpul tau  (dupa cum am spus, am pus si eu la Vstrom/Versys 650).

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Și eu am pus în V-strom 650 (și la alte motociclete), n-am observat efecte negative. La sub 50 lei pe litru era un ulei decent, ok.

La miar aș pune Valvoline 10w50, găsit la ofertă cu 185 lei bidon de 4 litri. Se schimbă tot la 6000 km, nu aș pune Belray EXS dacă tot îl schimb des, iar turațiile vor fi mai reduse decât la 650.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...