Jump to content

Pregstire De Iarna Incheiata!

Recommended Posts

• 1 month later...

tot la capitolul pregatiri de iarna notez ca de azi sunt mandrul ;) posesor al unei motorete neinmatriculate....pana rezolv cu actele de pe leasing , sta la vaselina...si cand o fi zapada mai mare, banui ca va fi gata :burnout: .

Mai oameni buni, unii isi pregatesc motoarele de iernat, iar altii se intind pe asfalt pe strazile orasului! Ce sa-i faci! N-ai ce-i face! Am mai spus-o si, o repet: de ce trebuie ca unii sa alerge cu motoarele prin oras? Ca sa coboare cu picioarele pe pamant intr-un fel cel putin dureros?

Mai puneti mana si cititi cate ceva de specialitate si o sa aflati ca de la 7 grade Celsius in jos gumele de vara nu mai sunt eficiente! Nu mai au aderenta cele cu profile, daramite astea aproape lise! Si de ce trebuie sa le forjati asa?

Vreau sa cred ca iarna asta va fi o perioada de meditatie, astfel incat cand or da urzicile sa incepem a rula cu mai multa minte, gandindu-ne ca la batranete tot in Livada ne intalnim, sub privirile sutanilor neastamparati!

Sufar pentru oricine pateste ceva si poate de aceea as dori sa pot impiedica astfel de accidente! Poate de aceea sunt un pic mai dur in exprimare acum!

Ne mai intalnim pe undeva in perioada de pietoni?

HAI SA TRAIM!

am testat treaba cu sub cele 7 grade pe propria piele...la o frana pe la 30-40 km/h m-am dus sanie....eram pe grivitei, noroc ca am avut loc sa ma tot duc(unde e limitarea aia de viteza cu denivelarea aia de cauciuc cretina pe asfalt).....Deci frane....slab de tot..

In schimb , altii n-au nici o jena.Zboara prin oras printre masini.Treaba lor.Cand vor da de asfalt in modul ala dureros,se vor linisti ei.

PS: un lucru bun - baiatul ala cu Yamaha FZR alb cu rosu a strans ceva banuti, ca a reusit sa isi ia si el si pt pasager casca :burnout: . Sau poate avea si doar frigul l-a convins, nu stiu.cert e ca pana in toamna l-am vazut doar fara casca, la fitze,prin zona C Bucuresti/Saturn.

• 1 month later...

mi s-a facut de ducaaaaaaaaaaaaaaa

si doar ce a venit iarna pe la noi .............

cred k o sa-mi schimb domiciliul, mai in sud, pe undeva.

Azi maine incepe DAKARUL, moto de Africa ai, nu stiu ce te mai tine pe aici unde nici cu masina nu e o fericire.

Asteptam vesti. Daca nu ne multumim sa-l urmarim pe Butuza, sper ca nu vorbesc in dude.

Poate dechide cineva un topic DAKAR sa ne tina la crurent ~ cu ce o fi pe acolo.

HB

mi s-a facut de ducaaaaaaaaaaaaaaa

si doar ce a venit iarna pe la noi .............

cred k o sa-mi schimb domiciliul, mai in sud, pe undeva.

De ce nu va apucati de ski? :crack:

Ca vremea e ok, si asa zapada n-a mai fost de mult... :crack:

super tare si la ski, sanie si ce spoarte mai taieste iarna:)

cand vb de fzr cred ca te referi la...... mda... stiu la cine :hug:

a fost cu un papuc la intrunire si organizator nu ?

si are bani .. poate doar nu a vrut:D :blink: :P :cheers: :crack: :crack: :crack:

am comis-o, trebuie sa marturisesc.

am scos jucaria din garaj, nu m-am putut abtine si am dat curs invitatiei lui sorin cu africana si mihai cu un suzuki, achizitionat nu demult, din cate am inteles.

am dat un gaz pe directia brasov-ghimbav-codlea-vulcan si retur.

vreme minunata, numai ca m-a bulversat duhoarea balegarului proaspat aruncat pe marginea ogorului, la intrarea in vulcan.

in rest, toate bune si frumoase, exceptand multimea de politisti care au tropait prin zona.

Edited by dhamzea

Tu erai ieri la Ceasu' Rau pe la 3 sau 4?

Am iesit si io cu Trashu ieri pana aproape de Baba Runca, in speranta ca o sa gasim niste curbe uscate, da' n-am prea avut noroc. Oricum a fost o plimbare super, un pic cam frigutz, da' a meritat. Daca e sa ne luam dupa accuweather.com, miercuri se anunta iara o zi faina :cheers:

Tu erai ieri la Ceasu' Rau pe la 3 sau 4?

Am iesit si io cu Trashu ieri pana aproape de Baba Runca, in speranta ca o sa gasim niste curbe uscate, da' n-am prea avut noroc. Oricum a fost o plimbare super, un pic cam frigutz, da' a meritat. Daca e sa ne luam dupa accuweather.com, miercuri se anunta iara o zi faina :rose:

eu eram, presupun.

daca era vesta reflectorizanta pe mine, eu eram, cu siguranta.

i-am mai vazut si pe altii, dar n-am impartit acelasi drum.

maine e zi de munca, dar daca miercuri e frumos, o imping pe undeva ...

• 4 weeks later...

Din ciclul pregatirii din iarna,ceva achizitii pt buna desfasurare a urmatorului sezon:

post-5192-1170867319_thumb.jpgpost-5192-1170867356_thumb.jpgpost-5192-1170867365_thumb.jpg

post-5192-1170867405_thumb.jpgpost-5192-1170867417_thumb.jpg

cortul face toti banii, Hannah Troll II .gentile laterale, geanta mare si rola de bagaje inca nu le-am rpobat pe moto, trebuie sa fac un suport,sa nu pierd locul pasagerului.

Azi m-am apucat de demontat carenele, sa vad ce mai fac si pe la ele, am ceva stickere de inlocuit.De zilele urmatoare ma apuc de partea mecanica, atunci va fi mai greu.

Din ciclul pregatirii din iarna,ceva achizitii pt buna desfasurare a urmatorului sezon:

post-5192-1170867319_thumb.jpgpost-5192-1170867356_thumb.jpgpost-5192-1170867365_thumb.jpg

post-5192-1170867405_thumb.jpgpost-5192-1170867417_thumb.jpg

cortul face toti banii, Hannah Troll II .gentile laterale, geanta mare si rola de bagaje inca nu le-am rpobat pe moto, trebuie sa fac un suport,sa nu pierd locul pasagerului.

Azi m-am apucat de demontat carenele, sa vad ce mai fac si pe la ele, am ceva stickere de inlocuit.De zilele urmatoare ma apuc de partea mecanica, atunci va fi mai greu.

fericitule, ai primit al 14-lea salariu ???

sa-mi vinzi si mie pontul , poate imi iese si mie de o hainutza macar :cheers:

nu, de platit le-am platit din vara incoace,dar acum le-am adunat. Acum din motive ..personale..o sa o cam raresc cu investitiile rau de tot..:cheers:

o innoiesc, tocmai pt ca a fost cuminte, primeste totul nou....bujii iridium, filtru de burete de 2 lei ( Delo,sau asa ceva, de la louis),placute noi sintetice, ulei nou de firca, lichid nou de frana...

acu' sper sa imi si iasa operatiunea asta :cheers:....

PS: plasa aia albastra e o rola de bagaje, exact ca geanta aia mare din set , se aseaza pe sa,e impermeabila si e de 50 l.Foarte faina,acu' sa vad cum le-oi impaca cu spatiul mic de pe moto...

de ea e vorba...

http://www.louis.de/_30e1dfadd617e80cafed9...tnr_gr=10024010